ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
21036, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7 тел. 66-03-00, 66-11-31 http://vn.arbitr.gov.ua
_________________
І м е н е м У к р а ї н и
РІШЕННЯ
17 квітня 2012 р.
Справа 4/17/2012/5003
Господарський суд Вінницької області у складі:
Головуючий суддя В. Білоус
Секретар судового засідання Д.Нестеров
за участю представників:
позивача: ОСОБА_2 - згідно довіреності;
відповідача: ОСОБА_3 - згідно довіреності;
інші особи, в порядку ст.30 ГПК України, спеціаліст Вінницького відділення Антимонопольного комітету України ОСОБА_4- згідно довіреності.
Місце розгляду справи : приміщення суду,кімн.№1114
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом:Міського комунального підприємства "Житлово - експлуатаційна контора № 14" (вул. Червоноармійська, 18, м. Вінниця, 21007) до:Виробничо - комерційного підприємства товариства з обмеженою відповідальністю "Альянс ЛТД" (вул. Козицького, 15, м. Вінниця, 21050) про зобов'язання укласти договір про утримання будинків і споруд та прибудинкових територій щодо нежитлового приміщення в м. Вінниці по вул. Стеценка, буд. 57 загальною площею 97, 1 м.кв. на умовах проекту вказаного в позовній заяві № 223 від 22.03.2012 р. і наданого до позовної заяви позивачем, -
ВСТАНОВИВ :
Відповідач у відзиві на позов, наданому в листі від 11.04.2012 р. № 9 (а.с. 57-62) і його представник в судовому засіданні проти позову заперечив. Покликався на те, що отримавши від позивача з супровідним листом № 117 від 16.11.2011 р. проект договору про надання послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, в листі № 78 від 25.11.2011 р. повідомив позивача про те, що всупереч вимогам законодавства - ч.1, 2 ст. 638, ч.1 ст. 641 ЦК України, ч.1-4 ст. 180 ГК України, ч.1 ст. 26 Закону України "Про житлово - комунальні послуги", п. 34 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 07.04.2008 р. № 01-8/211 "Про деякі питання практики застосування норм Цивільного та Господарського законодавства", проект договору наданий позивачем не містить всіх передбачених законом істотних умов, передбачених законом для такого договору, а саме, вичерпного переліку житлово - комунальних послуг, тарифи та їх складових на кожну з цих послуг, загальну вартість послуг, строк дії договору. Також зіслався на те, що запропонований позивачем до укладення проект договору не відповідає Типовому договору, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 р. № 529 "Про затвердження Тимчасового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудованих територій", оскільки всупереч вказаному Типовому договору..., в запропонованому позивачем до спонукання укласти проект договору відсутні:
- структура тарифу, періодичність та строки надання послуг (п.2 Типового договору);
- розрахунковий рахунок на який має вноситися оплата (п.7);
- права позивача на зменшення розміру плати за послуги надані в неповному обсязі, неналежної якості (підп.3 п.10);
- зменшення розміру плати за перевищення строків проведення ремонтно - профілактичних робіт (підп.7 п.10);
- обов"язки виконавця проводити відповідний перерахунок розміру плати за послуги в разі їх ненадання, надання в неповному обсязі, зниження їх кількісних і якісних показників, а також інших вказаних у відзиві на позов. Вказує, що позивач не відреагував на лист відповідача від 25.11.2011 р. щодо того, що направлений позивачем проект договору не є офертою, оскільки не містить всіх необхідних, передбачених законом істотних умов договору і не відреагував на пропозицію направити відповідачеві проект договору зі всіма істотними умовами передбаченими законодавством для таких договорів.
Вінницьке обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України в листі від 12.04.2012 р. № 04-292/1250 (а.с.31-32) і його спеціаліст в судовому засіданні, опитаний в порядку ст. 30 ГПК України пояснили, що без зазначення позивачем в договорі, що є предметом позову, структури, складових, переліку послуг, їх періодичності, вартості по кожній складовій договір не може бути укладений.
Пояснили, що Вінницьким обласним територіальним відділенням АМК України протягом 2010 - 2012 рр. розглядалося вісім справ про порушення антимонопольного законодавства виконавчим комітетом Вінницької міської ради, МКП (міським комунальним підприємством) ЖЕК № 16 м. Вінниці, КП "Гайсинське житлово - експлуатаційна контора", виконавчим комітетом Гайсинської міської ради, МКП "ЖЕК № 5" м. Вінниці, ТОВ "Енергоімпекс" в частині затвердження екномічно необгрунтованих тарифів на послуги з утримання будинків, споруд, прибудинкових територій, необгрунтованого збільшення плати за ці послуги.
Представник позивача заявив клопотання про ознайомлення з матеріалами справи, з відзивом відповідача на позов. Це клопотання судом було задоволене та представнику позивача в судовому засіданні були наданні матеріали справи і він ознайомився з відзивом відповідача на позов під розписку про це на відзиві.
Представником позивача було заявлене клопотання про витребування від відповідача правоустановичих документів на об"єкт нерухомості, а саме оригіналу свідоцтва про право власності на нежитлове приміщення.
Представник відповідача проти цього клопотання заперечив. Покликався на те, що він підтверджує, що відповідачеві на підставі Свідоцтва про право власності № 27 від 26.03.1997 р. належить на праві власності нежитлове приміщення загальною площею 97,1 кв.м. за адресою: м. Вінниця, вул. Стеценка, 57, вказане в проекті договору, що є предметом позову.
Беручи до уваги заперечення відповідача проти цього клопотання, що предметом позову і спору, не є спір щодо права власності на нерухоме майно, а переддоговірний спір щодо надання послуг, суд прийшов до висновку про те, що вказане клопотання позивача про витребування оригіналу доказу не підлягає задоволенню і спрямоване на затягування розгляду справи.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав. Із запереченнями відповідача проти позову і поясненнями спеціаліста Вінницького обласного територіального відділення АМК України не погодився, вважаючи, що в проекті договору, який є предметом позову, є всі передбачені законом, Типовим договором, затвердженим постановою КМ України від 20.05.2009 р. № 529 істотні умови.
Заслухавши пояснення представників позивача, відповідача, спеціаліста Вінницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, повно, всебічно, об"єктивно і в сукупності дослідивши подані в справу докази, надавши їм юридичну оцінку, суд на підставі п.3, п.5, п.13, п. 16 ст. 26 Закону України "Про житлово - комунальні послуги" від 24.06.2004 р. № 1875 - IV зі змінами, п.2, 3 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (надалі - "Порядок"), затвердженим постановою КМ України від 01.06.2011 р. № 869, Типовим переліком послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (надалі "Типовий перелік послуг..."), п.2, п.3, підп.2, 3, 4 п.14, п.20 Типового договору пронадання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженим постановою КМ України від 20.05.2009 р. № 529, п.6 ч.1 ст. 3, ч.1 ст. 205, 215, 638, 641, 649, 901, 902, 905 ЦК України, ч.3,4 ст. 179, ч.2, 3, 4, 6, 7 ст. 180, 181, ч.3 ст. 184, 187 ГК України прийшов до висновку про те, що позов про зобов"язання відповідача укласти договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, в редакції і на умовах вказаних позивачем в позовній заяві і доданому до нього проекту договору, задоволенню не підлягає в зв"язку з тим, що вказаний проект договору не містить всіх істотних умов для такого договору, передбачених законом, не відповідає Типовому договору, затвердженому постановою КМ України від 20.05.2009 р. № 529. є несправедливим до відповідача.
До такого висновку суд прийшов з огляду на таке.
27.03.2012 р. позивач звернувся до господарського суду Вінницької області із правом про зобов"язання відповідача укласти договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в такій редакції, на таких умовах і такого змісту (надалі "Договір"):"
Договір №
про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій
м. Вінниця "__"_____ 20__р.
Міське комунальне підприємство «Житлово-експлуатаційна контора № 14»в особі начальника Гребінь В'ячеслава Васильовича, що діє на підставі Статуту, (далі - Виконавець), з однієї сторони, і виробничо - комерційне підприємство «Альянс ЛТД», в особі ___, який діє на підставі Статуту (далі Замовник), з другої сторони, (які надалі іменуються "Сторони"), а кожна з них окремо - "Сторона" уклали цей Договір про наступне:
1. Предмет договору
1.1. Предметом договору є забезпечення Виконавцем надання послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій і обслуговування внутрішніх мереж на аптеку,
(назва об"єкту)
яке використовує Замовник на підставі св-ва про власність, та знаходиться за адресою м. Вінниця, вул. Стеценка, буд. 57, загальною площею 97,1 м2.
1.2. Додаткові роботи, не передбачені цим Договором, можуть виконуватися по узгодженню Сторін на підставі додаткового договору або наряд-замовленню Замовника.
1.3. Замовник зобов'язується своєчасно оплачувати надані послуги за встановленою вартістю у строки і на умовах, передбачених договором.
1.4. Замовник в повному обсязі бере участь в утриманні будинку, споруд, прибудинкової території та внутрішньо будинкових мереж.
1.5. В процесі взаємовідносин пов'язаних з виконанням даного договору Сторони зобов'язуються керуватись нормативними актами:
- Житловий кодекс України;
- Закон України «Про житлово - комунальні послуги»;
- «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкової територій" постанова КМУ від 20.05.2009 р. № 529;
- Іншими нормативно - правовими актами, документами в даній галузі, що не суперечать чинному законодавству України.
2. Вартість послуг
2.1 Максимальна щомісячна вартість послуг на момент укладання договору становить 103,32 грн.,в т.ч. ПДВ 17,22грн.,з розрахунку :
- граничний тариф на послуги з утримання будинку та прибудинкової території складає 1,0641 грн./ м. кв. в т.ч. ПДВ 0,18грн./м.кв.;
2.2. В залежності від фактичних витрат на утримання будинку та прибудинкової території вартість послуг щомісяця буде змінюватися, що буде відображено в рахунках.
2.3. Виконавець надає додаткові платні послуги:
- Вивезення будівельного сміття 73,73 грн./ год.
- Вантажно-розвантажувальні роботи 47,43 грн./ м3; 27,07 грн./ год.
- Прибирання службових приміщень 2,67грн /м2.
- Ремонтні роботи в приміщенні - згідно актів виконаних робіт та окремого договору.
- Встановлення та заміна санітарно-технічного обладнання - згідно актів виконаних робіт та окремого договору.
- Монтаж та демонтаж лічильників - згідно актів виконаних робіт та окремого договору.
- Митя вікон тощо.
3. Права та обов'язки Сторін
3.1. Замовник має право на:
3.1.1. Отримання вчасно та відповідної якості послуг згідно з законодавством та умовами договору.
3.1.2. Отримання в установленому законодавством порядку інформації про перелік послуг, їх вартість, загальну суму місячного платежу, структуру тарифів, режиму надання послуг, їх споживчі властивості
3.1.3. Відшкодування збитків заподіяних майну та/або приміщенню, шкоди завданої його життю чи здоров'ю внаслідок неналежного надання послуг Виконавцем або їх ненадання.
3.1.4. Усунення Виконавцем виявлених недоліків з надання послуг протягом строку встановленого чинним законодавством.
3.1.5. Перевірку кількісних та якісних показників надання послуг у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
3.1.6. Звільнення від розміру плати за послуги у разі їх ненадання та отримання компенсації за перевищення встановлених строків проведення аварійно - відновлювальних робіт у розмірі, встановленому законодавством.
3.1.7. Зменшення розміру плати за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, у разі наявності пільг, визначених чинним законодавством.
3.1.8. Внесення за погодженням з Виконавцем змін до даного Договору.
3.1.9. Укладення з Виконавцем додаткових договорів на заміну або ремонт санітарно - технічних приладів, пристроїв, обладнання, вивезення будівельного сміття, тощо.
3.2. Замовник зобов'язується
3.2.1. Використовувати займану квартиру (приміщення) та місця загального користування безпосередньо за призначенням.
3.2.2. Не допускати самовільного перепланування житлових та не житлових приміщень, руйнування конструкцій будинку, заміни та перестановки технічного обладнання в них.
3.2.3. Дотримуватись правил пожежної, газової, електробезпеки, санітарних норм.
3.2.4. Надавати безперешкодний доступ в займані Замовником приміщення представників Виконавця та аварійних бригад, за наявності в них відповідних посвідчень, для огляду елементів і виконання ремонтних та аварійних робіт.
3.2.5. Оплачувати послуги в установленому договором строки.
3.2.6. Своєчасно інформувати Виконавця про зміни санітарно - технічного та інженерного обладнання.
3.2.7. Дотримуватись вимог нормативно - правових актів у сфері житлово - комунальних послуг.
3.2.8. Відшкодовувати витрати Виконавця з проведення аналізу якості послуг в разі необгрунтованих претензій.
3.2.9. Своєчасно інформувати Виконавця про виявленні несправності обладнання, інженерних мереж та конструктивних елементів приміщень.
3.2.10. Проводити за власні кошти ремонт займаного приміщення.
3.2.11. Дотримуватись вимог житлового та містобудівного законодавства щодо здійснення ремонту чи реконструкції приміщень або їх частин, не допускати порушення прав та інтересів інших громадян.
3.2.12. Забезпечувати вивезення будівельного сміття при проведенні ремонту приміщення.
3.2.13. Відшкодовувати Замовнику збитки, завдані в результаті невиконання або неналежного виконання умов даного договору та інших нормативно правових актів.
3.3. Виконавець має право
3.3.1. Вимагати від Замовника дотримання вимог правил експлуатації житлових приміщень та прибудинкової території, правил благоустрою, санітарно-гігієнічних і протипожежних правил та інших нормативно - правових актів у сфері житлово-комунальних послуг.
3.3.2.Вимагати від Замовника своєчасного проведення робіт щодо усунення виявлених неполадок, пов'язаних з отримання послуг, що виникли з вини Замовника, або відшкодування вартості цих робіт.
3.3.3. Доступу в приміщення Замовника для ліквідації аварій, у тому числі несанкціонованого, відповідно до встановленого законом порядку, усунення недоліків у роботі санітарно - технічного та інженерного Обладнання, проведення технічного та профілактичного огляду і перевірки показань квартирних засобів обліку води відповідно до законодавства.
3.3.4. Вимагати від Замовника підтримку належного санітарного стану будинку (підвальних приміщень, горищ, сходових клітин та інше) та прибудинкової території.
3.4. Виконавець зобов'язується
3.4.1. Забезпечувати вчасне та відповідної якості та в повному обсязі надання Замовникові житлово-комунальних послуг згідно з законодавством та даним Договором.
3.4.2. Надавати Замовнику в установленому законодавством порядку необхідну інформацію про перелік складових послуг, структуру тарифу, загальну суму місячного платежу, норми споживання, режим надання послуг.
3.4.3. Утримувати основні конструктивні елементи будинку та внутрішньобудинкові мережі в належному технічному стані, здійснювати технічне обслуговування та ремонт, вживати своєчасних заходів до ліквідації аварійних ситуацій, усунення порушень з надання послуг у строки, встановлені законодавством.
3.4.4. Вести облік вимог Замовника у зв'язку з порушенням умов та порядку надання послуг та розглядати у визначений законодавством строк претензії і скарги Замовника.
3.4.5. Своєчасно за власний рахунок проводити роботи з усунення виявлених неполадок, пов'язаних з наданням послуг, що виникли з вини виконавця.
3.4.6. Своєчасно проводити підготовку будинку і його санітарно - технічного та інженерного обладнання до експлуатації в осінньо - зимовий період.
4. Оплата спожитих послуг
4.1. Розрахунковим періодом є календарний місяць.
4.2. Плата за отриманні послуги здійснюється на основі рахунку, який Виконавець надає Замовнику не пізніше 15 числа.
4.3. Плата за отриманні послуги вносяться не пізніше ніж до 20 числа, періоду що настає за розрахунковим відповідно до діючої на момент вартості послуг.
4.4. У разі ненадання послуг або надання їх не в повному обсязі, відхилення їх кількісних і якісних показників від нормативних, Виконавець здійснює перерахунок розміру плати згідно вимог чинного законодавства.
4.5. Оплата додаткових послуг здійснюється відповідно до актів виконаних робіт.
5. Відповідальність сторін
5.1. Замовник несе відповідальність за:
5.1.1. Невиконання даного договору та інших нормативно правових актів, які поширюються на взаємовідносини, що є предметом даного договору.
5.1.2. При псуванні майна Виконавця або заподіяння шкоди з вини Замовника (пошкодження будівлі в якій знаходиться займане приміщення, її конструктивних елементів внутрішьобудинкової мережі, прибудинкової території, асфальтного покриття, тощо), останній відшкодовує завданні збитки в повному обсязі, та із Замовника стягується штраф в розмірі 100 % від суми завданих збитків.
5.1.3. При порушенні строку оплати за надані послуги, вказаного в п. 1.3. цього Договору, Замовник сплачує Виконавцю пеню у розмірі 1% від суми простроченого платежу за кожний день прострочення, але не більше 100 % від загальної суми боргу. При цьому Сторони домовились, що розмір пені не може бути більше подвійної облікової ставки НБУ.
5.2. Виконавець несе відповідальність за:
5.2.1. Неналежне надання або ненадання послуг згідно розділу 1, що призвело до заподіяння збитків майну та/або приміщенню споживача, шкоди його життю чи здоров'ю - шляхом відшкодування збитків.
5.2.2. При псуванні майна Замовника або заподіяння шкоди з вини Виконавця, останній відшкодовує завданні збитки в повному обсязі, та Виконавець сплачує штраф в розмірі 100 % від суми завданих збитків.
6. Інші умови
6.1. Здійснення перепланування та переобладнання в приміщеннях Замовника та місцях загального користування дозволяється виконувати в порядку передбаченому чинним законодавством таз обов'язковим повідомленням Виконавця.
6.2. Замовнику забороняється виносити та складувати будівельне сміття на контейнерні майданчики та прибудинкову територію.
6.3. Замовнику забороняється самостійно виходити на покрівлю, захаращувати технічні поверхи, підвали, місця загального користування, здійснювати паркування на зелених зонах, тощо.
7. Границі розмежування відповідальності
7.1. Технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем водопостачання є система від першої розташованої в будинку по ходу гарячої, холодної води запірної гідравлічної арматури на підвідному трубопроводі до останньої розташованої в будинку по ходу гарячої води запірної гідравлічної арматури (якщо будинок не обладнаний загально будинковим лічильником гарячої абр холодної води) або до останньої перед загально будинковим лічильником запірної гідравлічної арматури по ходу води на зворотному трубопроводі, за винятком внутрішньоквартирних мереж, які починаються з трійника (врізки), що не належить до внутрішньої мережі, у стояк такої системи .
7.2. Водовідведення - система від місця скидання стоків у перший колодязь на випуску з будинку (колодязь не належить до внутрішньобудинкої системи) до трійника (врізки) внутрішньоквартирної мережі, не належить до внутрішньоквартирної мережі, у стояк такої системи.
7.3. Теплопостачання - система від першої запірної гідравлічної арматури по ходу теплоносія на підвідному трубопроводі (якщо будинок не обладнаний елеваторним вузлом) або останньої розташованої в елеваторному вузлі запірної гідравлічної арматури по ходу теплоносія на підвідному трубопроводі до останньої запірної гідравлічної арматури по ходу теплоносія на зворотному трубопроводі в будинку (якщо будинок не обладнаний елеваторним вузлом) або першої розташованої в елеваторному вузлі запірної гідравлічної арматури по ходу теплоносія на зворотному трубопроводі в будинку, за винятком внутрішньоквартирних мереж, які починаються з трійника (врізки), що не належать до внутрішньої мережі, у стояк такої системи.
8.Форс - мажорні обставини
8.1. Сторони звільняються від відповідальності за повне або часткове невиконання, чи неналежне виконання зобов'язань, передбачених цим Договором, якщо воно сталося внаслідок дії форс - мажорних обставин.
8.2. Під форс - мажорними обставинами в цьому Договорі слід розуміти будь-які обставини зовнішнього характеру щодо Сторін, які не можна було передбачити, ні уникнути, включаючи стихійні явища природного характеру (землетруси, повені, урагани, руйнування в результаті блискавки тощо), лиха техногенного та антропогенного походження (вибухи, пожежі, вихід з ладу машин, обладнання тощо), обставин суспільного життя (воєнні дії, громадські хвилювання, епідемії, страйки, бойкоти тощо), а також видання актів державної влади чи місцевого самоврядування, інші законні або незаконні заборонні заходи названих органів, які унеможливлюють виконання Сторонами зобов'язань за цим Договором або перешкоджають такому виконанню тощо.
8.3. Сторона, що не має можливості належним чином виконати свої зобов'язання за цим Договором внаслідок дії форс - мажорних обставин, повинна письмово повідомити іншу Сторону про існуючі перешкоди та їх вплив на виконання зобов'язань за цим Договором.
Замовник та Виконавець продовжують виконувати свої зобов'язання за цим Договором, наскільки це практично можливо, використовують усі розумні альтернативні засоби виконання цього Договору, яким перешкоджають форс - мажорні обставини.
9.Строк дії цього договору
9.1. Договір діє з_____ до ___ і набирає чинності з дня його укладення.
9.2. Сторони зобов'язані вчасно повідомляти одна одну про зміну адреси місцезнаходження, номерів телефонів та про всі інші зміни, які здатні вплинути на реалізацію цього Договору та виконання зобов'язань по ньому.
9.3. Договір може бути розірваний достроково у випадку зміни Замовника або переходу права власності (оренди) на приміщення іншій особі. При розірванні Договору Замовник зобов'язаний повністю сплатити за послуги.
9.4. Договір вважається таким, що продовжений, якщо за місяць до закінчення строку його дії письмово одна із сторін не заявила про відмову від договору або про його перегляд.
10. Прикінцеві положення
10.1. Усі правовідносини, що виникають з цього Договору або пов'язані із ним, у тому числі пов'язані із дійсністю, укладенням, виконанням, зміною та припиненням цього Договору, тлумаченням його умов, визначенням наслідків недійсності або порушенням Договору, регламентуються цим Договором та відповідними нормами чинного в Україні законодавства, а також застосованими до таких правовідносин звичаями ділового обороту на підставі принципів добросовісності та справедливості.
10.2. Після набрання чинності цим Договором всі попередні переговори за ним, листування, попередні договори, протоколи про наміри та будь - які інші усні або письмові домовленості Сторін з питань, що так чи інакше стосуються цього Договору, втрачають юридичну силу, але можуть братися до уваги при тлумаченні умов цього Договору.
10.3. Сторона несе повну відповідальність за правильність вказаних у цьому Договорі реквізитів та зобов'язується своєчасно у письмовій формі повідомляти іншу Сторону про зміни, а в разі неповідомлення несе ризи настання пов'язаних із ним несприятливих наслідків.
10.4. Відступлення права вимоги та (або) переведення за цим Договором однією із Сторін до третіх осіб допускається виключно за умови письмово погодження цього Договору із іншою Стороною.
10.5. Додаткові угоди та додатки до цього Договору є його невід'ємною частиною і мають юридичну силу у разі, якщо вони викладені у письмовій формі, підписані Сторонами та скріплені їх печатками.
10.6. Всі виправлення за текстом цього Договору мають силу та можуть братися до уваги виключно за умови, що вони у кожному окремому випадку датовані, засвідчені підписами Сторін та скріплені печатками.
10.7. Цей договір складений при повному розумінні Сторонами його умов та термінології українською мовою у двох автентичних примірниках, які мають однакову юридичну силу, - по одному для кожної із Сторін,
11. Довідкові відомості
11.1. Телефони спеціального виклику у разі виникнення аварій та інших надзвичайних ситуацій:
- Начальник та головний інженер 61-85-47;
- По питанням ремонту сантехніки та електрообладнання звертатись за тел. 26-36-55;
- По питанням поточного ремонту звертатись за тел. 26-36-55;
- По питанням нарахувань та оплати звертатись за тел. 27-93-10, 27-60-70..
Реквізити сторін
Замовник
ВКП ТОВ «Альянс-ЛТД»(П.І.Б)
адреса: м.Вінниця, вул.Коцюбинського,15
______
(підпис)
Виконавець
Міське комунальне підприємство «Житлово- експлуатаційна контора № 14»
м. Вінниця, вул. Червоноармійська, 18
р/р 26002104912001 в Імексбанк МФО 328384, Код. 13342848
тел. 26-36-55, 27-60-70
Начальник
МКП «ЖЕК - 14»___ В.В. Гребінь"
За вказаним проектом договору позивач виступає як виконавець послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, а відповідач їх замовником.
Зміст проекту договору поданого позивачем, свідчить про те, що між сторонами виник переддоговірний спір з укладання договору про надання житлово - комунальних послуг, тобто правовідносин, які регулюються Законом України "Про житлово - комунальні послуги" від 24.06.2004 р. № 1875-IV зі змінами, постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій", Порядком формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 р. № 869, ст. 901, 905 ЦК України.
В позовній заяві позивач зазначає, що 16.11.2011 р. представнику відповідача було вручено проект договору, в якому зазначено вартість послуг визначена відповідно до тарифу (граничного) затвердженого рішенням виконавчого комітету Вінницької міської ради від 28.05.2009 р. № 1157 "Про затвердження тарифів (граничних) на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій" (а.с.14-18), а також граничного (скоригованого) тарифу затвердженого рішенням виконавчого комітету Вінницької міської ради № 818 від 22.04.2010 р. (а.с.19-23), але з рентабельністю не 4%, як для населення, а 12 % як для суб"єктів господарювання. Позивачем стверджується в позовній заяві те, що відповідач отримавши проект договору не вчинив жодної дії на укладення договору.
Листом позивача № 117 від 16.11.2011 р. і розпискою на ньому представника відповідача, поясненнями відповідача у відзиві на позов стверджується отримання відповідачем від позивача пропозиції (оферти) на укладення договору про надання послуг з утримання будинків, споруд і прибудинкових територій і самого проекту договору. Разом з тим, листом відповідача № 78 від 25.11.2011 р. (а.с.63) спростовується твердження позивача про те, що відповідач не вчиняв жодних дій на укладення договору, оскільки із названого листа відповідача вбачається, що він отриманий під розписку працівником позивача (вх.№ 243 від 25.11.2011 р.) і наданий він відповідачем у відповідь на лист позивача № 117 від 16.11.2011 р. В своєму листі № 78 від 25.11.2011 р. відповідач повідомив позивача про неможливість укласти договір на умовах запропонованих позивачем в проекті договору, оскільки він не містить всіх необхідних, істотних умов, передбачених законом, а тому не може розцінюватися як пропозиція (оферта). При цьому відповідач в названому листі зазначив, що у випадку направлення позивачем проекту договору, який буде містити всі істотні умови передбачені законом, то такий проект буде розглянутий і буде надано відповідь в порядку визначеному законодавством.
Позивач не надав доказів, а відповідач не підтвердив отримання від позивача відповіді на лист відповідача № 78 від 25.11.2011 р., направлення і отримання проекту договору іншого ніж був направлений позивачем з листом № 117 від 16.11.2011 р. Це і стало причиною переддоговірного спору між сторонами.
Згідно ст. 901, 905, 628, 638, ч.1 ст. 641 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов"язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов"язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Строк договору про надання послуг встановлюється за домовленістю сторін, якщо інше не встановлено законом або іншими нормативно - правовими актами. Зміст договору становлять умови (пункти) визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов"язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом, як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною. Пропозиція укласти договір має містити всі істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов"язаною у разі її прийняття.
Згідно ч.1 ст. 203, п.6 ч.1 ст. 3 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексові, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства, а також відповідати таким загальним засадам цивільного законодавства як справедливість, розумність, добросовісність.
Згідно ч. 3, 4 ст. 179, ч.2, 3, 4, 6 ст. 180, ст. 181, ч.3 ст. 184, ст. 187 ГК України укладення господарських договорів є обов"язковим для сторін, якщо ...існує пряма вказівка закону щодо обов"язковості укладення договору для певних категорій суб"єктів господарювання чи органів державної влади чи органів місцевого самоврядування. При укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі:...Типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку і формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом... При укладенні господарського договору сторони зобов"язані у будь - якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору. Умови про предмет у господарському договорі повинні визначати найменування (номенклатуру, асортимент) та кількість продукції (робіт, послуг), а також вимоги до їх якості. У разі визнання погодженої сторонами в договорі ціни такою, що порушує вимоги антимонопольно - конкурентного законодавства, антимонопольний орган має право вимагати від сторін змінити умови договору щодо ціни. Укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов передбачених ст. 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами ст. 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно - правовими актами щодо застосування примірного або типового договору. Спори, що виникають при укладенні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов"язковим на підставі закону, в інших випадках встановлених законом, розглядається судом.
Згідно ч.1, п.1 ч.3 ст.20, ст. 26, п.4, 5, 6 ст. 30 Закону України "Про житлово - комунальні послуги" виконавцем є суб"єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово - комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору. Утримання будинків і прибудинких територій - господарська діяльність, спрямована на задоволення потреб фізичної чи юридичної особи щодо забезпечення експлуатації та / або ремонту жилих приміщень, будинків, споруд..., а також утримання прилеглої до них (прибудинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством.
Кількісний показник житлово - комунальних послуг (ЖКП) - це одиниця виміру для обчислення обсягу отриманої споживачем послуги і визначена відповідно до вимог нормативів, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством. Якість ЖКП - це сукупність нормативних характеристик житлово - комунальної послуги, що визначає її здатність задовольнити встановлені або передбачені потреби споживача відповідно до законодавства. Істотними умовами договору про надання житлово - комунальних послуг є в тому рахунку: ... - предмет договору;
- вичерпний перелік житлово - комунальних послуг тарифи та їх складові на кожну з цих послуг, загальна вартість послуг;
- порядок перерахунків розміру плати за житлово - комунальні послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості;
- порядок контролю та звіту сторін;
- відповідальність сторін та штрафні санкції за невиконання умов договору;
- строк дії договору...
Державне регулювання цін/тарифів базується на таких основних принципах: ... - відкритості, доступності та прозорості структури цін/тарифів для споживачів та суспільства;
- відповідності оплати ЖКП їх наявності, кількості, якості;
- відповідальності виконавців за недотримання вимог стандартів, нормативів, норм, порядків, правил.
Згідно п.2, 3 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій тариф на послуги розраховується окремо за кожним будинком залежно від запланованих кількісних показників послуг, що повинні фактично надаватися для забезпечення належного санітарно - гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій з урахуванням переліку послуг. Послуги надаються з урахуванням встановленого рішенням органу місцевого самоврядування тарифу, його структури, періодичності та строків надання послуг. Копія такого рішення є невід"ємною частиною договору про надання послуг. Під час установлення тарифу на послуги необхідно забезпечувати прозорість визначення вартості усіх послуг з розрахунку на 1 кв. загальної площі...нежитлового приміщення.
В постанові КМ України від 20.05.2009 р. № 529 наведений Типовий Перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій серед яких:
- прибирання прибудинкової території;
- прибирання сходових клітинок;
- прибирання підвалу, технічних поверхів, покрівлі;
- технічне обслуговування ліфтів;
- обслуговування систем диспетчеризації;
- технічне обслуговування внутрішньо - будинкових систем: гарячого, холодного водопостачання, водовідведення, теплопостачання, зливної каналізації;
- дератизація;
- дезінсекція;
- обслуговування димовентиляційних каналів;
- поливання дворів, клумб і газонів;
- прибирання і вивезення снігу, посипання частини прибудинкової території призначеної для проходу та проїзду протиожеледними сумішами;
- експлуатація номерних знаків на будинках;
- освітлення місць загального користування і підвалів та підкачування води;
- енергопостачання ліфтів.
Згідно п. 2, 3, 7, підп. 2, 3, 4 п.15, п.20 Типового договору в договорі мають бути пункти в яких мало б бути передбачено і заповнено: Виконавець надає послуги відповідно до встановленого рішенням органу місцевого самоврядування тарифу, його структури, періодичності та строків надання послуг, копія якого додається до договору;
- розмір щомісячної плати за надані послуги на дату укладення договору становить __(прописом)гривень;
- плата вноситься на розрахунковий рахунок _____(банківські реквізити);
- Виконавець несе відповідальність згідно із законом за : ...зниження кількісних і якісних показників послуг або перевищення строків проведення ремонтно - профілактичних робіт шляхом зменшення розміру плати. Якість надання послуг визначається відповідно до затвердженої органом місцевого самоврядування структури тарифу, періодичності та строків надання послуг; перевищення встановлених строків проведення аварійно - відбудовних робіт шляхом виплати споживачеві компенсації в установленому законодавством розмірі _ відсотка щомісячної плати за послугу за кожну добу її ненадання; порушення зобов"язань за цим договором;
- Цей договір діє до__20__року.
На підставі вказаних нормативних актів, доказів поданих в справу, суд прийшов до висновку про те, що проект договору вказаний позивачем в позовній заяві і доданий до неї не містить істотних умов договору, передбачених законодавством для договорів про надання житлово - комунальних послуг, а саме: вичерпного переліку житлово - комунальних послуг, тарифів та їх складових на кожну з цих послуг, загальної вартості послуг; порядку , а не як вказано в проекті договору права, перерахунків розміру плати за житлово - комунальні послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості; відповідальності позивача як виконавця послуг за невиконання умов договору; строку дії договору.
Суд не розцінює зазначення в п.2.1 проекту договору максимальної щомісячної вартості послуг на момент укладання договору 103, 32 грн., в т.ч. ПДВ з розрахунку - граничний тариф на послуги з утримання будинку та прибудинкової території складає 1, 0641 грн./м.кв, в т.ч. ПДВ 0, 18 грн./м.кв як дотримання вимог ст. 26 Закону України "Про житлово - комунальні послуги", оскільки із цього пункту проекту договору, як із змісту всього проекту договору не вбачається яка структура, періодичність та строки надання послуг з утримання будинку та прибудинкової території до яких (послуг) згідно Типового переліку, затвердженого постановою КМ України від 20.05.2009 р. № 529 відноситься значна кількість послуг. Проект договору не містить вичерпний перелік ЖКП, тарифів на кожну із послуг, їх складових, структуру, періодичність, строки їх надання.
Всупереч вимогам п.2 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою КМ України від 01.06.2011 р. № 869 в проекті договору немає посилання на номер і дату рішення органу місцевого самоврядування яким встановлено тариф із зазначенням його структури, періодичності та строків надання послуг, не вказано, що копія такого рішення є невід"ємною частиною договору. В додатку № 7 (п.96) до рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради від 22.04.2010 р. № 818 (а.с.22) вказано, що тариф (граничний) на обслуговування 1 м.кв загальної площі в місяць з ПДВ в будинку № 57 по вул. Стеценка в м. Вінниці складає 1 грн. 53 коп.Тоді, як в п.2.1 проекту договору позивач вказав граничний тариф, а не тариф на кожну складову послуг і їх загальну вартість як вимагає закон, в розмірі 1, 0641 грн./м.кв, що без зазначення вичерпного переліку, складових, структури, періодичності, строків послуг з утримання будинків і споруд, прибирання прибудинкових територій, не підтверджує прозорість, правильність, об"єктивність вказаного позивачем в проекті договору граничного розміру 1, 0641 грн. за м.кв і граничної вартості 103, 32 грн. Окрім того, згідно закону в договорі має бути вказано не граничний тариф і граничну вартість, а тариф на кожну складову послуг і їх загальну вартість. Незазначення в проекті договору вичерпного переліку ЖКП, тарифів на кожну із складових, їх вартості, структури, періодичності та строків надання послуг позбавить можливості захисту прав відповідача як споживача цих послуг, в нерівне положення його за договором порівнянно з позивачем, оскільки відповідач не знає і не може знати, які конкретно послуги з утримання будинку і прибудинкових територій із переліку вказаному в Типовому Переліку позивач має надавати, в якій кількості, в якій періодичності, строки, перевірити правильність вартості цих послуг, притягувати позивача до відповідальності за ненадання їх, або надання в неповному обсязі, не в строки і періоди в які вони мають надаватися, неналежної якості, що суперечить п.6 ч.1 ст.3 ЦК України, ст. 30 Закону України "Про житлово - комунальні послуги" щодо справедливості, прозорості, відповідності плати за послуги їх фактичному наданню, якості.
Проект договору, що є предметом позову не містить пункту аналогічному п.2 Типового договору. Суд звертає увагу на те, що вислів в п.1 проекту договору "Забезпечення виконавцем надання послуг" не є тотожним вислову в ст. 901 ЦК України, п.2 Типового договору "Виконавець надав послуги ...", а відтак звужує зобов"язання позивача за договором.
Встановивши в п.5.1.3 проекту договору відповідальність для відповідача за невиконання зобов"язань за договором, а саме за порушення строку оплати, в розмірі 1% від суми простроченого платежу за кожний день прострочення, але не більше 100 % від загальної суми боргу, але в межах подвійної облікової ставки НБУ, позивач, всупереч вимогам п.13 ч.1 ст. 26 Закону України "Про житлово - комунальні послуги" не встановив для себе аналогічної відповідальності за порушення ним своїх зобов"язань за договором, а саме за ненадання або надання не в повному обсязі, за порушення періодичності, строків їх надання, за неякісно надані послуги. Суд не розцінює встановлення такої відповідальності для позивача в п.5.2.3 проекту договору, оскільки в ньому зазначено про обов"язок позивача, як виконавця відшкодувати відповідачеві завдані збитки і сплати штраф в розмірі 100% від суми завданих збитків при псуванні майна замовника або заподіяні шкоди з вини виконавця, оскільки така відповідальність обмежується тільки псуванням майна або заподіянням шкоди замовника, що не тотожне відповідальності за невиконання умов договору, а саме ненадання, надання в неповному обсязі послуг, надання їх з порушенням періодичності, строків, якості послуг, які можуть бути самостійними порушеннями умов договору і не тягнути за собою завдання відповідачеві збитків чи шкоди. Так, неприбравши прибудинкову територію або прибравши її не в повному обсязі, неякісно, з порушенням періодичності, строків, позивач може і не завдати шкоди, збитків відповідачеві, але порушить умови договору, але при такій редакції проекту договору не буде нести відповідальності за вказані порушення умов договору.
Оскільки проект договору, що є предметом позову, всупереч вимогам закону, не містить істотних умов, передбачених законодавстом для таких договорів не відповідає Типовому договору, то з огляду на вимоги ч.1 ст. 641 ЦК України, суд не вважає надісланий позивачем відповідачеві проект договору пропозицією (офертою) і вважає, що у відповідача не виник обов"язок, передбачений ст. 181 ГК України щодо складання протоколу розбіжностей, оскільки його можна складати до проекту договору який містить всі істотні умови передбачені законодавством.
З огляду на вказане, суд приходить до висновку про те, що позов про зобов"язання укласти договір на умовах і в редакції вказаній в позовній заяві від 22.03.2012 р. № 223 задоволенню не підлягає.
Відмова в позові з цих підстав не позбавляє права позивача на укладення договору з відповідачем про утримання будинків і споруд та прибудинкових територій при зазначені в проекті договору всіх істотних умов договору, відповідності його Типовому договору та не позбавляє права позивача на звернення з позовом до суду про зобов"язання відповідача укласти, у випадку ухилення відповідача від укладання такого договору.
В зв"язку з відмовою в позові судові витрати на судовий збір в сумі 1073 грн., на підставі ст. 49 ГПК України, підлягають віднесенню на позивача.
Керуючись викладеним, ст. 4-3, 4-5, 22, 28, 30, 32, 33, 34, 36, 43, 49, 82-84, 85, 87, 115 ГПК України, -
ВИРІШИВ :
1. Відмовити міському комунальному підприємству "Житлово - експлуатаційна контора № 14 м. Вінниці" в позові до Виробничо - комерційного підприємства товариства з обмеженою відповідальністю "Альянс ЛТД" м. Вінниці про зобов"язання укласти договір про утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в редакції проекту, вказаного в позовній заяві від 22.03.2012 р. № 223.
2. Судові витрати на судовий збір в сумі 1073 грн. покласти на позивача.
Вступну та резолютивну частини рішення оголошено 17.04.2012р. Повний текст рішення відповідно до ст.84 ГПК України оформлено і підписано 23.04.2012р. Рішення набирає законної сили на протязі 10-ти днів з дня повного його оформлення і підписання.
Суддя Білоус В.В.
віддрук. прим.:
1 - до справи