Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
Справа № 2а-2804/11/0170/5
16.01.12 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Цикуренка А.С.,
суддів Горошко Н.П. ,
Лядової Т.Р.
секретар судового засідання Бражникова Ю.В.
за участю сторін:
представник позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Об'єднання Транс-Континенталь" - ОСОБА_2, довіреність № 474 від 20.05.11
представник відповідача - Державної міжрайонної податкової інспекції у м.Феодосії АР Крим- не з'явився, до початку судового засідання надав суду клопотання про розгляд справи у його відсутність,
розглянувши апеляційну скаргу Державної міжрайонної податкової інспекції у м. Феодосії АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Сидоренко Д.В. ) від 21.07.11 у справі № 2а-2804/11/0170/5
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Об'єднання Транс-Континенталь" (вл.Шмідта,буд.19/1 кв.4 а, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим,95017)
до Державної міжрайонної податкової інспекції у м.Феодосії АР Крим (вул. Кримська, 82-В, м. Феодосія, Автономна Республіка Крим,98112)
про визнання противоправними дій, противоправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 21.07.2011 позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Об'єднання Транс-Континенталь" до Державної міжрайонної податкової інспекції у м. Феодосії АР Крим про визнання противоправними дій, противоправним та скасування податкового повідомлення-рішення, - задоволено частково.
Визнано протиправним та скасоване податкове повідомлення - рішення Феодосійської міжрайонної державної податкової інспекції АР Крим № 0000091600/0 від 17.02.2011 року.
В іншій частині позовних вимог - відмовлено.
Стягнуто з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Об'єднання Транс-Континенталь" судовий збір у розмірі 3,40 грн.
Не погодившись з даною постановою суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 21.07.2011 та прийняти нове рішення по справі.
У судове засідання з'явився позивач, проти апеляційної скарги заперечував, просив залишити її без задоволення. Представник відповідача у судове засідання не з'явився, до початку судового засідання надав суду клопотання про розгляд справи у його відсутність.
Чинне законодавство не обмежує коло представників осіб, які беруть участь у справі, при апеляційному розгляді адміністративної справи.
Крім того, згідно з частиною четвертою статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
При викладених обставинах, враховуючи те, що відповідач викликалися в судове засідання, але в суд не з'явився, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності його представника.
На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Доводи апеляційної скарги мотивовані тим, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, а також неповно з'ясовані обставини, що мають істотне значення для справи.
Посадовими особами Феодосійської міжрайонної державної податкової інспекції в АР Крим 15.02.2011 року проведено камеральну перевірку своєчасності надання податкової звітності з податку на додану вартість Товариством з обмеженою відповідальністю «Об'єднання Транс-Континенталь».
За результатами проведеної перевірки складено акт № 29/15-0/32477244 від 15.02.2011 року (а.с. 6), в якому зафіксовано порушення позивачем абз. а п.п. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України, що виявилось у ненаданні позивачем декларації з податку на додану вартість за грудень 2010 року, граничний строк подання якої настав 20.01.2011 року.
На підставі даних акту № 29/15-0/32477244 від 15.02.2011 року, у зв'язку з виявленими в ході перевірки порушеннями, відповідно до п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України відповідачем 17.02.2011 року прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000091600/0 про застосування до позивача 170,00 грн. штрафних (фінансових) санкцій.
Пунктом 20.1.4 п.20.1 ст. 20 Податкового кодексу України (далі по тексту - ПК України) визначено, що органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.
Таким чином, саме ПК України встановлює порядок дій посадових осіб при проведенні перевірок, їх види, підстави їх проведення та порядок оформлення результатів перевірок.
Право на проведення органами державної податкової служби камеральних перевірок встановлено п.75.1 ст. 75 ПК України, при цьому зазначено, що камеральні перевірки проводяться органами держаної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п. 75.1.1 ст. 75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні органу державної податкової служби виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків.
Камеральна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.
У п.86.2 ст. 86 ПК України визначено, що за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації в органі державної податкової служби вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Зі змісту наведених норм вбачається, що як проведення камеральних перевірок, так і складання актів за результатами їх проведення, є повноваженнями органів державної податкової служби.
На підставі викладеного, позовні вимоги позивача в частині визнання протиправними дій відповідача щодо проведення 15.02.2011 року камеральної перевірки та складення за її результатами акту камеральної перевірки № 29/15-0/32477244 є необґрунтованими.
Стосовно вимог позивача про визнання протиправним податкового повідомлення-рішення № 0000091600/0 від 17.02.2011 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій, то суд зазначає наступне.
Пунктом 16.1 статті 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з п. 46. 1 ст. 46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі -податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді (п. 49.2 ст. 49 ПК України).
Згідно п.п.49.18.2 п.49.18 ст. 49 Податкового кодексу України податкові декларації крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий період, що дорівнює: календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Відповідно до п. 54. 1 ст. 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом (п. 57.1 ст. 57 ПК України).
Порядок оподаткування з податку на додану вартість визначений Розділом V Податкового кодексу України.
Згідно із ст. 203 цього Розділу податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Граничним строком подання податкової декларації з податку на додану вартість ТОВ «Об'єднання Транс - Континенталь»за грудень 2010 року, відповідно до строків, визначених ст. 49 ПК України, - було 20.01.2011 року.
Як зазначалось вище, 15.02.2011 року посадовою особою Феодосійської, міжрайонної державної податкової інспекції АРК була проведена перевірка своєчасності подання ТОВ «Об'єднання Транс - Континенталь»податкової звітності, в ході якої встановлено, що товариством не було подано у визначені законодавством строки податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2010 року.
Судом встановлено, що позивач проти факту неподання ним у визначені строки податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2010 року не заперечував. Однак, незгоден з розміром штрафної санкції та вважає її прийнятою, з порушенням норм Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 58.1, 58.2 ст. 58 ПК України у разі, коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом, відповідно до ст. 54 цього Кодексу, або у разі коли результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності сум бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення суми податку на додану вартість, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення -рішення.
Податкове повідомлення-рішення надсилається за кожним окремим податком збором та \ або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган.
Згідно з податковим повідомленням-рішенням № 0000091600/0 від 17.02.2011 року (а.с.7) штрафні санкції за виявлене порушення податкового законодавства застосовані до позивача на підставі 120.1 ст. 120 ПК України, відповідно до якого неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Але, відповідно до п. 7 підрозділу 10 «Інші перехідні положення»Податкового кодексу України, штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 01 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.
Таким чином, відповідач, встановивши порушення позивачем податкового законодавства у вигляді неподання податкової звітності, повинен був відповідно до норм Податкового кодексу України прийняти податкове повідомлення-рішення, що й було ним зроблено, але сума штрафних санкцій за це порушення повинна складати 1 гривня.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 198 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін. У ст. 200 КАС України наведені підстави для залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
У зв'язку з чим колегія судів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, що є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови без змін.
Керуючись статтями 195, 198, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної міжрайонної податкової інспекції у м. Феодосії АР Крим залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 21.07.11 у справі № 2а-2804/11/0170/5 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 23 січня 2012 р.
Головуючий суддя підпис А.С. Цикуренко
Судді підпис Н.П.Горошко
підпис Т.Р.Лядова
З оригіналом згідно
Головуючий суддя А.С. Цикуренко