Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
Справа № 2а-6312/11/0170/12
19.03.12 м. Севастополь Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Цикуренка А.С.,
суддів Горошко Н.П. ,
Лядової Т.Р.
секретар судового засідання Бражникова Ю.В.
за участю сторін:
представник позивача - Восходненського виробничого управління по житлово-комунальному господарству- ОСОБА_1, довіреність № б/н від 03.01.12
представник відповідача - Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим- не з'явився, до початку судового засідання надав суду клопотання про розгляд справи у його відсутність,
розглянувши матеріали справи № 2а-6312/11/0170/12 за апеляційною скаргою Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Котарева Г.М. ) від 17.11.11
за позовом Восходненського виробничого управління по житлово-комунальному господарству (вул. Леніна, 1, с. Восход, Красногвардійський район, Автономна Республіка Кр,97020)
до Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим (вул. Дзержинського, 30, м. Джанкой, Автономна Республіка Крим,96100)
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 17.11.11 позовні вимоги Восходненського виробничого управління по житлово-комунальному господарству до Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, - задоволено.
Визнано протиправними та скасоване податкові повідомлення-рішення Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим від 22.01.10р. №0000071502 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (50%) за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 5896.00грн., від 05.02.10р. №0000091502/0 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (50%) за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 13470,01грн., від 19.02.10р. №0000131502/0 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (50%) за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 5400,50грн., від 28.04.10р. №0000301502/0 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (50%) за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 8688,51грн., від 20.09.10р. №0000601502/0 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (50%) за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 18086,51грн., від 25.10.10р. №0000911502/0 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (50%) за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 10565,00грн.
Стягнуто з Державного бюджету на користь Восходненського виробничого управління по житлово-комунальному господарству 3,40грн.
Не погодившись з даною постановою суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 17.11.2011 та прийняти нове рішення по справі.
У судове засідання з'явився представник позивача, проти апеляційної скарги заперечував. Представник відповідача у судове засідання не з'явився, до початку судового засідання надав суду клопотання про розгляд справи у його відсутність.
Чинне законодавство не обмежує коло представників осіб, які беруть участь у справі, при апеляційному розгляді адміністративної справи.
Крім того, згідно з частиною четвертою статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
При викладених обставинах, враховуючи те, що відповідач викликався в судове засідання, але в суд не з'явився з урахуванням його клопотання, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності його представника.
На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Доводи апеляційної скарги мотивовані тим, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, а також неповно з'ясовані обставини, що мають істотне значення для справи.
Відповідно до ст. ст. 1, 4 Закону України від 04.12.1990 року №509-ХП «Про державну податкову службу в Україні»державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах входять до складу органів державної податкової служби і є органами виконавчої влади.
Основним завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (ст. 2 Закону України від 04.12.1990 року №509-ХП «Про державну податкову службу в Україні»).
Статтею 4 Закону №2181 передбачено право податкових органів приймати рішення за наслідками перевірок платників податків, яким визначається сума податкового зобов'язання з податків і зборів (обов'язкових платежів).
Враховуючи зазначене, відповідач, виконуючи у спірних відносинах владні управлінські функції, є суб'єктом владних повноважень, спір, що виник, належить розглядати в порядку, встановленому КАС України.
18.12.09р. відповідачем проведено невиїзну документальну перевірку з питання своєчасності сплати погоджених сум податкових зобов'язань з ПДВ за січень 2009 року.
За результатами перевірки складено акт №1827/15-2/30389345 від 18.12.09р. (а.с. 13).
У зазначеному акті відповідач зафіксував порушення вимог п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами»№2181-ІІІ, а саме порушення терміну сплати узгоджених сум податкових зобов'язань з ПДВ.
На підставі цього акту відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 717 Закону України №2181-ІІІ відповідачем прийняте та направлене платнику податкове повідомлення-рішення 22.01.10р. №0000071502/1, яким позивачу, у зв'язку з порушенням граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання, п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами»№2181-ІІІ та на підставі п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 717 Закону України №2181-ІІІ за затримку граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в розмірі 11792,00грн., застосований штраф у розмірі 50% у сумі 5896,00грн. (а.с. 12).
Декларацією з податку на додану вартість за січень 2009 року (№2244 від 18.02.09р.) позивачем узгоджена сума податкового зобов'язання з податку на додану вартість склала 11 792,00грн. за терміном сплати до 03.03.09р. (а.с. 15-16).
21.01.10р. відповідачем проведено невиїзну документальну перевірку з питання своєчасності сплати погоджених сум податкових зобов'язань з ПДВ за лютий-березень 2009 року за результатами якої складено акт №53/15-2/30389345 від 21.01.10р. (а.с. 19).
У зазначеному акті відповідач зафіксував порушення вимог п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами»№2181-ІІІ, а саме порушення терміну сплати узгоджених сум податкових зобов'язань з ПДВ.
На підставі цього акту відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 717 Закону України №2181-ІІІ відповідачем прийняте і направлене платнику податкове повідомлення-рішення 05.02.10р. №0000091502/0, яким позивачу, у зв'язку з порушенням граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання, п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами»№2181-ІІІ та на підставі п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 717 Закону України №2181-ІІІ за затримку граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в розмірі 26940,02грн., застосований штраф у розмірі 50% у сумі 13470,01грн. (а.с. 18).
Встановлено, що деклараціями з податку на додану вартість за лютий 2009 року (№3760 від 19.03.09р.) та за березень 2009 року (№6417 від 15.04.09р.) позивачем загально узгоджена сума податкового зобов'язання з податку на додану вартість склала 26940,02грн. за терміном сплати до 30.03.09р. та до 30.04.09р. відповідно (а.с. 20-23).
12.02.10р. відповідачем проведено невиїзну документальну перевірку з питання своєчасності сплати погоджених сум податкових зобов'язань з ПДВ за квітень 2009 року за результатами якої складено акт №111/15-2/30389345 від 12.02.10р. (а.с. 26).
У зазначеному акті відповідач зафіксовано порушення вимог п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами»№2181-ІІІ, а саме порушення терміну сплати узгоджених сум податкових зобов'язань з ПДВ.
На підставі цього акту відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 717 Закону України №2181-ІІІ відповідачем прийняте і направлене платнику податкове повідомлення-рішення 19.02.10р. №0000131502/0, яким позивачу, у зв'язку з порушенням граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання, п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами»№2181-ІІІ та на підставі п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 717 Закону України №2181-ІІІ за затримку граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в розмірі 10801,00грн., застосований штраф у розмірі 50% у сумі 5400,50грн. (а.с. 25).
Декларацією з податку на додану вартість за квітень 2009 року (№8511 від 08.05.09р.) позивачем узгоджена сума податкового зобов'язання з податку на додану вартість склала 10801,00грн. за терміном сплати до 01.06.09р. (а.с. 27-28).
14.04.10р., відповідачем проведено невиїзну документальну перевірку з питання своєчасності сплати погоджених сум податкових зобов'язань з ПДВ за травень 2009 року за результатами якої складено акт №970/15-2/30389345 від 14.04.10р. (а.с. 32).
У зазначеному акті відповідач зафіксував порушення вимог п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами»№2181-ІІІ, а саме порушення терміну сплати узгоджених сум податкових зобов'язань з ПДВ.
На підставі цього акту відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 717 Закону України №2181-ІІІ відповідачем прийняте і направлене платнику податкове повідомлення-рішення 28.04.10р. №0000301502/0, яким позивачу, у зв'язку з порушенням граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання, п.п. 5.3.1 п. 5,3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами»№2181-ІІІ та на підставі п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 717 Закону України №2181-ІІІ за затримку граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в розмірі 17377,02грн., застосований штраф у розмірі 50% у сумі 8688,51грн. (а.с. 31).
Декларацією з податку на додану вартість за травень 2009 року (№11187 від 19.06.09р.) позивачем узгоджена сума податкового зобов'язання з податку на додану вартість склала 17377,02грн. за терміном сплати до 01.07.09р. (а.с. 33-34).
16.08.10р., відповідачем проведено невиїзну документальну перевірку з питання своєчасності сплати погоджених сум податкових зобов'язань з ПДВ за червень-липень 2009 року за результатами якої складено акт №221/15-2/30389345 від 16.08.10р. (а.с. 37).
У зазначеному акті відповідач зафіксував порушення позивачем, зокрема вимог п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами»№2181-ІІІ, а саме порушення терміну сплати узгоджених сум податкових зобов'язань з ПДВ.
На підставі цього акту відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 717 Закону України №2181-ІІІ відповідачем прийняте і направлене платнику податкове повідомлення-рішення 20.09.10р. №0000601502/1, яким позивачу, у зв'язку з порушенням граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання, п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами»№2181-ІІІ та на підставі п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 717 Закону України №2181-ІІІ за затримку граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в розмірі 36173,02грн., застосований штраф у розмірі 50% у сумі 18086,51грн. (а.с. 36).
Встановлено, що деклараціями з податку на додану вартість за червень 2009 року (№13914 від 16.07.09р.) та липень 2009 року (№16468 від 19.08.09р.) позивачем загальна узгоджена сума податкового зобов'язання з податку на додану вартість склала 36173,02грн. за термін сплати до 31.07.09р. та до 01.09.09р. відповідно (а.с. 38-41).
12.10.10р., відповідачем проведено невиїзну документальну перевірку з питання своєчасності сплати погоджених сум податкових зобов'язань з ПДВ за серпень 2009 року за результатами якої складено акт №503/15-2/30389345 від 12.10.10р. (а.с. 49).
У зазначеному акті відповідач зафіксував порушення позивачем, зокрема вимог п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами»№2181-ІІІ, а саме порушення терміну сплати узгоджених сум податкових зобов'язань з ПДВ.
На підставі цього акту відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 717 Закону України №2181-ІІІ відповідачем прийняте і направлене платнику податкове повідомлення-рішення 25.10.10р. №0000911502/0, яким позивачу, у зв'язку з порушенням граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання, п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами»№2181-ІІІ та на підставі п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 717 Закону України №2181-ІІІ за затримку граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в розмірі 21130,00грн., застосований штраф у розмірі 50% у сумі 10565,00грн. (а.с. 48).
Декларацією з податку на додану вартість за серпень 2009 року (№17722 від 18.09.09р.) позивачем узгоджена сума податкового зобов'язання з податку на додану вартість склала 21130,00грн. за терміном сплати до 01.10.09р. (а.с. 50-51).
Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення є Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який діяв у період виникнення податкового зобов'язання.
Відповідно до пп. 17.1.7 Закону №2181, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Згідно із пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України від 21.12.2000 №2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами»платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Пунктом 4.1.4 цього Закону встановлено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:
а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;
г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.
Відповідно до пп. 7.8.1 п. 7.8 ст. 7 Закону України від 03.04.1997 №168/97-ВР «Про податок на додану вартість»податковим періодом є один календарний місяць, а у випадках, особливо визначених цим Законом, календарний квартал.
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 72 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно актів перевірок, позивач самостійно визначив податкові зобов'язання з податку на додану вартість за січень 2009 року за терміном сплати до 03.03.09р. у розмірі 11792,00грн., за лютий 2009 року за терміном сплати до 30.03.09р. у розмірі 13309,00грн., за березень 2009 року за терміном сплати до 30.04.09р. у розмірі 13631,00грн., за квітень 2009 року за терміном сплати до 01.06.09р. у розмірі 10801,00грн., за травень 2009 року за терміном сплати до 01.07.09р. у розмірі 17377,00грн., за червень 2009 року за терміном сплати до 31.07.09р. у розмірі 21620,00грн., за липень 2009 року за терміном сплати до 01.09.09р. у розмірі 16353,00грн., за серпень 2009 року за терміном сплати до 01.09.09р. у розмірі 21130,00грн.
З метою дослідження сплати податкових зобов'язань з податку на додану вартість судом в судовому засіданні досліджено документи податкової звітності позивача, платіжні документи на перерахування до бюджету сум податку.
Встановлено, що позивачем платіжними дорученнями від 18.02.09р. №63 сплачено 1000,00грн. та від 26.02.09р. №71 сплачено 10792,00грн. із призначенням платежу «ПДВ за січень 2009 року», тобто зазначений борг був повністю та своєчасно сплачений позивачем (а.с.17), платіжним дорученням від 10.03.09р. №97 сплачено 1000,00грн. із призначенням платежу «ПДВ за лютий 2009 року»(а.с.24), тобто податковий борг за лютий-березень, з урахуванням часткової сплати, складав 25940,00грн., платіжним дорученням від 18.06.09р. №237 сплачено 17377,00грн. із призначенням платежу «ПДВ за травень 2009 року», тобто зазначений борг був повністю та своєчасно сплачений позивачем (а.с.33), платіжними дорученнями від 03.08.09р. №301 сплачено 2000,00грн., від 21.07.09р. №281 сплачено 1000,00грн. та від 09.07.09р. №267 сплачено 2000,00грн. із призначенням платежу «ПДВ за червень 2009 року», тобто податковий борг за лютий-березень, з урахуванням часткової сплати, складав 16620,00грн. (а.с.44-46), платіжними дорученнями від 27.08.09р. №328 сплачено 8400,00грн. та від 14.08.09р. №319 сплачено 9000,00грн. із призначенням платежу «ПДВ за липень 2009 року», тобто зазначений борг був повністю та своєчасно сплачений позивачем (а.с.42-43).
Проте відповідачем кошти, сплачені позивачем відповідно до платіжних доручень від 25.11.09р. №447 на суму 20604,00грн. із призначенням платежу «ПДВ за жовтень 2009 року»(а.с.119) та від 28.12.09р. №473 на суму 18626,00грн. із призначенням платежу «ПДВ за листопад 2009 року»(а.с.116), були перераховані (кошти за платіжним дорученням від 28.12.09р. №473 - частково) в рахунок погашення в порядку календарної черговості попередньої заборгованості позивача зі сплати податку на додану вартість, що залишилась у сумі 25940,00грн., за лютий-березень 2009 року, кошти, сплачені позивачем відповідно до платіжних доручень від 28.12.09р. №473 на суму 18626,00грн. із призначенням платежу «ПДВ за листопад 2009 року»(а.с.116) та від 28.01.10р. №5 на суму 11900,00грн. із призначенням платежу «ПДВ за грудень 2009 року»(а.с.117), були перераховані (кошти за платіжним дорученням від 28.12.09р. №473 - частково) в рахунок погашення в порядку календарної черговості попередньої заборгованості позивача зі сплати податку на додану вартість за квітень 2009 року та кошти, сплачені позивачем відповідно до платіжних доручень від" 29.03.09р. №80 на суму 15590,00грн. із призначенням платежу «ПДВ за лютий 2010 року»(а.с.118), від 04.06.10р. №162 на суму 5000,00грн. із призначенням платежу «ПДВ за червень 2010 року»(а.с.113), від 07.07.10р. №202 на суму 11471,00грн. із призначенням платежу «ПДВ червень 2010 року»(а.с.115), були перераховані в рахунок погашення в порядку календарної черговості попередньої заборгованості позивача зі сплати податку на додану- вартість, що залишилась у сумі 16620,00грн., за червень 2009 року.
Згідно з п.7.7 ст.7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) і у рівних пропорціях.
Проте порядок такого стягнення в Законі не визначений, та не зазначено про те, що вказана заборгованість може погашатися за рахунок інших платежів платника податків.
Разом з тим, аналіз норм Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»та Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку у платежів до бюджету, затвердженої наказом ДПА України від 18.07.2005 №276, свідчить, що контроль за справлянням податкових зобов'язань, що здійснюється органами державної податкової служби України, не передбачає прав податкового органу змінювати призначення платежу, визначеного платником податку у платіжних документах та направляти ці суми на погашення податкового боргу попередніх податкових періодів при веденні оперативного обліку платежів до бюджету.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні»кошти існують у готівковій формі (формі грошових знаків) або у безготівковій формі (формі записів на рахунках у банках).
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні»банк виконує доручення клієнта у точній відповідності з інформацією, що міститься в розрахунковому документі.
Відповідно до ст. 317 ЦК України власник користується своїм майном на свій власний розсуд. Власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном, що встановлено ст.391 ЦК України. Відповідно до ст. ст. 22, 41 Конституції України захист права власності гарантується державою. Кожен має право володіти, користуватись та розпоряджуватися своєю власністю. Відповідно до ст. 47 Господарського кодексу України держава гарантує недоторканість майна і забезпечує захист майнових прав.
Враховуючи вищевикладене, жодна норма податкового законодавства не наділяє органи державної податкової служби правом розпоряджатися коштами платника податків всупереч його волі, вираженій у призначеннях платежів на платіжних дорученнях, на свій власний розсуд.
Таким чином, у відповідача відсутні повноваження змінювати призначення платежу, визначене платником податків в платіжних документах.
Отже, віднесення відповідачем зазначених сум в рахунок погашення позивачем в порядку календарної черговості попередньої заборгованості зі сплати податку на додану вартість за лютий-квітень, червень 2009 року, є неправомірним, в зв'язку з чим дії податкового органу з нарахування штрафних санкцій в частині цих сум не ґрунтуються на положеннях Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000р. №2181-ІІІ.
Виходячи із змісту п.п. 4.1.1. п. 4.1 ст. 4, п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, та зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації.
Правова оцінка, яку суд першої інстанції дав обставинам справи, не суперечить вимогам процесуального і матеріального права, а доводи апеляційної скарги щодо їх неправильного застосування є необґрунтованими.
Судове рішення є законним і обґрунтованим та не може бути скасовано з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 198 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін. У ст. 200 КАС України наведені підстави для залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
У зв'язку з чим колегія судів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, що є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови без змін.
Керуючись статтями 195, 198, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 17.11.11 залишити без змін.
Рішення набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення рішення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення рішення в повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 26 березня 2012 р.
Головуючий суддя підпис А.С. Цикуренко
Судді підпис Н.П.Горошко
підпис Т.Р.Лядова
З оригіналом згідно
Головуючий суддя А.С. Цикуренко