ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 березня 2012 р. Справа № 76186/09/9104
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі :
судді-доповідача - Богаченка С.І.,
суддів - Заверухи О.Б., Ніколіна В.В.,
при секретарі судового засідання - Барана П.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому на постанову господарського суду Хмельницької області від 14 вересня 2009 року в справі за позовом Виробничо-комерційного приватного підприємства «Радіосистеми» до Державної податкової інспекції у м.Хмельницькому про визнання протиправним та скасування рішень про застосування фінансових санкцій,-
В С Т А Н О В И Л А :
19.09.2009 року Виробничо-комерційне приватне підприємство «Радіосистеми» звернулося до суду з позовною заявою до Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому про визнання протиправними та скасування рішення ДПІ в м. Хмельницькому про застосування фінансових санкцій №0000702301/0/3782 від 03.05.2007 року на суму 13 463 780,00 грн. та №0001252301/0/5449 від 09.07.2007 року на суму 1 515 865,00 грн.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що факти, які стали підставою для їх прийняття не відповідають дійсності, так як касова книга на підприємстві велась в електронному вигляді, що не суперечить вимогам Положення про порядок ведення касових операцій в національній валюті України.
Звергає увагу на те, що експертами документально та нормативно не підтверджено висновки ДПІ у м. Хмельницькому щодо не оприбуткування готівки у 2004-2005 роках в сумі 303173 грн. та у 2006 р. в сумі 2692755.86 грн. Крім того, вказує на те, що крім виручки від реалізації товарів, до каси підприємства надходили інші кошти, які не знайшли відображення в акті перевірки від 18.07.2007р. № 2473/23-4/31022134.
Постановою господарського суду Хмельницької області від 14 вересня 2009 року позов задоволено. Постановлено визнати протиправними та скасувати рішення ДПІ у м.Хмельницькому про застосування фінансових санкцій №0000702301/0/3782 від 03.05.2007р. на суму 13463780 грн. та №0001252301/0/5449 від 09.07.2007р. на суму 1515865 грн.
Не погодившись із постановою її оскаржила ДПІ в м. Хмельницькому, вважає, що судом першої інстанції при винесенні рішення допущено неправильне застосування норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення позовних вимог.
Апелянт по справі просить скасувати рішення суду першої інстанції та винести нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог повністю. Вказує на те, що судом першої інстанції порушено принцип офіційного з'ясування всіх обставин у справі (п. 4 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України) та п. 3 ст. 159 КАСУ (обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі). Також судом першої інстанції порушено ст.1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" № 436/95 від 12.06.1995 р із змінами та доповненнями.
Заслухавши суддю доповідача, проаналізувавши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що дана апеляційна скарга не підлягає до задоволення з таких підстав.
Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції виходив з того, що 18.04.2007 року працівниками ДПІ м. Хмельницькому проведено планову виїзну перевірку Виробничо-комерційного приватного підприємства «Радіосистеми» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2004 року по 31.12.2006 року, за результатами якої складено акт №2473/23-4/31022134.
Як видно із матеріалів справи, з акту перевірки, яким встановлено порушення ВКПП «Радіосистеми» п.п.2.6 п.2, п.п.4.1, 4.2 п.4 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 19.02.2001р. №72 (із змінами та доповненнями) та п.п. 2.6 п.2, п.п.4.1, 4.2 п.4 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого постановою Правління НБ України від 15.12.2004р. №637 в частині неоприбуткування у 2004-2005 роках в касі підприємства готівкових коштів, одержаних в установах банків в сумі 303173,0 грн., та готівкових коштів, які здані ВКПП «Радіосистеми» на розрахунковий рахунок у 2006 році на загальну суму 2692756,00 грн.
Окрім того встановлено, що касова книга на підприємстві у період, що перевірявся, не велась, тому перевіряючими зазначено про факти неоприбуткування в касі позивача готівкових коштів, одержаних з розрахункових рахунків в установах банків у 2004-2005 роках в сумі 303172,50 грн. відповідно до виписок банку за період з 01.01.2004 року по 31.12.2005 року.
На підставі акту перевірки податковим органом було прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 03.05.2007 року №0000702301/0/3782 в розмірі - 13463780,00 грн. та рішення про застосування - штрафних (фінансових) санкцій від 09.07.2007 року №0001252301/0/5449 на суму 1515865,00 грн.
При цьому, як видно із матеріалів справи, з двох касових книг ВКПП «Радіосистеми» за 2004 рік та за 2005 рік, в яких зазначено надходження грошових коштів від філії ВАТ «Укрексімбанк» заприбутковими касовими ордерами, зокрема за 2004 рік на суму 68803.67 грн. та за 2005 рік на суму 245081.75 грн.
Як вбачається з висновку судово-економічної експертизи №1833, складеного 31.08.2008 року судовими експертами Київського НДІСЕ було встановлено, що згідно даних касових книг за 2004-2005 роки підприємством ВКПП «Радіосистеми» було одержано від філії ВАТ «Укрексімбанк» та оприбутковано в касу підприємства грошові кошти на загальну суму 313885.42 грн., що відповідає вимогам Положення №72 та Положення №637.
Окрім того, в Акті перевірки від 18.04.2007р. №2473/23-4/31022134 було зафіксовано податковим органом що, у зв'язку із тим, що касова книга на підприємстві за 2006 рік не велась, ВКПП «Радіосистеми» не оприбутковувало в касі готівкові кошти, зданих підприємством у 2006 році на розрахунковий рахунок №260091784 в Хмельницькій обласній дирекції «Райфайзен Банк Аваль» на загальну суму 2692755,86 грн. відповідно до банківських виписок.
Судом першої інстанції було встановлено, з наявної у матеріалах справи касової книги ВКПП «Радіосистеми» за 2006 рік, в якій відображено отримання підприємством грошових коштів - виручки від здійснення основної діяльності та передача їх у цей же день на розрахунковий до банку на загальну суму 2596402,00 грн., що також підтверджено висновком судово-економічної експертизи №1833.
При цьому, судом першої інстанції було встановлено і те, що згідно висновку судово-економічної експертизи відповідно до доданих експерту документів первинної звітності, що в касі підприємства дійсно не було оприбутковано суму 96353,86 грн. (269275,86 грн. -2596402,00 грн.) з тих підстав, що вказана сума була перерахована на розрахунковий рахунок ВКПП «Радіосистеми» ОСОБА_2. з призначенням платежу «попередня оплата за картки поповнення», що підтверджено банківською випискою ХОД «Райффайзен Банк Аваль» за жовтень 2006 року.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно прийшов до висновку, що сума 96353,86 грн. не підлягає оприбуткуванню в касі підприємства, оскільки надійшла на рахунок по безготівковому розрахунку.
Відповідно до ст.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою визначається Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні (затверджено Постановою Правління Національного банку України 19.02.2001р. №72, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.03.2001р. за №237/5428 (надалі Положення №72). та Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р. №637, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 13.01.2005р. за №40/10320 (далі по тексту Положення №637).
Згідно п.2.6 цього Положення №637 уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
Пунктом 3.3 Положення №72 та Положення №637 визначено, що приймання готівки в каси проводиться за прибутковими касовими ордерами, підписаними головним бухгалтером або особою, уповноваженою керівником підприємства. Про приймання підприємствами готівки в касу за прибутковими касовими ордерами видається засвідчена відбитком печатки цього підприємства квитанція (що є відривною частиною прибуткового касового ордера) за підписами головного бухгалтера або працівника підприємства, який на це уповноважений керівником. Приймання одержаної з банку готівки в касу та видача готівки з каси тля здавання її до банку оформляються відповідними касовими ордерами (прибутковим або видатковим) з відображенням такої касової операції в касовій книзі.
Згідно з п. 4.2. Положення №72 та Положення №637, усі надходження і видачу готівки в національній валюті підприємства відображають у касовій книзі. Кожне підприємство (юридична особа), що має касу, веде одну касову книгу для обліку операцій з готівкою в національній валюті (без урахування кас відокремлених підрозділів).
Записи в касовій книзі, відповідно до п.4.3 Положення №637, проводяться касиром за операціями одержання або видачі готівки за кожним касовим ордером і видатковою відомістю в день її надходження або видачі. За відсутності руху готівки в касі протягом робочого дня записи в касовій книзі в цей день можуть не провадитися.
Щоденно в кінці робочого дня касир підсумовує операції за день, виводить залишок готівки в касі на початок наступного дня і передає до бухгалтерії як звіт касира другі примірники, що є відривною частиною аркуша касової книги (копію записів у касовій книзі за день), з прибутковими і видатковими касовими ордерами під підпис у касовій книзі.
Виходячи з аналізу вищенаведених норм, судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції про непідтвердження факту порушення позивачем п.п.2.6 п.2, п.п.4.1, 4.2 п.4 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 19.02.2001р. №72 (із змінами та доповненнями) та п.п. 2.6 п.2, п.п.4.1, 4.2 п.4 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого постановою Правління НБ України від 15.12.2004р. №637 в частині неоприбуткування у 2004-2005 роках в касі підприємства готівкових коштів, одержаних в установах банків в сумі 303173,0 грн., та готівкових коштів, які здані ВКПП «Радіосистеми» на розрахунковий рахунок у 2006 році на загальну суму 2692756,00 грн., що виключає підстави для прийняття рішення про застосування штрафних санкцій.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на викладене, судова колегія вважає, що суд першої інстанції, виконавши всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, та постановив обґрунтоване рішення, що повно відображає обставини, які мають значення для справи. Висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому підстав для їх скасування, з мотивів викладених в апеляційній скарзі, не вбачається.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ч. 3 ст. 160, ст.ст. 195, 196, ч.1 п.1 ст. 198, ч.1 ст. 200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст. 206, 254 КАС України, колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому - залишити без задоволення, а постанову господарського суду Хмельницької області від 14 вересня 2009 року у справі № 6/615-НА - без змін.
Ухвала апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до касаційної інстанції протягом 20 днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий С.І. Богаченко
Суддя О.Б. Заверуха
Суддя В.В. Ніколін
Повний текст виготовлений 19.03.2012 року.