Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 квітня 2012 р. Справа № 2а/0570/942/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12 год. 20 хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Кочанова П.В.
при секретарі Дікусяк Н.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» в особі Горлівського управління по газопостачанню та газифікації до управління Пенсійного фонду України в Центрально - Міському районі м. Горлівки Донецької області про скасування рішення управління Пенсійного фонду України в Центрально - Міському районі м. Горлівки Донецької області про скасування рішення № 2667/24805659 від 28.12.2011 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску,-
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1 - за довір.
від відповідача: ОСОБА_2 - за довір.
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» в особі Горлівського управління по газопостачанню та газифікації (далі - позивач) звернулось з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Центрально - Міському районі м. Горлівки Донецької області про скасування рішення управління Пенсійного фонду України в Центрально - Міському районі м. Горлівки Донецької області про скасування рішення №2667/24805659 від 28.12.2011 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Публічне акціонерне товариство «Донецькоблгаз» в особі відокремленої філії Горлівського управління по газопостачанню та газифікації є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Суми єдиного внеску сплачуються платниками на різні рахунки, відкриті органами Пенсійного фонду для зарахування та розподілу коштів єдиного внеску та фінансових санкцій, залежно від видів платежів та розмірів єдиного внеску за якими вони нараховуються.
Листом Головного Управління державного казначейства України у Донецькій області від 26 листопада 2010 року № 11-06/13-11908, змінено рахунки по зарахуванню єдиного внеску, про, що була надана інформація Пенсійному фонду України у Центрально-Міському районі м. Горлівки щодо зміни реквізитів рахунків, відкритих за балансовим рахунком 3719 «Рахунок для зарахування коштів, які підлягають розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування».
Відповідно до пункту 3 статті 5 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платникам безоплатно надсилається повідомлення про взяття їх на облік та зазначається клас професійного ризику виробництва, до якого віднесено платника.
Згідно пункту 1 статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску має право безоплатно отримувати від територіального органу Пенсійного фонду інформацію, необхідну для виконання обов'язків, покладених на платника згідно з цим Законом.
Між тим, позивач зазначає, що управління Пенсійного фонду України у Центрально - Міському районі м. Горлівки офіційно не повідомило Горлівське управління по газопостачанню та газифікації щодо реквізитів рахунків, відкритих за балансовим рахунком 3719 «Рахунок для зарахування коштів, які підлягають розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування», а надало копію додатку 1 до листа Головного Управління державного казначейства України у Донецькій області від 26 листопада 2010 року № 11-06/13-11908 без супровідного листа.
Горлівським управлінням по газопостачанню та газифікації платіжними дорученнями в термін з 10.01.2011 року по 18.02.2011 року сплачені суми єдиного внеску в розмірі 574 196,76 грн. на розрахункові рахунки вказані в додатку № 1 до листа головного Управління державного казначейства України у Донецькій області від 26 листопада 2010 року № 11-06/13-11908.
25 лютого 2011 року управління Пенсійного фонду України в Центрально - Міському районі м. Горлівки надало нову інформацію щодо реквізитів рахунків, відкритих за балансовим рахунком 3719 «Рахунок для зарахування коштів, які підлягають розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування». Вказана інформація надана Горлівському управлінню по газопостачанню та газифікації таким же чином як і перша, тобто неофіційно.
Листом № 1191/04 від 25 лютого 2011 року Горлівське управління по газопостачанню та газифікації звернулось до управління Пенсійного фонду України в Центрально - Міському районі м. Горлівки з клопотанням про проведення коригування перерахувань грошових коштів з попереднього рахунку на новий у розмірі 574 196,76 грн.
12.04.11 року позивач отримав лист від відповідача з вимогою № 68 від 01 квітня 2011 року про сплату суми боргу станом на 01 квітня 2011 року в розмірі 285 607,89 грн.
Листами № 1920/04 від 19 квітня 2011 року та № 2592/04 від 25 травня 2011 року Горлівське управління по газопостачанню та газифікації знов звернулось до управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки про необхідність коригування оплати або повернення позивачу помилково перерахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Листом № 7001/07 від 21 квітня 2011 року управління Пенсійного фонду України у Центрально-Міському районі м. Горлівки повідомило про залишення вимоги № Ю-68 від 01 квітня 2011 року про сплату боргу без змін.
Окрім цього, позивач зазначає, що вимогами управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки № Ю - 68 від 01 квітня 2011 року, 01 травня 2011 року, 01 липня 2011 року, 01 серпня 2011 року вимагає сплатити борг відповідно в сумі 234 738,17 грн., 213 107,17 грн.,17094,81 грн., 2558,93 грн. без нарахування штрафних санкцій та пені, що підтверджує факт відсутності утворення недоїмки по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування.
28 грудня 2011 року управлінням Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки прийняте рішення № 2667/24805659 про застосування до Горлівського управління по газопостачанню та газифікації штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Позивач з таким рішенням відповідача не погоджується, та зазначає що, ним повністю та своєчасно сплачувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Пенсійного фонду України. На підставі викладеного просив скасувати рішення № 2667/24805659 від 28 грудня 2011 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
В судовому засіданні представник позивача надав суду додаткові письмові пояснення, в яких, зазначив, що відповідач, у порушення чинного законодавства, виготовлює висновки, що передбачено у разі повернення помилково сплачених коштів. Окрім цього, відповідач у листі, адресованому УДК м. Горлівці у Донецькій області з платіжним дорученням, просить повернути сплачений єдиний внесок позивачу, як помилково сплачений, тоді як позивач просив провести коригування помилково сплачених сум єдиного внеску. Остаточне перерахування коштів відповідачем відбулось 16 листопада 2011 року, тобто 8,5 місяців відбувалося перерахування коштів з невідповідних рахунків територіального органу Пенсійного фонду на відповідні рахунки територіального органу Пенсійного фонду.
Представник позивача в судовому засіданні, позовні вимоги підтримала, просила суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі з підстав викладених в позовній заяві та письмових поясненнях.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надав письмові заперечення в яких зазначив, що у зв'язку із перерахуванням єдиного внеску позивачем на неналежний рахунок в особовому рахунку платника виник борг. Спеціалістами управління, перелік розрахункових рахунків на які необхідно було перераховувати кошти з 01 січня 2011 року, надавались при зверненні представників суб'єктів господарювання до управління.
При цьому, відповідач зазначив, що лист Головного управління державного казначейства України в Донецькій області від 26.11.2010 року №11-06/13-11908 не є документом з обмеженим доступом для внутрішнього користування виключно працівниками Пенсійного фонду, а навпаки, кожна заінтересована особа має можливість для ознайомлення з його змістом. Вказаний перелік надавався, як на магнітному носії так і в надрукованому вигляді. Між тим, спеціалісти Горлівського управління по газопостачанню та газифікації самостійно визначили рахунки для перерахування єдиного внеску та за додатковими консультаціями до Пенсійного фонду не звертались.
До того ж, відповідач відмічає, що управлінням Пенсійного фонду України в Центрально - Міському районі м. Горлівки Донецької області протягом 4 кварталу 2010 року та до 20.01.2011 року надавались платникам єдиного внеску копії додатку 1 до листа ГУДКУ у Донецькій області від 26.11.2010 року №11-06/13-11908 щодо реквізитів рахунків.
Щодо відсутності відповіді на лист позивача від 25.02.2011 року № 1191/04, відповідач зазначає, що відповідно до абз. 7 п. 10 Порядку зарахування в рахунок зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування або повернення помилково сплачених коштів передбачено направлення заявнику лише копії документа про відмову в поверненні коштів платника. За випадком визначеним в позовній заяві остаточно сума коштів визначена в листі Горлівського УГГ перерахована 16.11.2011 року.
Таким чином, при остаточному перерахуванні коштів на відповідні рахунки 16.11.2011 року, згідно п. 7.2.2 Порядку нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 року № 21-5, на підставі даних карток особового рахунку платників до Горлівського УГГ застосовані фінансових санкції за несвоєчасне перерахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за червень 2011 року у вигляді стягнення суми штрафу в розмірі 6763,87 грн. та нарахування пені в розмірі 67,64 грн., у зв'язку з чим Управління Пенсійного Фонду України в Центрально - Міському районі м. Горлівки просить суд залишити без задоволення адміністративний позов.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Горлівське управління по газопостачанню та газифікації м. Горлівка зареєстроване в якості відокремленої філії Публічного акціонерного товариства «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» без права юридичної особи та перебуває на обліку як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в Управлінні Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області.
Публічне акціонерне товариство «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» є юридичною особою, код ЄДРПОУ 03361075, як платник єдиного внеску зареєстроване 17.05.2000 року в управлінні Пенсійного фонду України у Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області.
Відповідач - управління Пенсійного фонду України у Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011.
У відповідності до п. 12 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.
Згідно п. 1, 3 «Положення про Пенсійний фонд України», затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011 (далі - Положення), Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
З 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 08 липня 2010 року, який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок на загальнообов'язкові державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що платниками єдиного внеску, зокрема є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені. відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності « господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності зазначеним у свідоцтві про державну реєстрацію її як підприємця), у тому числі філії представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Згідно пункту 1 частини 2 статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до ч. 5 й 16 ст. 8 вказаного Закону, яка регулює питання розміру єдиного внеску та пропорції його розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, для платників єдиного внеску, які віднесені до 12 класу професійного ризику виробництва, єдиний внесок встановлюється у розмірі 36,92 відсотки визначеної абзацом першим пункту 1 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.
Сума єдиного внеску розподіляється за відповідними видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до ч. 13 ст. 8 вказаного Закону єдиний внесок для підприємств, установ і організацій, в яких працюють інваліди, встановлюється у розмірі 8,41 відсотка визначеної пунктом 1 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску для працюючих інвалідів.
Порядок сплати єдиного внеску визначено у статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та розділі IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року № 21-5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за № 994/18289.
Так, відповідно до частини 8 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом є календарний місяць.
Зазначеній нормі Закону відповідає підпункт 4.3.6 пункту 4.3 Інструкції № 21-5, а саме: нараховані за відповідний базовий звітний період суми єдиного внеску сплачуються платниками не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом, незалежно від виплати заробітної плати та інших видів виплат, на суми яких нараховується єдиний внесок. Базовим звітним періодом є календарний місяць.
Згідно частини 6 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» для зарахування єдиного внеску в органах Державного казначейства України відкриваються в установленому порядку небюджетні рахунки відповідному територіальному органу Пенсійного фонду. Зазначені рахунки відкриваються виключно для обслуговування коштів єдиного внеску.
Відповідно до п. 4.2 Інструкції № 21-5 сплата єдиного внеску здійснюється платниками виключно у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для його зарахування. Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівковій коштів з його банківського рахунка.
Днем сплати єдиного внеску у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунків платника на відповідні рахунки Пенсійного фонду вважається день списання банком або Державним казначейством України суми платежу з рахунка платника незалежно від часу її зарахування на рахунок Пенсійного фонду. Проте, обов'язковою умовою цього списання є перерахуванням сум єдиного внеску на відповідні рахунки Пенсійного Фонду.
15.07.2011 року позивачем подано до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області звіт про нарахування єдиного внеску за червень 2011 року, яким підприємством нараховано єдиний внесок в розмірі 8,41 % в сумі 6038,17 грн. та в розмірі 36,92% в сумі 670352,04 грн.
Платіжними дорученнями № 2051 від 06.07.2011 року та № 2187 від 19.07.2011 року сплачено єдиний внесок в розмірі 8,41 % відповідно 3756,54 грн. та 2281,63 грн., разом 6038,17 грн. та платіжними дорученням № 1925 від 20.06.2011 року, № 1938 від 21.06.2011 року, № 1998 від 30.06.2011 року, № 2050 від 06.07.2011 року, №2186 від 19.07.2011 року сплачено єдиний внесок в розмірі 36,92% відповідно 2000,00 грн., 224200,00 грн., 1550,00 грн., 181672,53 грн., 260929,51 грн., що складає разом 670352,04 грн.
Позивачем в строк передбачений законодавством були сплачені суми єдиного внеску на відповідні розрахунки. Втім, 28 грудня 2011 року Управлінням Пенсійного Фонду України в Центрально - Міському районі м. Горлівки прийнято Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 2667/24805659 від 28.12.2011 року, відповідно до якого відповідачем нараховано штраф у розмірі 6763,87 грн. та пеня у розмірі 67,64 грн. за період часу з 05.07.2011 року до 06.07.2011 року.
Звітний період за який застосовані штрафні санкції та пеня є червень 2011 року.
Горлівським управлінням по газопостачанню та газифікації ПАТ «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» платіжними дорученнями в період з 10.01.2011 року по 18.02.2011 року сплачені суми єдиного внеску в загальному розмірі 574 196,76 грн.
Так, згідно платіжного доручення № 265 від 07.02.2011 року позивачем сплачено на користь Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за січень 2011 року (8,41% за працюючих інвалідів) в розмірі 2873,14 грн. на розрахунковий рахунок № 37197082000511 в ГУДКУ в Донецькій області та платіжними дорученнями № 61 від 10.01.2011 року у розмірі 351,65 грн., №146 від 21.01.2011 року у розмірі 179182,00 грн. №186 від 26.01.2011 року у розмірі 965,00 грн., № 204 від 27.01.2011 року у розмірі 577,00 грн., № 264 від 07.02.2011 року у розмірі 149908,48 грн. за січень 2011 року та № 482 від 18.02.2011 року у розмірі 176200,00 грн., №488 від 18.02.2011 року у розмірі 185,00 грн. за лютий 2011 року суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (36,92%) на розрахунковий рахунок 37191088000511 в ГУДКУ в Донецькій області.
При цьому, розрахунковий рахунок № 37197082000511 вказаний під номером 2273 в Додатку №1 до листа ГУДКУ №11-06/13-11908 від 26.11.2011 року, а саме в інформації щодо реквізитів рахунків, відкритих за балансовим рахунком 3719 «Рахунок для зарахування коштів, які підлягають розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування», а розрахунковий рахунок № 37191088000511 - під номером 2212.
Наприкінці лютого 2011 року Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки надав нову інформацію щодо реквізитів рахунків, відкритих за тимчасовим рахунком 3719 «Рахунок для зарахування коштів, які підлягають розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування», де під номером 2273 вказаний новий номер розрахункового рахунку, а саме № 37195073000511, на який необхідно з 01.01.2011 року перераховувати єдиний внесок в розмірі 8,41% за працюючих інвалідів, а під номером 2212 - вказаний номер розрахункового рахунку № 37190012000511, на який необхідно було з 01.01.2011 року перераховувати єдиний соціальний внесок в розмірі 36,92%.
Листом від 25.02.2011 року № 1191/04 позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м.Горлівки Донецької області з заявою про коригування перерахувань платежів єдиного внеску, зокрема, здійснити перерахунок коштів у сумі 2 873,14 грн. з розрахункового рахунку № 37197082000511 на розрахунковий рахунок № 37195073000511, та коштів в сумі 507 369,13 грн. з розрахункового рахунку № 37191088000511 на № 37190012000511.
Як вбачається із висновку № 121 від 01.03.2011 року, затвердженого начальником Управління Пенсійного Фонду України в Центрально - Міському районі м. Горлівки, заява Горлівського УГГ про коригування платежів єдиного внеску (8,41%) задоволена та прийнято рішення про перерахунок коштів в сумі 2 873,14 грн. з рахункового рахунку № 37197082000511 на № 37195073000511.
Крім того, з матеріалів справи слідує, що згідно висновків № 112, 114, 116, 118, 120, 129, 131 від 01.03.2011 року, затверджених начальником управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки, заяви Горлівського УГГ про коригування платежів сум єдиного внеску (36,92%) задоволені, та прийняті рішення про перерахунок коштів в сумі 507369,13 грн. (351,65грн.+179182,00грн.+965,00 грн.+577,00 грн.+149908,48грн.+176 200,00грн.+185,00грн.) з розрахункового рахунку № 37191088000511 на розрахунковий рахунок № 37190012000511.
Разом з тим, 01 квітня 2011 року Управління Пенсійного Фонду України в Центрально - Міському районі м. Горлівки прийнято Вимогу про сплату боргу № Ю-68 в розмірі 285607,89 грн.
Листами № 1920/04 від 19.04.2011 року та № 2592/04 від 25.05.2011 року Горлівське УГГ повторно звернулось до відповідача з заявою про необхідність коригування оплати або повернення позивачу помилково перерахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Листом № 7001/07 від 21 квітня 2011 року Управління Пенсійного фонду України у Центрально-Міському районі м. Горлівки повідомило позивача про залишення вимоги № Ю-68 від 01 квітня 2011року про сплату боргу без змін.
Крім того, Управлінням Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки прийняті Вимоги про сплату боргу № Ю - 68 від 01 травня 2011 року на суму 234 738,17 грн., 01 червня 2011 року на суму 213 107,17 грн., 01 липня 2011 року на суму 17094,81 грн., 01 серпня 2011 року на суму 2558,93 грн.
Листом № 7460/07 від 28.04.2011 року Управління Пенсійного Фонду України в Центрально - Міському районі м. Горлівки повідомило Головне Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про, те що 07.02.2011 року на рахунок № 37197082000511 вид платежу «Добровільна участь: від нещасного випадку на виробництві або доплата до фонду нещасних випадків» код банку 834016 ЄДРПОУ 21955097 від Горлівського УГГ помилково надійшли кошти у сумі 2873,14 грн. (8,41% за працюючих інвалідів) та у зв'язку із відсутністю коштів на цьому рахунку Управління Пенсійного Фонду України в Центрально - міському районі м. Горлівки просило надати підкріплення коштів рахунку на суму 2873,14 грн. для перерахування на рахунок № 37195073000511 для Горлівського УГГ.
Разом з тим, листом від 28.04.2011 року № 7461/07 відповідач повідомив Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про те, що на рахунок № 37191088000511 вид платежу «утримання інвалідів, які працюють на підприємствах УТОГ, УТОС», код банку 834016, код ЄДРПОУ 21955097, від Горлівського УГГ помилково надійшли кошти у сумі 507 369,13 грн. (нарахування у розмірі 36,92%): 10.01.2011 року - 351,65 грн., 21.01.2011 року - 179 182,00 грн., 26.01.2011 року - 965,00 грн., 27.01.2011 року - 577,00 грн., 07.02.2011 року 149 908,48 грн., 18.02.2011 року - 176 200,00 грн. та 185,00 грн., та у зв'язку з тим, що на зазначений рахунок, крім цих сум, кошти не надходили та враховуючи ту обставину, що ГУДКУ в м. Горлівки Донецької області не мало можливості перерахувати кошти на належний рахунок ні одноразово, ні частковими сумами, УПФУ в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області просило надати підкріплення коштами рахунку № 3719108800511 на суму 507 369,13 грн. для перерахування на рахунок № 37190012000511 для Горлівського управління по газопостачанню та газифікації (ЄДРПОУ 24805659).
28 грудня 2011 року відповідачем на підставі пункту 2 частини 11 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» прийнято рішення №2667/24805659 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, відповідно до якого до Горлівського управління по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» застосовано неустойку у вигляді штрафу та пені у розмірі 6 763,87 грн. (10%) та нарахована пеня в розмірі 67,64 грн. (а.с.27).
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, Горлівським УГГ суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за січень 2011 року (8,41% за працюючих інвалідів) в розмірі 2873,14 грн. та за січень-лютий 2011 року (36,92%) в розмірі 507 369,13 грн. у встановлений законом строк (до 20 числа місяця наступного за звітним) сплачені на рахунки №37197082000511 та №37191088000511, відкриті управлінням Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки, в органах Державного казначейства для обслуговування коштів єдиного внеску.
Разом з цим, суд відмічає, що саме територіальні органи Пенсійного фонду України в органах Державного казначейства України відкривають рахунки для зарахування та розподілу коштів єдиного внеску в залежності від класу професійного ризику виробництва, від статусу і категорії платника єдиного внеску.
До того ж, суд відмічає, що саме від територіальних органів Пенсійного фонду України в яких перебувають на обліку платники єдиного внеску, можуть дізнатися про відкриті рахунки для сплати єдиного внеску.
25 лютого 2011 року Горлівським управлінням по газопостачанню та газифікації до Управління Пенсійного Фонду України в Центрально - Міському районі м. Горлівки подано клопотанням про коригування платежів єдиного внеску, з проханням здійснити перерахунок коштів в сумі 2873,14 грн. (8,41%) та 507 369,13 грн. (36,92%) з неналежних розрахункових рахунків на належні.
Відповідно до ч. 7 Порядку № 21-1 орган Пенсійного фонду у термін не більше ніж три робочих дні з дня отримання заяви на підставі даних карток особових рахунків платників готує висновок за формою, наведеною у додатку 1, про повернення помилково сплачених коштів або про відмову в задоволенні заяви, про що платник повідомляється письмово, за підписом посадової особи органу Пенсійного фонду.
Відповідно до ч. 10 наведеного Порядку у разі недостатності або відсутності на відповідному рахунку поточних надходжень коштів для здійснення повернення відповідний орган Пенсійного фонду направляє звернення за формою наведеною у додатку 2 для підкріплення коштами цього рахунку до головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, області, місті Києві чи Севастополі (далі - головне управління). Головне управління на підставі звернення приймає рішення за формою, наведеною у додатку 3, та оформлює розрахункові документи для перерахування на рахунок органу Пенсійного фонду необхідної суми коштів з відповідного рахунку, відкритого на ім'я головного управління в органі Державного казначейства. Зазначені розрахункові документи передаються для виконання Головному управлінню Державного казначейства України.
Втім, суд відмічає, що виготовлення висновків №121 від 01.03.2011 (8,41%) та №№112, 114, 116, 118, 120, 129, 131 від 01.03.2011 року (36,92%) Управлінням Пенсійного фонду в Центрально-міському районі м. Горлівки Донецької області та зверненням останнього до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо підкріплення коштів рахунку передбачене у разі повернення помилково сплачених коштів.
При цьому, листом № 3714/07 від 02.03.2011 року УПФУ в Центрально-Міському районі м. Горлівки в Донецькій області звертався до УДК у м. Горлівці в Донецькій області про надання платіжних доручень на повернення єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Отже, на думку суду, відповідачем замість перерахування помилково сплачених сум єдиного внеску (8,41% та 36,92%) з невідповідних розрахункових рахунків Територіального органу Пенсійного фонду № 37197082000511 та № 37191088000511 на відповідні розрахункові рахунки № 37197082000511 та № 37190012000511, як того просив позивач у листі №1191/04 від 25.02.2011 року, відповідачем були виготовлені документи, які необхідні при поверненні платежу єдиного внеску помилково сплачених коштів.
Також, суд зазначає, що 23.08.2011 року відповідачем проведена планова перевірка Горлівського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз» щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів за період з 01.07.2008 року до 01.07.2011 року, на підставі якої складено Акт № 157.
Вказаним Актом не встановлено порушення платником вимог ч. 10 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в частині своєчасності перерахування або зарахування банками на рахунки органів Пенсійного фонду сум єдиного внеску. Фінансові санкції не застосовувались.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, недоїмка з єдиного внеску за червень 2011 року в сумі 2 873,14 грн. згідно облікової картки платника єдиного внеску виникла 30 квітня 2011 року, після того як сума в розмірі 2 873,14 грн. була сплачена позивачем згідно платіжного доручення № 265 від 07 лютого 2011 року на розрахунковий рахунок № 37197082000511. Платіжним дорученням № 145 від 02 березня 2011 року, яке прийнято Управлінням державного казначейства у м. Горлівка 02 березня 2011 року за вх. № 03-1094, сума єдиного внеску в розмірі 2873,14 грн. перерахована з розрахункового рахунку № 37197082000511 на розрахунковий рахунок № 37195073000511, у призначенні платежу якого зазначено: «Перекид помилково сплаченого єдиного внеску, зарахованого платіжним доручення № 265 від 07 лютого 2011 року в сумі 2873,14 на підставі заяви Горлівського УГГ ВАТ «Донецькоблгаз» № 1191/04 від 25.02.2011 року»
Крім того, недоїмка з єдиного внеску (36,92%) за червень 2011 року в сумі 247761,56 грн. виникла 30.04.2011 року, в той час, як суми в розмірі 351,65 грн., 179 182,00 грн., 965,00 грн., 577,00 грн., 149 908,48 грн., 176 200,00 грн. та 185,00 грн. були сплачені позивачем згідно платіжних доручень №61 від 10.01.2011, № 146 від 21.01.2011 року, № 186 від 26.01.2011 року, № 204 від 27.01.2011 року, № 264 від 07.02.2011 року, № 482 від 18.02.2011 року та № 488 від 18.02.2011 року на розрахунковий рахунок № 37191088000511, а платіжними дорученнями № 136 від 02.03.2011 року, № 138 від 02.03.2011 року, № 140 від 02.03.2011, № 142 від 02.03.2011 року, № 144 від 02.03.2011 року, № 153 від 02.03.2011 року, № 155 від 02.03.2011 року, які прийняті Управлінням Державного казначейства у м. Горлівки 02.03.2011 року з вхідними №№ 03-1103, 03-1101, 03-1099, 03-1097, 03-1095, 03-1086 та 03-1084, сума єдиного внеску в загальному розмірі 507 369,13 грн. перерахована з розрахункового рахунку 37191088000511 на розрахунковий рахунок № 31790012000511.
При цьому, у призначенні платежу зазначених платіжних доручень зазначено:
- «Перекид помилково сплаченого єдиного внеску зар. платіжне доручення № 61 від 10.01.2011 року в сумі 351,65 грн. на підставі заяви Горлівського УГГ ВАТ «Донецькоблгаз» №1191/04 від 25.02.2011 року»;
- «Перекид помилково сплаченого єдиного внеску зар. платіжне доручення № 186 від 26.01.2011 року у сумі 965,00 грн. на підставі заяви Горлівського УГГ ВАТ «Донецькоблгаз» №1191/04 від 25.02.2011 року»;
- «Перекид помилково сплаченого єдиного внеску зар. платіжне доручення № 204 від 27.01.2011 року у сумі 577,00 грн. на підставі заяви Горлівського УГГ ВАТ «Донецькоблгаз» №1191/04 від 25.02.2011 року»;
- «Перекид помилково сплаченого єдиного внеску зар. платіжне доручення № 264 від 07.02.2011 року у сумі 149908,48 грн. на підставі заяви Горлівського УГГ ВАТ «Донецькоблгаз» №1191/04 від 25.02.2011 року»;
- «Перекид помилково сплаченого єдиного внеску зар. платіжне доручення №482 від 18.02.2011 року в сумі 176200,00 грн. на підставі заяви Горлівського УГГ ВАТ «Донецькоблгаз» №1191/04 від 25.02.2011 року»;
- «Перекид помилково сплаченого єдиного внеску зар. платіжне доручення №4 88 від 18.02.2011 року в сумі 185,00 грн. на підставі заяви Горлівського УГГ ВАТ «Донецькоблгаз» №1191/04 від 25.02.2011 року».
Як встановлено судом та не заперечувалось представником відповідача, остаточне перерахування коштів відповідачем було здійснено у період з червня по листопад 2011 року. Також зазначене підтверджується обліковими картками, які долучені до матеріалів справи.
З урахуванням викладеного вище, суд дійшов висновку про те, що недоїмка по єдиному внеску у відповідача виникла в результаті неправомірних дій органу Пенсійного фонду в частині виготовлення документів для повернення платнику єдиного внеску помилково сплачених коштів, а не коригування платежів єдиного внеску, шляхом здійснення перерахунку коштів в сумі 2873,14 грн. та 507 369,13 грн. на необхідні розрахункові рахунки та не у строки передбачені законодавством.
Крім того, Конституцій Суд України у рішенні від 30 травня 2001 року № 7-рп/2001 у справі за конституційним зверненням відкритого акціонерного товариства «Всеукраїнський Акціонерний Банк» щодо офіційного тлумачення положень пункту 22 частини першої статті 92 Конституції України, частини першої, третьої статті 2, частини першої статті 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення (справа про відповідальність юридичних осіб) зазначає про те, що Конституція України встановила, що склад правопорушення як підстава притягнення особи до юридичної відповідальності та заходи державно-примусового впливу за його вчинення визначаються виключно законом, а не будь-яким іншим нормативно-правовим актом, що юридична відповідальність особи має індивідуальний характер, що ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення, та бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення (статті 58, 61, пункти 1, 22 частини першої статті 92 Конституції України).
В статті 8 КАС України зазначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до частини першої статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Верховенство права - це панування права в суспільстві. Верховенство права вимагає від держави його втілення у правотворчу та правозастосовну діяльність, зокрема у закони, які за своїм змістом мають бути проникнуті передусім ідеями соціальної справедливості, свободи, рівності тощо. Одним з проявів верховенства права є те, що право не обмежується лише законодавством як однією з його форм, а включає й інші соціальні регулятори, зокрема норми моралі, традиції, звичаї тощо, які легітимовані суспільством і зумовлені історично досягнутим культурним рівнем суспільства
Дана позиція Конституційного суду України знайшла своє відображення в п. 8 ч. 3 ст. 2 КАС України, відповідно до якої, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Таким чином, однією із засад адміністративного судочинства є співрозмірність між юридичними фактами (діями, подіями) та несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи - страхувальника і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.
Також, враховуючи ту обставину, що Горлівське УГГ ПАТ «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз», як страхувальник, у встановлений строк правомірно сплатив суми єдиного внеску за січень-лютий 2011 року (8,41% та 36,92%), що відповідає вимогам законодавства, на рахунок Територіального органу Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для обслуговування коштів єдиного внеску, та, помилковість сплати єдиного внеску на інший рахунок, що відбулося по вині суб'єкта владних повноважень, за відсутності в діях платника єдиного внеску складу правопорушення не може бути підставою для застосування відносно нього відповідальності, передбаченої п.п.10, п. 2, ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
До того ж, суд вважає твердження представника відповідача про те, що платник єдиного внеску міг самостійно визначити відповідний рахунок виходячи з Довідника технічних символів, які використовуються з метою кодування рахунків для зарахування коштів, що підлягають розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого наказом Державного казначейства України від 28 вересня 2010 року №350, і Інструкції про відкриття аналітичних рахунків для обліку операцій по виконанню бюджетів в системі Державного казначейства, затвердженої наказом Державного казначейства України від 28 листопада 2000 року №119 (із змінами, зокрема, внесеними згідно з наказом Державного казначейства від 28 вересня 2010 року № 349), необґрунтованими та непринятними, оскільки вони не зареєстровані в Міністерстві юстиції України, а отже, не є нормативно-правовими актами.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» в особі Горлівського управління по газопостачанню та газифікації м. Горлівка до управління Пенсійного фонду України в Центрально - Міському районі м. Горлівки Донецької області про скасування рішення управління Пенсійного фонду України в Центрально - Міському районі м. Горлівки Донецької області про скасування рішення № 2667/24805659 від 28.12.2011 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись Конституцією України та ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 45-46, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 160, 162, 163, 167, 185-186, 254,257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» в особі Горлівського управління по газопостачанню та газифікації до управління Пенсійного фонду України в Центрально - Міському районі м. Горлівки Донецької області про скасування рішення управління Пенсійного фонду України в Центрально - Міському районі м. Горлівки Донецької області про скасування рішення № 2667/24805659 від 28.12.2011 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску - задовольнити.
Скасувати рішення управління Пенсійного фонду України у Центрально - Міському районі м. Горлівки Донецької області скасування рішення № 2667/24805659 від 28.12.2011 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» в особі Горлівського управління по газопостачанню та газифікації витрати по сплаті судового збору у розмірі 32 грн. 19 коп.
Вступну та резолютивну частини постанови виготовлено у нарадчій кімнаті і проголошено 05 квітня 2012 року у присутності представників сторін.
Постанова у повному обсязі складена 10 квітня 2012 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Кочанова П.В.