Ухвала суду № 23588654, 24.01.2012, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.01.2012
Номер справи
2а-2249/10/2770
Номер документу
23588654
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

Справа № 2а-2249/10/2770

24.01.12 м. Севастополь Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Курапової З.І.,

суддів Дадінської Т.В. ,

Кучерука О.В.

секретар судового засідання Зезюлінська А.В.

за участю сторін:

представник позивача, Товариства з обмеженою відповідальністю "Юмтек"- Мамедов Олександр Салаватович, наказ № 1-к, 01.06.2008,

представник позивача, Товариства з обмеженою відповідальністю "Юмтек"- ОСОБА_3 , довіреність № б/н від 16.01.12

представник відповідача, Севастопольської митниці- ОСОБА_1 посвідчення № 071132, довіреність № 03/9-274 від 18.01.12

представник відповідача, Севастопольської митниці- ОСОБА_2, довіреність № 03-9/333 від 23.01.12

представник третьої особи, Товариства з обмеженою відповідальністю "Франко - Юг"- не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,

прокурор м.Севастополя, Цуркан Сергій Анатолійович, посвідчення №681 від 15.02.11- ,

представник третьої особи, Приватне підприємство "ТРЕКСІМ"- не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,

розглянувши апеляційну скаргу Севастопольської митници на постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь (суддя Кравченко М.М.) від 01.12.10 по справі № 2а-2249/10/2770

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Юмтек" (вул. М. Геловані, 32-А, кв.7, м. Севастополь,99040)

до Севастопольської митниці (пл. Нахімова, 5 А, м. Севастополь,99011)

Приватне підприємство "ТРЕКСІМ" (вул. Одеська, 23/25, м. Севастополь,99040)

Товариство з обмеженою відповідальністю "Франко - Юг" (вул. Леніна, 10 кв. 28, м. Севастополь,99011)

За участю: Прокуратури м. Севастополя ( вул. Павличенка, 1 м. Севастополь, 99011)

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення форми "Р" від 12.07.2010р.№ 8

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду м.Севастополя від 01.12.2010 року по справі №2а-2249/10/2770 адміністративний позов задоволений повністю.

Визнано протиправним та скасовано у повному обсязі податкове повідомлення № 8 від 12.07.2010р., що прийняте Севастопольською митницею.

Стягнуто з Севастопольської митниці на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Юмтек»судові витрати у розмірі 3, 40 грн.

Не погодившись з постановою суду, Севастопольська митниця звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду м.Севастополя від 01.12.2010 року по справі №2а-2249/10/2770 та прийняти нову постанову суду.

Апеляційна скарга мотивована тим, що судом порушені норми матеріального та процесуального права.

У судове засідання 24.01.2012року представники третіх осіб, явку своїх представників не забезпечили, про місце, день та час його проведення повідомлени належним чином.

Представники відповідача у судовому засіданні підтримали апеляційну скаргу.

Представники позивачів заперечують проти апеляційної скарги, просять рішення суду першої інстанції залишити без змін.

На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Юмтек»звернулось до суду з адміністративним позовом до Севастопольської митниці про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення форми «Р» від 12.07.2010р. № 8.

Позов обґрунтовано тим, що Севастопольською митницею безпідставно та в порушення вимог законодавства прийняте оскаржуване податкове повідомлення - рішення.

З матеріалів справи вбачається, що Севастопольською митницею у період з 18.06.2010 р. по 25.06.2010р. була проведена камеральна перевірка за дотриманням ТОВ «Юмтек»вимог законодавства України з питань митної справи, на підставі наказу про проведення камеральної перевірки від 18.06.2010р. № 344. За результатами перевірки було складено акт від 25.06.2010р. № К/0003/0/123000000/0035940944.

Актом від 25.06.2010р. зазначено, що за результатами камеральної перевірки дотриманням ТОВ «Юмтек»вимог законодавства України з питань митної справи під час ввозу у період 2009-2010 р. р. на митну територію України ємкостей -контейнерів полімерних для дезінфекції та передстерилізаційної обробки медичних виробів за вантажними митними деклараціями: від 27.05.2009р. № 123000001/2009/001323; від 30.07.2009р. № 123000001/2009/001971; від 17.09.2009р. № 123000001/2009/002510; від 02.11.2009р. № 123000001/2009/003071; від 26.11.2009р. № 123000001/2009/003420; від 24.12.2009р. № 123000001/2009/003741; від 24.03.2010р. № 123000009/2010/000890; від 19.04.2010р. № 123000009/2010/01242; від 18.05.2010р. № 123000009/2010/001640 встановлено: факт невірної класифікації згідно УКТЗЕД товарів «ємкості-контейнери полімерні для дезінфекції та передстерилізаційної обробки медичних виробів, торгівельної марки «Еламед», типів ЕДПО 1-01, ЕДПО 3-01, ЕДПО 5-01, ЕДПО 10-01, виробник ВАТ «Елатомський приладний завод», Російська Федерація, під кодом 9018908590 УКТЗЕД замість коду 3923100000 УКТЗЕД; відсутність підстав для звільнення від оподаткування ПДВ на підставі підпункту 5.1.7 пункту 5.1 та пункту 5.5 статті 5 Закону України «Про податок на додану вартість»операцій з ввезення на митну територію України вищевказаних товарів; на підставі підпункту «в»підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»сума податкового зобов'язання ТОВ «Юмтек», яке виникло внаслідок невірної класифікації товарів та відсутності підстав для звільнення операцій з їх ввезення на митну територію України від оподаткування ПВД, 133 285, 32 грн., зокрема, за податком на додану вартість 133 285, 32 грн.

На підставі акту перевірки від 25.06.2010р. Севастопольською митницею прийнято податкове повідомлення форми «Р»від 12.07.2010р. № 8, згідно з яким ТОВ «Юмтек» визначена сума податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 139 949, 59 грн., з яких 6 664,27грн. складають штрафні санкції. З матеріалів справи вбачається, що повідомлення отримано позивачем 20.07.2010р.

Протягом 2009 - 2010 років позивач на підставі контракту від 31.03.2009 р. № 1827.55, укладеного між ТОВ «Юмтек»та ВАТ «Елатомський приладний завод»(Росія), неодноразово здійснював ввіз на митну територію України та декларування товару: ємкості-контейнери полімерні для дезинфекції і передстерилізаційної обробки медичних виробів, виробник ВАТ «Елатомський приладний завод».

Відділом митного оформлення Севастопольської митниці протягом 2009 - 2010 років здійснювалось митне оформлення вказаного товару за УКТ ЗЕД 9018 90 85 90, що підтверджується вантажними митними деклараціями з відмітками Севастопольської митниці за вказаний період.

Відповідно до статті 313 Митного кодексу України митні органи класифікують товари, тобто відносять товари до класифікаційних групувань, зазначених в УКТЗЕД. Рішення митних органів щодо класифікації товарів для митних цілей є обов'язковими для підприємств і громадян.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1863 від 12.12.2002 року затверджено Порядок ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності. Відповідно до Порядку ведення УКТЗЕД та Гармонізованої системи опису та кодування товарів, Держмитслужба приймає рішення про проведення деталізації товарів в УКТЗЕД на національному рівні та запровадження додаткових одиниць виміру.

Указом Президента України № 466/2002 від 17.05.2002 року «Про приєднання України до Міжнародної конвенції про Гармонізовану систему опису та кодування товарів»Україна приєдналась до вказаної системи.

Згідно пункту «а»ст. 3 Міжнародної конвенції про Гармонізовану систему опису та кодування товарів, що є частиною національного законодавства, Договірна Сторона Конвенції зобов'язується, що її митно-статистичні номенклатури будуть знаходиться відповідно до Гармонізованої системи з моменту набуття чинності справжньої Конвенції по відношенню до цієї Сторони. Тим самим вона зобов'язується по відношенню до своєї номенклатури митних тарифів і статистичної номенклатури: використовувати всі товарні позиції і субпозиції Гармонізованої системи, а також цифрові коди, що відносяться до них, без яких-небудь доповнень або змін; застосовувати основні правила класифікації для тлумачення Гармонізованої системи, а також всі примітки до розділів, груп і субпозицій і не змінювати об'єм розділів, груп, товарних позицій і субпозицій Гармонізованої системи; дотримуватись порядку кодування, прийнятий в Гармонізованій системі.

Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що митний орган не має права змінювати шляхом доповнення чи поширювального тлумачення обсяг, тобто зміст розділів, груп, товарних позицій та субпозицій за межами національного рівня.

Наказом Державної Митної служби України № 667 від 07.08.2007 року затверджено Порядок роботи відділу номенклатури та класифікації товарів регіональної митниці, митниці, відділу контролю митної вартості та номенклатури регіональної митниці, митниці при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України. Порядок визначає функції митних органів при здійсненні контролю й прийнятті рішень для визначення коду товару.

Відповідно до п. 1 Порядку № 667 від 07.08.2007 р., цей Порядок визначає завдання, функції відділів номенклатури та класифікації товарів регіональної митниці, митниці (далі - ВНКТ) і відділів контролю митної вартості та номенклатури регіональної митниці, митниці (далі - ВКМВН) під час здійснення контролю за правильністю класифікації товарів, прийнятті рішень про визначення коду товару та порядок взаємодії з іншими структурними підрозділами регіональної митниці, митниці при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України, а також порядок ведення обліку, звітності та інші питання роботи ВНКТ (ВКМВН) у напрямі класифікації товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі - УКТЗЕД).

Відповідно до п. 6 Основних правил інтерпретації УКТЗЕД додатку до Закону України «Про Митний тариф України»від 5 квітня 2001 року N 2371-III, для юридичних цілей класифікація товарів у товарних підпозиціях, товарних категоріях і товарних підкатегоріях здійснюється відповідно до назви останніх, а також приміток, які їх стосуються, з урахуванням певних застережень.

Відповідно до Закону України «Про митний тариф України», до групи 39 віднесені пластмаси, полімерні матеріали та вироби з них. За кодом 3923 визначені вироби з пластмаси для транспортування та пакування товарів; пробки, кришки, ковпаки та інші вироби з пластмас для герметизації, закупорювання: за кодом 3923 10 00 00 - коробки, ящики, кошики та аналогічні вироби.

Згідно з Законом України «Про митний тариф України», до групи 90 віднесені прилади та апарати оптичні, фотографічні, кінематографічні, контрольні, вимірювальні, прецизійні; медичні або хірургічні; їх частини та приладдя. За кодом 9018 визначені прилади та пристрої, що використовуються у медицині, хірургії, стоматології або ветеринарії, включаючи сцинтографічну апаратуру та іншу електромедичну апаратуру, а також апарати для дослідження зору: зокрема 9018 90 85 90 - інші інструменти та прилади.

Отже для визначення та віднесення товару до підгрупи коду 9018 УКТ ЗЕД суттєвими є наявність ознак товару, зокрема, можливість використання товару у медицині, хірургії, стоматології або ветеринарії.

Таки ознаки встановлюються документами, які містять характеристики товару, необхідні для його класифікації.

Згідно з вантажними митними деклараціями від 27.05.2009р. № 123000001/2009/001323; від 30.07.2009р. № 123000001/2009/001971; від 17.09.2009р. № 123000001/2009/002510; від 02.11.2009р. № 123000001/2009/003071; від 26.11.2009р. № 123000001/2009/003420; від 24.12.2009р. № 123000001/2009/003741; від 24.03.2010р. № 123000009/2010/000890; від 19.04.2010р. № 123000009/2010/01242; від 18.05.2010р. № 123000009/2010/001640 товар був задекларований ТОВ «Юмтек»у графі 31 за текстовим описом товару: ємкості-контейнери полімерні для дезинфекції і передстерилізаційної обробки медичних виробів, виробник ВАТ «Елатомський приладний завод», у графі 33 код товару: 9018 90 85 90.

Згідно з Реєстраційним посвідченням № ФСР 2009/05373 від 20.07.2009 р., виданим Федеральною службою з нагляду у сфері здравоохорони і соціального розвитку, посвідчення видано ВАТ «Елатомський приладний завод»та підтверджує, що вироб медичного призначення ємкості-контейнери полімерні для дезинфекції і передстерилізаційної обробки медичних виробів ЄДПО по ТУ 9451-001-24320270-99 відповідає комплекту реєстраційної документації КРД № 31134 від 30.06.2009 р.

Відповідно до сертифікату відповідності № РОСС RU.ИМ04.В07451, виданого органом сертифікації медичних виробів ТОВ «Центр сертифікації медичних виробів ВНІІМП», продукція: ємкості-контейнери полімерні для дезинфекції і передстерилізаційної обробки медичних виробів ЄДПО по ТУ 9451-001-24320270-99 відповідає вимогам нормативних документів ГОСТ Р 50444-92 (розд.3,4), код ТН ЗЕД Росії: 9018 90 850 0.

Відповідно до п.п. 5.1.7 п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про податок на додану вартість», звільняються від оподаткування операції з поставки (у тому числі аптечними закладами) зареєстрованих та допущених до застосування в Україні лікарських засобів та виробів медичного призначення за переліком, що щорічно визначається Кабінетом Міністрів України до 1 вересня року, попереднього звітному. Якщо у такий строк перелік не встановлено, діє перелік минулого року.

Переліком виробів медичного призначення, операції з продажу яких звільняються від обкладення податком на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2003 р. № 1949 (зі змінами внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 08.12.2009 р. № 1353) встановлено, що за Кодом згідно з УКТЗЕД 9018 90 85 90 визначені прилади, пристрої та інструменти, що використовуються в медицині, хірургії, стоматології; пристрої для відсмоктування та вливання, кало- та сечоприймачі, контрацептиви внутрішньоматкові.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.11.2004 р. № 1497 затверджений Порядок державної реєстрації медичної техніки та виробів медичного призначення (далі - Порядок від 09.11.2004 р. № 1497).

Відповідно до п. 1, п. 3 Порядку від 09.11.2004 р. № 1497, цей Порядок визначає механізми проведення державної реєстрації медичної техніки та виробів медичного призначення (далі - медичні вироби). Державній реєстрації підлягають виготовлені в Україні та імпортовані медичні вироби за переліком, який визначається Держлікінспекцією МОЗ. Ввезення на митну територію, реалізація та застосування в Україні медичних виробів дозволяється тільки після їх державної реєстрації, крім випадків, визначених Держлікінспекцією МОЗ у встановленому порядку.

Відповідно до п. 11, п. 12 Порядку від 09.11.2004 р. № 1497, на підставі розгляду висновків експертизи (випробувань) та рекомендацій дорадчого органу у сфері державної реєстрації Держлікінспекція МОЗ приймає рішення про реєстрацію медичних виробів або про відмову в їх реєстрації.

Згідно з Свідоцтвом про державну реєстрацію № 5013/2006, виданим Державною службою лікарських засобів і виробів медичного призначення Міністерства охорони здоров'я України згідно наказу від 28.04.2006 р. № 199, ємкості-контейнери полімерні для дезинфекції і передстерилізаційної обробки медичних виробів, виробник ВАТ «Елатомський приладний завод», код згідно з УКТ ЗЕД 9018 90 85 90 внесено до Державного реєстру медичної техніки та виробів медичного призначення України і дозволено для застосування в медичної практиці.

Ємкості-контейнери полімерні для дезинфекції і передстерилізаційної обробки медичних виробів, виробник ВАТ «Елатомський приладний завод», як в країні виробника, так і в Україні визначені як вироби медичного призначення, внесені до Державного реєстру медичної техніки та виробів медичного призначення України за кодом УКТ ЗЕД 9018 90 85 90 і дозволено для застосування в медичної практиці, отже дозволено для ввезення на митну територію України як вироби медичного призначення.

Ємкості-контейнери полімерні для дезинфекції і передстерилізаційної обробки медичних виробів визначені та зареєстровані в Україні як вироби медичного призначення за кодом УКТ ЗЕД 9018 90 85 90 спеціально уповноваженим органом - Державною службою лікарських засобів і виробів медичного призначення Міністерства охорони здоров'я України.

Вказана обставина підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію № 5013/2006, видане згідно наказу від 28.04.2006 р. № 199.

При цьому за процедурою, передбаченою Порядком державної реєстрації медичної техніки та виробів медичного призначення, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 09.11.2004 р. № 1497 рішення про реєстрацію медичного виробу та видача Свідоцтво про державну реєстрацію можливо виключно на підставі висновків експертизи (випробувань) та рекомендацій дорадчого органу у сфері державної реєстрації Держлікінспекція МОЗ.

Таким чином судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивач правильно вказав у вантажних митних деклараціях від 27.05.2009р. № 123000001/2009/001323; від 30.07.2009р. № 123000001/2009/001971; від 17.09.2009р. № 123000001/2009/002510; від 02.11.2009р. № 123000001/2009/003071; від 26.11.2009р. № 123000001/2009/003420; від 24.12.2009р. № 123000001/2009/003741; від 24.03.2010р. № 123000009/2010/000890; від 19.04.2010р. № 123000009/2010/01242; від 18.05.2010р. № 123000009/2010/001640 у графі 31 текстовий опис товару: ємкості-контейнери полімерні для дезинфекції і передстерилізаційної обробки медичних виробів, виробник ВАТ «Елатомський приладний завод», у графі 33 код товару: 9018 90 85 90, тому що саме такий товар був поставлений на адресу позивача за контрактом від 31.03.2009 р. № 1827.55.

При здійсненні митного оформлення вказаного товару у митного органу протягом 2009 - 2010 років не виникало сумнівів щодо належної класифікації у ВМД позивачем товару за УКТ ЗЕД 9018 90 85 90, що підтверджується вантажними митними деклараціями з відмітками Севастопольської митниці за вказаний період.

Свідоцтво про державну реєстрацію № 5013/2006 Державної служби лікарських засобів і виробів медичного призначення Міністерства охорони здоров'я України, щодо внесення до Державного реєстру медичної техніки та виробів медичного призначення України і дозволено для застосування в медичної практиці ємкості-контейнери полімерні для дезинфекції і передстерилізаційної обробки медичних виробів, виробник ВАТ «Елатомський приладний завод», код згідно з УКТ ЗЕД 9018 90 85 90 - не скасовувалось.

Відповідно до п.п. 4.2.1 п. 4.2 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», якщо згідно з нормами цього пункту сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом, то платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність та повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне і повне погашення нарахованого податкового зобов'язання та має право на оскарження цієї суми в установленому цим Законом порядку.

Судова колегія вважає, що якщо митні органи, приймаючи вантажні митні декларації та пропускаючи товар на митну територію України, погоджувались з відомостями щодо звільнення позивача від сплати ПДВ, чи з кодом товарної номенклатури, зазначеної імпортером, то відповідно до п. 10.3 ст. 10 Закону України «Про податок на додану вартість»та п.п. 4.2.1 п. 4.2 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», митниця не має правових підстав для прийняття податкових повідомлень - рішень про нарахування податкових зобов'язань у зв'язку з помилковим визначенням коду товарної номенклатури, зокрема, з посиланням на результати камеральної перевірки та на положення п.п «в»п.п. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач діяв необґрунтовано, за межами повноважень та з порушенням способу, що передбачений Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судова колегія дійшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення не вбачається.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга Севастопольської митниці на постанову Окружного адміністративного суду м.Севастополя від 01.12.2010 року по справі №2а-2249/10/2770 задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 195, 196, п.1 ч.1 ст.198, 200, п.1 ч.1 ст.205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Севастопольської митниці на постанову Окружного адміністративного суду м.Севастополя від 01.12.2010 року по справі №2а-2249/10/2770 залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду м.Севастополя від 01.12.2010 року по справі №2а-2249/10/2770 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Повний текст судового рішення виготовлений 30 січня 2012 р.

Головуючий суддя підпис З.І.Курапова

Судді підпис Т.В. Дадінська

підпис О.В.Кучерук

З оригіналом згідно

Суддя З.І.Курапова