Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
Справа № 2а-1353/11/2770
07.02.12 м. Севастополь Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Дугаренко О.В.,
суддів Кукти М.В. ,
Щепанської О.А.
секретар судового засідання Бєланова О.О.
за участю сторін:
представник позивача, Приватного підприємства "Сервет"- ОСОБА_2, довіреність № б/н від 10.05.12
представник відповідача, Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя- Волошина Олена Андріївна, довіреність № 1894/9/10-039 від 06.06.11
представник відповідача, Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя- Гінтер Крістіна Федорівна, довіреність № 192/9/10-039 від 30.01.12
прокурор, Прокуратури м. Севастополя- не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,
розглянувши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя на постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь (суддя Мінько О.В. ) від 23.06.11 у справі № 2а-1353/11/2770
за позовом Приватного підприємства "Сервет" (пр. Ген. Острякова, буд. 114 кв. 2, м. Севастополь, 99011)
до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя (вул. Кулакова, 37, м. Севастополь, 99011)
За участю: Прокуратури м. Севастополя (вул. Павліченко, 1 м. Севастополь, Автономна Республіка Крим, 99000)
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 23 червня 2011 року адміністративний позов Приватного підприємства "Сервет" до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя, за участю Прокуратури м. Севастополя про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, - задоволено: визнано частково протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя № 0000050232/0 від 21.03.2011 про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 5926550,00 грн. Стягнуто з Державного бюджету України на користь Приватного підприємства "Сервет" судові витрати в сумі 3 грн. 40 коп.
Не погодившись з даним рішенням суду, представник відповідача - Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя, звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 23 червня 2011 року та прийняти нове рішення по справі.
В судовому засіданні представник позивача заперечував проти задоволення апеляційної скарги, просив рішення суду першої інстанції залишити без змін. Представник відповідача наполягав на задоволенні апеляційної скарги та скасуванні рішення суду першої інстанції.
21.03.2011 ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя проведена позапланова документальна невиїзна перевірка ПП «Сервет»з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість.
ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя складений акт позапланової документальної невиїзної перевірка ПП «Сервет»з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість по правових відносинах з ПП «Металфорт», ПП «Укрспецсоюз», ПП «Ферро-Ю», ПП «ОЛТРЕЙД-А», ТОВ «Кримсплав», ТОВ «Металонг-Інвест», ТОВ «Атлас-2001»за вересень 2009р., жовтень 2009р., листопад 2009р., грудень 2009р., квітень 2010р. серпень 2010р., вересень 2010р., жовтень 2010р., листопад 2010р., грудень 2010р., з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за січень 2011р., відповідно до якого завищена сума податку на додану вартість, яка підлягає відшкодуванню з бюджету на розрахунковий рахунок за вересень 2009р. у розмірі 22919,00 грн., жовтень 2009р. у розмірі 544804,00 грн., листопад 2009р. у розмірі 577941,00 грн., грудень 2009р. у розмірі 860008,00 грн., квітень 2010р. у розмірі 220883,00 грн., серпень 2010р. у розмірі 437519,00 грн., вересень 2010р. у розмірі 1352796,00 грн., жовтень 2010р. у розмірі 230104,00 грн., листопад 2010р. у розмірі 704041,00 грн., грудень 2010р. у розмірі 975535,00 грн., січень 2011р. у розмірі 1305960,00 грн.
На підставі акту перевірки № 12/23-2/33166154/2145/10 21.03.2011 ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000050232/0 про зменшення ПП «Сервет»суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 7232510,00 грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 1,00 грн.
Відповідно до підпункту 7.7.1 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість»сума податку, яка підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності -зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Згідно з підпунктом 7.7.2 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість»якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то: бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг); залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Згідно з підпунктом 7.7.10 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість»джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі бюджетного боргу) є загальні доходи Державного бюджету України. Забороняється обумовлювати або обмежувати виплату бюджетного відшкодування наявністю або відсутністю доходів, отриманих від цього податку в окремих регіонах України.
Відповідно до підпункту 7.7.4 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість»платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому, платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників. До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій.
Підпунктом 7.7.5 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» встановлено, що протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.
Підпунктом «б»підпункту 7.7.7 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість»визначено, що якщо за наслідками документальної невиїзної (камеральної) або позапланової виїзної перевірки (документальної) податковий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий податковий орган у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною податковим органом внаслідок проведення таких перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування.
Підставою для висновку відповідача про завищення позивачем суми бюджетного відшкодування став аналіз результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України; відповідно до отриманих відомостей за зустрічними перевірками постачальників позивача по ланцюгу до виробника встановлено, що безпосередні постачальники позивача, тобто з якими позивач мав фактичні правовідносини, є посередниками. Однак, провести зустрічні перевірки усіх постачальників брухту з чорних металів, тобто тих підприємств, які не перебували у правових стосунках з позивачем, до виробника не можливо, оскільки деякі постачальники не знаходяться за місцем юридичної адреси, деякі припинені (ліквідовані за рішенням суду), по деякім відповідь на підтвердження податкового кредиту по ланцюгу до виробника по направленим запитам на проведення зустрічних перевірок на момент перевірки ще не отримана.
Відповідно до підпункту 7.4.1 пункту 7.4 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість»податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 8-1 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку.
Підпунктом 7.5.1 пункту 7.5 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» встановлено, що датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається дата здійснення першої з подій: або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків; або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг).
Відповідно до вимог підпункту 7.2.3 пункту 7.2 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість»податкова накладна складається у момент виникнення податкових зобов'язань продавця у двох примірниках. Оригінал податкової накладної надаються покупцю, копія залишається у продавця товарів (робіт, послуг). Податкова накладна є звітним податковим документом і одночасно розрахунковим документом.
Відповідно до підпункту 7.2.6 пункту 7.2 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість»податкова накладна видається платником податку, який поставляє товари (послуги), на вимогу їх отримувача, та є підставою для нарахування податкового кредиту. Право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку у порядку, передбаченому статтею 9 цього Закону (пп. 7.2.4 п. 7.2 ст. 7 зазначеного Закону).
Згідно з підпунктом 7.4.5 пункту 7.4 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість»не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з підпунктом 7.2.6 цього пункту). У разі коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим підпунктом документами, платник податку несе відповідальність у вигляді фінансових санкцій, встановлених законодавством, нарахованих на суму податкового кредиту, не підтверджену зазначеними цим підпунктом документами.
Тобто, право на податковий кредит виникає у платника податків лише після одержання податкової накладної, оформленої відповідно до вимог Закону, оскільки це єдиний документ первинного бухгалтерського та податкового обліку, якій є підставою для нарахування податкового кредиту відповідно до вимог Закону України «Про податок на додану вартість»за виключенням винятків, передбачених пунктом 7.2. статті 7 Закону.
Тобто, у відповідача були відсутні підстави для неприйняття вказаних документів та податкових накладних як належних доказів по справі.
Все вищеперелічене дає судовій колегії право для висновку, що судом першої інстанції позовні вимоги задоволені правомірно.
Правова оцінка, яку суд першої інстанції дав обставинам справи, не суперечить вимогам процесуального і матеріального права, а доводи апеляційної скарги щодо їх неправильного застосування є необґрунтованими.
Судове рішення є законним і обґрунтованим й не може бути скасовано з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.
На підставі викладеного, судова колегія дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись статтями 160, 167, частиною першою статті 195, статтею 196, пунктом 1 частини першої статті 198, статтею 200, пунктом 1 частини першої статті 205, статтями 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя на постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 23.06.11 у справі № 2а-1353/11/2770 залишити без задоволення.
2. Постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 23.06.11 у справі № 2а-1353/11/2770 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення. Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України у порядку та в строки, встановлені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст судового рішення виготовлений 13 лютого 2012 р.
Головуючий суддя підпис О.В.Дугаренко
Судді підпис М.В. Кукта
підпис О.А.Щепанська
З оригіналом згідно
Головуючий суддя О.В.Дугаренко