Ухвала суду № 23637576, 04.04.2011, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.04.2011
Номер справи
2а-9927/10/7/0170
Номер документу
23637576
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

Справа № 2а-9927/10/7/0170

04.04.11 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Єланської О.Е.,

суддів Горошко Н.П. ,

Санакоєвої М.А.

секретар судового засідання Плисенко Ф.Ю.

за участю сторін:

представник позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Віна Лівадії" - ОСОБА_2, довіреність № б/н від 18.07.10 року;

представник відповідача - Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України - ОСОБА_3, довіреність № 1588/32-0817 від 18.03.11 року;

розглянувши апеляційну скаргу Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Маргарітов М.В. ) від 11.10.10 року у справі № 2а-9927/10/7/0170

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Віна Лівадії" (вул. Жовтнева, 8, кв.32, м. Ялта, Автономна Республіка Крим,98612)

до Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України (вул. Б. Грінченка, 1, м.Київ, 01001)

про визнання недійсним та скасування рішення.

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 11.10.2010 року адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Віна Лівадії", було задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України № 000292 від 19.07.2010 року.

Не погодившись з зазначеною постановою суду, відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 11.10.2010 року та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.

За розпорядженням В.о. Голови Севастопольського апеляційного адміністративного суду, суддю Дадінську Т.В. у зв'язку з поважними причинами, було замінено на суддю Горошко Н.П.

Розглянувши справу в порядку статей 195, 196 Кодексу адміністративного судочинства України, заслухавши пояснення представника відповідача, заперечення на апеляційну скаргу представника позивача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права та відповідність висновків суду обставинам справи, судова колегія встановила наступне.

З матеріалів справи вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Віна Лівадії»є юридичною особою, якє зареєстровано 19.03.2003 року в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців Виконавчим комітетом Ялтинської міської ради Автономної Республіки Крим (номер запису №11461050001000071), що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії АОО №445047 (а.с.25).

З 02.06.2010 року по 08.06.2010 року регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів в Автономній Республіці Крим була проведена позапланова виїзна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «Віна Лівадії»з питань цільового використання спирту, умов, що гарантують випуск продукції згідно вимогам нормативної і технологічної документації за період з 01.12.2009 року по 01.06.2010 року.

За результатами перевірки був складений Акт №3694/178/32-01/32362063 від 15.06.2010 року, в якому відображено порушення ТОВ «Віна Лівадії»вимог частини 30 статті 15 Закону України „Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 року №481, а саме, станом на 03.06.2010 року місце зберігання оптових партій алкогольних напоїв (складські приміщення) ТОВ „Віна Лівадії" за адресою місця здійснення діяльності, а саме: АР Крим, Кіровський р-н, с. Льговське, вул. Заводська, 2-Д, не внесено до Єдиного державного реєстру (а.с.7-24).

На підставі Акту перевірки відповідачем було прийнято рішення № 000292 від 19.07.2010 року, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю «Віна Лівадії»на підставі абзацу 11 частини 2 статті 17 Закону України „Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів " були застосовані фінансові санкцій у вигляді штрафу у розмірі 2418507,64грн.

З матеріалів справи вбачається, що наказом генерального директора ТОВ „Віна Лівадії" від 03.06.2010 року №82 „Про проведення інвентаризації" була створена комісія по інвентаризації та проведена інвентаризація готової продукції на складі готової продукції в присутності перевіряючих.

Згідно з Актом інвентаризації від 03.06.2010 року б/н загальна кількість алкогольної продукції, що знаходиться в даному місці зберігання складає 261679 пл. на суму 2418507,64грн, в тому числі шампанського України ТМ „Советское шампанское Ливадия" 82398 пляшок загальною вартістю 1127801,40грн.

Отже, ані в наказі генерального директора ТОВ „Віна Лівадії" „Про проведення інвентаризації" № 82 від 03.06.2010 року (а.с.70), ані в Акті інвентаризації від 03.06.2010 року б/н (а.с.117-119), ані в Інвентаризаційному опису № 14 від 03.06.2010 року (а.с.120-122), в цих документах відсутня будь-яка адреса, в тому числі не зазначена адреса: АР Крим, Кіровський р-н, с. Льговське, вул. Заводська, 2-Д.

Судом першої інстанції правильно встановлено, що в Акті інвентаризації від 03.06.2010 року зазначена наявність 61 найменування продукції в сумі 2418507,64грн, яка визначена на підставі Інвентаризаційного опису без номера і без дати.

Однак, в Акті перевірки зазначений іншій інвентаризаційний опис, а саме: Інвентаризаційний опис від 03.06.2010 року за №14 (додаток 11 до Акту перевірки), на підставі якого відповідач розрахував фінансову санкцію в сумі 2418507,64грн, в тому числі вартість вина і шампанського в сумі 2216082,55грн.

Згідно Інвентаризаційного опису від 03.06.2010 року за № 14, інвентаризація проведена на підставі наказу від 03.06.2010 року № 1, який не приймався.

В матеріалах справи є наказ № 82 від 03.06.2010 року, що зазначені в Акті перевірки (п.3.3.3 акту, а.с.21).

Згідно наказу № 82 від 03.06.2010 року інвентаризації підлягає тільки спирт та горілка, рішення про проведення інвентаризації вина та шампанського в цьому наказі відсутнє.

З урахуванням викладеного, суд першої інстанції правильно дійшов до висновку, що наявні в матеріалах доказі, а саме, наказ генерального директора ТОВ „Віна Лівадії" № 82 „Про проведення інвентаризації" від 03.06.2010 року, Акт інвентаризації від 03.06.2010 року б/н та Інвентаризаційний опис № 14 від 03.06.2010 року, на підставі яких відповідач застосував фінансову санкцію, не підтверджують факт знаходження алкогольної продукції станом на 03.06.2010 року в загальній сумі 2418507,64грн., в місці розташованим за адресою: АР Крим, Кіровський р-н, с. Льговське, вул. Заводська, 2-Д.

Відповідальність за порушення правил зберігання алкогольних напоїв передбачена за їх зберігання у місцях, не внесених до Єдиного реєстру, згідно абз. 10 частиною другої статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" у вигляді штрафу у розмірі 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1700 гривень.

Відповідно до абз. 18 статті 1 Закону України „Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" місце зберігання - місце, яке використовується для зберігання спирту, або приміщення, яке використовується для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, відомості про місцезнаходження якого внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання.

Відповідно до абз. 19 статті 1 цього Закону, Єдиний державний реєстр місць зберігання - перелік місць зберігання, який ведеться органами державної податкової служби України і містить визначені цим Законом відомості про місцезнаходження місць зберігання та відомості про заявників.

Відповідно до частини 3 статті 2 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" виробництво алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється суб'єктами господарювання незалежно від форм власності за умови одержання ліцензії.

Відповідно до частини 5 статті 2 цього Закону виробництво спирту етилового, коньячного і плодового, спирту етилового ректифікованого виноградного, спирту етилового ректифікованого плодового, спирту-сирцю виноградного, спирту-сирцю плодового та алкогольних напоїв здійснюється за наявності внесених до Єдиного реєстру місць зберігання спирту.

Відповідно до абз. 10 частини 4 статті 3 цього Закону ліцензія на виробництво алкогольних напоїв видається за заявою суб'єкта господарювання, до якої додається, зокрема довідка органу державної податкової служби України про внесення місць зберігання спирту до Єдиного реєстру (для виробників спирту етилового, коньячного і плодового, спирту етилового ректифікованого виноградного, спирту етилового ректифікованого плодового, спирту-сирцю виноградного, спирту-сирцю плодового та алкогольних напоїв).

Внесення даних до Єдиного державного реєстру здійснюється згідно з Порядком ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання та форми довідки про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру, що затверджений наказом ДПА України від 28.05.2002 року № 251.

Пунктом 2.1 цього Порядку №251 до Єдиного реєстру вносяться, зокрема місця зберігання спирту суб'єктів підприємницької діяльності - виробників спирту та алкогольних напоїв.

Тобто, Законом встановлено, що виробництво алкогольних напоїв здійснюється суб'єктами господарювання за умови одержання ліцензії та за наявності внесених до Єдиного реєстру місць зберігання спирту.

З матеріалів справи вбачається, що згідно з довідкою відділу статистики у м. Ялта Головного управління статистики в Автономній Республіці Крим від 12.04.2006 року № 05.3-6-21/247 за позивачем зареєстровано від діяльності за КВЕД 15.93.0 - виробництво виноградних вин (а.с.26).

Департаментом з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів ДПА України 17.03.2006р. видано позивачу Ліцензію Серії АБ №155759 за реєстраційним номером № 251 на виробництво алкогольних напоїв з терміном дії з 17.03.2006 року до 17.03.2011 року(а.с.52).

Згідно до Ліцензії № 251 уповноваженим органом зареєстровано місце провадження діяльності за адресою: АР Крим, Кіровський р-н, с. Льговське, вул. Заводська, 2-Д, та внесено до Єдиного реєстру місце зберігання спирту етилового за адресою: АР Крим, Кіровський р-н, с. Льговське, вул. Заводська, 2-А та місце зберігання спирту коньячного за адресою: АР Крим, Кіровський р-н, с.Льговське, вул.Заводська, 2-Б.

Отже, позивач здійснював виробництво алкогольних напоїв в приміщенні (цеху) за адресою: АР Крим, Кіровський р-н, с. Льговське, вул. Заводська, 2-Д за умови одержання ліцензії та за наявності внесення до Єдиного реєстру місць зберігання спирту етилового та коньячного.

Відповідно до частини 33 статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.

Апелянт вважає, що позивач зберігав алкогольні напої в місці провадження виробництва алкогольних напоїв. Отже, це твердження спростовується наступним.

Законом України „Про виноград та виноградне вино" від 16.06.2005 року №2662 регулюються правові відносини у сфері виноградарства та виноробства України, пов'язані з веденням виноградників та виробництвом винограду, вина та інших продуктів виноробства, визначено регламентацію і контроль в цих галузях виробництва, права і обов'язки виробників, повноваження органів виконавчої влади і спрямоване на посилення боротьби з фальсифікацією виноробної продукції в Україні.

Відповідно до частини 1 статті 5 Закону України „Про виноград та виноградне вино" вина України виготовляються згідно з правилами виробництва і зберігання тихих вин, правилами виробництва і зберігання ігристих та шампанських вин України, відповідними технічними умовами і технологічними інструкціями, що затверджуються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з сільського господарства.

Згідно частини шостої статті 5 цього Закону встановлено, що виготовлення вин України проводиться у спеціально обладнаних приміщеннях (цехах), використання яких для інших цілей забороняється.

Отже, Законом забороняється використовувати для інших цілей приміщення (цеха), що спеціально обладнані для виготовлення вин, а також встановлено, що вина виготовляються згідно з правилами їх виробництва і зберігання.

Виходячи з таких вимог Закону вбачається, що виробники алкогольної продукції не мають право зберігати алкогольну продукцію в місцях провадження її виробництва.

Відповідно до частини другої статті 4 Закону України „Про виноград та виноградне вино", під час виробництва виноматеріалів та інших продуктів виноробства здійснюються хімічний і мікробіологічний контроль якості сировини і готової продукції та ведеться відповідна технологічна документація.

Згідно до пункту 36 статті 1 цього Закону виноробна продукція -вина тихі, шампанські, ігристі та газовані, вермути, бренді, коньяки і алкогольні напої виноградного походження.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про якість та безпеку харчових продуктів та продовольчої сировини" від 06.09.2005р. №2809 харчовий продукт (їжа) -будь-яка речовина або продукт (сирий, включаючи сільськогосподарську продукцію, необроблений, напівоброблений або оброблений), призначений для споживання людиною. Харчовий продукт включає напій, жувальну гумку та будь-яку іншу речовину, включаючи воду, які навмисно включені до харчового продукту під час виробництва, підготовки або обробки.

Згідно до частини 1 статті 27 Закону України "Про якість та безпеку харчових продуктів та продовольчої сировини" харчові продукти, вироблені в Україні, повинні бути безпечними, придатними до споживання, правильно маркованими та відповідати санітарним заходам і технічним регламентам.

Технічний регламент контролю якості готової виноробної продукції затверджений наказом Держспоживстандарту України від 22.12.2008 року №485 - ДСТУ 6040:2008 „Продукція виноробна. Правила приймання та методи відбирання проб", що встановлює правила приймання і методи відбирання проб для визначення органолептичних, фізико-хімічних показників, мікробіологічної стійкості продукції.

Згідно ДСТУ 6040:2008 (п.4, п.5) відбирання проб здійснюється із запакованої партіями продукції, якість продукції посвідчується документом встановленого зразка про відповідність якості (сертифікат).

Тобто, згідно вказаних норм, виноробна алкогольна продукція, яка виготовлена, не може вважаться готовою і придатною до споживання до моменту видачі акредитованою лабораторією сертифіката якості, а відтак реалізація її споживачам (покупцям) забороняється.

Відповідно до наявного в матеріалах справи Свідоцтва про атестацію за №13-10РЕ (а.с.91), наданого 10.03.2010 року Держспоживстандартом України позивачу, позивач має у своєму складі виробничу лабораторію, що акредитована згідно з відповідним законодавством України, яка за результатами аналізу контролю якості виноробної алкогольної продукції видає сертифікат придатності харчового продукту для споживання людиною за призначенням.

Відповідно до ДСТУ 6040:2008 (п.4) партію виноробної алкогольної продукції приймають після перевіряння відповідності якості, у супровідній документації повинно бути вказано, що партія продукції відповідає встановленим нормативним вимогам.

Таким чином, прийом партії алкогольних напоїв після їх виробництва для подальшого використання, зокрема для зберігання, можливо лише за умов надання сертифікатів якості і супровідних документів на таку партію.

Не можна вважати, що алкогольні напої, які до моменту видачі сертифіката їх якості та супровідних документів знаходяться у приміщенні (цеху), в якому вони вироблені, зберігаються в цьому місці.

Отже, після отримання сертифіката якості та супровідних документів на виготовлені алкогольні напої зберігати їх в приміщеннях (цехах) виробництва Законом забороняється.

А, відтак, місце провадження виробництва алкогольних напоїв не підлягає внесенню до Єдиного державного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв.

Відповідач не надав суду докази, що алкогольні напої в кількості 261679 пл. на суму 2418507,64грн., мають сертифікат якості, що підтверджують їх придатність для реалізації споживачам (покупцям) станом на 03.06.2010 року, а також не надав супровідні документи (накладні) на цю партію алкогольних напоїв.

З урахуванням викладеного, суд першої інстанції правильно дійшов до висновку, що позивач не здійснював діяльність по зберіганню алкогольних напоїв в кількості 261679 пл. на суму 2418507,64грн. в місці їх виробництва за адресою: АР Крим, Кіровський р-н, с.Льговське, вул. Заводська, 2-Д.

Знаходження у місці виробництва алкогольної продукції до моменту її відвантаження до місця зберігання не є діяльністю по зберіганню продукції, а є тимчасовою подією між виходом пляшок з конвеєру та їх переміщенням до складу (місця зберігання).

З урахуванням викладеного, слід зазначити, що висновки зроблені відповідачем за наслідком проведення перевірки є необґрунтованими, а прийняте на їх підставі рішення від 19.07.2010 року №000292 про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю „Віна Лівадії" фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 2418507,64грн., є неправомірним та підлягає скасуванню.

Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судова колегія дійшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення не вбачається.

Керуючись статтями 195, 196, ч. 1 п. 1 ст. 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Маргарітов М.В. ) від 11.10.10 року у справі № 2а-9927/10/7/0170, залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Маргарітов М.В. ) від 11.10.10 року у справі № 2а-9927/10/7/0170, залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Повний текст судового рішення виготовлений 11 квітня 2011 р.

Головуючий суддя підпис О.Е.Єланська

Судді підпис Н.П.Горошко

підпис М.А.Санакоєва

З оригіналом згідно

Суддя О.Е.Єланська