Ухвала суду № 23569918, 13.03.2012, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.03.2012
Номер справи
2а-4409/11/2670
Номер документу
23569918
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-4409/11/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Григорович П.О.

Суддя-доповідач: Грищенко Т.М.

У Х В А Л А

Іменем України

"13" березня 2012 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого -судді Грищенко Т.М.,

суддів Лічевецького І.О., Мацедонської В.Е.,

при секретарі Луцак А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Державної податкової адміністрації у м. Києві, Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києві, Державної податкової адміністрації України, Головного управління Державного казначейства України у м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 вересня 2011 р. у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ріелті Сіті" до відповідача 1: Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Києва, відповідача 2: Головного управління Державного казначейства України у м. Києві, третя особа 1: Державне казначейство України, третя особа 2: Державна податкова адміністрація України, третя особа 3: Державна податкова адміністрація у м. Києві про стягнення бюджетної заборгованості з податку на додану вартість в сумі 798 601грн., -

В С Т А Н О В И В :

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 вересня 2011 р. позов задоволено, стягнуто з Державного бюджету України через Головне управління державного казначейства України в м. Києві (01004, м. Київ, вул. Терещенківська, 11-а) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Ріелті Сіті» (04107, м. Київ, вул. Багговутівська, 17-21, р/р. №2600800530246 в АКБ «Правекс- Банк»м. Києва, МФО 321983, ЄДРПОУ 31928017) суму бюджетної заборгованості з податку на додану вартість в сумі 798 601,00 грн. (сімсот дев'яносто вісім тисяч шістсот одна грн. 00 коп.). Судовий збір у розмірі 1700 грн. (одна тисяча сімсот грн.) стягнуто на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Ріелті Сіті»(04107, м. Київ, вул. Багговутівська, 17-21, р/р. №2600800530246 в АКБ «Правекс- Банк»м. Києва, МФО 321983, ЄДРПОУ 31928017) за рахунок Державного бюджету України через Головне управління державного казначейства України в м. Києві (01004, м. Київ, вул. Терещенківська, 11-а).

Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, відповідачі та треті особи по справі подали апеляційні скарги, в яких: Державна податкова адміністрація у м. Києві, Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м. Києві та Державна податкова адміністрація України просять: скасувати оскаржувану постанову як таку, що постановлена судом з порушенням норм діючого законодавства та постановити нову, якою відмовити в задоволенні позову; Головне управління Державного казначейства України у м. Києві в своїй апеляційній скарзі просить змінити оскаржувану постанову суду, а саме: замінити «судові витрати в сумі 1700,00 грн. стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Ріелті Сіті»за рахунок Державного бюджету України»на «судові витрати в сумі 1700,00 грн. стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Ріелті Сіті»за рахунок місцевого бюджету».

Суд першої інстанції при винесенні оскаржуваного рішення про задоволення позовних вимог, дійшов обгрунтованого висновку, з яким погоджується колегія суддів апеляційної інстанції виходячи з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Ріелті Сіті»звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва та Головного управління Державного казначейства України в м. Києві про стягнення бюджетної заборгованості з податку на додану вартість у розмірі 798 601,00 грн.

В судовому засіданні 15.04.2010р. судом задоволено клопотання позивача про залучення у справі третіх осіб на стороні Відповідачів -Державну податкову адміністрацію України, Державну податкову адміністрацію у м. Києві та Державного казначейства України.

Як встановлено судом, Товариство з обмеженою відповідальністю «Ріелті Сіті»(код ЄДРПОУ 31928017) зареєстровано Шевченківською районною у м. Києві державною адміністрацією 26.03.2002р. Відповідно до Свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість №39010776, виданого 23.04.2002р. ДПІ у Шевченківського району м. Києва позивач є платником податку на додану вартість.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав

Що стосується доводів апеляційної скарги Головного управління державного казначейства України в м. Києві щодо неможливості стягнення судового збору з Держаного бюджету України, то колегія вважає, що вони не відповідають діючим на час прийняття оскаржуваної постанови положенням законодавства України.

Так, в редакції КАС України, чинній на час прийняття оскаржуваної постанови суду, положеннями ст. 94 було передбачено, що у разі, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Колегія звертає увагу, що жоден з відповідачів, та жодна з третіх осіб не відноситься до органів місцевого самоврядування, з огляду на що неможливо застосовувати положення, що стосується стягнення судових витрат з місцевого бюджету.

Щодо доводів апеляційних скарг ДПІ у Шевченківському районі м. Києва, ДПА у м. Києві та ДПА України, колегія вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до пункту 1.8 статті 1 Закону України «Про податок на додану вартість»(чинного на момент спірних правовідносин), бюджетне відшкодування - сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.

Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначені у п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість».

Згідно з пп.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість»сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди, а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Відповідно до пп.7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість»якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг); залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Згідно з пп.7.7.4 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість»платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію, заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування та розрахунок суми бюджетного відшкодування. У разі наявності експортних операцій до декларації додаються оригінали п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій.

Як видно з матеріалів справи та правильно встановлено судом першої інстанції, TOB «Ріелті Сіті»в повній мірі виконало вимоги законодавства у вищезазначеній частині.

У відповідності з показниками поданої податкової декларації з податку на додану вартість (включаючи відповідну «Заяву про повернення суми бюджетного відшкодування», а також «Розрахунок суми бюджетного відшкодування» TOB «Ріелті Сіті»просило відшкодувати йому з Державного бюджету України бюджетне відшкодування на загальну суму 5156063 грн. шляхом перерахування вказаної суми на поточний рахунок.

Згідно із п.п.7.7.3 п.7.7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»підставою для отримання відшкодування є дані тільки податкової декларації за звітний період.

Податкова декларація по податку на додану вартість є єдиним документом, на підставі якого здійснюється відшкодування податку на додану вартість. При цьому податкові органи, керуючись положеннями і ст.19 Конституції України, не мають права відмовити платнику податку - при наявності у нього вище вказаних документів - у відшкодуванні певних сум заборгованості податку на додану вартість з бюджету.

Відповідно до аб.1 п.п.7.7.5 п.7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.

Дані, зазначені у податковій декларації з податку на додану вартість за квітень 2008 року TOB «Ріелті Сіті»були повністю перевірені та підтверджені ДШ у Шевченківському районі м. Києва, про що складено Довідку від 04.07.2008 р. № 1726/23-06/31928017, яка міститься в матеріалах справи.

Викладене свідчить про те, що між сторонами відсутній спір на предмет правомірності формування сум бюджетного відшкодування, документального підтвердження факту сплати ПДВ чи реальності господарських операцій, що правильно та в повному обсязі встановлено судом першої інстанції під час розгляду справи та винесення оскаржуваної постанови.

Відповідно до абз.1 п.п.7.7.5 п.7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Згідно з порядком бюджетного відшкодування, встановленим п.п. 7.7.6 п.7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", орган державного казначейства надає платнику податку суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання відповідного висновку податкового органу.

Як вбачається з матеріалів справи, враховуючи часткове відшкодування з Державного бюджету бюджетної заборгованості з податку на додану вартість в сумі 4 357 462,00 грн., TOB «Ріелті Сіті»недоотримало бюджетне відшкодування в розмірі 798 601 грн.

Колегія звертає увагу, що вимоги пп. 7.7.6 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»відповідачам не виконані, суми бюджетного відшкодування у розмірі 798 601 грн. на банківський рахунок позивача не перераховані.

Також, колегія вважає за необхідне зазначити, що спірні правовідносини між сторонами виникли у 2008 році, оскільки відповідна декларація з податку на додану вартість за квітень 2008 року була подана до ДПІ у Шевченківському районі м. Києва у травні 2008 р., ДПІ у Шевченківському районі м. Києва провело відповідну перевірку та склало відповідну довідку за наслідками такої перевірки у липні 2008 року, часткове відшкодування сум податку на додану вартість за поданою декларацією з податку на додану вартість за квітень 2008 р. на рахунки TOB «Ріелті Сіті»відбулось у листопаді 2008 р.

При цьому TOB «Ріелті Сіті»звернулось з відповідним позовом до Окружного адміністративного суду м. Києва у 2009 році, та провадження у справі за позовом TOB «Ріелті Сіті»відкрито Окружним адміністративним судом м. Києва також у 2009 році.

Однак, Закон України «Про Державний бюджет України на 2010 рік», на який посилаються апелянти, було прийнято Верховною Радою України лише 27.04.2010 р., а набрав чинності даний закон лише 30.04.2010 р., тобто поза межами строків, у яких виникли відповідні спірні правовідносини.

На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянтів не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для зміни або скасування рішення суду.

Згідно ст. 198, ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В :

Апеляційні скарги Державної податкової адміністрації у м. Києві, Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києві, Державної податкової адміністрації України, Головного управління Державного казначейства України у м. Києві -залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 вересня 2011 р. -залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Грищенко Т.М.

Судді: Лічевецький І.О.

Мацедонська В.Е.