ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
_____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"10" квітня 2012 р. Справа № 5023/493/12
вх. №
Суддя господарського суду Добреля Н.С.
при секретарі судового засідання Шевченко А.О.
за участю представників сторін:
прокурора - не з`явився;
позивача - ОСОБА_2, довіреність №08-11/84/2-12 від 04.01.12р.;
3-й особи - не з`явився;
відповідача - ОСОБА_3, довіреність від 17.02.12р.;
розглянувши справу за позовом Прокурора Жовтневого району м. Харкова в інтересах держави, в особі Харківської міської ради, м. Харків
3-я особа , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Управління земельних відносин Харківської міської ради, м. Харків
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Хадо - Холдінг", м. Харків
про внесення змін до договору
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Жовтневого району міста Харкова в інтересах держави в особі Харківської міської ради звернувся до господарcького суду Харківської області з позовною заявою, в якій просить внести зміни до договору оренди землі, який зареєстровано у Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" в державному реєстрі земель від 27.12.03р. №7939/03 шляхом визнання договору про зміну до вказаного договору оренди укладеним у редакції викладеній в позовні й заяві. Судові витрати просить покласти на відповідача. Позовні вимоги обґрунтовує необхідністю приведення договору оренди у відповідності до вимог чинного законодавства.
02.04.12р. представник позивача надав правове обґрунтування позовних вимог, в яких підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив суд позов задовольнити та вказав, що п. 2.2. договору оренди землі укладеного між Харківською міською радою та ТОВ „Хадо - Холдінг" 27.12.2003р. передбачено, що орендна плата за землю збільшується при зміні розміру земельного податку відповідно до законів України, при цьому сторони укладають додаткову угоду, яка є невід'ємною частиною цього договору оренди. Також позивач вказав, що відповідно до ст. 2, 21 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі; орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Статтею 286 Податкового кодексу України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного законодавства. Таким чином, позивач вказує, що в даному випадку податок за землю відповідно до даних земельного кадастру є орендна плата за експлуатацію та обслуговування складу паливно - мастильних матеріалів та господарського складу на підставі вищевказаного договору оренди землі. За таких умов, позивач вважає, що можливо дійти висновку про наявність підстав для внесення змін до договору передбачених самим договором. Щодо розрахунку розміру орендної плати позивач зазначає наступне. Розмір орендної плати розраховується відповідно до Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі у м. Харкові" затвердженого рішенням Харківською міською радою № 41/08 від 27.02.2008 р. (зі змінами), на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку землі з урахуванням коефіцієнтів індексації. Листом управління Державного комітету України із земельних ресурсів від 12.01.12р. „Про індексацію нормативної грошової оцінки земель" повідомлено, що нормативну грошову оцінку земель станом на 01.01.2012р. за 2011р. необхідно індексувати на коефіцієнт індексації, що дорівнює 1,0, який відповідно до п. 289.2 ст. 289 Податкового кодексу України розраховано виходячи з індексу споживчих цін за 2011р. 104,6%. Згідно цього ж листа нормативно грошова оцінка земель несільськогосподарського призначення підлягає індексації станом на 01.01.2012р. на коефіцієнт індексації за 2010-1,0, 2011-1,0. Попереднім листом управління Державного комітету України із земельних ресурсів від 2011р. повідомлялось, що нормативно грошова оцінка земель несільськогосподарського призначення підлягає індексації станом на 01.01.2011р. на коефіцієнт індексації за 2010-1,0. За таких умов у разі перерахунку розміру орендної плати станом на даний, тобто на момент розгляду справи розмір орендної плати не зміниться, що також підтверджується листом управління земельних відносин від 02.04.2012р.
02.04.12р. представник відповідача надав доповнення до відзиву на позовну заяву, в яких просить суд позовну заяву залишити без задоволення та вказує, що позивачем не надано жодного доказу, яким би позивач доводив наявність умов, які можуть слугувати підставами для зміни договору за рішенням суду. Також, відповідач вказує, що пропозиція про зміну договору оренди земельної ділянки є неналежною офертою, оскільки вона не відповідає вимогам, які ставились до первісного договору оренди.
02.04.12р. представник відповідача надав клопотання про продовження строку розгляду справи на 15 днів, за межі встановлені ст. 69 ГПК України.
Ухвалою суду від 02.04.12р. задоволено клопотання представника відповідача про продовження строку розгляду справи на 15 днів, строк розгляду спору продовжено по 18.04.12р.
10.04.12р. позивач надав відзив на відзив на позовну заяву, в якому підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив суд позовні вимоги задовольнити.
Представник прокуратури в судовому засіданні 10.04.12р. в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про, що свідчить відмітка в ухвалі суду від 02.04.12р., про причини неявки суд не повідомив.
Представник позивача в судове засідання 10.04.12р. підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив суд позов задовольнити.
Представник третьої особи в судове засідання 10.04.12р. в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про, що свідчить відмітка в ухвалі суду від 02.04.12р., про причини неявки суд не повідомив.
Представник відповідача в судовому засіданні 10.04.12р. проти позову заперечував, просив суд в позові відмовити.
Враховуючи те, що норми ст. 65 Господарського процесуального кодексу України, щодо обов`язку господарського суду витребувати у сторін документи і матеріали, що необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом сторін подавати докази, а п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих ним повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та здійснені всі необхідні дії щодо витребування додаткових доказів, та вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній та додатково поданими на вимогу суду матеріалами та документами.
Розглянувши матеріали справи, повно та всебічно дослідивши обставини та докази на їх підтвердження, вислухавши уповноважених представників сторін, судом встановлено наступне.
23.12.03р. між Харківською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «ХАДО - Холдінг» було укладено договір оренди земельної ділянки відповідно до п. 1.1. якого орендодавець на підставі рішення VI сесії Харківської міської ради XXIV скликання від 25.09.2002 року "Про надання в оренду земельних ділянок юридичним та фізичним особам", надає, а орендар приймає в оренду земельну ділянку за адресою: місто Харків, вулиця Цементна, 6-а (шість "а"), загальною площею 0,1994 га під забудовою 0,0725 га, інших угідь 0,1269 га, згідно з планом земельної ділянки, що додається.
Пунктом 1.2. договору встановлено, що земельна ділянка надається в оренду строком до 01.10.2027 року для експлуатації та обслуговування складу паливно - мастильних матеріалів та господарського складу.
Факт передачі земельної ділянки підтверджується підписаним сторонами актом приймання - передачі земельної ділянки.
Згідно з п. 2.1. договору плата за землю вноситься орендарем щомісячно у вигляді орендної плати у грошовій формі у розмірі 1586,89 гривень (одна тисяча п'ятсот вісімдесят шість гривень вісімдесят дев'ять копійок), на рахунок відділу Державного казначейства у м. Харкові № 33212810900002, банк УДК у Харківській області, МФО 851011, код ЄДРПОУ 24134490, код платежу 13050200;01 не пізніше п'ятнадцятого числа наступного місяця.
Пунктом 2.2. договору встановлено, що орендна плата за землю збільшується при зміні розміру земельного податку відповідно до законодавства України, при цьому сторони укладають додаткову угоду, яка є невід'ємною частиною цього договору оренди.
Відповідно до підпункту "а" п. 3.1.2. договору орендодавець має право: вносити зміни в розділ 2 цього договору щодо розміру і строків внесення плати за землю в разі зміни ставки земельного податку в законодавчому порядку.
Управлінням земельних відносин Харківської міської ради було направлено директору ТОВ "ХАДО - Холдінг" лист №4328 від 24.04.08р., попередження №9873/0/84-09 від 19.11.09р., попередження №6088/0/84-10 від 22.06.10р., пропозицію №5002/0/84-11 від 01.06.11р. в яких вказано про необхідність з`явлення відповідача до Управлінням земельних відносин Харківської міської ради для підписання додаткових угод до договорів оренди землі №840667100017 від 27.02.06р., №840767100086 від 08.11.07р., №840767100085 від 08.11.07р., №7939/03 від 27.12.03р. у зв`язку зі зміною базової вартості 1 кв. м. земель м. Харкова та запровадження нового порядку визначення розміру орендної плати за користування земельними ділянками.
ТОВ "ХАДО - Холдінг" направило Управлінню земельних відносин відповідь №30/06-11 від 20.06.11р. на пропозицію від 01.06.11р. №5002/0/84-11 "Про зміну договору оренди земельної ділянки" в якій вказало, що оскільки договір про зміну є невід`ємною частиною договору оренди земельної ділянки, посвідченого приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_1 23 грудня 2003 року в реєстрі за номером 10177, зареєстрованого 27.12.03р. за №7933/03 у Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" і складений та підписаний в чотирьох примірниках, то і договір про зміну мав направлятися відповідачу в чотирьох примірниках, однак позивачем порушено зазначений порядок та було направлено відповідачу лише три примірники.
Вказані листи та попередження відповідачем були отримані відповідачем, про що свідчать повідомлення про вручення поштових відправлень (арк. спр. 18) та відповідь №30/06-11 від 20.06.11р. на пропозицію від 01.06.11р. №5002/0/84-11 «Про зміну договору оренди земельної ділянки».
Проте, в матеріалах справи відсутні докази укладення додаткової угоди до спірного договору оренди землі щодо приведення у відповідність до чинного законодавства розміру орендної плати.
Такі обставини, на думку позивача, свідчать про порушення його прав та охоронюваних законом інтересів і є підставою для їх захисту у судовому порядку.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог і заперечень проти них суд виходить з наступного.
Згідно ч.1 ст.13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.
Відповідно до ст.12 Земельного кодексу України до повноважень міських рад у галузі земельних відносин на території міст належить: здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства.
Згідно п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Отже земельна ділянка за адресою: м. Харків, вул. Цементна, 6, знаходиться у віданні Харківської міської ради.
Відповідно до ст. 189 Земельного кодексу України самоврядний контроль за використанням та охороною земель здійснюється сільськими, селищними, міськими, районними та обласними радами.
Згідно п.1.4. рішення 14 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 04.07.2007 р. № 146/07 "Про внесення змін до рішення 22 сесії Харківської міської ради 4 скликання від 23.06.2004р. № 87/04 "Про затвердження Положення про самоврядний контроль за використанням та охороною земель у м. Харкові" основними завданнями самоврядного контролю за використанням та охороною земель є запобігання порушенням законодавства України у сфері використання та охорони земель, своєчасне виявлення таких порушень та вжиття відповідних заходів щодо їх усунення.
Відповідно до розділу 3. Положення про самоврядний контроль за використанням та охороною земель у м. Харкові, затвердженого рішенням 22 сесії Харківської міської ради 4 скликання від 23.06.2004р. № 87/04 посадові особи відділу самоврядного контролю за використанням та охороною земель мають право обстежувати земельні ділянки, передбачені пунктом 1.2. цього Положення, щодо дотримання умов їх використання та охорони відповідно до чинного законодавства України та укладених договорів оренди (тимчасового користування, тимчасового користування на умовах оренди). Складати Акти обстеження стану та дотримання умов використання земельних ділянок та за фактом виявлення порушень законодавства подавати матеріали до відповідних державних органів для вжиття необхідних заходів та притягнення винних осіб до відповідальності відповідно до закону.
Загальні умови укладення договорів визначені статтею 179 Господарського кодексу України, частиною 3 якої, зокрема, передбачено, що укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, у випадку, якщо існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладання договору для певних категорій суб'єктів господарювання.
Згідно ст. 792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Статтею 93 Земельного кодексу України передбачено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
У відповідності до ст. 125 Земельного кодексу України право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право нак й неї, та державної реєстрації забороняється. Згідно ч. 2 ст. 126 Земельного кодексу України право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
З урахуванням наведених положень чинного законодавства України суд приходить до висновку про те, що взаємовідносини між позивачем та відповідачем щодо оренди землі врегульовані відповідним господарським договором - договором оренди, зареєстрованим в державному реєстрі. При цьому укладення цього договору є обов'язковим у разі використання відповідачем земельної ділянки за адресою: м. Харків, вул. Цементна, 6 в силу наведених вище приписів чинного законодавства.
Згідно ст. 187 ГК України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.
У відповідності до ст. 649 ЦК України розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування та в інших випадках, встановлених законом, вирішуються судом.
З урахуванням викладеного, на підставі матеріалів справи суд приходить до висновку про те, що укладення договору оренди землі може відбуватися в судовому порядку (оскільки укладення договору наразі є обов'язковим в силу приписів чинного законодавства України). При цьому наразі вбачається, що позивачем додержаний встановлений досудовий порядок укладання договорів в судовому порядку, запропонована додаткова угода до договору відповідає вимогам чинного законодавства та не порушує прав та охоронюваних законом інтересів сторін.
Всупереч вимог ст. 4-3 та ст. 33 ГПК України (судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності; сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами; кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень) відповідач доказів на спростування викладених обставин не надав. У зв'язку з цим суд приходить до висновку про наявність у справі достатніх правових підстав для задоволення позовних вимог у повному обсязі, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 651 Цивільного кодексу України та ст.188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.
Згідно ст. 30 Закону України "Про оренду землі" у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Вказані норми щодо умов зміни договору оренди землі знайшли своє відображення у пункті 36 договору оренди землі від 18.08.2004р. за № 7936/04.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про плату за землю"використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Згідно ст. 15 Закону України "Про оренду землі", ст. 284 Господарського кодексу України однією із істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Пунктом 2.2. договору сторони передбачили, що орендна плата за землю збільшується при зміні розміру земельного податку відповідно до законодавства України, при цьому сторони укладають додаткову угоду, яка є невід'ємною частиною цього договору оренди.
Відповідно до ст. 654 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору вчинюється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Ст. 13 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Згідно із ст. 15 цього Закону підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 18 вказаного Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.
Так, Рішенням Харківської міської ради "Про затвердження "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2007р." від 25.12.2007р. № 335/07 затверджено базову вартість одного квадратного метра земель міста Харкова у сумі 253,30 грн., яка отримана на підставі витрат на освоєння і облаштування території міста станом на 01.01.2007р. та підлягає в подальшому індексації в порядку, встановленому законодавством України.
Також встановлено, що плата за землю на підставі даних "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2007р." вводиться в дію з 1 березня 2008 року.
Рішенням Харківської міської ради від 27.02.2008р. № 42/08 (із змінами та доповненнями, внесеними рішенням Харківської міської ради від 25.02.2009р. № 31/09) затверджено Положення про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2007р.
Відповідно до п. 1.1. Положення регламентує надання підприємствам, установам та організаціям міста, фізичним особам інформації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок для обчислення земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності та здійснення цивільно-правових угод із земельними ділянками.
Пунктом 2 встановлюються обов'язки суб'єктів процесу встановлення плати за землю.
Юридичні особи - землекористувачі та власники земельних ділянок - на підставі даних державного земельного кадастру щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок самостійно обчислюють земельний податок за встановленою формою та надають її до відповідної податкової інспекції разом з податковою декларацією на поточний рік, сплачують земельний податок згідно з встановленими строками.
Відповідно до п. 3.1. Положення замовник (землекористувач):
- підготовляє копії документів на право власності чи користування земельною ділянкою або проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);
- подає заяву на виконання робіт з підготовки вихідних даних для нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки та виготовлення інформаційного файлу земельної ділянки у встановленому форматі до Підприємства - оцінювача;
- подає заяву, підготовлені вихідні дані для нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки та інформаційний файл земельної ділянки у встановленому форматі до Управління Держкомзему у місті Харків для надання інформації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки у формі Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
Згідно ст. 21 Закону України "Про інформацію" інформація державних органів та органів місцевого самоврядування - це офіційна документована інформація, яка створюється в процесі поточної діяльності законодавчої, виконавчої та судової влади, органів місцевого та регіонального самоврядування. Основними джерелами інформації органів місцевого і регіонального самоврядування є акти органів місцевого та регіонального самоврядування.
Інформація органів місцевого самоврядування доводиться до відома заінтересованих осіб шляхом опублікування її в офіційних друкованих виданнях, опублікування її в інших засобах масової інформації або публічного оголошення через аудіо та аудіовізуальні засоби масової інформації.
Згідно вимог ст. 21 Закону України "Про інформацію" рішення Харківської міської ради та її органів розміщуються на офіційному сайті Харківської міської ради, публікуються в газеті "Харківські відомості ", Бюлетенях міської ради.
За таких умов, вищевказані рішення Харківської міської ради опубліковані та вважаються такими, що доведені до відома зацікавлених осіб.
Згідно ст. 144 Конституції України та ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рішення Харківської міської ради є обов'язковими для виконання на території міста Харкова.
В матеріалах справи наявні листи управління земельних відносин від №4328 від 24.04.08р., №9873/0/84-09 від 19.11.09р., №6088/0/84-10 від 22.06.10р., №5002/0/84-11 від 01.06.11р., від 01.06.11р. №5002/0/84-11, якими відповідача було повідомлено про обов`язковість укладення додаткової угоди щодо приведення у відповідність розміру орендної плати.
Крім того, суд зазначає, що в матеріалах справи наявний Витяг № 2792/09 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 14.12.09р.; розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена станом на 01.01.2007р. № 1189/10, відповідно до якого розмір орендної плати в місяць за оренду земельної ділянки площею 1994 кв. м. за адресою: вул. Цементна,6 -А становить 15260,54 грн.
За таких підстав, відповідачу було відомо про необхідність укладення додаткової угоди щодо приведення у відповідність розміру орендної плати.
Приймаючи до уваги п.2.19 Постанови пленуму Вищого господарського суду України " Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин " якою передбачено, що у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Згідно з ч. 3 ст. 653 ЦК України якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Згідно ст.43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Відповідно до вимог ст. 32 ГПК України: доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Прокурора Жовтневого району м. Харкова в інтересах держави в особі Харківської міської ради законні, обґрунтовані, підтвердженні належними доказами та підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судового збору суд керується ст. 49 ГПК України. У спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо господарським судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін. В даному випадку сплата судового збору покладається на відповідача.
На підставі викладеного, на підставі ст.ст. 13, 144 Конституції України, ст.ст. 12, 93, 125, 126, 189 Земельного кодексу України, п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, ст.ст. 179, 187, 284 Господарського кодексу України, ст.ст. 649, 651, 653, 654, 792 Цивільного кодексу України, ст.ст. 15, 30 Закону України "Про оренду землі", ст.ст. 13, 15, 18 Закону України "Про оцінку землі", ст. 2 Закону України "Про плату за землю", ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", керуючись ст.ст. 1, 4, 4-3, 12, 33, 43, 47, 49, 82 - 85 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Внести зміни до договору оренди землі, який зареєстровано у Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" в державному реєстрі земель від 27.12.03р. №7939/03 шляхом визнання договору про зміну до вказаного договору оренди укладеним у наступній редакції:
ДОГОВІР ПРО ЗМІНУ
договору оренди земельної ділянки посвідченого приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_1 23.12.2003 року в реєстрі за №10177 зареєстрованого
"27 "грудня» 2003 року за №7939/03 у Харківській регіональній філії Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру ри державному комітеті України по земельних ресурсах»
"17"травня 2011 р.
Харківська міська рада Харківської області в особі міського голови Кернеса Геннадія Адольфовича з одного боку та ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ХАДО - ХОЛДІНГ» в особі генерального директора Зозулі Леоніда Володимировича з другого боку домовились про нижченаведене:
І. Відповідно до Податкового кодексу України, Закону України "Про оренду землі ", рішення 17 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 25.12.2007р. № 335/07 „Про затвердження "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2007р.", рішень 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008р. № 42/08 "Про затвердження "Положення про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2007р." та № 41/08 "Про затвердження "Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Харкові ", рішення 25 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 10.09.2008 р. № 242/08 „Про внесення змін до рішення 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008 р. № 41/08 „Про затвердження „Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Харкові ", листа Державного комітету України із земельних ресурсів від 11.01.2011р. № 344/22/6-11 пункти 2.1., 2.2. та 5.1. г) договору оренди земельної ділянки, зареєстрованого "27 "грудня» 2003 року за №7939/03 змінити та доповнити розділ 2. „Плата за землю " пунктами 2.3. та 2.4. і викласти у такій редакції:
„2.1. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки відповідно до витягу з технічної документації № 3098 від 14.12.2009р. становить 3087928 грн. (три мільйона вісімдесят сім тисяч дев'ятсот двадцять вісім гривень).
При змінах в нормативній грошовій оцінці земель за рішенням міської ради Орендар за свій рахунок виконує розрахунок оновленої грошової оцінки земельної ділянки і направляє один екземпляр відповідному органу державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки.
2.2. Орендна плата за земельну ділянку вноситься Орендарем щомісячно у грошовій формі на рахунок Державного казначейства у Харківській області. Інформація щодо реквізитів отримується у відповідному органі державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки.
Розмір орендної плати за земельну ділянку згідно з розрахунком №1189/10 від 22.06.10р. на рік становить 5,6 % від її нормативної грошової оцінки і складає 183126,48 грн. (сто вісімдесят три тисячі сто двадцять шість гривень сорок вісім копійок), або в місяць - 15260,54 грн. (п`ятнадцять тисяч двісті шістдесят гривень п'ятдесят чотири копійки).
2.3 Орендар самостійно здійснює обчислення розміру орендної плати за землю з урахуванням індексації нормативної грошової оцінки, визначеної законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами.
2.4. Розмір орендної плати переглядається у разі:
а) зміни умов господарювання, передбачених договором;
б) зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів;
в) внаслідок інфляції - щорічно;
г) погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
д) в інших випадках, передбачених законом."
«5.1 г) За несвоєчасну сплату орендної плати нараховується пеня відповідно до чинного законодавства. Пеня повинна сплачуватись разом з заборгованістю з поточних платежів орендаря.»
2. Цей договір про зміну є невід'ємною частиною договору оренди земельної ділянки, посвідченого приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_1 "23" грудня 2003 року в реєстрі за № 10177, зареєстрованого "27" грудня 2003 р. за № 7939/03 у Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" і складений та підписаний в чотирьох примірниках, один з яких зберігається у справах нотаріуса, другий залишається у органі, який провів його державну реєстрацію, а два інших видаються сторонам по договору.
ОРЕНДОДАВЕЦЬ ОРЕНДАР
Харківська міська рада ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ
Харківської області ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ
м. Харків, м-н Конституції, 7 "ХАДО- ХОЛДІНГ"
код 04059243 61018, м. Харків, пров. Двадцять
Третього Серпня, б. 4
р/рах. 260053012432 в ХОД АК
«Укрсоцбанк» МФО 351016 код
В особі міського голови В особі генерального директора
______ Г.А. Кернес ______ В.Л. Зозуля
/ підпис/ /підпис/
Заступник директора Департаменту
містобудування, архітектури та земельних відносин - І.Б. Баронін
начальник управління земельних відносин (підпис)
Цей договір про зміну договору оренди земедбної ділянки
зареєстровано: ______________________
Від ______ року за № __
Факт державної реєстрації засвідчую
__________ ____
(П.І.Б.)
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Хадо - Холдінг", м. (61200, м. Харків, пров. 23 Серпня, 4, код ЄДРПОУ 25611360, п/р 260053012432 в ХОД АК «Укрсоцбанк», МФО 351016) на користь державного бюджету України (одержувач - УДКС у Дзержинському районі м. Харкова у Харківській області, № рахунку 31210206700003, код ЄДРПОУ 37999654, банк одержувача - ГУ ДКСУ у Харківській обл., МФО 851011) - 1073,00 грн. судового збіру.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Суддя Добреля Н.С.
Повний текст рішення складено 17.04.12р.
Справа №5023/493/12.