ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 квітня 2012 р.Справа № 2-а-7220/09/1470
Категорія:8.2.1Головуючий в 1 інстанції: Гордієнко Т.О.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Кравець О.О.судді -Жука С.І.судді -Осіпова Ю.В.за участю секретаря Ісько Я.С.розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ДПІ у Березанському районі Миколаївської області на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2010 року по справі за адміністративним позовом ПП "ім. лейтенанта Шмідта" до ДПІ у Березанському районі Миколаївської області про визнання протиправними дій та скасування податкових повідомлень -рішень ,-
ВСТАНОВИВ:
ПП "ім. лейтенанта Шмідта" звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Березанському районі Миколаївської області та після уточнення позовних вимог просило визнати протиправними дії фахівців ДПІ у Березанському районі Миколаївської області, та скасувати податкові повідомлення-рішення від 25.09.2009 р. за № 0000222301/2, № 0000232301/2, № 0000242301/2, № 0000252301/1, № 0000612301/2, №0000622301/2.
Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2010 року позов був задоволений частково : визнано протиправними та скасовані податкові повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у Березанському районі Миколаївської області від 25 вересня 2009 р. за № 0000222301/2 частково на суму 132,95 грн. основного боргу, № 0000232301/2 частково на суму 1499,69 грн. основного боргу, 698,04 грн. штрафних санкцій, № 0000242301/2 частково на суму 246,92 грн. основного боргу, 81,54 грн. штрафних санкцій, № 0000252301/1 повністю, № 0000622301/2 повністю, у задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду відповідач подав апеляційну скаргу , в який вважає вказану постанову прийнятою з порушенням норм процесуального та матеріального права, просить її скасувати та прийняти нову постанову , якою відмовити у задоволенні позову .
Особи, що беруть участь у справі, про час і місце судового розгляду були сповіщені належним чином відповідно до ст.34 -39 КАС України.
Апеляційний суд, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції було встановлено, що ПП «ім. лейтенанта Шмідта»є платником фіксованого сільськогосподарського податку. З 26.03.2009 року по 15.04.2009 року ,на підставі направлень від 27.02.09р. № 30/23-039 , від 26.03.2009 року № 44/23-039 та від 09.04.2009 року № 46/23-039 ,виданих Державною податковою інспекцією у Березанському районі головним державним податковим ревізором - інспектором відділу податкового контролю юридичних осіб, інспектором податкової служби II рангу Литвиновою Анжелікою Вікторівною, старшим державним податковим ревізором - інспектором відділу податкового контролю юридичних осіб ,інспектором податкової служби III рангу Мєлєжик Мариною Андріївною, старшим державним податковим ревізором-інспектором відділу податкового контролю юридичних осіб, інспектором податкової служби II рангу Шаповаловою Галиною Петрівною, старшим державним податковим ревізор - інспектором відділу оподаткування фізичних осіб, інспектором податкової служби II рангу Синєгубко Наталею Владиславівною відповідно до плану-графіка проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання, проведена планова виїзна перевірка Приватного підприємства «ім. лейтенанта Шмідта» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.06 р. по 31.12.08 р., валютного та іншого законодавства за період з 01.01.06 р. по 31.12.08 р.
В результаті перевірки був складений акт від 23.04.2009 р. за № 01/2300/00466879, яким встановлено заниження податкових зобов'язань з фіксованого сільськогосподарського податку за період з 01.01.2006р. по 31.12.2008 р. в сумі 2 557,76 грн., з яких за 2006 р. -321,74 грн., за 2007 р. -321,74 грн., за 2008 р. -1914,28 грн.
Позивачем до об'єкту оподаткування не в повному обсязі включена площа сільськогосподарських угідь, наданих ПП ім. л-та Шмідта у користування на умовах оренди, а саме 22.09.2005 р. між Березанською райдержадміністрацією та позивачем були укладені договори на оренду земельних ділянок:
- по Тузлівській сільській раді на площу 50 га ріллі, розмір орендної плати становить 5201 грн. за рік, термін дії договору 5 років;
- по Лиманівській сільській раді на площу 359,3 га ріллі, розмір орендної плати становить 34 335,90 грн. за рік, термін дії договору 5 років;
- по Н.Федорівській сільській раді на площу 30 га, розмір орендної плати становить 3154,20 грн. за рік, термін дії договору 5 років,
- по Василівській сільській раді на площу 45 га ріллі, розмір орендної плати становить 4674,60 грн. за рік, термін дії договору 5 років.
Договори оренди землі зареєстровані в Брезанському районному окрузі Миколаївської регіональної філії «Центр ДЗК».
Відповідно до п.п. б ст.4.2.2 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 р. за № 2181-ІІІ контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі, якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчить про заниження або завищення його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях.
За результатами перевірки відповідачем прийняті податкові повідомлення -рішення від 19.05.2009 р. Рішенням ДПІ у Березанському районі від 20.07.2009 № 1892/10/23, прийнятим за результатами розгляду первинної скарги, вказані податкові повідомлення - рішення залишені без змін.
Рішеннями ДПА в Миколаївській області від 25.09.2009 р., за порушення ст. 3,5 Закону України «Про фіксований сільськогосподарський податок»та п.п.17.1.3 п.17.3 ст.17 Закону України Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами»були прийняті за результатами повторної скарги наступні повідомлення рішення:
- № 0000242301/2 від 25.09.2009 р. на суму 503 грн. 08 коп. за основним платежем -фіксований сільськогосподарській податок та 251,54 грн. штрафні(фінансові) санкції по земельній ділянці , яка знаходиться в оренді у позивача в межах Тузлівської сільської ради за 2006 -2008 р.р.
- № 0000232301/2 від 25.09.2009 р. на суму 1736,07 грн. за основним платежем -фіксований сільськогосподарській податок та 868,04 грн. штрафні(фінансові) санкції по земельній ділянці , яка знаходиться в оренді у позивача в межах Лиманівської сільської ради за 2006 -2008 р.р.
- № 0000222301/2 від 25.09.2009 р. на суму 134,05 грн. за основним платежем -фіксований сільськогосподарській податок та 67,02 грн. штрафні (фінансові) санкції по земельній ділянці , яка знаходиться в оренді у позивача в межах Новофедірівської сільської ради за 2006 -2008 р.р.
- № 0000252301/1 від 25.09.2009 р. на суму 184,56 за основним платежем -фіксований сільськогосподарській податок та 92,28 грн. штрафні(фінансові) санкції по земельній ділянці , яка знаходиться в оренді у позивача в межах Василівської сільської ради за 2006 -2008 р.р.
- № 0000612301/2 від 25.09.2009 р. на суму 102,98 грн. штрафні (фінансові) санкції по земельній ділянці , яка знаходиться в оренді у позивача в межах Новофедірівської сільської ради .
- № 0000622301/2 від 25.09.2009 р. на суму 77,72 грн. штрафні (фінансові) санкції по земельній ділянці , яка знаходиться в оренді у позивача в межах Василівської сільської ради .
Згідно зі ст. 3 Закону України «Про фіксований сільськогосподарський податок»від 17.12.1998 р. за № 320-ХІV об'єктом оподаткування для платників фіксованого сільськогосподарського податку (далі - платники податку) є площа сільськогосподарських угідь, переданих сільськогосподарському товаровиробнику у власність або наданих йому у користування, в тому числі на умовах оренди. У випадку коли у звітному періоді відбувається зміна площ сільськогосподарських угідь, у зв'язку з набуттям права землевласника або землекористувача відповідно землевласник чи землекористувач зобов'язаний здійснити уточнення сум податкових платежів на період до закінчення податкового року і протягом місяця надати розрахунки до органів державної податкової служби за місцем розташування земельної ділянки та до органу державної податкової служби за місцем знаходження платника податку. Ставка фіксованого сільськогосподарського податку з одного гектара сільськогосподарських угідь встановлюється у відсотках до їх грошової оцінки, проведеної за станом на 1 липня 1995 року, відповідно до Методики, затвердженої Кабінетом Міністрів України, в таких розмірах: для ріллі, сіножатей та пасовищ - 0,15; для багаторічних насаджень - 0,09; для земель водного фонду, які використовуються рибницькими, рибальськими та риболовецькими господарствами для розведення, вирощування та вилову риби у внутрішніх водоймах, - 0,45 відсотка грошової оцінки одиниці площі ріллі по областях та Автономній Республіці Крим. Грошова оцінка сільськогосподарських угідь у разі необхідності може уточнюватися згідно із законодавством.
Згідно зі ст. 5 Закону № 320-ХІV Платники податку визначають суму фіксованого сільськогосподарського податку на поточний рік у порядку і розмірах, передбачених цим Законом, і подають розрахунок органу державної податкової служби за місцем знаходження платника податку до 1 лютого поточного року. Сплата податку проводиться щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем базового звітного (податкового) місяця, у розмірі третини суми податку, визначеної на кожний квартал від річної суми податку, у таких розмірах: у I кварталі - 10 відсотків; у II кварталі - 10 відсотків; у III кварталі - 50 відсотків; у IV кварталі - 30 відсотків.
Відповідно до п.п.17.1.3 п.17.3 ст.17 Закону України Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 р. за № 2181-ІІІ у разі, коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі 10 % від суми недоплати за кожний податковий період, установлений для такого податку, починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше 50 % такої суми та не менше 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк несплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули. По податкових повідомленнях-рішеннях № 0000242301/2, № 0000242301/2 штрафна санкція застосована в сумі 50 % від суми основного платежу, а по податкових повідомленнях - рішеннях № 0000222301/2, № 0000222301/2, в яких сума штрафних санкцій складає менше 170 грн. - 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, позивачу були донараховані штрафні ( фінансові) санкції до суми 170 грн., що підтверджується податковими повідомленнями -рішеннями № 0000612301/2, № 0000622301/2, тому ці податкові повідомлення -рішення правомірні та скасуванню не підлягають.
Згідно судових рішень Березанського районного суду Миколаївської області від 10.08.2009 р. за № 2-436/2009 р., № 2-435/2009 р., № 2-437/2009 р., суд затвердив мирові угоди, за умовами яких вважається достроково розірваними договори оренди землі від 22.09.2005 р. на оренду землі площею 30 га на території Новофедорівської сільської ради, 50 га на території Тузлівської сільської ради, 45 га на території Василівської сільської ради, 359,3 га на території Лиманівської сільської ради, укладені між Березанською районною державною адміністрацією та ПП ім. л-та Шмідта з 10.02.2007 р. Ухвали суду від 10.08.2009 р. набрали законної сили 18 серпня 2009 року.
Крім того ,рішеннями господарського суду Миколаївської області від 05 серпня 2010 року : - по справі № 16/124/10 було визнано недійсним з дати укладення договір оренди землі від 22.09.2005 року між Березанською районною державною адміністрацією Миколаївської області та Рибловеціким господарським кооперативом імені лейтенанта Шмідта щодо передачі в оренду земельної ділянки площею 30 га, кадастровий номер 4820983500:08:000:0120, із земель запасу в межах території Новофедорівської сільської ради Березанського району Миколаївської області; - по справі № 16/125/10 між Березанською районною державною адміністрацією Миколаївської області та Рибловеціким господарським кооперативом імені лейтенанта Шмідта щодо передачі в оренду земельної ділянки площею 359,3 га, із земель запасу в межах території Лиманівської сільської ради Березанського району Миколаївської області. Вищевказані судові рішення набрали законної сили з 16.08.2010 року.
Відповідно до п.1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Апеляційний суд погоджується із висновком суду 1-ої інстанції ,що договори оренди, які укладені 22.09.2005 р. були розірвані з 10.07.2007 р., тому відповідачем повинні були прийняті податкові повідомлення - рішення по донарахуванню фіксованого сільськогосподарського податку позивачу до 10.07.2007 р., а не до 31.12.2008 р. , а податкові повідомлення рішення від 25.09.2009 р. № 0000222301/2 № 0000232301/2, № 0000242301/2 підлягають скасуванню частково , а податкові повідомлення -рішення № 0000252301/1 , № 0000622301/2 від 25.09.2009 р. підлягають скасуванню повністю, так як фіксований сільськогосподарський податок та штрафні санкції по землям Василівської сільської ради були нараховані за 2008 р., в період ,коли договір оренди між сторонами був розірваний, тому правові підставі для його нарахування відсутні.
Апеляційний суд вважає, що судом першої інстанції правильно застосовані норми матеріального та процесуального права, вірно встановлено фактичні обставини справи та дана правова оцінка, постановлене рішення суду першої інстанції викладена достатньо повно, висновки обґрунтовані з посиланням на конкретні норми законів України та відповідає чинному законодавству.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на невірному трактуванні позивачем фактичних обставин і норм матеріального права.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 198 КАС України ,за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін.
Виходячи з цього, апеляційний суд доходить до висновку, що не має підстав для скасування чи зміни постанови суду.
Керуючись ч.1 ст. 195, ст.196, п.1 ч.1. ст.198, 200, п.1 ч.1 ст. 205,ст. 206,210, 211, 212 , ч. 5 ст. 254 КАС України, апеляційний суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ДПІ у Березанському районі Миколаївської області -залишити без задоволення, а постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2010 року - без змін.
Ухвала апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Вищого Адміністративного Суду України шляхом подання касаційної скарги протягом
20-ти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, або з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя пис/
Судді: