Рішення № 23562640, 03.02.2012, Кагарлицький районний суд Київської області

Дата ухвалення
03.02.2012
Номер справи
2-149/12
Номер документу
23562640
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2-149/12

Рішення

іменем України

"03" лютого 2012 р.Кагарлицький районний суд Київської області

в складі: головуючого -судді Шевченко І.І

при секретарі Губенко А.П.

розглянувши у відкритому судовому засідання в місті Кагарлик справу за позовом Кагарлицького міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі: Халчанської сільської ради Кагарлицького району Київської області та в інтересах осіб: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Промінь», третя особа: КП КОР «Кагарлицьке БТІ» про передачу у комунальну власність житлового будинку, -

в с т а н о в и в :

прокурор та позивачі просять суд Передати у комунальну власність територіальної громади в особі виконавчого комітету Халчанської сільської ради житлове приміщення, а саме: приміщення гуртожитку, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 вартістю 614530 грн., визнати за Халчанською сільською радою право власності на житлове приміщення, що розташоване за адресою АДРЕСА_1 вартістю 614 530 грн., посилаючись на те, що Кагарлицькою міжрайонною прокуратурою проведено перевірку законності віднесення житлового будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_1, до майна пайового фонду співвласників колишнього КСГП «Промінь»с. Халча.

Встановлено, що відповідно до ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.

Відповідно до ч. 8 ст. 31 Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство»об'єкти соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, а також внутрішньогосподарські меліоративні системи підприємств, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств правонаступників, підлягають безоплатній передачі до комунальної власності в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

З метою забезпечення реалізації державної аграрної політики, прискорення реформування та розвитку аграрного сектора економіки на засадах приватної власності, відповідно до частини четвертої статті 13 та керуючись статтею 102 Конституції України 03 грудня 1999 року Указом Президента України «Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки»встановлено заходи щодо реформування аграрного сектору економіки.

На виконання вказаного Указу Президента України 04.01.00 було проведено загальні збори КСП «Промінь»с. Халча Кагарлицького району.

Перелік майна, що підлягало розподіленню під забезпечення боргів, майно у заставі та фінансовій оренді, об'єкти соціальної сфери, майно під паювання, резервний фонд, майно пайового фонду винесено на затвердження загальних зборів уповноважених КСГП «Промінь»с. Халча, Кагарлицького району.

Відповідно до вказаного рішення житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 було віднесено до пайового фонду, де і перебуває зараз.

В подальшому обов'язковість передачі житлового фонду у комунальну власність було закріплено Постановою Кабінету Міністрів України від 13 серпня 2003 р. N 1253 «Про затвердження Порядку безоплатної передачі у комунальну власність об'єктів соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, а також внутрішньогосподарських меліоративних систем колективних сільськогосподарських підприємств, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств-правонаступників».

Пункт 1 вказаного Порядку визначає механізм безоплатної передачі у комунальну власність об'єктів соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, а також внутрішньогосподарських меліоративних систем колективних сільськогосподарських підприємств, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств-правонаступників.

Відповідно до п.2 вказаного Порядку об'єктами передачі згідно з цим порядком є об'єкти соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва житлові будинки (разом із вбудованими та прибудованими нежитловими приміщеннями), житлові приміщення в інших будівлях, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, та гуртожитки.

Згідно з п.3,4 вказаного порядку рішення про передачу об'єктів соціальної сфери та житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, приймається відповідною сільською, селищною, міською радою, а внутрішньогосподарської меліоративної системи, які передаються у спільну власність територіальних громад, - районною, якщо об'єкт знаходиться в межах території району, або обласною радою, якщо об'єкт знаходиться в межах території двох і більше районів. Ініціаторами передачі об'єктів у комунальну власність можуть бути місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства-правонаступники, на балансі яких перебувають об'єкти.

Однак, комісією з реорганізації КСГП «Промінь»та СТОВ «Промінь», незважаючи на законодавство, що встановило обов'язковість віднесення до майна соціальної сфери житлового фонду, не вжито заходів щодо передачі житлового будинку, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 у комунальну власність.

При цьому, також порушено вимоги п. 1 Указу Президента України №398/2000 від 09.03.00 «Про деякі заходи щодо поліпшення умов господарювання недержавних сільськогосподарських підприємств»відповідно до якого протягом 2000 року мали б бути передані у комунальну власність житлового фонду та інших об'єктів соціальної .інфраструктури, включаючи об'єкти незавершеного будівництва, що належить сільськогосподарським підприємствам із збереженням мережі та функціонального призначення об'єктів соціальної інфраструктури.

Належність до житлового фонду вказаного будинку визначається ДБН В.2.2-15-2005 "Житлові будинки. Основні положення". Так, згідно з додатком Б "Терміни та визначення понять" ДБН В.2.2-15-2005 "Житлові будинки. Основні положення" житлове приміщення - опалюване приміщення, розташоване у наземному поверсі, призначене для цілорічного проживання і яке відповідає санітарно-гігієнічним вимогам щодо мікроклімату і повітряного середовища, природного освітлення, допустимих рівнів нормованих параметрів відносно шуму, вібрації, ультразвуку та інфразвуку, електричних та електромагнітних полів та іонізованого випромінювання.

Кагарлицька міжрайонна прокуратура звертається в інтересах Халчанської сільської ради Кагарлицького району у зв'язку з тим, що відповідно до п.2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 року у справі №1-1/99 орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, розуміється орган державної влади чи місцевого самоврядування.

Крім того, Кагарлицька міжрайонна прокуратура звертається в інтересах громадян-мешканців житлового будинку у зв'язку з тим, що діями СТОВ «Промінь» порушується конституційне право громадян на приватизацію житла.

Кагарлицька міжрайонна прокуратура звертається до СТОВ «Промінь»у зв'язку з тим, що вказане підприємство є правонаступником КСГГІ «Промінь». Крім того, відповідно до п. 17 наказу Міністерства Аграрної політики України №62 від 14.03.01 підприємство правонаступник здійснює заходи щодо передач майна соціальної інфраструктури на баланс органів місцевого самоврядування. Також, підприємством не виконано вимоги ст.41 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності»відповідно до якої ініціатива щодо передачі об'єктів соціальної інфраструктури у комунальну власність може виходити також від підприємств, а також господарських товариств створених в процесі приватизації.

На даний час жодних документів, які б засвідчували б передачу вказаного житлового будинку до власності іншої юридичної чи фізичної особи немає. Право власності у встановленому законом порядку на інших осіб не оформлено. Відсутній також акт прийому-передачі.

Представник СТОВ «Промінь»в особі арбітражного керуючого щодо позовних вимог пояснила наступне. Взагалі, то в дійсності вона визнає позовні вимоги. Проте, одноособово вона не може приймати рішення. Проте, якщо всі члени комісії, які приймали рішення щодо розпаювання даного гуртожитку між членами СТОВ «Промінь», визнають, що при розпаюванні були порушення, то вона теж не буде заперечувати проти даного позову.

Представник третьої особи в засідання суду не з'явився, про час і місце розгляду справи був повідомлений завчасно, про що в матеріалах є розписка про отримання судової повістки, причини неявки в суд не повідомив, а тому суд вважає ухвалити рішення на підставі наявних в справі матеріалів.

Вислухавши сторони та вивчивши матеріали справи, суд вважає за необхідне позовні позивача задовольнити.

В судовому засіданні суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.

Відповідно до ч. 8 ст. 31 Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство»об'єкти соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, а також внутрішньогосподарські меліоративні системи підприємств, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств правонаступників, підлягають безоплатній передачі до комунальної власності в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

З метою забезпечення реалізації державної аграрної політики, прискорення реформування та розвитку аграрного сектора економіки на засадах приватної власності, відповідно до частини четвертої статті 13 та керуючись статтею 102 Конституції України 03 грудня 1999 року Указом Президента України «Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки»встановлено заходи щодо реформування аграрного сектору економіки.

Згідно із ч. 1 ст. 5 Закону України "Про приватизацію майна державних підприємств" (у редакції, чинній на момент приватизації державного підприємства) до об'єктів державної власності, що підлягають приватизації, належить майно підприємств, цехів, виробництв, дільниць, інших підрозділів, що виділяються в самостійні підприємства і є єдиними цілісними майновими комплексами, та згідно із ч. 2 ст. 3 цього Закону його дія не поширюється, зокрема, на приватизацію об'єктів державного земельного та житлового фондів, а також об'єктів соціально-культурного призначення за винятком тих, які належать підприємствам, що приватизуються.

Відповідно до п. 39 Методики оцінки вартості об'єктів приватизації, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 1995 року № 36 вартість майна цілісного майнового комплексу зменшується, зокрема, на вартість майна державного житлового фонду, який приватизується відповідно до Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду", а також вартість об'єктів, що не підлягають приватизації.

Разом із тим відповідно до ч. 2 ст. 1 та ч. 1 ст. 2 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду" (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) до державного житлового фонду, який підлягав приватизації на користь громадян України, відносився житловий фонд місцевих рад та житловий фонд, який знаходився у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, крім кімнат у гуртожитках.

У разі банкрутства підприємства, зміни форми власності або ліквідації підприємств, установ, організацій, у повному господарському віданні яких перебуває державний житловий фонд, останній, крім гуртожитків, одночасно передається у комунальну власність відповідних міських, селищних, сільських рад народних депутатів (ч. 2 п. 9 ст. 8 Закону). Пунктом 2 Положення про порядок передачі в комунальну власність загальнодержавного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або оперативному управлінні підприємств, установ, організацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 листопада 1995 року № 891, встановлено, що передачі у комунальну власність підлягають житлові будинки відомчого житлового фонду крім гуртожитків. Зміни до п. 2 Положення щодо передачі в комунальну власність відомчого житлового фонду, у тому числі гуртожитків, були внесені постановою Кабінету Міністрів України № 695 лише 26 травня 2004 року.

На виконання вказаного Указу Президента України 04.01.00 року було проведено загальні збори КСП «Промінь» с. Халча Кагарлицького району.

Перелік майна, що підлягало розподіленню під забезпечення боргів, майно у заставі та фінансовій оренді, об'єкти соціальної сфери, майно під паювання, резервний фонд, майно пайового фонду винесено на затвердження загальних зборів уповноважених КСГП «Промінь»с. Халча, Кагарлицького району.

Відповідно до вказаного рішення житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 було віднесено до пайового фонду, де і перебуває зараз.

В подальшому обов'язковість передачі житлового фонду у комунальну власність було закріплено Постановою Кабінету Міністрів України від 13 серпня 2003 р. N 1253 «Про затвердження Порядку безоплатної передачі у комунальну власність об'єктів соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, а також внутрішньогосподарських меліоративних систем колективних сільськогосподарських підприємств, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств-правонаступників».

Пункт 1 вказаного Порядку визначає механізм безоплатної передачі у комунальну власність об'єктів соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, а також внутрішньогосподарських меліоративних систем колективних сільськогосподарських підприємств, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств-правонаступників.

Відповідно до п.2 вказаного Порядку об'єктами передачі згідно з цим порядком є об'єкти соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва житлові будинки (разом із вбудованими та прибудованими нежитловими приміщеннями), житлові приміщення в інших будівлях, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, та гуртожитки.

Згідно з п.3,4 вказаного порядку рішення про передачу об'єктів соціальної сфери та житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, приймається відповідною сільською, селищною, міською радою, а внутрішньогосподарської меліоративної системи, які передаються у спільну власність територіальних громад, - районною, якщо об'єкт знаходиться в межах території району, або обласною радою, якщо об'єкт знаходиться в межах території двох і більше районів. Ініціаторами передачі об'єктів у комунальну власність можуть бути місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства-правонаступники, на балансі яких перебувають об'єкти.

Однак, комісією з реорганізації КСГП «Промінь»та СТОВ «Промінь», незважаючи на законодавство, що встановило обов'язковість віднесення до майна соціальної сфери житлового фонду, не вжито заходів щодо передачі житлового будинку, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 у комунальну власність.

При цьому, також порушено вимоги п. 1 Указу Президента України №398/2000 від 09.03.00 «Про деякі заходи щодо поліпшення умов господарювання недержавних сільськогосподарських підприємств»відповідно до якого протягом 2000 року мали б бути передані у комунальну власність житлового фонду та інших об'єктів соціальної .інфраструктури, включаючи об'єкти незавершеного будівництва, що належить сільськогосподарським підприємствам із збереженням мережі та функціонального призначення об'єктів соціальної інфраструктури.

Належність до житлового фонду вказаного будинку визначається ДБН В.2.2-15-2005 "Житлові будинки. Основні положення". Так, згідно з додатком Б "Терміни та визначення понять" ДБН В.2.2-15-2005 "Житлові будинки. Основні положення" житлове приміщення - опалюване приміщення, розташоване у наземному поверсі, призначене для цілорічного проживання і яке відповідає санітарно-гігієнічним вимогам щодо мікроклімату і повітряного середовища, природного освітлення, допустимих рівнів нормованих параметрів відносно шуму, вібрації, ультразвуку та інфразвуку, електричних та електромагнітних полів та іонізованого випромінювання.

Пунктом 5 постанови Верховної ради України «Про порядок введення в дію Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство» передбачено, що об'єкти соціально-побутового призначення поділу /паюванню/ між членами колективного сільськогосподарського підприємства не підлягають.

Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство»від 20.02.2003 року внесені доповнення до статті 31, а саме: об'єкти соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, а також внутрішньогосподарські меліоративні системи підприємств, що не підлягають паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств-правонаступників, підлягають безоплатній передачі до комунальної власності в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України №1253 від 13.08.2003 року затверджено «Порядок безоплатної передачі у комунальну власність об'єктів соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, а також внутрішньогосподарських меліоративних систем колективних сільськогосподарських підприємств, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств-правонаступників».

Згідно вказаного Порядку об'єктами передачі, є: житлові будинки /разом із вбудованими та прибудованими нежитловими приміщеннями/, житлові приміщення в інших будівлях, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам та гуртожитки; навчальні заклади /заклади дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної освіти тощо/; заклади охорони здоров'-лікувально-профілактичні заклади, фельдшерсько-акушерські пункти, сільські лікарні амбулаторії тощо /крім санаторіїв, профілакторіїв, будинків відпочинку та аптек/; заклади культури -клуби , будинки культури тощо /крім кінотеатрів/; заклади побутового обслуговування /перукарні, лазні тощо/; зовнішні мережі електро-, тепло-, газо-, водовідведення та водовідведення, а також інженерні будівлі та споруди, призначені для обслуговування об'єктів соціальної сфери, житлового фонду /бойлерні, котельні, каналізаційні та водопровідні споруди, обладнання тощо/.

У відповідності з вимогами ст. 1 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду»приватизація державного житлового фонду це відчуження квартир (будинків) житлових приміщень у гуртожитках призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів та належних до них господарських споруд і приміщень державного житлового фонду на користь громадян України.

Державний житловий фонд - це житловий фонд місцевих Рад народних депутатів та житловий фонд, який знаходиться у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, організацій, установ.

Зі змісту цієї норми видно, що приватизації підлягають житлові приміщення, які відносяться до державного житлового фонду.

Жодних правовстановлюючих документів на даний житловий будинок у відповідача не має.

Позивачам було надано квартири у житловому будинку по АДРЕСА_1. У даних квартирах вони тривалий час проживають, разом із сім'ями. Вони являються фактичними власниками квартир, однак позбавлені права розпорядитися квартирами, оформити право власність.

Крім того, відповідно до ст. 3 Закону України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків»від 04.09.2008 року забезпечення реалізації конституційного права на житло мешканців гуртожитків, на яких поширюється дія цього Закону, здійснюється з дотриманням таких підходів: всі гуртожитки, на які поширюється дія цього Закону підлягають передачі у власність територіальних громад у визначений цим Законом строк; передача гуртожитків у власність територіальних громад відповідно до цього Закону має бути здійснена протягом трьох років з дня його прийняття; передача гуртожитків згідно із цим Законом у власність територіальних громад здійснюється відповідно до порядку, передбаченого Законом України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності»та прийнятих відповідно до нього підзаконних актів, з урахуванням особливостей цього Закону; рішення про передачу гуртожитків, на які поширюється дія цього Закону, у власність територіальних громад приймає орган, уповноважений управляти державним майном, інший орган, якому передано в користування державне майно, або суд.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності»від 03.03.1998 року об'єктами передачі згідно з цим Законом в тому числі є: житловий фонд та інші об'єкти соціальної інфраструктури (далі -об'єкти соціальної інфраструктури), які перебувають у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, установ, організацій (далі -підприємств) або не увійшли до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), у тому числі не завершені будівництвом, а тому суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог позивачів та прокурора та вважає за необхідне передати у комунальну власність територіальної громади в особі виконавчого комітету Халчанської сільської ради Кагарлицького району Київської області житлове приміщення, а саме: приміщення гуртожитку, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1, вартістю 614530 грн. та визнає за Халчанською сільською радою Кагарлицького району Київської області право власності на житлове приміщення, що розташоване за адресою АДРЕСА_1, вартістю 614 530 грн.

Суд стягує з відповідача на користь держави судовий збір.

На підставі викладеного та керуючись ЦК України, керуючись ст.ст. 10, 60, 88, 212, 213, 214, 215, 218 ЦПК України суд, -

в и р і ш и в :

Позовні вимоги Кагарлицького міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі: Халчанської сільської ради Кагарлицького району Київської області та в інтересах осіб: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Промінь», третя особа: КП КОР «Кагарлицьке БТІ»про передачу у комунальну власність житлового будинку -задовольнити.

Передати у комунальну власність територіальної громади в особі виконавчого комітету Халчанської сільської ради Кагарлицького району Київської області житлове приміщення, а саме: приміщення гуртожитку, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1, вартістю 614530 грн.

Визнати за Халчанською сільською радою Кагарлицького району Київської області право власності на житлове приміщення, що розташоване за адресою АДРЕСА_1, вартістю 614 530 грн.

Стягнути із Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Промінь»на користь держави судовий збір на р\р 31219206700324, МФО 821018, код 23569487, банк -ГУ ДКУ у Київській області в сумі 3219 (три тисячі двісті дев'ятнадцять) грн. 00 коп.

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Київської області через Кагарлицький районний суд протягом десяти днів з дня проголошення, а особами , які брали участь у справі і не були присутніми в судовому засіданні протягом 10 днів з дня отримання копії рішення.

Суддя: І. І. Шевченко