Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
Справа № 2а-13389/10/1/0170
06.06.11 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Єланської О.Е.,
суддів Горошко Н.П. ,
Санакоєвої М.А.
секретар судового засідання Плисенко Ф.Ю.
за участю сторін:
представник позивача - Дочірнього підприємства "Фесто виробництво" у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив;
представник відповідача - Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив;
розглянувши апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Трещова О.Р.) від 04.11.10 року у справі № 2а-13389/10/1/0170
за позовом Дочірнього підприємства "Фесто виробництво" (вул. Узлова, 8, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95000)
до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим (вул. М.Залки, 1/9, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95000)
про скасування податкових повідомлень-рішень.
ВСТАНОВИВ:
Дочірнє підприємство «Фесто виробництво»звернулося до суду із адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим та просить скасувати податкові повідомлення -рішення від 26.04.10 року № 0000644001/0 (від 30.06.10 року № 0006574001/1, від 06.09.10 року №0006574001/2) про нарахування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату суми узгодженого податкового зобов'язання за орендною платою за землю.
У ході розгляду справи у суді першої інстанції позивач збільшив позовні вимоги та просить визнати незаконним та скасувати податкове повідомлення -рішення СДПІ ВПП від 18.10.2010 року № 0006804001/3.
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Трещова О.Р.) від 04.11.10 року у справі № 2а-13389/10/1/0170 адміністративний позов Дочірнього підприємства "Фесто виробництво" до Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим про скасування податкових повідомлень-рішень, було задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим від 26.04.10 року № 0000644001/0 в частині застосування штрафних санкцій на суму 521,04 гривень. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м.Сімферополі АР Крим від 30.06.10 року № 0006574001/1 в частині застосування штрафних санкцій на суму 521,04 гривень. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим від 06.09.10 року № 0006574001/2 в частині застосування штрафних санкцій на суму 521,04 гривень. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим від 18.10.2010 року №0006804001/3 на суму 5934,86 гривень. В задоволені решти позовних вимог, було відмовлено. Стягнено на користь ДП «Фесто виробництво»з Державного бюджету України судовий збір в розмірі 3 гривень 40 копійок.
Не погодившись з зазначеною постановою суду, представник відповідача надав на адресу суду апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 04.11.2010 року та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
У судове засідання 06.06.2011 року сторони не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомили.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 196 КАС України, неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Розглянувши справу в порядку статей 195, 196 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права та відповідність висновків суду обставинам справи, судова колегія встановила наступне.
З матеріалів справи вбачається, що Дочірнє підприємство «Фесто виробництво»є юридичною особою, зареєстровано рішенням виконавчого комітету Сімферопольської міської ради 14.11.2001 року та 20.02.1995 року взято на податковий облік в ДПІ у Центральному районі м. Сімферополя за № 5470, з 01.04.2000 року знаходиться на обліку в ДПІ у м. Сімферополі.
Судом першої інстанції встановлено, що ДП «Фесто виробництво»є платником орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, отже, зобов'язано у строки, встановлені законодавством України подавати до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим податкову звітність та вчасно сплачувати орендну плату.
З матеріалів справи вбачається, що з 09.04.2010 року по 13.04.2010 року головним державним податковим інспектором -ревізором відділу податкового супроводження підприємств машинобуідвництва, газової промисловості та інших галузів управління податкового супроводження підприємств сфери матеріального виробництва СДПІ по роботі з ВПП в м. Сімферополі Лукашевою Л.О. була проведена документальна виїзна перевірка ДП «Фесто виробництво»з питань своєчасності сплати у бюджет орендної плати за землю. В результаті перевірки було встановлено, що ДП «Фесто виробництво»несвоєчасно сплачує узгоджене податкове зобов'язання з орендної плати за землю. Нараховані в автоматичному режимі штрафні санкції утворилися у зв'язку з оплатою поточних зобов'язань, які були направлені на погашення податкового боргу в хронологічному порядку, який виник на донараховані суми податкових зобов'язань по акту документальної перевірки від 30.06.09 року № 5957/23-7/20718805 (податкове повідомлення - рішення від 05.02.10 року №0009062301/3). Було встановлено про порушення ДП «Фесто виробництво»п. п. 5.3.1 п.5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Також було зазначено, що відповідно до п.п.17.1.7 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»до платника податку, що не сплатив узгоджену суму податкового зобов'язання впродовж граничного терміну сплати, застосовуються штрафні санкції.
За наслідками перевірки був складений акт № 124/40-01/20718805 від 13.04.2010 року (надалі -акт перевірки).
26.04.2010 року Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим було винесено податкове повідомлення -рішення № 0000644001/0, з якого вбачається, що відповідно до акту перевірки № 124/40-01/20718805 від 13.04.2010 року встановлено порушення ДП «Фесто виробництво»граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб, передбаченого п.п. 4.1.4. статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", у зв'язку з чим на підставі п.п..17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" за затримку на 23 календарних дні граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в розмірі 40096,42 гривень до ДП «Фесто виробництво»застосовано штраф в розмірі 10 % у сумі 4009,64 гривень.
ДП «Фесто виробництво», у зв'язку з незгодою з податковим повідомленням -рішенням Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим № 0000644001/0 від 26.04.2010 року оскаржило його в адміністративному порядку, направив 30.04.2010 року до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим скаргу за вих. № 03/277, в якій просило скасувати податкове повідомлення -рішення №0000644001/0 від 26.04.2010 року про нарахування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату суми узгодженого податкового зобов'язання в розмірі 10 % з затримкою на 23 календарних дні в сумі 4009,64 гривень.
23.06.2010 року рішенням про результати розгляду первинної скарги від № 2988/10/31-0 Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків в м.Сімферополі АР Крим скасувала податкове повідомлення -рішення № 0000644001/0 від 26.04.2010 року у частині нарахованої штрафної санкції у сумі 521,11 гривень, а в іншій частині зазначене податкове повідомлення -рішення залишено без змін.
30.06.2010 року на підставі прийнятого відповідачем рішення про результати розгляду первісної скарги від 23.06.2010 року № 2988/10/31-0 Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим направила на адресу ДП «Фесто виробництво»податкове повідомлення -рішення № 0006574001/1 на суму 3488,53 гривень.
08.07.2010 року ДП «Фесто виробництво»направило до ДПА в АРК скаргу № 03/426, в якій просить скасувати податкове повідомлення -рішення № 0000644001/0 від 26.04.2010 року про нарахування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату суми узгодженого податкового зобов'язання з затримкою на 23 календарних дні в розмірі 10 % в сумі 4009,64 гривень, а також рішення від 25.06.2010 року № 2988/10/31-0 про розгляд первісної скарги.
26.07.2010 року рішенням № 1674/10/25-023 про результати розгляду повторної скарги, ДПА в АР Крим залишила без змін податкове повідомлення -рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м.Сімферополі АР Крим № 0000644001/0 від 26.04.2010 року, прийнято стосовно ДП «Фесто виробництво»з урахуванням рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим від 25.06.2010 року №2988/10/31-0, прийняте за розглядом первинної скарги заявника, а повторну скаргу -без задоволення.
06.09.2010 року на підставі прийнятого ДПА в АРК рішення про результати розгляду повторної скарги від 26.07.2010 року № 1674/10/25-023, Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим направила на адресу ДП «Фесто виробництво»податкове повідомлення -рішення № 0006574001/2 на суму 3488,53 гривень.
03.08.2010 року ДП «Фесто виробництво»направило до ДПА України скаргу за вих.№ 03/481, в якій просить скасувати податкове повідомлення -рішення від 30.06.2010 року № 0006574001/1 про нарахування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату суми узгодженого податкового зобов'язання з затримкою на 23 календарних дні в розмірі 10 % в сумі 3488,30 гривень.
04.10.2010 року ДПА України рішенням № 10243/6/25-0215 про результати розгляду повторної скарги скасувала податкове повідомлення -рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим № 0000644001/0 від 26.04.2010 року з урахуванням рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим від 25.06.2010 року № 2988/10/31-0, прийнятого за розглядом первинної скарги (податкове повідомлення -рішення від 30.06.2010 року № 0006574001/1) в частині 2967,49 гривень застосованих штрафних санкцій у розмірі 10 % з посиланням на п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та у відповідній частині рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим від 25.06.2010 року № 2988/10/31-0, прийнято за розглядом первинної скарги та рішення ДПА в АР Крим від 26.07.2010 року № 1674/10/25-023, прийнято за розглядом повторної скарги, а в іншій частині зазначене податкове повідомлення -рішення та рішення, прийняті за розглядом первинної і повторної скарг -залишила без змін.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.2,3 ч.1 ст.9 Закону України "Про систему оподаткування" від 25 червня 1991 року № 1251-XII платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Порядок, підстави та строки сплати орендної плати за землю передбачені Законом України "Про плату за землю" від 03.07.1992 року № 2535 -ХІІ.
Відповідно до ст. 2 вищевказаного Закону використання землі в Україні є платним. Плата за землю здійснюється у вигляді земельного податку чи орендної плати, що визначаються в залежності від грошової оцінки земель. Власники земельних ділянок (паїв) і землекористувачі сплачують земельний податок та орендну плату.
Відповідно до п. 4.1.1. статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.
Підпунктом 4.1.4. статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно зі ст. 14 Закону України "Про плату за землю" платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Відповідно до п. 5.1. статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно до п. п. 5.3.1 п.5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до пунктів 1.2, 1.3 ст. 1 Закону №2181 податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України; податковий борг (недоїмка) - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Згідно абзацу «б»підпункту 4.2.2. пункту 4.2. статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21 грудня 2000 року N 2181-III контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі, якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях.
Відповідно до п.6.1 ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21 грудня 2000 року № 2181-III у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).
Отже, з акту перевірки вбачається, що ДП «Фесто виробництво»несвоєчасно сплачуються донараховані суми податкових зобов'язань за актом документальної перевірки від 30.06.2009 року № 5957/23-7/20718805 (податкове повідомлення -рішення від 05.02.2010 року № 0009062301/3).
В акті перевірки зазначено, що під час перевірки встановлено порушення позивачем граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб, передбаченого п.п. 4.1.4. статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", у зв'язку з чим на підставі п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" за затримку на 23 календарних дні граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в розмірі 40096,4 гривень до ДП «Фесто виробництво»мають бути застосовані штрафні санкції в розмірі 10 %.
Проведеною плановою виїзною перевіркою ДП «Фесто виробництво»з питань дотримання вимог податкового зобов'язання за період з 01.10.2006 року по 31.12.2008 року було встановлено порушення ДП «Фесто виробництво»вимог ст.2. ст.17, ст.19 Закону України від 03.07.1992 року № 2535-XII «Про плату за землю»з наступними змінами та доповненнями, ст.ст.3,17,21 Закону України від 06.10.1998 року № 161 -ХIV "Про оренду землі»із наступними змінами і доповненнями та рішення Сімферопольської міської ради №64 від 24.05.2007 року «Про орендну плату за землю по м. Сімферополю», донараховано податкове зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за період з червня 2007 року по грудень 2008 року на загальну суму 40396,19 гривень, що зафіксовано в акті перевірки від 30.06.2009 року № 5957/23-7/20718805.
На підставі акту перевірки від 30.06.2009 року № 5957/23-7/20718805 Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків в м.Сімферополі АР Крим було винесено податкове повідомлення -рішення № 0009062301/3 від 05.02.2010 року, яким ДП «Фесто виробництво»визначено суму податкового зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб в розмірі 60594,29 гривень, в т.ч.: за основним платежем в сумі 40396,19 гривень та за штрафними санкціями в розмірі 20198,1 гривень.
Податкове повідомлення -рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим № 0009062301/3 від 05.02.2010 року було оскаржено ДП «Фесто виробництво»до суду.
Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 01.07.2010 року по справі № 2а-3452/10/11/0170 за позовом ДП «Фесто виробництво»до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень -рішень визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення - рішення Державної податкової інспекції в м. Сімферополі Автономної Республіки Крим №0009062301/0 від 14.07.2009 року, №0009062301/1 від 22.09.2009 року, №0009062301/2 від 30.11.2009 року, №0009062301/3 від 05.02.2010 року.
Постанова Окружного адміністративного суду АР Крим від 01.07.2010 року по справі № 2а-3452/10/11/0170 була оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду та ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 18.04.2011 року залишена без змін.
Судом першої інстанції правильно встановлено, що донараховане позивачеві Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим податковим повідомленням -рішенням № 0009062301/3 від 05.02.2010 року податкове зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за період з червня 2007 року по грудень 2008 року на загальну суму 40396,19 гривень ДП «Фесто виробництво»взагалі ним не сплачено, що підтверджується особовим рахунком.
В акті перевірки, на підставі якого винесені спірні податкові повідомлення -рішення, зазначено, що ДП «Фесто виробництво»платіжним дорученням на суму 65000,00 гривень погашено податкове зобов'язання позивача по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності з затримкою сплати на 23 календарних дні граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання.
З матеріалів справи вбачається, що 27.01.2010 року ДП «Фесто виробництво» подано до податкового органу податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 рік на суму 62532,51 гривень.
Як вбачається з платіжного доручення № 53012054 від 17.03.2010 року на суму 65000,00 гривень, яким на думку податкового органу позивачем погашено податкове зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за податковим повідомленням -рішенням № 0009062301/3 від 05.02.2010 року, ДП «Фесто виробництво»сплатило податкове зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 рік, що вбачається з призначення платежу.
Судом першої інстанції встановлено, що податковим органом в порушення призначення платежу, визначеного позивачем в платіжному дорученні, як «орендна плата за землю перерахована повністю за строком 17.03.2010 року», платіж в розмірі 65000,00 гривень зарахований на погашення боргу позивача з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за період з червня 2007 року по грудень 2008 року, донараховане податковим повідомленням -рішенням № 0009062301/3 від 05.02.2010 року.
Таким чином, дії податкового органу щодо зміни призначення платежу, визначеного платником податків, не ґрунтуються на положеннях Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року № 2181-III. Податковий орган не має права самостійно змінювати призначення платежу визначеного платником податків при здійсненні розрахунків зі сплати податків, зокрема з метою погашення податкового боргу змінювати період, за який сплачується податкове зобов'язання.
Виходячи із змісту п.п. 4.1.1. п. 4.1 ст. 4, п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, та зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації.
Таким чином, позивач, самостійно визначивши та перерахувавши суми орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 рік, виконав своє зобов'язання зі сплати орендної плати за визначеним ним періодом, що, у випадку своєчасної сплати узгодженого податкового зобов'язання, виключає застосування до нього штрафних санкцій та нарахування пені на підставі ст.ст. 16, 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", який є спеціальним законом з питань оподаткування і який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу і серед таких заходів немає зміни призначення платежу, самостійно визначеного платником податків.
У разі недотримання платником податків порядку погашення податкового боргу, передбаченого п.п. 7.7. ст. 7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", податковий орган не наділений правом чи обов'язком змінювати призначення платежу, визначеного платником податків.
З урахуванням викладеного судом першої інстанції правильно встановлено, що відповідач всупереч вимогам Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", без узгодження з позивачем змінив призначення платежу за податковим зобов'язанням з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 рік та неправомірно вищевказаний платіж зарахував на погашення боргу з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за період з червня 2007 року по грудень 2008 року, що визначено податковим повідомленням -рішенням № 0009062301/3 від 05.02.2010 року.
Враховуючи вищевикладене, встановлено, що податковим органом нараховані позивачеві штрафні санкції відповідно до п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" на підставі несплачених ДП «Фесто виробництво»сум податкового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за податковим повідомленням -рішенням № 0009062301/3 від 05.02.2010 року.
Відповідно до пункту 11 частини 1 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право, зокрема, застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Відповідно до п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством.
Відповідно до п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Тобто, штрафні санкції застосовуються у разі затримки сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в залежності від розміру погашеної суми податкового боргу. Сума штрафу визначається саме на підставі розміру сплаченої суми податкового зобов'язання, застосування штрафних санкцій при несплаті узгодженої суми податкового зобов'язання не передбачено.
З урахуванням викладеного, суд першої інстанції правильно дійшов до висновку, що спірні податкові повідомлення - рішення не можуть бути визнані такими, що прийняті на підставі закону, безсторонньо (неупереджено) та добросовісно, отже, мають бути визнані протиправними та скасовані.
Оскільки, ДП «Фесто виробництво»податковий борг за податковим повідомленням -рішенням № 0009062301/3 від 05.02.2010 року не сплачувався, відповідачем заходів щодо його стягнення та зарахування до бюджету не здійснювалося, підстави для нарахування позивачеві штрафних санкцій за несвоєчасну його сплату відсутні.
Отже, за результатом процедури адміністративного оскарження ДПА України рішенням № 10243/6/25-0215 від 04.10.2010 року про результати розгляду повторної скарги скасувала податкове повідомлення -рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим № 0000644001/0 від 26.04.2010 року з урахуванням рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим від 25.06.2010 року №2988/10/31-0, прийнятого за розглядом первинної скарги (податкове повідомлення -рішення від 30.06.2010 року № 0006574001/1) в частині 2967,49 гривень застосованих штрафних санкцій у розмірі 10 % з посиланням на п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та у відповідній частині рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим від 25.06.2010 року № 2988/10/31-0, прийняте за розглядом первинної скарги та рішення ДПА в АР Крим від 26.07.2010 року № 1674/10/25-023, прийняте за розглядом повторної скарги, а в іншій частині зазначене податкове повідомлення -рішення та рішення, прийняті за розглядом первинної і повторної скарг -залишила без змін.
Таким чином, ДПА України рішенням № 10243/6/25-0215 від 04.10.2010 року про результати розгляду повторної скарги скасовані податкові повідомлення -рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим від 26.04.10 року № 0000644001/0 в частині застосування штрафних санкцій на суму 3488,6 гривень (2967,49 гривень + 521,11 гривень); від 30.06.10 року № 0006574001/1 та від 06.09.10 року № 0006574001/2 в частині застосування штрафних санкцій на суму 2967,49 гривень кожне, та застосовані до ДП «Фесто виробництво»штрафні санкції в розмірі 5934,00 гривень, у зв'язку з чим Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим винесено податкове повідомлення -рішення від 18.10.2010 року № 0006804001/3 на суму 5934,86 гривень.
Тобто, за наслідками адміністративного оскарження залишені в силі податкові повідомлення -рішення в таких розмірах: податкове повідомлення - рішення від 26.04.10 року № 0000644001/0 -521,04 гривень (4009,64 гривень -521,11 гривень -2967,49 гривень); податкове повідомлення - рішення від 30.06.10 року № 0006574001/1 - 521,04 гривень (3488,53 гривень -2967,49 гривень); податкове повідомлення - рішення від 06.09.10 року №0006574001/2 - 521,04 гривень (3488,53 гривень -2967,49 гривень); податкове повідомлення - рішення від 18.10.2010 року № 0006804001/3 - 5934,86 гривень.
Враховуючи вищевикладене, приймаючи до уваги, що за результатом процедури адміністративного оскарження податкові повідомлення -рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим від 26.04.10 року № 0000644001/0, від 30.06.10 року № 0006574001/1, від 06.09.10 року №0006574001/2 були частково скасовано ДПА України рішенням № 10243/6/25-0215 від 04.10.2010 року про результати розгляду повторної скарги, суд першої інстанції правильно дійшов до висновку про часткове задоволення адміністративного позову, а саме, про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення -рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м.Сімферополі АР Крим від 26.04.10 року № 0000644001/0, від 30.06.10 року №00006574001/1, від 06.09.10 року № 00006574001/2 в частині застосування до ДП «Фесто виробництво»штрафних санкцій на суму 521,04 гривень, а податкове повідомлення -рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим від 18.10.2010 року № 0006804001/3 повністю на суму 5934,86 гривень.
Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судова колегія дійшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення не вбачається.
Керуючись статтями 195, 196, ч. 1 п. 1 ст. 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Трещова О.Р.) від 04.11.10 року у справі № 2а-13389/10/1/0170, залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Трещова О.Р.) від 04.11.10 року у справі № 2а-13389/10/1/0170, залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 14 червня 2011 р.
Головуючий суддя підпис О.Е.Єланська
Судді підпис Н.П.Горошко
підпис М.А.Санакоєва
З оригіналом згідно
Суддя О.Е.Єланська