Ухвала суду № 23608537, 03.04.2012, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.04.2012
Номер справи
2а-2234/10/2470
Номер документу
23608537
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 квітня 2012 р. Справа № 35986/10

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді: Улицького В.З.

суддів: Олендера І.Я., Каралюса В.М.

за участю секретаря судового засідання: Стецьків І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Львові апеляційні скарги Контрольно-ревізійного управління в Чернівецькій області та Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Чернівецької області на постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 14.09.2010 року у справі за позовом Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Чернівецької області до Контрольно-ревізійного управління в Чернівецькій області про визнання нечинною вимоги,-

встановила:

У червні 2010 року Навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Чернівецької області звернувся з позовом до Контрольно-ревізійного управління в Чернівецькій області про визнання нечинною вимоги.

Позивач зазначав, що в період з 04.03.2010 року по 09.04.2010 року працівниками відповідача було проведено ревізію використання бюджетних коштів, виділених для забезпечення діяльності сил цивільного захисту у Навчально-методичному центрі цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Чернівецької області за період з 01.01.2007 року по 01.03.2010 року, про що складено акт від 14.04.2010 року №24-04/171.

Не погоджуючись з деякими пунктами акту позивач подав заперечення, які відповідач не прийняв та 12.05.2010 року надав на них свої висновки №24-04-10-14/3232, а 17.05.2010 року надіслав позивачу до виконання вимог про усунення виявлених ревізією недоліків і порушень №24-04-10-14/3397.

Вважаючи окремі пункти вимоги протиправними, зокрема, про перерахування в дохід держави бюджетних коштів в сумі 4810,00 грн. та про відшкодування за рахунок коштів спеціального фонду кошторису Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Чернівецької області та перерахування в дохід Державного бюджету витрат на оплату праці працівників, які проводили навчання на платній основі, на загальну суму 5344,07 грн., позивач звернувся до суду.

Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 14.09.2010 року адміністративний позов задоволити частково. Визнано протиправним та скасовано вимоги Контрольно-ревізійного управління в Чернівецькій області №24-04-10-14/3397 про усунення виявлених ревізією порушень в частині п.5 вимог, щодо відшкодування за рахунок коштів спеціального фонду кошторису Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Чернівецької області та перерахувати в дохід Державного бюджету витрати на оплату праці працівників, які проводили навчання на платній основі, на загальну суму 5344,07 грн. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Постанову суду оскаржили Контрольно-ревізійне управління в Чернівецькій області та Навчально-методичний центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Чернівецької області. Вважають, що оскаржувана постанова прийнята з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. КРУ в Чернівецькій області просить скасувати оскаржену постанову та прийняти нову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити повністю. Навчально-методичний центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Чернівецької області просить скасувати оскаржену постанову та прийняти нову, якою позовні вимоги задоволити у повному обсязі.

Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу КРУ в Чернівецькій області слід залишити без задоволення, апеляційну скаргу Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Чернівецької області слід задоволити з наступних підстав.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що в період з 04.03.2010 року по 09.04.2010 року працівниками Контрольно-ревізійного управління в Чернівецькій області проведено ревізію Навчально-методичного центра цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Чернівецької області, за результатами якої було складено акт №24-04/171 від 14.04.2010 року ревізії використання бюджетних коштів виділених для забезпечення діяльності сил цивільного захисту Навчально-методичним центром цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Чернівецької області за період з 2007-2009 роки та січень-лютий 2010 року.

17.05.2010 року КРУ в Чернівецькій області винесено письмові вимоги № 24-04-10-14/3397 про усунення виявлених ревізією недоліків, де окрім іншого визначено та зобов'язано виконати позивачу наступне: в частині п.2 вимог встановлено - порушення п. 20 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 року №228 із змінами і доповненнями та п. 1.7.2. Умов оплати праці та установлення схем тарифних розрядів працівників бюджетних установ, закладів та організацій МНС України, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 10.07.2006 року №431, педагогічним працівникам Центру на 2007 рік було заплановано дві матеріальні допомоги, з яких фактично виплачено одну матеріальну допомогу на оздоровлення, а другу - використано на преміювання працівників Центру; в частині п.5 вимог встановлено - порушення вимог Порядку складання, розгляд, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 №228, із змінами і доповненнями та Постанови Кабінету Міністрів України від 17.05.2002 №659 "Про затвердження переліку груп власних надходжень бюджетних установ, вимог щодо їх утворення та напрямів використання", а саме за рахунок коштів загального, а не спеціального фонду кошторису виплачено зарплату працівникам, які проводили навчання на платній основі на загальну суму 5344,07 грн.

У зв'язку з наведеним відповідач вимагав: в зв'язку із закінченням бюджетного періоду та виплатою заробітної плати у завищених розмірах за 2007 рік, кошти в сумі в сумі 4810,00 грн. перерахувати в дохід державного бюджету на рахунок №31119090700002, код платежу 21080500 „Інші надходження„; не допускати в подальшому покриття видатків спеціального фонду за рахунок коштів загального фонду кошторису; у зв'язку із закінченням бюджетного періоду та виплатою заробітної плати за надання платних послуг у 2007 та 2009 роках за рахунок коштів загального, а не спеціального фонду, перерахувати зі спеціального рахунку в дохід Державного бюджету кошти в сумі 5344,07 грн. на рахунок №31119090700002, код платежу 21080500 „Інші надходження".

На подані відповідачем заперечення відповідач не прийняв жодного пункту та 12.05.2010 надав на них свої висновки №24-04-10-14/3232.

Згідно п. 16 Положення про порядок підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації керівних кадрів і фахівців у сфері цивільного захисту, що затверджене постановою КМУ від 26.07.2001 року №874, окремі працівники учбово-методичних центрів належать до педагогічних та науково-педагогічних працівників і відповідно до законодавства користуються всіма передбаченими для них правами та гарантіями

Відповідно до ч.1 ст.57 Закону України «Про освіту» №1060-ХІІ від 23.05.1991 року (далі Закон №1060), держава забезпечує педагогічним та науково-педагогічним працівникам в тому числі: надання педагогічним працівникам щорічної грошової винагороди в розмірі до одного посадового окладу (ставки заробітної плати) за сумлінну працю, зразкове виконання службових обов'язків; виплату педагогічним і науково-педагогічним працівникам допомоги на оздоровлення у розмірі місячного посадового окладу (ставки заробітної плати) при наданні щорічної відпустки.

Відповідно до п.п. б) п.4 умов оплати праці педагогічних та науково-педагогічних працівників, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №1298 від 30.08.2002 року (далі Постанова №1298) «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери», надати право керівникам місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, при яких створені централізовані бухгалтерії, керівникам бюджетних установ, закладів та організацій в межах фонду заробітної плати, затвердженого в кошторисах доходів і видатків: надавати працівникам матеріальну допомогу, в тому числі на оздоровлення, в сумі не більше ніж один посадовий оклад на рік, крім матеріальної допомоги на поховання.

Підпунктом 1.7.2. п.1.7 Умов оплати праці працівників бюджетних установ, закладів та організацій МНС України, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 10 липня 2006 р. N 431 (далі Наказ №431), визначено, що керівникам установ, закладів, організацій у межах фонду заробітної плати, затвердженого в кошторисах доходів і видатків, надається право: надавати працівникам матеріальну допомогу, у тому числі на оздоровлення, за винятком матеріальної допомоги на поховання, у сумі не більше ніж один посадовий оклад на рік.

Згідно листів Міністерства праці та соціальної політики України від 12.11.2008 року №12532/0/14-08/13 та від 16.04.2010 року №393/13/84-10 педагогічні працівники мають право на одержання матеріальної допомоги згідно з постановою КМУ від 30.08.2002 року №1298 незалежно від того, одержали вони допомогу на оздоровлення згідно з постановою КМУ від 31.01.2001 року №78 чи ні.

З наведеного слідує, що планування у розрахунку видаткової частини кошторису на 2007 рік за КЕКВ 1111 «Заробітна плата» педагогічним працівникам Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Чернівецької області матеріальної допомоги на оздоровлення відповідно до постанови КМУ від 30.08.2002 року №78 та матеріальної допомоги відповідно до постанови КМУ від 30.08.2002 року №1298 є правомірним.

Щодо визнання нечинним вимоги п.5, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.1 Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 р. N 228 (далі Порядок №228), - кошторис бюджетних установ (далі - кошторис) має такі складові частини: загальний фонд, який містить обсяг надходжень із загального фонду бюджету та розподіл видатків за повною економічною класифікацією видатків на виконання бюджетною установою (далі - установа) основних функцій або розподіл надання кредитів з бюджету за класифікацією кредитування бюджету; спеціальний фонд, який містить обсяг надходжень із спеціального фонду бюджету на конкретну мету та їх розподіл за повною економічною класифікацією видатків на здійснення відповідних видатків згідно із законодавством, а також на реалізацію пріоритетних заходів, пов'язаних з виконанням установою основних функцій, або розподіл надання кредитів з бюджету згідно із законодавством за класифікацією кредитування бюджету.

Відповідно до п.49 та п.23 Порядку №228, видатки спеціального фонду кошторису за рахунок власних надходжень плануються у такій послідовності: за встановленими напрямами використання, на погашення заборгованості установи з бюджетних зобов'язань за спеціальним та загальним фондом кошторису та на проведення заходів, пов'язаних з виконанням основних функцій, які не забезпечені (або частково забезпечені) видатками загального фонду.

Відповідно до п.п. а) п.3 Постанови Кабінету Міністрів №659 від 17.05.2002 року «Про затвердження переліку груп власних надходжень бюджетних установ, вимог щодо їх утворення та напрямів використання» (далі Постанова №659), власні надходження бюджетних установ використовуються відповідно до закону про державний бюджет чи рішення про місцевий бюджет за такими напрямами: на покриття витрат, пов'язаних з організацією та наданням зазначених у підгрупі послуг, а також за погодженням з Мінфіном витрат капітального характеру, пов'язаних з наданням послуг із створення умов для початку реалізації інфраструктурних проектів;на організацію зазначених у підгрупі видів діяльності, а також на господарські видатки бюджетних установ; на утримання, обладнання, ремонт майна бюджетних установ; на ремонт, модернізацію чи придбання нових необоротних активів (крім будівель і споруд) та матеріальних цінностей, на покриття витрат, пов'язаних з організацією збирання і транспортування відходів і брухту на приймальні пункти, на преміювання осіб, які безпосередньо зайняті збиранням відходів і брухту, а також на господарські потреби бюджетних установ.

З встановлених обставин справи, що також і не заперечувалось сторонами, вбачається, що в ході навчального процесу проводилось навчання учнів, як на платній, так і безоплатній основі одним навчальним процесом.

В судовому засіданні представниками відповідача не вказано будь-який нормативний акт, який б передбачав, чи зобов'язував позивача проводити пропорційний розрахунок робочого часу і відповідно планувати видатки в цій частині послуг з загального та спеціального фонду.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідач не довів законності своїх дій.

З огляду на викладене, судова колегія приходить до переконання, що доводи Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Чернівецької області є законними і обґрунтованими, а тому оскаржена постанова підлягає скасуванню а позов задоволенню.

Керуючись ст. ст. 160 ч. 3, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів -

постановила:

Апеляційну скаргу Контрольно-ревізійного управління в Чернівецькій області залишити без задоволення. Апеляційну скаргу Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Чернівецької області задоволити. Скасувати постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 14.09.2010 року у справі №2а-2234/10/2470 та прийняти нову постанову, якою позов задоволити.

Визнати протиправною та скасувати вимогу Контрольно-ревізійного управління в Чернівецькій області №24-04-10-14/3397 про усунення виявлених ревізією порушень в частині пункту 2 вимоги, щодо перерахування у дохід Державного бюджету коштів у сумі 4810,00 грн.

Визнати протиправною та скасувати вимогу Контрольно-ревізійного управління в Чернівецькій області №24-04-10-14/3397 про усунення виявлених ревізією порушень в частині пункту 5 вимоги, щодо відшкодування за рахунок коштів спеціального фонду кошторису Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Чернівецької області та перерахувати в дохід Державного бюджету витрат на оплату праці працівників, які проводили навчання на платній основі, на загальну суму 5344,07 грн..

На постанову протягом двадцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий: В. Улицький

Судді: І. Олендер

В. Каралюс