Постанова № 23673172, 30.01.2012, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
30.01.2012
Номер справи
2а-15626/11/2670
Номер документу
23673172
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601 м.Київ, вул. К.Каменєва, 8, корп. 1 ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

місто Київ

30 січня 2012 року Справа №2а-15626/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

судді: Пісоцької О.В.,

за участю секретаря

судового засідання Мосійчук І.М.,

розглянувши у приміщенні суду у місті Києві у відкритому судовому засіданні справу

за позовною заявою Міністерства економічного розвитку і торгівлі України доіноземного суб'єкта господарювання -«OP Eximenergo Limited»(Республіка Кіпр),за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача:

- Державної податкової служби України,

- Державної податкової інспекції у Голосіївському районі міста Києва, -

проподовження дії спеціальної санкції, ВСТАНОВИВ:

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (далі -позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до іноземного суб'єкта господарювання -«OP Eximenergo Limited»(Республіка Кіпр) (далі -відповідач), в якій просить подовжити дію спеціальної санкції -тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України, застосованої до «OP Eximenergo Limited»наказом Міністерством економіки України від 26 січня 2011 року №56, на термін до усунення «OP Eximenergo Limited»порушення статті 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»(у редакції, що діє з 11 лютого 2010 року), тобто - до погашення заборгованості в сумі 18442000,00 дол. США (вісімнадцять мільйонів чотириста сорок дві тисячі доларів) за імпортним контрактом (про купівлю-продаж дизельного палива) від 01 березня 2010 року №AS010310, укладеним між «OP Eximenergo Limited»та товариством з обмеженою відповідальністю «Астіка».

В обґрунтування позову представник позивача посилається на те, що «OP Eximenergo Limited»порушено вимоги статті 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»(у редакції, що діє з 11 лютого 2010 року), а саме останнім не здійснено імпорт дизельного палива за контрактом від 01 березня 2010 року №AS010310 та повернуто валютні кошти на загальну суму 1558000,00 доларів США (один мільйон п'ятсот п'ятдесят вісім тисяч доларів), тоді як на рахунок іноземного суб'єкту господарювання перераховано 20000000,00 доларів США (двадцять мільйонів доларів).

У судовому засіданні представник позивача вказував, що на підставі подання Державної податкової адміністрації України від 24 грудня 2010 року №16952/5/22-6016 Міністерство економіки України наказом від 26 січня 2011 року №56 застосувало до «OP Eximenergo Limited»спеціальну санкцію -тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності за порушення статті 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»(у редакції, що діє з 11 лютого 2010 року). Посилаючись на положення статті 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність»та звертаючи увагу суду на те, що на час розгляду справи відповідачем не усунуто порушення статті 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»(у редакції, що діє з 11 лютого 2010 року), представник позивача зазначив, що є доцільним подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України.

Відповідач прибуття повноважного представника у судові засідання не забезпечив. Матеріали справи містять клопотання директора «OP Eximenergo Limited»(Республіка Кіпр) Димоса Аристеиду щодо відкладення розгляду справи терміном на шість місяців. Разом з тим, судом частково задоволено вказане клопотання - відкладено судовий розгляд справи лише до 30 січня 2012 року, - у зв'язку з тим, що останнє не містить належного обґрунтування для відкладення судового вирішення даного спору на термін, більший ніж передбачений чинним процесуальним законодавством України. В подальшому будь-яких клопотань та доказів на розгляд суду відповідачем не подавалось.

Державна податкова служба України та Державна податкова інспекція у Голосіївському районі міста Києва, залучені ухвалами суду до участі у справі як треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача, просять позов Міністерства економічного розвитку і торгівлі України задовольнити, посилаючись на неусунення іноземним суб'єктом господарювання -відповідачем -порушень чинного законодавства України.

У судовому засіданні представник Державної податкової служби України зауважував, що після виконання «OP Eximenergo Limited»умов контракту від 01 березня 2010 року №AS010310 у повному обсязі санкція може бути скасована у встановленому законом порядку. Водночас, відповідач жодної дії щодо усунення порушень вимог законодавства не вчиняє.

Згідно з частиною 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України 30 січня 2012 року о 16год. 14хв. у відкритому судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови про задоволення позову у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників осіб, які беруть участь у справі, судом встановлено наступне.

01 березня 2010 року між «OP Eximenergo Limited»та товариством з обмеженою відповідальністю «Астіка»укладено контракт №AS010310 щодо імпорту дизельного палива.

Державною податковою інспекцією у Голосіївському районі міста Києва проведено позапланову виїзну перевірку товариства з обмеженою відповідальністю «Астіка»з питань дотримання вимог валютного законодавства України при розрахунках за зовнішньоекономічними контрактами від 01 березня 2010 року №AS010310 та від 04 березня 2010 року №AS040310 згідно листів АТ «Фортуна-банк»від 14 вересня 2010 року №23299/10 та від 11 жовтня 2010 року №25508/10, під час якої встановлено порушення «OP Eximenergo Limited»строків з вчинення імпортних операцій за контрактом від 01 березня 2010 року №AS010310, за результатами якої складено акт від 16 листопада 2010 року №931/1-22-20-21631450.

Так, товариство з обмеженою відповідальністю «Астіка»за період з 02 березня 2010 року по 05 березня 2010 року перерахувало за вище зазначеним контрактом на рахунки «OP Eximenergo Limited»кошти на загальну суму 20000000,00 доларів США (двадцять мільйонів доларів), однак протягом законодавчо визначеного терміну відповідачем не здійснено імпорт дизельного палива за контрактом від 01 березня 2010 року №AS010310 та повернуто валютні кошти на загальну суму 1558000,00 доларів США (один мільйон п'ятсот п'ятдесят вісім тисяч доларів), у зв'язку з чим в останнього виникла прострочена дебіторська заборгованість у розмірі 18442000,00 дол. США (вісімнадцять мільйонів чотириста сорок дві тисячі доларів).

Державна податкова адміністрація України листом від 24 грудня 2010 року №16952/5/22-6016 звернулась до Міністерства економіки України з поданням щодо застосування до низки суб'єктів господарювання, у тому числі -до відповідача, спеціальної санкції відповідно до статті 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність».

На підставі подання Державної податкової адміністрації України від 24 грудня 2010 року №16952/5/22-6016 Міністерство економіки України наказом «Про застосування спеціальної санкції -тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України -до іноземного суб'єкта господарської діяльності»від 26 січня 2011 року №56 застосувало до «OP Eximenergo Limited»спеціальну санкцію -тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності за порушення вимог статті 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»(у редакції, що діє з 11 лютого 2010 року).

У подальшому Міністерство економіки України звернулось листом від 07 квітня 2011 року №4202-29/506 до Державної податкової адміністрації України щодо розгляду питання стосовно доцільності подовження спеціальної санкції -тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України, застосованої до «OP Eximenergo Limited»наказом Міністерства економіки України від 26 січня 2011 року №56.

05 травня 2011 року Державною податковою адміністрацією України надано відповідь №5443/5/22-6016 (зареєстрований в Міністерстві економіки України 06 травня 2011 року за вх. №07/47343-11) про те, що заборгованість у 18442000,00 дол. США (вісімнадцять мільйонів чотириста сорок дві тисячі доларів) по експортному контракту від 01 березня 2010 року №AS010310, укладеному між товариством з обмеженою відповідальністю «Астіка»та «OP Eximenergo Limited»(Республіка Кіпр), не погашена, у зв'язку з чим існує необхідність подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України.

Згідно з листом Державної податкової адміністрації України від 05 травня 2011 року №5443/5/22-6016 та враховуючи пояснення представників позивача та третіх осіб у судовому засіданні судом встановлено, що порушення законодавства України відповідачем не усунені, інформація в податкових органах України про погашення простроченої дебіторської заборгованості «OP Eximenergo Limited» відсутня.

З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази за правилами, встановленими статтею 86 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступних висновків.

Правовідносини, що є предметом даного судового розгляду регулюються положеннями Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність»від 16 січня 1991 року №959-ХІІ, з урахуванням відповідних змін на час виникнення спірних правовідносин (далі -Закон України №959).

Статтею 35 вказаного Закону передбачено, що суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності несуть відповідальність у видах та формах, передбачених статтями 33 і 37 цього Закону, іншими законами України та/або зовнішньоекономічними договорами (контрактами).

Нормами статті 37 Закону України №959 встановлено, що за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності можуть бути застосовані спеціальні санкції, зокрема, тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов'язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.

Санкції, зазначені вище, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку України або за рішенням суду. Санкції можуть бути застосовані до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності протягом трьох років з дня виявлення порушення законодавства.

У відповідності до пункту 1.1 Положення про порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», затвердженого Наказом Міністерства економіки України від 17 квітня 2000 року №52, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 05 травня 2000 року за №260/4481, спеціальні санкції - індивідуальний режим ліцензування або тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності - застосовуються Міністерством економічного розвитку і торгівлі України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку України або за рішенням суду.

Як встановлено судом, Державна податкова адміністрація України листом від 24 грудня 2010 року №16952/5/22-6016 звернулась до позивача з поданням щодо застосування до низки суб'єктів господарювання, в тому числі - відповідача, спеціальних санкцій у зв'язку з наявністю простроченої дебіторської заборгованості по здійснених зовнішньоекономічних операціях.

Згідно з вказаним поданням про наявність факту порушення «OP Eximenergo Limited» вимог статті 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» свідчить акт Державної податкової інспекції у Голосіївському районі міста Києва про результати позапланової виїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Астіка»з питань дотримання вимог валютного законодавства України при розрахунках за зовнішньоекономічними контрактами від 01 березня 2010 року №AS010310 та від 04 березня 2010 року №AS040310 згідно листів АТ «Фортуна-банк»від 14 вересня 2010 року №23299/10 та від 11 жовтня 2010 року №25508/10 від 16 листопада 2010 року №931/1-22-20-21631450.

Міністерство економіки України наказом «Про застосування спеціальної санкції -тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України -до іноземного суб'єкта господарської діяльності»від 26 січня 2011 року №56 за порушення статті 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»відповідно до Положення про порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», затвердженого наказом Міністерства економіки України від 17 квітня 2000 року №52, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 05 травня 2000 року за №260/4481, на підставі подання Державної податкової адміністрації від 24 грудня 2010 року вих.№16952/5/22-6016, від 24 грудня 2010 року вх..№07/99332-10 застосувало, починаючи з 15 лютого 2011 року, до відповідача спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності, зупинивши дію наказу від 26 лютого 2010 року №188 в частині застосування до останнього спеціальної санкції -індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності на території України.

Згідно з частиною 6 статті 37 Закону України №959 тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності або іноземні суб'єкти господарської діяльності переводяться центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики на індивідуальний режим ліцензування.

На звернення Міністерства економіки України від 07 квітня 2011 року №4202-29/506 Державна податкова адміністрація України листом від 05 травня 2011 року №5443/5/22-6016, враховуючи наявність дебіторської заборгованості за контрактом від 01 березня 2010 року №AS010310, зазначила про доцільність подовжити дію спеціальної санкції -тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до «OP Eximenergo Limited».

Таким чином, «OP Eximenergo Limited» не усунуло порушення статті 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», а тому є доцільним подовження дії спеціальної санкції -тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до «OP Eximenergo Limited» наказом Міністерства економіки України від 26 січня 2011 року №56.

Згідно з частинами 7, 8, 9 статті 37 Закону України №959 подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду. Для подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики на підставі інформації ініціатора застосування даної санкції звертається з позовною заявою до суду. При прийнятті рішення щодо подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суд зазначає термін, на який подовжено дію цієї санкції.

Таким чином, з огляду на викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та про необхідність їх задоволення, оскільки є наявними порушення відповідачем вимог чинного законодавства України, і подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності іноземного суб'єкта господарювання «OP Eximenergo Limited»може здійснюватись виключно за рішенням суду за зверненням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики (Міністерства економічного розвитку і торгівлі України) з урахуванням та на підставі інформації ініціатора (Державної податкової адміністрації України).

Керуючись статтями 7, 9, 11, 69-72, 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України Окружний адміністративний суд міста Києва

ПОСТАНОВИВ:

Позов Міністерства економічного розвитку і торгівлі України до іноземного суб'єкта господарювання -«OP Eximenergo Limited»(Республіка Кіпр) - задовольнити у повному обсязі.

Подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до іноземного суб'єкта господарювання -«OP Eximenergo Limited»(Республіка Кіпр) наказом Міністерством економіки України від 26 січня 2011 року №56, на термін до усунення «OP Eximenergo Limited»порушення статті 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»(у редакції, що діє з 11 лютого 2010 року), тобто до погашення заборгованості в сумі 18442000,00 дол. США (вісімнадцять мільйонів чотириста сорок дві тисячі доларів) за імпортним контрактом (про купівлю-продаж дизельного палива) від 01 березня 2010 року №AS010310, укладеним між «OP Eximenergo Limited»та товариством з обмеженою відповідальністю «Астіка».

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя (підпис) О.В. Пісоцька

З оригіналом згідно.

Суддя О.В. Пісоцька