Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
03 квітня 2012 р. № 2-а- 910/12/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чалого І.С., розглянувши у приміщенні суду в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення суми
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача вартість матеріального забезпечення на користь позивача в розмірі 1750,36 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що 11.02.2011 р. громадянка ОСОБА_2 звернулася за сприянням у працевлаштуванні до Харківського міського центру зайнятості, де була зареєстрована як шукаюча роботу з відкриттям персональної картки № НОМЕР_2. Відповідачем подана заява про надання статусу безробітного, в якій зазначалося, що відповідач в даний час не зареєстрований, як суб'єкт підприємницької діяльності. Згідно поданої заяви, відповідачу наказом від 18.02.2011 р. надано статус безробітного і відповідно до п. п. 1, 3, 4 ст. 22, п. 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»та п. 2.1 «Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності», затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України 20.11.2000 № 307, призначена виплата допомоги по безробіттю. Харківським міським центром зайнятості у зв'язку з надходженням інформації від Державної податкової адміністрації України встановлено, що ОСОБА_2 навчалась за освітньо - кваліфікаційним рівнем "спеціаліст" на 5 курсі деної форми навчання в НТУ "ХПІ" за рахунок коштів державного бюджету з 01.09.2009 р. по 23.03.2011 р. Під час реєстрації у Харківському міському центру зайнятості позивач приховала відомості, які вплинули на надання їй статусу безробітного та виплати матеріального забезпечення, а саме факт того, що вона відноситься до категорії зайнятого населення. 21.12.2011 р. за № 1257 Харківськоим міським центром зайнятості був виданий наказ про повернення коштів, виплачених як матеріальне забезпечення на випадок безробіття ОСОБА_3, в якому пропонувалось повернути кошти добровільно у сумі 1750,36 грн.. До теперішнього часу кошти в сумі 1750,36 грн. відповідачем не відшкодовані.
Позивач в судове засідання не прибув, про час, дату та місце судового засідання був повідомлений належним чином, до суду надав заяву з проханням слухати справу без його участі.
Відповідач в судове засідання не прибув, про час, дату та місце судового засідання був повідомлений належним чином відповідно до ст. 35 КАС України.
Суд вважає, що сторони є належним чином повідомленими про дату, час та місце судового засідання, потреба заслухати свідка чи експерта відсутня, перешкод для розгляду справи у судовому засіданні немає, а тому суд вважає що справу слід розглянути за наявними в ній матеріалами в порядку письмового провадження з огляду на ч. 6 ст. 128 КАС України.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п.2 "Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних" затвердженого Постановою КМ України № 219 від 14.02.2007 р. під час проведення реєстрації кожна особа за допомогою працівника центру зайнятості заповнює із застосуванням автоматизованої системи картку особи, що звернулася до центру зайнятості (далі - картка), у якій зазначаються особисті дані особи (прізвище, ім'я та по батькові; зареєстроване місце проживання; число, місяць та рік народження, ідентифікаційний номер), останнє місце роботи або вид діяльності, що визначений частиною третьою статті 1 Закону України "Про зайнятість населення", підстава припинення трудових відносин відповідно до запису в трудовій книжці або підстава припинення іншого виду діяльності, що підтверджено документально, і засвідчує особистим підписом достовірність внесених до картки даних та ознайомлюється з пам'яткою "Ваші права - Ваші обов'язки". Форму картки та пам'ятки затверджує Мінпраці.
11 лютого 2011 року відповідач -ОСОБА_2 звернулася до Харківського міського центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні, де була зареєстрована як шукаючий роботу з відкриттям персональної картки № НОМЕР_2.
У розділі 6 персональної картки відповідача, відношення до зайнятості, відсутня будь-яка відмітка.
18.02.2011 р. ОСОБА_1 подана заява про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, відповідно до Законів України "Про зайнятість населення" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", в якій вона зазначила, що не зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається.
Наказом Харківського міського центру зайнятості № НТ110218 від 18.02.2011 р. ОСОБА_1 наданий статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю з 18.02.2011 р. по 12.02.2012 р.
Наказом № НТ110530 від 30.05.2011 р. було припинено виплату допомоги по безробіттю, у зв'язку з проходженням безробітним професійної підготовки , перепідготовки та підвищення кваліфікації за направленням ДСЗ та з 30.05.2011 р. по 01.06.2011 р. призначено матеріальну допомогу у період професійного навчання у зв'язку із зарахуванням на навчання.
Наказом № НТ110602 з 01.06.2011 р. з 01.06.2011 р. припинено виплату матеріальної допомоги у період професійного навчання та припинено виплату допомоги по безробіттю, у зв'язку з працевлаштуванням безробітного та знято з обліку, у зв'язку з працевлаштуванням безробітного.
У відповідності до ст. 2 Закону України „Про зайнятість населення" безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Згідно з ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" зайнятість - це діяльність громадян, пов'язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що, як правило, приносить їм доход у грошовій або іншій формі. Зайнятість населення, що проживає на території України, забезпечується державою шляхом проведення активної соціально-економічної політики, спрямованої на задоволення його потреб у добровільному виборі виду діяльності, стимулювання створення нових робочих місць і розвитку підприємництва.
В Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах які проходять професійну підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації з відривом від виробництва; навчаються в денних загальноосвітніх школах і вищих навчальних закладах.
Розслідуванням страхового випадку та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" встановлений факт того, що ОСОБА_2 навчалась за освітньо - кваліфікаційним рівнем "спеціаліст" на 5 курсі деної форми навчання в НТУ "ХПІ" за рахунок коштів державного бюджету з 01.09.2009 р. по 23.03.2011 р. За результатами проведеного розслідування складений акт № 1853-ДПА від 15.12.2011 року.
До матеріалів справи було надано супровідний лист НТУ "ХПІ" та відомості про колишню студентку ОСОБА_2, витяги з наказів по НТУ "ХПІ" та довідку про доходи відповідача, з яких вбачається, що вона з 28.07.2005 року була зарахована на 1-й курс денного навчання НТУ "ХПІ" за освітньо-професійною програмою "бакалавр" за рахунок держбюджету. 30 червня 2009 року їй була присвоєна кваліфікація бакалавра енергетики та відрахована з університету. Наказом від 25.08.2009 р. відповідач була зарахована з 01.09.2009 р. на 5 курс деної форми навчання до НТУ "ХПІ" за освітньо-кваліфікаційним рівнем "спеціаліст" за рахунок державного бюджету та з 28.02.2011 р. була відрахована з університету , в зв'язку з закінченням повного курсу теоретичного та практичного навчання за освітньо-кваліфікаційним рівнем "спеціаліст". Разом з цим з матеріалів справи встановлено, що відповідач у період навчання отримувала стипендію.
Отже, під час реєстрації у Харківському міському центру зайнятості позивач приховала відомості, які вплинули на надання їй статусу безробітного та виплати матеріального забезпечення, а саме факт того, що вона відноситься до категорії зайнятого населення
Згідно з ч. 2 ст. 36 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 36 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
В порушення вищевказаних вимог законодавства про зайнятість населення відповідач не повідомила центр зайнятості про те, що під час перебування на обліку як безробітня, вона навчалась в денному вищому навчальому закладі.
У період незаконного перебування відповідача на обліку в державній службі зайнятості, їй було нараховане та перераховане коштів в розмірі 1750,36 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно листа-претензії від 21.12.2011 року № 19295 та наказу від 21.12.2011 року за № 1257 Харківський міський центр зайнятості звертався до відповідача з проханням повернути кошти, виплачених як допомога по безробіттю за період з 18.02.2011 р. по 31.05.2011 р. в сумі 1750,36 грн., але гроші не були повернуті.
Враховуючи вищевикладене, відповідач отримав кошти без достатніх правових підстав, чим завдав суттєвих збитків Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Відповідно до ч.2 ст. 12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Таким чином суд вважає позов законним і обґрунтованим, та таким що підлягає задоволенню.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 128, 160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення суми - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості (61013, м. Харків, вул. Шевченка, 137-А, р/р 37177300802007 в ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, ОКПО 36224721) незаконно отриману допомогу по безробіттю в розмірі 1750,36 (одна тисяча сімсот п'ятдесят гривень 36 коп.).
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення, копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя І.С.Чалий