Постанова № 23674068, 03.04.2012, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
03.04.2012
Номер справи
2а-12776/11/2670
Номер документу
23674068
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

03 квітня 2012 року № 2а-12776/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Власенкової О.О. в порядку письмового провадження розглянув і вирішив адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Мрія-А»до відповідачаДержавної комісії з цінних паперів та фондового ринку, територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в місті Києві та Київській області, про Центрального територіального Департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку визнання дій протиправними, скасування постанови від 28 липня 2011 року № 1107-КУ ТОВ «Мрія-А»звернулось до суду з позовом до уповноваженої особи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, начальника територіального управління Комісії в місті Києві та Київській області, в якому просить скасувати постанову уповноваженої особи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, начальника територіального управління Комісії в місті Києві та Київській області від 28 липня 2011 року № 1107-КУ про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів.

Оскаржувана постанова від 28 липня 2011 року № 1107-КУ надійшла до позивача та зареєстрована 09 серпня 2011 року. До суду з позовною заявою позивач звернувся 06 вересня 2011 року, що свідчить про дотримання ним місячного строку звернення до суду.

У судовому засіданні 18 листопада 2011 року за згодою позивача замінено первісного відповідача на належного -Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку. Надалі залучено відповідачами територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в місті Києві та Київській області, а також Центральний територіальний Департамент Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Позовні вимоги вмотивовані тим, що в уповноваженої особи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку начальника територіального управління Комісії в місті Києві та Київській області не було підстав для прийняття оскаржуваної постанови, оскільки його висновок про порушення ЗАТ «Мрія-А»вимог статті 105 ЦК України у зв`язку з неопублікуванням в друкованих засобах масової інформації повідомлення про припинення названої юридичної особи, про порядок і строк заявлення кредиторами до неї вимог не відповідає дійсності.

У судовому засіданні 28 березня 2012 року представник позивача позов підтримав, просив його задовольнити.

Представник територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в місті Києві та Київській області щодо позову заперечив у зв'язку з необґрунтованістю, просив відмовити у його задоволенні.

Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку та Центральний територіальний Департамент Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку своїх представників не направили, хоча про день, час та місце судового засідання повідомлені належним чином.

Беручи до уваги наведене та відсутність у суду потреби заслухати в судовому засіданні пояснення експерта та покази свідка суд відповідно до частини 6 статті 122 КАС України продовжив розгляд справи у порядку письмового провадження.

Розгляд та вирішення даної адміністративної справи здійснювались судом одноособово з огляду на таке.

Частиною 1 статті 24 КАС України передбачено, що колегією у складі трьох суддів розглядаються і вирішуються адміністративні справи, предметом оскарження в яких є рішення, дії чи бездіяльність Кабінету Міністрів України, міністерства чи іншого центрального органу виконавчої влади, Національного банку України, їхньої посадової чи службової особи, виборчої комісії (комісії з референдуму), члена цієї комісії розглядаються і вирішуються в окружному адміністративному суді колегією у складі трьох суддів.

За висновком суду жоден з відповідачів у цій справі не належить до суб'єктів владних повноважень, справи за участю яких належить розглядати та вирішувати колегією суддів.

Зокрема, щодо Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку необхідно зазначити таке.

Відповідно до статті 6 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»в редакції, чинній станом на 06 серпня 2011 року, Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України та Кабінету Міністрів України.

Законом України від 07 липня 2011 року № 3610-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо національних комісій, що здійснюють державне регулювання природних монополій, у сфері зв'язку та інформатизації, ринків цінних паперів і фінансових послуг», який набрав чинності з 07 серпня 2011 року, внесено зміни до Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні». Зокрема, статтю 6 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»викладено в новій редакції, відповідно до якої Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України.

Згідно з пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України від 07 липня 2011 року №3610-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо національних комісій, що здійснюють державне регулювання природних монополій, у сфері зв'язку та інформатизації, ринків цінних паперів і фінансових послуг»передбачене цим Законом перейменування національних комісій, що здійснюють державне регулювання природних монополій, у сфері зв'язку та інформатизації, ринків цінних паперів і фінансових послуг, не є реорганізацією національних комісій та не має наслідком звільнення з посад голів та членів таких національних комісій. Вважати національні комісії, що здійснюють державне регулювання природних монополій, у сфері зв'язку та інформатизації, ринків цінних паперів і фінансових послуг, перейменованими з дати видання відповідного указу Президента України.

Станом на час розгляду судом даної справи Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку значиться в ЄДРПОУ, що підтверджується довідкою з ЄДРПОУ від 02 квітня 2012 року.

Заслухавши пояснення учасників судового процесу та оцінивши докази, що містяться в матеріалах справи, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до статті 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює державне регулювання ринку цінних паперів в Україні (далі -Комісія).

Згідно зі статтею 2 цього Закону метою державного регулювання ринку цінних паперів в Україні є реалізація державної правової політики у сфері випуску та обігу цінних паперів та їх похідних, гарантування прав власності на цінні папери, захисту прав учасників фондового ринку, дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог актів законодавства.

Підпунктом 3 пункту 2 розділу ІІІ Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій, затвердженого рішенням Комісії від 30 грудня 1998 року № 222 встановлено обов'язок суб'єкта підприємницької діяльності - правонаступника товариства або останнього з них правонаступника протягом семи робочих днів з дня державної реєстрації подати до реєструвального органу низку документів, серед яких, зокрема, копію повідомлення (оголошення) про реорганізацію акціонерного товариства, опублікованого в друкованих засобах масової інформації відповідно до вимог статті 105 Цивільного кодексу України, статті 59 Господарського кодексу України.

Так, відповідно до частини 4 статті 105 Цивільного кодексу України комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи та про порядок і строк заявлення кредиторами вимог до неї. Цей строк не може становити менше двох місяців з дня публікації повідомлення про припинення юридичної особи.

Згідно з частиною 8 статті 59 Господарського кодексу України оголошення про реорганізацію чи ліквідацію господарської організації або припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця протягом десяти робочих днів з дня внесення відповідного запису до зазначеного реєстру підлягає опублікуванню у виданні спеціально уповноваженого органу з питань державної реєстрації, в якому зазначаються відомості з єдиного державного реєстру.

У відповідності до акту територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м.Києві та Київській області від 15 липня 2011 року № 137, складеного уповноваженою особою Комісії Алексейчук Р.В., виявлено ознаки порушення ЗАТ «Мрія-А»вимог статті 105 ЦК України, а саме неопублікування в друкованих засобах масової інформації повідомлення про припинення юридичної особи та про порядок і строк заявлення кредиторами вимог.

Факт вказаного правопорушення виявлено під час розгляду та вирішення територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м.Києві та Київській області звернення ЗАТ «Мрія-А»щодо зупинення обігу акцій у зв'язку з реорганізацією цього товариства.

Як вбачається зі статуту, ТОВ «Мрія-А»створене в процесі реорганізації ЗАТ «Мрія-А» та є його правонаступником.

У зв'язку з виявленим правопорушенням та за результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів постановою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 28 липня 2011 року № 1107 КУ, прийнятою уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, начальником територіального управління Комісії в місті Києві та Київській області, на ТОВ «Мрія-А»накладено штраф у розмірі 1 020, грн.

Однак, суд вважає протиправною зазначену постанову з огляду на таке.

Згідно з протоколом від 29 листопада 2010 року № 2 загальними зборами ЗАТ «Мрія-А»прийнято, зокрема, рішення про припинення названого товариства шляхом його перетворення в ТОВ «Мрія-А».

Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців»(далі - Закон) врегульовано відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців.

При вирішенні цієї справи судом названий Закон застосовується в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин.

Відповідно до частини 1 статті 22 Закону інформація про проведення державної реєстрації юридичної особи, про прийняття засновникам (учасниками) або уповноваженим ними органом рішення щодо припинення юридичної особи підлягає обов'язковому публікуванню в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації.

Згідно з частиною 19 статті 22 Закону повідомлення підлягають опублікуванню спеціально уповноваженим органом з питань державної реєстрації в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації протягом десяти робочих днів з моменту внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру.

Судом встановлено, що єдиним таким спеціалізованим друкованим засобом масової інформації в Україні є Бюлетень державної реєстрації (далі - Бюлетень), зареєстрований в Державному комітеті телебачення і радіомовлення України як офіційне загальнодержавне вітчизняне видання, що виходить тричі на місяць і видається Державним комітетом України з питань регуляторної політики.

Відповідно до частини 7 статті 22 Закону вищевказане повідомлення повинне містити:

- найменування юридичної особи;

- ідентифікаційний код юридичної особи;

- місцезнаходження юридичної особи; підставу для прийняття рішення щодо припинення (злиття, приєднання, поділ, перетворення або ліквідація) юридичної особи;

- місце та дату внесення запису про прийняття рішення засновниками (учасниками) або уповноваженими ними органом про припинення юридичної особи;

- дату призначення та відомості про комісію з припинення (ліквідатори, ліквідаційну комісію тощо);

- порядок і строк заявлення кредиторами вимог до юридичної особи, що припиняється.

Отже, підставою для опублікування у Бюлетені відповідного повідомлення є внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних-підприємців відповідного запису про суб'єкта господарювання, який здійснюється державним реєстратором на підставі поданих документів відповідним суб'єктом господарювання.

При цьому у відповідності до частини 1 статті 34 Закону для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення щодо припинення юридичної особи заявник повинен подати (надіслати рекомендованим листом) державному реєстратору такі документи:

- примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення засновників (учасників) або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи;

- документ, що підтверджує внесення плати за публікацію повідомлення про прийняття засновниками (учасниками) або уповноваженим ними органом рішення щодо припинення юридичної особи у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації.

Як вбачається з матеріалів справи, на підставі поданих в установленому порядку комісією з припинення ЗАТ «Мрія-А»документів, передбачених частиною 1 статті 34 Закону, державний реєстратор вніс до Єдиного державного реєстру запис про прийняття загальними зборами акціонерів ЗАТ «Мрія-А»рішення про припинення названого товариства. У зв'язку з цим у Бюлетені від 15 грудня 2010 року № 164 (24) на сторінці 130 опубліковано повідомлення про прийняття загальними зборами акціонерів ЗАТ «Мрія-А»рішення про припинення цього товариства. Зокрема, такого змісту: «5145. Закрите акціонерне Товариство «Мрія-А»; 19254677; 02094; м.Київ, Дніпровський район, бульвар Праці, будинок 6/14; перетворення»01.12.2010; відомості відсутні; 15.02.2011; ОСОБА_3; НОМЕР_2».

На сторінці 1 Бюлетеня зазначено його зміст - «Публікації відомостей з Єдиного державного реєстру з 01 по 14 грудня 2010 року», в тому числі «1.6.Прийняття засновниками (учасниками), уповноваженими ними органом рішення щодо припинення юридичної особи».

Водночас на сторінці 390 Бюлетеня міститься опис інформації, яка повинна міститись в повідомленні. Так, інформація про прийняття засновниками (учасниками), уповноваженим ними органом рішення щодо припинення юридичної особи повинно містити: номер, назву; код; адресу; підставу для прийняття рішення щодо припинення; дату операції; дату призначення комісії; дату -«строк заявлення кредиторами вимог до юридичної особи», список -ліквідаційної комісії (ПІБ, код або паспорт).

Відповідно до листа Державного підприємства «Інформаційно-ресурсний центр»від 09 грудня 2011 року № 4027 стосовно наявності в повідомленні № 5145, опублікованому у вищевказаному Бюлетені, інформації про строк заявлення кредиторами вимог до юридичної особи, що припиняється, згідно зі змістом цього Бюлетеня та описом інформації, що повинна міститись у повідомленні, таким строком є дата «15.02.2011».

Відтак, наведене свідчить про дотримання ЗАТ «Мрія-А»вимог частини 4 статті 105 Цивільного кодексу України щодо здійснення в засобах масової інформації публікації про припинення цього товариства та про порядок і строк заявлення кредиторами вимог до неї. До того ж, названим товариством дотримано двомісячний строк для публікації повідомлення про припинення юридичної особи для заявлення кредиторами вимог від дня здійснення публікації цього повідомлення.

Також заслуговує на увагу таке.

В установленому порядку ЗАТ «Мрія-А»зверталось до територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в місті Києві та Київській області із заявою про зупинення обігу акцій у зв'язку з реорганізацією акціонерного товариства, через що ним подавалась копія повідомлення (оголошення) про реорганізацію ЗАТ «Мрія-А», опублікованого в Бюлетені відповідно до вимог статті 105 Цивільного кодексу України, статті 59 Господарського кодексу України. З урахуванням копії такого повідомлення (оголошення) територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м.Києві та Київській області видано розпорядження від 20 грудня 2010 року № 230-КУ-З про зупинення обігу акцій ЗАТ «Мрія-А».

Наведеним, за висновком суду, додатково підтверджується та обставина, що позивач в установленому порядку здійснив відповідну публікацію в засобах масової інформації про припинення ЗАТ «Мрія-А», копія якої (публікації) подавалась територіальному управлінню Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м.Києві та Київській області та була прийнята останнім до уваги при виданні розпорядження від 20 грудня 2010 року № 230-КУ-З про зупинення обігу акцій ЗАТ «Мрія-А».

З огляду на викладене вимога позивача про скасування оскаржуваної постанови підлягає задоволенню.

Окрім того, при вирішенні цього спору суд у відповідності до частини 3 статті 11 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних та визнати протиправною оскаржувану постанову.

Беручи до уваги вищевикладене та керуючись статтями 158-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Визнати протиправною і скасувати постанову Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 28 липня 2011 року № 1107-КУ, прийняту уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, начальником територіального управління Комісії в місті Києві та Київській області.

Постанова набирає законної сили у порядку і строки. Встановлені статтею 254 КАС України, та може бути оскаржена у порядку і строки, встановлені статтями 185-187 КАС України.

Суддя О.О. Власенкова