Ухвала суду № 23638241, 06.06.2011, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.06.2011
Номер справи
2а-12483/10/16/0170
Номер документу
23638241
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем УКраїни

Справа № 2а-12483/10/16/0170

06.06.11 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Санакоєвої М.А.,

суддів Горошко Н.П. ,

Єланської О.Е.

секретар судового засідання Рузова А.О.

розглянувши апеляційну скаргу Сакської об'єднаної державної податкової інспекції в АРК на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Александров О.Ю. ) від 25.11.10 по справі № 2а-12483/10/16/0170

за позовом Комунального підприємства с. Геройське (вул. Мира, 48,с. Геройське,Сакський район, Автономна Республіка Крим,96564)

до Сакської об'єднаної державної податкової інспекції в АРК (вул. Курортна 57,Саки,Сакський район, Автономна Республіка Крим,96500)

про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 25.11.10 адміністративний позов - задоволено.

Не погодившись з постановою суду, представник Сакської об'єднаної державної податкової інспекції в АРК звернувся до Севастопольського апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 25.11.10, прийняти нову постанову.

Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

Представники сторін у судове засідання не з'явилися, про дату, час і місце судового засідання були повідомлені належним чином та своєчасно.

Відповідно до частини четвертої статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що посадовими особами Сакської ОДПІ в АР Крим 20.09.2010 року проведено невиїзну документальну перевірку позивача з питань своєчасності сплати погоджених сум податку на додану вартість за листопад, грудень 2009 року, січень, лютий, березень, квітень 2010 року.

За результатами проведеної перевірки складено акт № 1472/15-02/30688897 від 20.09.2010 року, в якому зафіксовано порушення позивачем п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», що виявилось у несвоєчасній сплаті узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість:

- за листопад 2009 року: по терміну сплати 30.12.2009 року по декларації № 35337 від 18.12.2009 року нараховані в картці особового рахунку узгоджені податкові зобов'язання по податку на додану вартість в сумі 3062,00 грн., які фактично сплачені: платіжним дорученням № 116 від 26.08.2010 року в сумі 1466,78 грн. з порушенням терміну сплати на 239 днів; платіжним дорученням № 102 від 04.08.2010 року в сумі 1595,22 грн. з порушенням терміну сплати на 217 днів;

- за грудень 2009 року: по терміну сплати 01.02.2010 року по декларації № 38834 від 18.01.2010 року нараховані в картці особового рахунку узгоджені податкові зобов'язання по податку на додану вартість в сумі 4070,00 грн., які фактично сплачені: платіжним дорученням № 117 від 30.08.2010 року в сумі 726,56 грн. з порушенням терміну сплати на 210 днів; платіжним дорученням № 116 від 26.08.2010 року в сумі 3343,44 грн. з порушенням терміну сплати на 206 днів;

- за січень 2010 року: по терміну сплати 02.03.2010 року по декларації № 3323 від 16.02.2010 року нараховані в картці особового рахунку узгоджені податкові зобов'язання по податку на додану вартість в сумі 1800,00 грн., які фактично сплачені: платіжним дорученням № 117 від 30.08.2010 року в сумі 1800,00 грн. з порушенням терміну сплати на 181 день;

- за лютий 2010 року: по терміну сплати 30.03.2010 року по декларації № 4922 від 18.03.2010 року нараховані в картці особового рахунку узгоджені податкові зобов'язання по податку на додану вартість в сумі 1737,00 грн., які фактично сплачені: платіжним дорученням № 117 від 30.08.2010 року в сумі 1737,00 грн. з порушенням терміну сплати на 153 дні;

- за березень 2010 року: по терміну сплати 30.04.2010 року по декларації № 8871 від 15.04.2010 року нараховані в картці особового рахунку узгоджені податкові зобов'язання по податку на додану вартість в сумі 3116,00 грн., які фактично сплачені: платіжним дорученням № 121 від 03.09.2010 року в сумі 56,44 грн. з порушенням терміну сплати на 126 днів; платіжним дорученням № 120 від 03.09.2010 року в сумі 1964,80 грн. з порушенням терміну сплати на 126 днів; платіжним дорученням № 117 від 30.08.2010 року в сумі 1094,76 грн. з порушенням терміну сплати на 122 дні;

- за квітень 2010 року: по терміну сплати 31.05.2010 року по декларації № 12685 від 18.05.2010 року нараховані в картці особового рахунку узгоджені податкові зобов'язання по податку на додану вартість в сумі 3477,00 грн., які фактично сплачені: платіжним дорученням № 120 від 03.09.2010 року в сумі 3477 грн. з порушенням терміну сплати на 95 днів.

Враховуючи виявлені під час перевірки порушення вимог податкового законодавства, на підставі п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», відповідачем 22.09.2010 року прийнято податкове повідомлення-рішення №00020311502/0 про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 8631,00 грн.

Згідно з п. 4.1 ст. 4 зазначеного Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку вказує у податковій декларації.

Відповідно до п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації.

Згідно з пунктом 10.2 статті 10 Закону України «Про податок на додану вартість»платники податку відповідають за дотримання достовірності та своєчасності визначення сум податку, а також за повноту та своєчасність його внесення до бюджету відповідно до закону.

Відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Факт своєчасного перерахування позивачем вищевказаних сум підтверджується платіжними дорученнями:

- № 178 від 24.12.2009 року на суму 3062,00 грн. за призначенням платежу: «податок на додану вартість за листопад 2009 року»з відміткою Відділення № 617 АКІБ «УкрСиббанку»від 24.12.2009 року про проведення операції;

- № 8 від 27.01.2010 року на суму 4070,00 грн. за призначенням платежу: «податок на додану вартість за грудень 2009 року»з відміткою Відділення № 617 АКІБ «УкрСиббанку»від 27.01.2010 року про проведення операції;

- № 17 від 23.02.2010 року на суму 1800,00 грн. за призначенням платежу: «податок на додану вартість за січень 2010 року»з відміткою Відділення № 617 АКІБ «УкрСиббанку»від 23.02.2010 року про проведення операції;

- № 38 від 23.03.2010 року на суму 1737,00 грн. за призначенням платежу: «податок на додану вартість за лютий 2010 року»з відміткою Відділення № 617 АКІБ «УкрСиббанку»від 23.03.2010 року про проведення операції;

- № 45 від 23.04.2010 року на суму 3116,00 грн. за призначенням платежу: «податок на додану вартість за березень 2010 року»з відміткою Відділення № 617 АКІБ «УкрСиббанку»від 23.04.2010 року про проведення операції;

- № 69 від 25.05.2010 року на суму 3477,00 грн. за призначенням платежу: «податок на додану вартість за квітень 2010 року»з відміткою Відділення № 617 АКІБ «УкрСиббанку»від 25.05.2010 року про проведення операції.

Згідно з п.7.7 ст.7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) і у рівних пропорціях.

Аналіз норм Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»та Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, затвердженої наказом ДПА України від 18.07.2005 № 276, свідчить, що контроль за справлянням податкових зобов'язань, що здійснюється органами державної податкової служби України, не передбачає прав податкового органу змінювати призначення платежу, визначеного платником податку у платіжних документах та направляти ці суми на погашення податкового боргу попередніх податкових періодів при веденні оперативного обліку платежів до бюджету.

Таким чином, жодна норма податкового законодавства не наділяє органи державної податкової служби правом розпоряджатися коштами платника податків всупереч його волі, вираженій у призначеннях платежів на платіжних дорученнях, на свій власний розсуд.

Таким чином, суд першої інстанції прийшов до правильного висновку про відсутність у відповідача повноважень змінювати призначення платежу, визначене платником податків в платіжних документах.

Таким чином, враховуючи призначення платежу, визначеного у платіжних дорученнях № 178 від 24.12.2009 року, № 8 від 27.01.2010 року, № 17 від 23.02.2010 року, № 38 від 23.03.2010 року, № 45 від 23.04.2010 року, № 69 від 25.05.2010 року, суд дійшов висновку, що узгоджені податкові зобов'язання з податку на додану вартість за листопад 2009 року в сумі 3062,00 грн., за грудень 2009 року в сумі 4070,00 грн., за січень 2010 року в сумі 1800,00 грн., за лютий 2010 року в сумі 1737,00 грн., за березень 2010 року в сумі 3116,00 грн., за квітень 2010 року в сумі 3477,00 грн. погашені позивачем своєчасно та у повному обсязі.

Відтак, необґрунтованими висновки перевірки щодо порушення позивачем п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», відповідно неправомірним є застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій.

Отже, суд першої інстанції правомірно, з урахуванням положень ч.2 ст.11 КАС України, вийшов за межи заявлених позовних вимог та ухвалив рішення про визнання протиправним та скасування рішення Сакської ОДПІ АР Крим №0002031502/0 від 22.09.2010 року.

Зважаючи на наведене, колегія суддів дійшла висновку, що правова оцінка, яку дав суд першої інстанції обставинам справи, не суперечить чинному законодавству, нормам матеріального та процесуального права, тому постанова Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 25.11.2010 підлягає залишенню без змін, апеляційна скарга - залишенню без задоволення.

Керуючись статтями 195, 196, пунктом 1 частини першої статті 198, ст.ст. 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Сакської об'єднаної державної податкової інспекції в АРК на постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 25.11.10р. по справі № 2а-12483/10/16/0170 - залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 25.11.10р. по справі № 2а-12483/10/16/0170 - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Повний текст судового рішення виготовлений 14 червня 2011 р.

Головуючий суддя підпис М.А.Санакоєва

Судді підпис Н.П.Горошко

підпис О.Е.Єланська

З оригіналом згідно

Головуючий суддя М.А.Санакоєва