Постанова № 23549320, 19.04.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.04.2012
Номер справи
2а/0570/2563/2012
Номер документу
23549320
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 квітня 2012 р. Справа № 2а/0570/2563/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Череповський Є.В.

при секретарі Пригода О.В.

за участю:

прокурор не з'явився

представник позивача не з'явився

представник відповідача Гребенюк О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Заступника прокурора Донецької області - прокурора міста Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Державного підприємства «Селидіввугілля» про стягнення штрафу в розмірі 2550 гривень,-

В С Т А Н О В И В:

У лютому 2012 року Заступник прокурора Донецької області - прокурор міста Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» звернувся в суд з позовом до Державного підприємства «Селидіввугілля» (далі -ДП «Селидіввугілля») про стягнення штрафу в розмірі 2550 гривень

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 02 серпня 2011 року у присутності відповідача на Відокремленому підрозділі «Шахта Россія» Державного підприємства «Селидіввугілля» Державним інспектором з енергетичного нагляду було проведено перевірку виконання припису Інспекції від 30 березня 2011 року № 02/18-06-087 про усунення порушень законодавства про електроенергетику, що підтверджується актом перевірки від 02 серпня 2011 року « 02/18-06-214.

17 серпня 2011 року було прийнято постанову № 02/18-12-126 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику на суму 2550 гривень, у зв'язку із невиконанням припису Інспекції від 30 березня 2011 року № 02/18-06-087..

До теперішнього часу штраф відповідачем не сплачено та вказана постанова про накладення штрафу відповідачем до суду не оскаржена.

Просив стягнути зазначений штраф з відповідача в судовому порядку.

Представник відповідача у судовому засіданні не заперечував проти задоволення позовних вимог у повному обсязі.

В судове засідання прокурор та представник позивача не з'явились, про дату, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином. Причин неявки суду не повідомили. Прокурор через канцелярію суду надав клопотання, в якому просив просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі

Суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін на підставі наявних у справі доказів.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п. 1 й 2 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

Так, судом встановлено, що Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Донецькій області, яка діє у складі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», керуючись ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст. 9 Закону України «Про електроенергетику», в ході планового обстеження енергогосподарства відповідача з питань перевірки виконання припису від 30 березня 2011 року № 02/18-06-087 щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення обстеження на відповідність рівня надійності електропостачання вимогам категорійності струмоприймачів споживачів, які мають струмоприймачі 1 категорії та особливої групи з надійності електропостачання.

Відповідачу було приписано:

п. 1 виконати профілактичні випробування заземлень електроустаткування поверхневого комплексу шахти, ПТЕЕС п.6.13.2;

п. 2 виконати профілактичні випробування кабельних мереж та електроустаткування поверхневого комплексу шахти, ПТЕЕС п. 6.13.1, п.6.13.2;

п. 3 забезпечити запас ізоляційного масла у відповідності до ПТЕЕС, ПТЕЕС п. 5.5.11, 6.4.9;

п. 4 шурф № 7 РП6 кВ ТМ№1 - виконати доливку, довести до норми рівень трансформаторного масла в баку трансформатора, ПТЕЕС п. 6.4.2;

п. 5 забезпечити наявність наступної документації: акти розмежування електричних мереж за балансовою належністю та експлуатаційною відповідальністю між споживачем і електропередавальною організацією, ПТЕЕС п. 5.3.12;

п. 6 для безпосереднього виконання функцій щодо організації експлуатації електроустановок скласти наказ про призначення особи, відповідальній за електрогосподарство споживача, та особи, яка буде її заміщувати у разі відсутності у відповідності до вимог ПТЕЕС, ПТЕЕС п. 5.1.3.

Про виконання припису в цілому було зобов'язано відповідача повідомити Держенергонагляд до 30 червня 2011 року.

Перевіркою виконання припису проведеною 02 серпня 2011 року Державним інспектором з енергетичного нагляду Гуковим О.В. було встановлено невиконання вимог припису від 30 березня 2011 року № 02/18-06-087 у частині п.1 п. 2 та п.5. Результати перевірки були зазначені в акті перевірки (протоколі) № 02/18-06-214 від 02 серпня 2011 року.

На підставі вказаного акту Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Донецькій області винесено постанову № 02/18-12-196 від 17 серпня 2011 року про накладення штрафу за ухилення від виконання вимог припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Донецькій області та накладено на ДП «Селидіввугілля» штраф у розмірі 2550 гривень, який підлягає сплаті до Державного бюджету України протягом тридцяти днів з дня винесення постанови.

Беручи до уваги те, що штраф у розмірі 2550 гривень відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; рішення про його застосування не оскаржив, доказів погашення відповідачем зазначеної суми станом на день розгляду цього спору не надав, позивач звернувся до суду про стягнення штрафу у судовому порядку.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.

Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики.

Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право:

- отримувати від споживачів та суб'єктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів;

- давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів;

- давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці;

- вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії;

- надавати приписи щодо неприпустимості продовження експлуатації електричних і тепловикористовуючих установок споживачів, якщо це створює загрозу життю обслуговуючого персоналу, здоров'ю населення;

- застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.

Відповідно до ч. 4 ст. 26 Закону України «Про електроенергетику» споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.

Згідно з ч. 3 ст. 27 вказаного Закону суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - у вигляді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян

Відповідно до ч. ч. 6 й 7 ст. 27 зазначеного Закону суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.

Санкції, передбачені частиною 3 статті 27 Закону України «Про електроенергетику», застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 3 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року №1312, накладати на суб'єктів господарювання штрафи мають право, зокрема Національна комісія регулювання електроенергетики; державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж; державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.

Пунктом 5 зазначеного Положення визначено, що старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарювання штрафи за правопорушення, передбачені в абзаці третьому пункту 2 зазначеного Положення (ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій), - у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Припис суб'єкта владних повноважень відповідачем не оскаржувався та виконаний не був.

Отже, відповідно до наведених вимог законодавства невиконання приписів є підставою для накладення штрафу.

Згідно з п. 10 Положення суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Суб'єктом владних повноважень за порушення вимог законодавства - не виконання припису на відповідача правомірно накладено штраф в порядку та розмірах, що відповідали вимогам законодавства.

Оскільки протягом встановленого законом строку та на час розгляду справи сума штрафу сплачена не була, тому вона підлягає стягненню з відповідача.

Керуючись статтями 23, 94, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов Заступника прокурора Донецької області - прокурора міста Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Державного підприємства «Селидіввугілля» про стягнення штрафу в розмірі 2550 гривень - задовольнити.

Стягнути з Державного підприємства «Селидіввугілля»(ЄДРПОУ 33426253) на користь Державного бюджету України штраф в розмірі 2550 (дві тисячі п'ятсот пятдесят) гривень 00 копійок.

Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України

Вступну та резолютивну частини постанови виготовлено у нарадчій кімнаті та проголошено 19 квітня 2012 року.

Повний текст постанови виготовлено 23 квітня 2012 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Череповський Є.В.