ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"20" березня 2012 р. м. Київ К/9991/23960/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючої: Калашнікової О.В.Суддів:Леонтович К.Г. Сіроша М.В. секретар судового засідання: Носадча О.Е.
за участю представників: позивача Магаляс Б.П., Саган В.Н.;
третьої особи Теслюченко Т.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві касаційну скаргу Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Чернігівській області на постанову Корюківського районного суду від 05.10.1010 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 05.04.2011 року у справі за позовом Аграрного союзу України до Менської районної ради Чернігівської області, треті особи: Регіональне відділення Фонду Державного майна України по Чернігівській області, СК «Бірківський», СК «ім. Мічуріна», СК «Нива», СК «Жовтневий», СК «Куковицький», СК «Лан», СК «Миколаєвський», СК «Зоря», СК «Феськівський», ТОВ «Праця Стольне», ТОВ Агрофірма Ніка», СТОВ «Маяк», Менський санаторій «Остреч», ТОВ «Чернігівшляхбуд», ТОВ « Сільхоспздравиця»про визнання протиправним та нечинним рішення, позовом Регіональне відділення Фонду Державного майна України по Чернігівській області до Менської районної ради Чернігівської області про визнання протиправним рішень, -
в с т а н о в и л а :
У вересня 2008 року позивач звернувся до суду з позовом, яким просив визнати протиправними та нечинними наступні рішення Менської ради Менського району Чернігівської області:
від 07.08.2008 р. «Про включення частки статутного фонду Менського санаторію «Остреч»до переліку об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста Менського району»( далі - Рішення 1),
від 07.08.2008 р. «Про прийняття цілісного майнового комплексу Менського санаторію «Остреч»у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міста Менського району»( далі -Рішення 2),
від 07.08.2008 р. «Про створення комунального підприємства «Менський санаторій «Остреч»Менської районної ради ( далі -Рішення 3).
Обґрунтовував свої вимоги тим, що дванадцятою сесією п'ятого скликання Менської районної ради Чернігівської області були прийняті вищевказані рішення, якими включено до переліку об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста Менського району нерозділена частка Менського санаторію «Остреч»(надалі -Санаторій) в загальному розмірі 5.567.053,00 грн.; прийнято безоплатно у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міста Менського району цілісний майновий комплекс Санаторію, та включено його до переліку об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста Менського району; створено комунальне підприємство «Менський санаторій «Остреч»Менської районної ради (КП «Менський санаторій «Остреч») на базі цілісного майнового комплексу Санаторію, затверджено його статут, призначено директора. Вищезазначені рішення вважає такими, ще не відповідають чинному законодавству, порушують права та охоронювані законом його інтереси.
Після уточнення позовних вимог позивач зазначав, що згідно рішення Конференції уповноважених представників Засновників від 06.11.2009 р. (протокол №1) позивача було перейменовано в Аграрний союз України та затверджено нову редакцію Статуту позивача. Згідно п.1.1. та п.1.3 Аграрний союз України є правонаступником Всеукраїнського союзу сільськогосподарських підприємств з набуттям всіх його майнових та немайнових прав та обов'язків. Позивачем заявлено вимоги про визнання протиправним та не чинним рішень суб'єкта владних повноважень.
22.06.2010 року третя особа із самостійними вимогами -Регіональне відділення Фонду державного майна України по Чернігівській області звернулась до суду з адміністративним позовом про визнання протиправними та не чинними вищевказаних рішень, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що прийняті Менською районною радою 07.08.2008 р. рішення щодо Менського санаторію «Остреч»є такими, що не відповідають чинному законодавству та порушують права регіонального відділення, виходячи із того, що наказом ФДМУ від 03.11.2005 р. №2921 «Про затвердження плану-графіка проведення перед приватизаційної підготовки міжгосподарських підприємств та об'єднань агропромислового комплексу»до плану-графіка було включено Менський санаторій «Остреч». Відповідно до вимог Порядку встановлення наявності та розміру корпоративних прав держави в майні господарських організацій, заснованих на змішаній формі власності, та підготовки їх до приватизації, затвердженого наказом ФДМУ від 24.07.2007 №1229, було створено комісію з визначення державної частки в майні санаторію «Остреч». Актом даної комісії від 18.09.2009 р. визначено, а наказом регіонального відділення від 02.11.2009 р. затверджено державну частку у майні цього санаторію -98,67%. На даний час триває робота із створення господарського товариства з державною часткою. Тому просив задовольнити їх позов, а відмовити Аграрному Союзу України., його позов підтримав прокурор.
Позивач Аграрний союз України (правонаступник Всеукраїнського союзу сільськогосподарських підприємств) не погоджувався з позовом Регіонального відділенні ФДМ по Чернігівській області.
Треті особи без самостійних вимог: СК «Бірківський», СК ім. Мічуріна, СК «Нива», СК «Жовтневий», СК «Куковицький», СК «Лан», СК «Миколаївський», СК Зоря», ТОВ «Праця Стольне», СК «Фесківський», ТОВ «Агрофірма Ніка», СТОВ «Маяк», Менський санаторій «Остреч», ТОВ «Чернігівагршляхбуд»(наступником частки у статутному капіталі Менського санаторію «Остреч, є ТОВ «Сільгоспздравниця»згідно договору купівлі-продажу) при розгляді справи підтримали позовні вимоги Аграрного Союзу України.
Постановою Корюківського районного суду від 05.10.1010 року, залишеного без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 05.04.2011 року позов Аграрного Союзу України та позов Регіонального відділення Фонду державного майна України по Чернігівській області в частині визнання протиправними та не чинними трьох рішення суб'єкта владних повноважень (Менської районної ради Чернігівської області) по Менському санаторію «Остреч»від 07.08.2008 року задоволено. Визнані протиправними та скасовані рішення Менської районної ради дванадцятої сесії п'ятого скликання Чернігівської області від 07.08.2008 р. «Про включення частки статутного фонду Менського санаторію «Остреч»до переліку об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста Менського району» , «Про прийняття цілісного майнового комплексу Менського санаторію «Остреч»у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міста Менського району»; «Про створення комунального підприємства «Менський санаторій «Остреч»Менської районної ради». В іншій частині позовних вимог, щодо предмету спору відмовити.
Не погоджуючись з зазначеними судовими рішеннями, Регіональне відділення Фонду державного майна України по Чернігівській області, подало касаційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить ухвалу суду апеляційної інстанції скасувати, постанову суду першої інстанції в частині задоволення позову Аграрного Союзу України до Менської районної ради скасувати, в задоволені позову відмовити.
З матеріалів справи вбачається, що 07.08.2008 року дванадцятою сесією п'ятого скликання Менської районної ради Чернігівської області були прийняті рішення «Про включення частки статутного фонду Менського санаторію «Остреч»до переліку об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста Менського району», «Про прийняття цілісного майнового комплексу Менського санаторію «Остреч»у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міста Менського району», «Про створення комунального підприємства «Менський санаторій «Остреч»Менської районної ради. В Рішеннях зазначається, що в статутному капіталі Санаторію частка у розмірі 5.200.774,00 грн. залишилась нерозподіленою, частка ліквідованих засновників у розмірі 366.279,00 грн. також є нерозподіленою, з чого зроблено висновок, що не підтверджено право власності на нерозподілені частки Санаторію у розмірі 5.567.053,00 грн. та прийнято Санаторій безоплатно у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міста Менського району як цілісний майновий комплекс та включено його до переліку об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста Менського району, створено комунальне підприємство «Менський санаторій «Остреч»Менської районної ради (КП «Менський санаторій «Остреч») на базі цілісного майнового комплексу Санаторію, затверджено його Статут, делеговано повноваження по управлінню ним Менській райдержадміністрації, призначено директора, створено комісію по передачі майна та доручено цій комісії здійснити приймання майна.
Задовольняючи позовні вимоги в частині та визнаючи протиправними рішення відповідача, суди дійшли висновку, що Рішення прийнято з порушеннями вимог закону щодо непорушності права власності та порядку набуття права власності.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з такими висновками судів виходячи з наступного.
У відповідності до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Виключно на своїх пленарних засіданнях районна рада у відповідності до ст. 43 ЗУ «Про місцеве самоврядування»може розглянути питання, зокрема, щодо вирішення в установленому законом порядку питань щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад; призначення і звільнення їх керівників. Як визначено ст. 60 ЗУ «Про місцеве самоврядування»територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом (ч.2 ст. 60 ЗУ «Про місцеве самоврядування»).
Згідно зі ст. 41 Конституції України, ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом. Примусове відчуження об'єктів права власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього та повного відшкодування їх вартості, крім випадків, встановлених ч.2 ст. 353 цього Кодексу. Ст. 353 ЦК України встановлено, що у разі стихійного лиха, аварії, епідемії, епізоотії та за інших надзвичайних обставин, з метою суспільної необхідності майно може бути примусово відчужене у власника на підставі та в порядку, встановлених законом, за умови попереднього і повного відшкодування його вартості (реквізиція). У відповідності до ст.ст. 47, 66 ГК України однією з основоположних гарантій прав підприємців є державна гарантія недоторканості майна і забезпечення захисту майнових прав підприємця. Вилучення державою або органами місцевого самоврядування у підприємця основних і оборотних фондів, іншого майна допускається відповідно до ст. 41 Конституції України на підставах і в порядку, передбачених законом.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що протоколом №1 Установчих зборів Засновників від 03.03.2000 р. було затверджено Установчий Договір та Статут Санаторію, які зареєстровані розпорядженням №48 від 21.02.2001 р. Державної адміністрації Менського району Чернігівської області. Згідно з п.5.1. Статуту та ст. 5 Установчого договору Санаторію для забезпечення діяльності останнього засновники створили статутний фонд у розмірі 10.009.700,00 грн.. Згідно ст. 5 Установчого договору засновники внесли в статутний фонд у розмірах, що наведені у цій статті. Загальна сума здійснення внесків становить 4.808.926,00 грн., при цьому внесок Ради колективних сільгосппідприємств становить 3.828.000,00 грн. (що становить 79,6% сплаченого статутного капіталу Санаторію). На день розгляду справи Рада колективних сільгосппідприємств реорганізована в Чернігівський обласний союз сільськогосподарських підприємств, який є її правонаступником (що підтверджено Статутом Чернігівського обласного союзу сільськогосподарських підприємств, зареєстрованим Розпорядженням Чернігівського Міського Голови від 30.01.2002 №30-р). Згідно з Договором від 05.08.2008 р. №3/08 Чернігівським обласним союзом сільськогосподарських підприємств було відступлено на користь позивача частку у статутному капіталі Санаторію в розмірі 3.828.000,00 грн. (що становить 79,6% сплаченого статутного капіталу Санаторію).
Несплачена частка статутного капіталу становить 5.200.774,00 грн., вирішення її долі можливо лише за згодою співвласників Санаторію. Перерозподіл частки, ліквідованих учасників є пріоритетним та переважним правом інших учасників суб'єкта господарювання, оскільки останні є співвласниками відповідного підприємства, як цілісного майнового комплексу.
Також судами встановлено, що наказом ФДМУ від 03.11.2005 р. №2921 «Про затвердження плану-графіка проведення перед приватизаційної підготовки міжгосподарських підприємств та об'єднань агропромислового комплексу»до плану-графіка було включено Менський санаторій «Остреч»(код ЄДРПОУ 02137045, адреса: 15600, Чернігівська обл., м. Мена). Відповідно до вимог Порядку встановлення наявності та розміру корпоративних прав держави в майні господарських організацій, заснованих на змішаній формі власності, та підготовки їх до приватизації, затвердженого наказом ФДМУ від 24.07.2007 №1229, було створено комісію з визначення державної частки в майні санаторію «Остреч». Актом даної комісії від 18.09.2009 р. визначено, а наказом регіонального відділення від 02.11.2009 р. затверджено державну частку у майні цього санаторію - 98,67%.
Зазначені обставини свідчать також про наявність спору щодо права власності на спірне майно на час прийняття оскаржуваних по справі рішень відповідача.
Наведеними обставинами підтверджуються висновки судів, що Рішення відповідачем прийняті всупереч вимогам чинного законодавства, Рішення 1 не містить жодного обґрунтування суспільної необхідності у вилученні корпоративних прав Санаторію, безоплатного вилучення майна застосованого за рішенням суду не проводилося.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
За правилами частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст. 220, 223, 224, 231 КАС України, колегія суддів, -
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Чернігівській області без задоволення.
Постанову Корюківського районного суду від 05.10.1010 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 05.04.2011 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України у строк та у порядку, визначеному ст.ст. 237-239 КАС України.
Судді :
Суддя О.В. Калашнікова