Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 січня 2012 р. № 2а- 15968/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді - Зоркіна Ю.В.
при секретарі судового засідання - Дрижанові О.С.
за участю представників сторін
позивача Дорохова О.П.
відповідача Волкової-Рожкової Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом
Приватного підприємства "Енергобуд" до Харківької об"єднаної державної податкової інспекції про скасування податкових повідомлень-рішень
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним адміністративним позовом, у якому після уточнення вимог просить суд скасувати податкові повідомлення-рішення від 13.10.2011 року № 0004201510 та № 0004191510. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що штрафні санкції застосовані до підприємства за межами строків, визначених п.102.1 ст.102 ПК України та неправомірним визначенням розміру штрафних санкцій 50% від суми заборгованості, замість 20% встановлених ст..126 ПК України.
У судовому засіданні представник позивача заявлений позов підтримав у повному обсязі, просив суд його задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні адміністративний позов не визнала, зазначила, що при проведенні перевірки позивача встановлено несвоєчасну сплату єдиного податку, внаслідок чого з урахуванням положень ст..126 ПК України та п.6, п.п.6.1.7 Інструкції про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби від 17.03.2001 року № 11 до позивача застосовані відповідні санкції.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши долучені до матеріалів справи документи су встановив наступні обставини.
Судовим розглядом встановлено, що 13.10.2011 року фахівцями відповідача проведено камеральну перевірку податкової звітності розрахунку сплати єдиного податку суб'єктом малого підприємництва-юридичною особою за результатами якої складено акт № 2160/151-114/30772653.
При проведенні перевірки встановлено порушення абз.4 п.3 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва»в частині несвоєчасного подання платіжного доручення на перерахування узгодженого грошового зобов'язання по єдиному податку, визначеному у поданому до контролюючого органу податковому розрахунку за 3 квартал 2007 року.
Порушення встановлені актом перевірки стали підставою для винесення податкових повідомлень рішень від 13.10.2011 року № 0004201510, яким підприємству визначено штрафні санкції за несвоєчасну сплату єдиного податку нарахований штраф у розмірі 50% від суми заборгованості -13637,73 грн. за затримку у сплаті на 1124 дні та № 0004191510, яким підприємству визначено штрафні санкції за несвоєчасну сплату єдиного податку нарахований штраф у розмірі 20 % від суми заборгованості -1331,82 грн. за затримку у сплаті на 1222 дні.
Перевіривши оскаржувані рішення на відповідність приписам ч.3 ст.2 КАС України суд зазначає наступне.
Щодо податкового повідомлення рішення від 13.10.2011 року № 0004191510, яким позивачу визначено штрафну санкцію у розмірі 1331,82 грн. за затримку у сплаті на 1124 дні, суд зазначає наступне.
Із дослідженого в судовому засіданні акту перевірки вбачається, що позивачем подано до податкового органу розрахунок сплати єдиного податку суб'єктом малого підприємництва - юридичною особою за 3 квартал 2007 року, яким до сплати визначено 44735,00 грн. та з урахуванням наявної перерплати суми до сплати дорівнює 33934,51 грн.(а.с.7)
Абзацем 4 п.3 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва»визначено, що суб'єкти підприємницької діяльності - юридичні особи сплачують єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.
Відповідно до пункту 113.3 статті 113 ПК України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, застосовуються у порядку та у розмірах, встановлених Кодексом та іншими законами України.
Застосування за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), не передбачених Кодексом та іншими законами України, не дозволяється.
При застосуванні санкцій необхідно враховувати положення пункту 7 підрозділу 10 розділу XX Кодексу.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Кодексу платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
У випадку порушення платниками податків граничних термінів сплати податкових зобов'язань, передбачених податковим законодавством, з 1 січня 2011 року з урахуванням строку давності застосовується штрафна санкція у розмірах, встановлених ст..126 Кодексу.
Так відповідно до ст..102 КАС України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Граничний термін сплати самостійно узгодженого податкового зобов'язання за 3 квартал 2007 року був 20.10.2007 року, перша сплата із порушенням строку (понад 90 днів) відбулася у лютому 2008 року, проте штрафна санкція застосована 13.10.2011року по сплаті 19.11.2010 року, тобто із порушенням строків, визначених ст. 102 КАС України.
Враховуючи викладене вище суд вважає позовну вимогу в частині скасування податкового повідомлення рішення від 13.10.2011 року № 0004191510
Суд також звертає увагу на те, що главою 11 розділу 2 Податкового кодексу України регулюється відповідальність платників податків за порушення правил оподаткування. Зокрема, статтею 126 Податкового кодексу України встановлено штрафні санкції, за порушення правил сплати (перерахування) податків.
До 6 серпня 2011 року, тобто до набрання чинності Законом України від 7 липня 2011 року № 3609-VI "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України" (надалі - Закон 3609-VI), Податковий кодекс України не містив положень, які б регулювали порядок застосування штрафних санкцій, передбачених Податковим кодексом України, до правопорушень, вчинених до 1 січня 2011 року.
Із 6 серпня 2011 року підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" доповнено, зокрема, пунктом 11. Відповідно до зазначеної норми штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу).
Виходячи з викладеного, правове регулювання порядку застосування штрафних санкцій за податкові правопорушення, вчинені до набрання чинності Податковим кодексом України, є різним залежно від періоду, в якому застосовуються відповідні штрафні санкції.
З 1 січня 2011 року, тобто від дати набрання чинності Податковим кодексом України, і до 6 серпня 2011 року, тобто до дати набрання чинності пунктом 11 підрозділу 10 розділу XIX Податкового кодексу України, слід виходити із загальних норм Конституції України та Податкового кодексу України.
З дати набрання чинності Законом № 609-VI штрафні санкції за податкові правопорушення, вчинені до набрання чинності Податковим кодексом України, але виявлені після 1 січня 2011 року, застосовуються згідно з приписами пункту 11 підрозділу 10 розділу XIX Податкового кодексу України.
Щодо розміру штрафних санкцій, які можуть бути застосовані за правопорушення, вчинені до набрання чинності Податковим кодексом України, але виявлені після 1 січня 2011 року, суд зазначає наступне.
Як установлено пунктом 11 підрозділу 10 розділу XIX Податкового кодексу України, що набув чинності з 6 серпня 2011 року, штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу).
За змістом наведеного пункту до податкових правопорушень незалежно від дати їх вчинення застосовуються штрафні санкції в розмірах, визначених Податковим кодексом України.
Оскільки розглядувана норма набула чинності з 6 серпня 2011 року, передбачений нею припис може бути поширений лише на відносини, що виникли після набрання нею чинності.
Виходячи з викладеного, починаючи з 6 серпня 2011 року до всіх порушень податкового законодавства, у тому числі вчинених до набрання чинності Податковим кодексом України, застосовуються санкції в розмірі, що встановлений нормами Податкового кодексу України.
Судовим розглядом встановлено, що штрафні санкції, застосовані до позивача податковим повідомленням рішенням від 13.10.2011 року № 0004201510 застосовані із посиланням на п.126.1 ст.126 ПК України, якими визначено штраф у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу, проте сума санкції обрахована із розрахунку 50 % від суми несвоєчасної сплати (розмір штрафу, визначений п.17.1.7 ст.17 Закону України № 2181-ІІІ, який діяв на момент вчинення порушення).
Суд також зауважує, що позивача фактично двічі притягнуто до відповідальності за одне порушення - сплату самостійно визначеного грошового зобов'язання у строк понад 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання (сплата на 1124 день та 1222 день), тоді як має прийматися одне на всю суму сплаченого (погашеного) податкового боргу за період від 31- го календарного дня до дня фактичного погашення всієї суми податкового зобов'язання, незалежно від кількості випадків сплати за цей період.
Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку про необґрунтованість застосування до позивача штрафної санкції у розмірі 50 відсотків від суми несвоєчасної сплати та вважає податкове повідомлення рішення від 13.10.2011 року № 0004201510 таким, що підлягає скасуванню.
Оскільки в судовому засіданні відповідачем в силу приписів с.71 КАС України не доведено правомірності винесення оскаржуваних рішень суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню. Судові витрати підлягають розподілу в порядку, визначеному ст.94 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 9, 11, 94, 128, 159, 160-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Приватного підприємства "Енергобуд" до Харківької об"єднаної державної податкової інспекції про скасування податкових повідомлень- рішень - задовольнити
Скасувати податкові повідомлення-рішення Харківської ОДПІ від 13.10.2011 року №0004201510 та № 0004191510
Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного підприємства "Енергобуд" (код 30772653) судовий збір у розмірі 28.23 (двадцять вісім гривень) 23 копійки
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У повному обсязі постанова буде виготовлена 03.02.2012 року.
Суддя Зоркіна Ю.В.