ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2а/1770/2751/2011
20 лютого 2012 року 11год. 40хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дорошенко Н.О. за участю секретаря судового засідання Бондаренко В.Ю. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представники Пейко А.Б., Лесюк В.І.
відповідача: представник Коритнюк В.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Приватне підприємство "ПВКФ Терен" до Державної податкової інспекції у м. Рівне про визнання дій протиправними та скасування рішень ВСТАНОВИВ:
До Рівненського окружного адміністративного суду звернувся з адміністративним позовом позивач Приватне підприємство "ПВКФ Терен" про визнання протиправними дій Державної податкової інспекції у м. Рівне щодо прийняття податкових повідомлень-рішень від 20.01.2011 року № 0000152342 про визначення грошового зобовязання по податку на прибуток за основним платежем в сумі 2 689 106,00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 672 277,00 грн.; від 20.01.2011 року № 0000162342 про визначення грошового зобовязання по податку на додану вартість за основним платежем в сумі 1 008 412,00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 252 103,00 грн.; про скасування повністю податкових повідомлень-рішень Державної податкової інспекції у м. Рівне від 20.01.2011 року № 0000152342, від 20.01.2011 року № 0000162342, рішення ДПІ у м. Рівне від 20.01.2011 року № 0000042343 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 199 240,00 грн. (а.с.126-132 т.1).
Представник позивача в судовому засіданні адміністративний позов підтримав з наведених у ньому підстав, просив задовольнити в повному обсязі.
В судовому засіданні 17.11.2011 року позивач подав клопотання про відкликання позовної заяви в частині позовних вимог, яким просив залишити без розгляду позовну заяву ПП "ПВФК Терен" до ДПІ у м. Рівне про визнання протиправними дій ДПІ у м. Рівне щодо прийняття податкових повідомлень-рішень № 0000152342 та № 0000162342 від 20.01.2011 року та скасування таких податкових повідомлень-рішень (а.с.173-176 т.1).
Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 17.11.2011 року позовну заяву ПП "ПВФК Терен" в частині позовних вимог про визнання протиправними дій ДПІ у м. Рівне та скасування податкових повідомлень-рішень від 20.01.2011 року № 0000152342 та № 0000162342 залишено без розгляду (а.с.203-204 т.1).
Представник позивача позовну вимогу про скасування рішення ДПІ у м. Рівне від 20.01.2011 року № 0000042343 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 199 240,00 грн. підтримав. Суду пояснив, що висновки податкового органу про допущені позивачем порушення пункту 9 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (із змінами та доповненнями) є безпідставними. Зазначив, що реєстратори розрахункових операцій № 1716007888, № 1716007887 зареєстровані в ДПІ у м. Рівне на виїзну торгівлю. Дні нероздрукування Z-звітів, зазначені в акті перевірки, наказами по підприємству встановлені неробочими днями по виїзній торгівлі, у зв'язку з чим платник податків не був зобов'язаний роздруковувати Z-звіти по РРО. По реєстратору розрахункових операцій № 1716007531, зареєстрований на магазин, представник позивача підтвердив факт нероздрукування трьох Z-звітів. Зазначив, що штрафні санкції за вказане порушення по всіх трьох реєстраторах розрахункових операцій застосовані за сплином терміну, визначеного в статті 250 Господарського кодексу України. Також зазначив, що у разі невиконання щоденного друку фіскального чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за факт вчиненого (виявленого) порушення, а не за кожний несвоєчасно роздрукований Z-звіт.
З наведених підстав представник позивача просив позовну вимогу про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій задовольнити в повному обсязі.
Відповідач Державна податкова інспекція у м. Рівне адміністративний позов не визнав, подав письмове заперечення (а.с.156-158 т.1). Представник відповідача в судовому засіданні надав пояснення, що відповідає наведеному в запереченні. Зокрема, пояснив, що в ході вибіркової перевірки встановлено порушення вимог п.9 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме не забезпечено виконання щоденного друку фіскальних звітних чеків через РРО, зареєстровані в ДПІ у м. Рівне на виїзну торгівлю, № 1716007888 за 293 робочі дні, № 1716007887 за 290 робочих днів, та № 1716007531, зареєстрований на магазин за адресою м. Рівне, вул.Старицького,37а, а з 01.06.2009 року перереєстрований на магазин за адресою м. Рівне, вул. Млинівська,20, - за 3 робочих дні.
Загальна кількість не роздрукованих щоденних фіскальних звітних чеків становить 586 штук.
Також зазначив, що покликання позивача на порушення статті 250 ГК України є безпідставними, оскільки редакція вказаної статті на час прийняття спірного рішення доповнена частиною 2, згідно якої дія цієї статті не поширюється на штрафні санкції, розмір і порядок стягнення яких визначені Податковим кодексом України та іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби та митні органи.
Представник відповідача спірне податкове повідомлення-рішення вважає правомірним, в задоволенні позову просить відмовити повністю за безпідставністю вимог.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, встановивши фактичні обставини справи, перевіривши їх доказами, дослідженими в судовому засіданні, оцінивши їх в сукупності, відповідно до вимог закону, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.
Матеріалами справи стверджується, що ПП "ПВКФ Терен" зареєстроване Виконавчим комітетом Рівненської міської ради 25.03.1992 року № 16081050008001787, свідоцтво про державну реєстрацію від 25.03.1992 року серії АОО № 813357. Перебуває на податковому обліку в ДПІ у м. Рівне.
На підставі направлення від 23.11.2010 року № 2225/23-100, від 13.12.2010 року № 2309/23-100 посадовими особами Державної податкової інспекції у м. Рівне згідно із ч.1 ст.11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" з 24.11.2010 року по 31.12.2010 року проведено планову виїзну перевірку Приватного підприємства "ПВКФ Терен" з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 01.04.2009 року по 30.09.2010 року.
Результати перевірки оформлені актом № 2/23-100/13987031 від 06.01.2011 року (а.с.30-38 т.1).
Перевіркою встановлено порушення ПП "ПВКФ Терен", зокрема, п.9 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" № 265/95-ВР від 06.07.1995 року в редакції Закону України № 1776-III від 01.06.2000 року із змінами та доповненнями (за невиконання щоденного друку фіскальних звітних чеків за 586 робочих днів).
Державною податковою інспекцією у м. Рівне на підставі акта перевірки № 2/23-100/13987031 від 06.01.2011 року прийнято податкове повідомлення-рішення форма "С" від 20.01.2011 року № 0000042343, яким до ПП "ПВКФ Терен" за порушення п.9 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", на підставі пп.54.3.3 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України та згідно з п.4 ст.17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій 199 240,00 грн. (а.с.18 т.1).
Позивач використав процедуру адміністративного оскарження податкового повідомлення-рішення, за результатами якої Державною податковою адміністрацією в Рівненській області та Державною податковою адміністрацією України рішення ДПІ у м. Рівне про застосування штрафних (фінансових) санкцій залишене без зміни, скарга платника - без задоволення. (а.с.19-21,23-24 т.1).
Матеріалами справи стверджується, що ПП "ПВКФ Терен" в періоді, охопленому перевіркою, проводило розрахункові операції за готівкові кошти в магазині за адресою м. Рівне вул. Старицького,27а (01.06.2009 року адресу магазину змінено на м. Рівне, вул.Млинівська,20) через реєстратор розрахункових операцій марки МІНІ 600.01 МЕ, реєстраційний № 1716007531, заводський № ПА 61100676, зареєстрований в ДПІ у м. Рівне 11.04.2007 року, до якого в ДПІ у м. Рівне зареєстровані книги обліку розрахункових операцій № 241/3 від 17.03.2009 року, № 244/4 від 29.03.2010 року.
Крім цього, для здійснення виїзної торгівлі ПП "ПВКФ Терен" в ДПІ у м. Рівне зареєстровані реєстратори розрахункових операцій:
1) марки МІНІ 500.02 МЕ, реєстраційний № 1716007887, заводський № ПБ 57139457, зареєстрований в ДПІ у м. Рівне 24.03.2008 року, до якого зареєстровані книги обліку розрахункових операцій № 102/1 від 24.03.2008 року, № 568/2 від 27.07.2010 року;
2) марки МІНІ 500.02 МЕ, реєстраційний № 1716007888, заводський № ПБ 57139220, зареєстрований в ДПІ у м. Рівне 24.03.2008 року, до якого зареєстровані книги обліку розрахункових операцій: № 101/1 від 24.03.2008 року, № 569/2 від 27.07.2010 року.
В акті перевірки зазначено, що контрольні стрічки, книги обліку розрахункових операцій зберігаються належним чином.
Податковий орган вказує, що в ході вибіркової перевірки встановлено, що ПП "ПВКФ Терен" не забезпечено виконання щоденного друку фіскальних звітних чеків через РРО № 1716007888 (зареєстрований на виїзну торгівлю) за наступні дати (робочі дні) у місяці:
квітні 2009 року: 01; 02; 03; 04; 06; 07; 08; 09; 10; 11; 13; 14; 15; 16; 17; 18; 21; 22; 23; 24; 25; 27; 28; 30 (всього за 24 робочі дні);
травні 2009 року: 05; 06; 07; 08; 12; 13; 14; 15; 16; 18; 19; 20; 21; 22; 23; 25; 26; 28; 29; 30 (всього за 20 робочих днів);
червні 2009 року: 01; 02; 03; 04; 05; 06; 08; 10; 11; 12; 13; 15; 16; 17; 18; 19; 20; 23; 24; 25; 26; 27; 30 (всього за 23 робочі дні);
липні 2009 року: 01; 02; 03; 04; 06; 07; 08; 10; 11; 13; 14; 15; 16; 17; 18; 20; 21; 22; 23; 24; 25; 27; 28; 29; 30; 31 (всього за 26 робочих днів);
серпні 2009 року: 01; 03; 04; 05; 06; 07; 08; 10; 11; 12; 13; 14; 15; 17; 19; 20; 21; 22; 25; 26; 27; 28; 29; 31 (всього за 24 робочі дні);
вересні 2009 року: 01; 02; 04; 05; 07; 0.8; 09; 10; 11; 12; 14; 15; 16; 18; 19; 21; 22; 23; 24; 25; 26; 28; 29; 30 (всього за 24 робочі дні);
жовтні 2009 року: 01; 02; 03; 05; 06; 07; 08; 10; 12; 13; 14; 15; 16; 17; 19; 20; 21; 23; 24; 26; 27; 28; 29; 30 (всього за 24 робочі дні);
листопаді 2009 року: 02; 03; 04; 05; 06; 07; 09; 10; 11; 12; 13; 14; 16; 17; 18; 19; 20; 21; 23; 24; 26; 27; 28; 30 (всього за 24 робочі дні);
грудні 2009 року: 01; 02; 03; 04; 05; 07; 08, 09; 10; 12; 14; 15; 16; 17; 18; 19; 21; 23; 24; 25; 26; 28; 29; 30; 31 (всього за 25 робочих днів);
січні 2010 року: 05; 06; 12; 13; 14; 15; 16; 19; 21; 26; 27; 30 (всього за 12 робочих днів);
лютому 2010 року: 02; 05; 06; 09; 10; 11; 12; 13; 15; 17; 18; 19; 20; 23; 24; 25; 26; 27 (всього за 18 робочих днів);
березні 2010 року: 02; 03; 04; 05; 06; 09; 10; 11; 12; 13; 16; 17; 18; 19; 20; 23; 25; 27; 30; 31 (всього за 20 робочих днів);
квітні 2010 року: 01; 03; 06; 07; 08; 10; 13; 15; 16; 17; 20; 21; 22; 23; 24; 27; 28; 29; 30 (всього за 19 робочих днів);
травні 2010 року: 04; 06; 07; 08; 11; 12; 13; 14; 15; 18 (всього за 10 робочих днів).
Крім цього, як вказує відповідач, ПП "ПВКФ Терен" не забезпечено виконання щоденного друку фіскальних звітних чеків через РРО № 1716007887 (зареєстрований на виїзну торгівлю) за наступні дати (робочі дні) у місяці:
квітні 2009 року: 01; 02; 03; 04; 06; 07; 08; 09; 10; 11; 13; 14; 15; 16; 17; 18; 21; 22; 24; 25;27; 28; 29; 30 (всього за 24 робочі дні);
травні 2009 року: 05; 06; 07; 08; 12; 13; 14; 15; 16; 18; 19; 20; 21; 22; 23; 25; 26; 27; 29; 30 (всього за 20 робочих дні);
червні 2009 року: 01; 02; 03; 04; 05; 06; 08; 09; 10; 11; 12; 13; 16; 17; 18; 20; 22; 23; 24; 25; 26; 27; 30 (всього за 23 робочі дні);
липні 2009 року: 01; 02; 03; 04; 07; 08; 09; 10; 11; 13; 14; 15; 17; 18; 20; 21; 22; 23; 24; 25; 27; 28; 29; 30; 31 (всього за 25 робочих днів);
серпні 2009 року: 01; 03; 04; 06; 07; 08; 10; 11; 12; 13; 14; 15; 17; 18; 19; 20; 21; 22; 25; 26; 27; 29 (всього за 22 робочі дні);
вересні 2009 року: 01; 02; 03; 04; 05; 07; 08; 09; 10; 11; 12; 14; 15; 17; 19; 21; 22; 23; 24; 25; 26; 28; 29; 30 (всього за 24 робочі дні);
жовтні 2009 року: 01; 02; 03; 05; 06; 08; 09; 10; 12; 13; 15; 16; 17; 19; 20; 21; 22; 23; 26; 27; 28; 29; 30; 31 (всього за 24 робочі дні);
листопаді 2009 року: 02; 03; 04; 05; 07; 09; 10; 11; 12; 13; 14; 16; 17; 18; 19; 20; 21; 23; 24; 25; 27; 28; 30 (всього за 23 робочі дні);
грудні 2009 року: 01; 02; 03; 04; 05; 07; 08; 09; 10; 11; 12; 14; 16; 17; 18; 19; 21; 22; 23; 24; 26; 28; 29; 31 (всього за 24 робочих дні);
січні 2010 року: 05; 06; 12; 13; 14; 15; 16; 19; 20; 22; 23; 26; 27; 28; 29; 30 (всього за 6 робочих днів);
лютому 2010 року: 02; 03; 04; 05; 06; 09; 10; 11; 13; 16; 17; 19; 20; 23; 25; 26; 27 (всього за 17 робочих днів);
березні 2010 року: 02; 03; 04; 06; 09; 10; 11; 12; 13; 16; 17; 18; 19; 20; 23; 24; 25; 26; 27; 30 (всього за 20 робочих днів);
квітні 2010 року: 01; 02; 06; 09; 10; 13; 14; 15; 16; 17; 20; 21; 22; 23; 24; 27; 28; 29; 30 (всього за 19 робочих днів);
травні 2010 року: 04; 05; 06; 07; 12; 13; 14; 15; 16 (всього за 9 робочих днів).
Крім цього, за даними податкового органу, ПП "ПВКФ Терен" не забезпечено виконання щоденного друку фіскальних звітних чеків через РРО № 1716007531 (зареєстрований на магазин за адресою м. Рівне, вул.Старицького,37а, а з 01.06.2009 року перереєстрований на магазин за адресою: м. Рівне, вул.Млинівська,20) за наступні дати (робочі дні): 01.06.2009 року, 20.10.2009 року, 01.12.2009 року (всього за 3 робочі дні).
Судом встановлено, що наказом № 01/е від 04.01.2009 року по ПП "ПВКФ Терен" з метою забезпечення раціонального підвищення реалізації товарів, яка здійснюється через виїзну торгівлю, керівником підприємства визначено виїзну торгівлю здійснювати по мірі необхідності та за прямою вказівкою директора (а.с.180 т.1).
Дослідженими судом щомісячними наказами ПП "ПВКФ Терен" визначено дати проведення виїзної торгівлі, а саме:
наказ № 01а від 06.01.2009 року - 16.01.2009 року;
наказ № 02 від 02.02.2009 року - 20.02.2009 року;
наказ № 03 від 02.03.2009 року - 25 та 26.03.2009 року;
наказ № 04 від 01.04.2009 року - 29.04.2009 року РРО № 1716007888; 23.04.2009 року РРО № 1716007887;
наказ № 05 від 04.05.2009 року - 04,11,27.05.2009 року РРО № 1716007888; 04,11,28.05.2009року РРО № 1716007887;
наказ № 06 від 01.06.2009 року - 09,22.06.2009 року РРО № 1716007888; 15,19.06.2009 року РРО № 1716007887;
наказ № 07 від 01.07.2009 року - 06,09,16.07.2009 року РРО № 1716007888; 06,16.07.2009 року РРО № 1716007887;
наказ № 08 від 03.08.2009 року - 18.08.2009 року РРО № 1716007888; 05,28,31.08.2009 року РР № 1716007887;
наказ № 09 від 01.09.2009 року - 03,17.09.2009 року РРО № 1716007888; 16,18.09.2009 року РРО № 1716007887;
наказ № 10 від 01.10.2009 року - 09,22,31.10.2009 року РРО № 1716007888; 07,14,24.10.2009 року РРО № 1716007887;
наказ № 12 від 02.11.2009 року - 25.11.2009 року РРО № 1716007888; 06,26.11.2009 року РРО № 1716007887;
наказ № 19 від 01.12.2009 року - 11,22.12.2009 року РРО № 1716007888; 15,25,30.12.2009 року РРО № 1716007887;
наказ № 01 від 04.01.2010 року - 18,20,22,23,25,28,29.01.2010 року РРО № 1716007888; 04,11,18,25.01.2010 року РРО № 1716007887;
наказ № 05 від 01.02.2010 року - 01,03,04,08,16,22.02.2010 року РРО № 1716007888; 01,08,12,15,18,22,24.02.2010 року РРО № 1716007887;
наказ № 07 від 01.03.2010 року - 01,15,22,26,29.03.2010 року РРО № 1716007888; 01,05,15,22,29,31.03.2010 року РРО № 1716007887;
наказ № 09 від 01.04.2010 року - 02,09,12,14,26.04.2010 року РРО № 1716007888; 03,07,08,12,19,26.04.2010 року РРО № 1716007887;
наказ № 10 від 03.05.2010 року - 05,11,17.05.2010 року РРО № 1716007888; 08,11.05.2010 року РРО № 1716007887.
У всіх вищевказаних наказах, крім вищенаведеного, зазначено, що всі інші дні відповідного місяця вважаються вихідними та виїзна торгівля не проводиться (а.с.181-198 т.1).
Дослідженням книги обліку розрахункових операцій № 101/1, зареєстрованої ДПІ у м. Рівне на реєстратор розрахункових операцій № 1716007888, судом встановлено, що фіскальні чеки з зазначенням суми проведення операцій в повному обсязі наявні за дні здійснення виїзної торгівлі відповідно до вищевказаних наказів по ПП "ПВКФ Терен". Крім цього, за 03.04.2009 року на стор.101 КОРО вміщено фіскальний чек на суму 470,00 грн, ПДВ 78,33 грн., в той час як в акті перевірки зазначено про нероздрукування фіскального чеку за 03.04.2009 року (а.с.1-18 т.2).
Дослідженням книги обліку розрахункових операцій № 102/1, зареєстрованої ДПІ у м. Рівне на реєстратор розрахункових операцій № 1716007887, судом встановлено, що фіскальні чеки з зазначенням суми проведення операцій в повному обсязі наявні за дні здійснення виїзної відповідно до вищевказаних наказів по ПП "ПВКФ Терен" (а.с.19-36 т.2).
Досліджені судом звіти про використання реєстраторів розрахункових операцій та книг обліку розрахункових операцій, поданих ПП "ПВКФ Терен" до ДПІ у м. Рівне за відповідні періоди, охоплені перевіркою, підтверджують суму розрахунків за звітні місяці, проведену через реєстратори розрахункових операцій № 171600788, № 1716007887 при здійсненні виїзної торгівлі, № 1716007531 в магазині (а.с.37-50 т.2).
Вирішуючи даний адміністративний спір по суті, суд враховує, що правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначені Законом України № 265/95-ВР від 06.07.1995 року "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" із змінами та доповненнями.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" реєстратори розрахункових операцій застосовуються підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності, а також фізичними особами (резидентами та нерезидентами) - суб'єктами підприємницької діяльності (далі - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.
Встановлення норм щодо застосування або незастосування реєстраторів розрахункових операцій в інших законах не допускається.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг":
фіскальний звітний чек - документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить дані денного звіту, під час друкування якого інформація про обсяг виконаних розрахункових операцій заноситься до фіскальної пам'яті;
денний звіт - документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить інформацію про денні підсумки розрахункових операцій, проведених з його застосуванням;
контрольна стрічка - документ, надрукований реєстратором розрахункових операцій, який містить копії надрукованих цим реєстратором розрахункових документів;
місце проведення розрахунків - місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.
Відповідно до пункту 9 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, зокрема, щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг)) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
Таким чином, відповідно до приписів Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкт підприємницької діяльності зобов'язаний щоденно (тобто не пізніше 24 годин після початку роботи) друкувати фіскальні звітні чеки на реєстраторах розрахункових операцій. На думку суду, якщо реєстратор розрахункових операцій зареєстрований на виїзну торгівлю, у випадку, якщо виїзна торгівля не здійснюється, що підтверджується відповідними наказами по підприємству, в такого суб'єкта підприємницької діяльності не виникає обов'язку щоденного друкування фіскального звітного чека, позаяк в дні нездійснення виїзної торгівлі реєстратор розрахункових операцій не використовується, до місця проведення розрахунків (місця здійснення торгівлі) не доставляється, не перебуває у ввімкненому стані та, відповідно, не фіксує розрахункових операцій.
Відповідно до пункту 4 статті 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі, зокрема, у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій.
Суд вважає, що вищевказані санкції можуть бути застосовані до суб'єкта підприємницької діяльності за невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку через реєстратор розрахункових операцій, зареєстрований на виїзну торгівлю, лише у випадку здійснення виїзної торгівлі.
Суд враховує, що в акті перевірки не відображено місце здійснення виїзної торгівлі, а відтак неможливо встановити дні роботи торгової точки, по якій підлягали роздрукуванню на реєстраторах розрахункових операцій фіскальні звітні чеки та подальше їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій. Крім цього, податковим органом не встановлено факту заниження валового доходу, чи одержання не облікованого доходу, відомості про такі обставини в акті перевірки не відображені, натомість зазначено про належне зберігання позивачем контрольних стрічок та книг обліку розрахункових операцій.
На підставі досліджених в судовому засіданні доказів (наказів по підприємству, книг обліку розрахункових операцій, звітів про використання РРО) суд приходить до висновку, що в дні, зазначені в акті перевірки в контексті вчиненого порушення, виїзна торгівля позивачем не здійснювалася, реєстратори розрахункових операцій, зареєстровані на виїзну торгівлю, не використовувалися, підприємство доходу від обумовленого виду діяльності не отримувало.
З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до переконання про хибність висновку податкового органу щодо обов'язку позивача роздруковувати фіскальні звітні чеки по реєстраторах розрахункових операцій № 1716007888 та № 1716007887, які зареєстровані на виїзну торгівлю, у дні, визначені наказами по підприємству вихідними для здійснення виїзної торгівлі.
Факт нероздрукування трьох фіскальних звітних чеків на реєстратор розрахункових операцій № 1716007531 (зареєстрований на магазин) за робочі дні 01.06.2009 року, 20.10.2009 року, 01.12.2009 року, - позивачем не заперечується.
На думку суду, санкції, передбачені в статті 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", є видом адміністративно-господарських санкцій, а саме - адміністративно-господарським штрафом в розумінні ст.ст. 238, 241 Господарського кодексу України.
Суд враховує, що в період 2009-2010 років (на зазначені в акті перевірки дати вчиненого порушення) відповідно до чинної редакції статті 250 ГК України адміністративно-господарські санкції могли бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом. Законом України від 02.12.2010 року № 2756-VI статтю 250 ГК України було доповнено частиною 2, відповідно до якої дія цієї статті не поширюється на штрафні санкції, розмір і порядок стягнення яких визначені Податковим кодексом України та іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби та митні органи, однак вказана норма не має зворотної дії в часі та не поширюється на спірні правовідносини.
В акті перевірки зазначено, що виявлені податковим органом порушення у сфері застосування реєстраторів розрахункових операцій були вчинені в період з 01.04.2009 по 18.05.2010 року. Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000042343 прийняте 20.01.2011 року, тобто за сплином річного строку застосування штрафних (фінансових) санкцій по Z-звітах за період з 01.04.2009 по 19.01.2010 року, у тому числі й по всіх фактах нероздрукування фіскальних звітних чеків по реєстратору розрахункових операцій № 1716007531, зареєстрованому на магазин.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства.
Відповідно до ст.72 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оцінюючи встановлені фактичні обставини справи в їх сукупності у відповідності до приписів закону, за результатами судового розгляду справи суд приходить до висновку, що податковим органом не доведено факту допущеного позивачем порушення пункту 9 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", що виключає застосування штрафних (фінансових) санкцій, а окрім того штрафні (фінансові) санкції застосовано за сплином встановленого законом строку застосування штрафних (фінансових) санкцій. Суд вважає, що при прийнятті спірного рішення суб'єкт владних повноважень діяв не у відповідності з вимогами закону, необгрунтовано, без урахування усіх обставин, що мали значення для прийняття рішення, упереджено, без дотримання необхідного балансу між несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення. Відтак на думку суду рішення Державної податкової інспекції у м. Рівне від 20.01.2011 року № 0000042343 про застосування штрафних (фінансових) санкцій є протиправним, а тому підлягає до скасування.
Судові витрати суд присуджує на користь позивача відповідно до статті 94 КАС України.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Рішення Державної податкової інспекції у м. Рівне від 20.01.2011 року № 0000042343 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 199 240,00 грн., - скасувати.
Присудити на користь позивача приватне підприємство "ПВКФ Терен" із Державного бюджету України судовий збір у розмірі 3 грн. 40 коп.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Дорошенко Н.О.