ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
02.03.12Справа №2а-4341/11/2770
Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:
судді - Кравченко М.М.;
при секретарі - Маненковій А.І.,
за участю:
Прокурор: Череміс Олександр Олександрович, службове посвідчення №737 від 05.12.11р.
Представник позивача: ОСОБА_1, довіреність № 5665/09 від 27.09.2011 р.
Представник відповідача: ОСОБА_2, довіреність № б/н від 21.02.2012 р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Севастополі адміністративну справу за позовом Виконуючого обов'язки прокурора Ленінського району м. Севастополя в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Севастополя до Приватне акціонерне товариство "Кримндопроект" стягнення заборгованості
ВСТАНОВИВ:
Виконуючий обов'язки прокурора Ленінського району м. Севастополя в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Севастополя звернувся до суду з адміністративним позовом до Приватного акціонерного товариства "Кримндопроект" про стягнення заборгованості.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 23 грудня 2011 р. відкрито провадження в адміністративній справі № 2а-4341/11/2770
23 грудня 2011 р. підготовче провадження по справі закінчене, справа призначена до судового розгляду.
У зв'язку з частковою сплатою ПАТ «Кримндопроект», 2 березня 2012 р. представником позивача надана заява про зменшення суми заборгованості, просить суд стягнути з ПАТ «Кримндопроект» заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 105849,47 грн.
У судовому засіданні прокурор та представник позивача підтримали позовні вимоги, просили суд задовольнити позов з урахуванням часткової сплати суми заборгованості відповідачем.
Представник відповідача проти задоволення позову не заперечував.
Заслухавши думку прокурора, представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи та наявні докази, суд вважає позовні вимоги прокурора обґрунтованими, а позов - таким, що підлягає задоволенню виходячи з такого.
Відповідно до ст. 121 Конституції України, на прокуратуру покладається представництво інтересів громадян і держави в судах у випадках, передбачених законом.
Згідно ч. ч. 1,2 ст.60 Кодексу адміністративного судочинства України, у випадках, встановлених законом, прокурор має право звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах. Прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.
Відповідно до ст.36-1 Закону України "Про прокуратуру", підставою представництва прокуратурою у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються у відносинах між ними або з державою.
Рішенням Конституційного суду України № 3 -р п/99 від 08.04.99 визначено, що державні інтереси закріплені як Конституцією України, так і нормами інших правових актів, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає, у чому саме проявилося порушення матеріальних чи інших інтересів держави, обґрунтовує в позовній заяві необхідність їх захисту і визначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції в спірних відносинах.
Відповідно до п.1 Положення про Пенсійний України, затвердженого указом Президента України від 06.04.11 №384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України Міністра соціальної політики України (далі - Міністр). Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок). Відповідно до ст. 12 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-УІ, завданнями Пенсійного фонду є забезпечення збору єдиного внеску, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску.
Ненадходження і несвоєчасне надходження коштів негативно позначається на діяльності Пенсійного фонду України, його структурних підрозділів на місцях та інших фондів соціальної спрямованості, веде до недостатнього фінансування основних напрямів роботи щодо соціального забезпечення громадян України, тим самим порушуються економічні інтереси держави й основи загальнообов язкового державного соціального страхування в Україні.
ПРАТ «Кримндопроект» є платником єдиного внеску відповідно до положень ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» /далі, Закону/ та включено до реєстру страхувальників УПФУ в Ленінському районі м. Севастополя.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», п. 4.3.1 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Постановою ПФУ від 27.09.10 №21-5, обчислення єдиного внеску здійснюється щомісячно на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які нараховується єдиний внесок. Платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з територіальним органом Пенсійного фонду за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань. Базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - календарний рік. Згідно ч. 5 ст. 9 Закону, Сплата єдиного внеску здійснюється виключно у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки територіальних органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для його зарахування.
Розмір єдиного внеску та пропорції його розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування визначено ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та розділом III Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Постановою ПФУ від 27.09.10 №21-5.
Згідно абз.1 п.1 ч.1 ст. 7 Закону, єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці" ( 108/95-ВР ), та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно- правовими договорами;
Відповідно до ч.1 ст. 8 Закону, п. 3.1.1 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, розмір єдиного внеску для кожної категорії платників, визначених цим Законом, та пропорції його розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування встановлюються з урахуванням того, що вони повинні забезпечувати застрахованим особам страхові виплати і соціальні послуги, передбачені законодавством про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; фінансування заходів, спрямованих на профілактику страхових випадків; створення резерву коштів для забезпечення страхових виплат та надання соціальних послуг застрахованим особам; покриття адміністративних витрат із забезпечення функціонування системи загальнообов'язкового державного соціального страхування. Єдиний внесок для платників, зазначених у пункті 1 (крім абзацу сьомого) частини першої статті 4 цього Закону, встановлюється у відсотках до визначеної абзацом першим пункту 1 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску (за винятком винагороди за цивільно-правовими договорами) відповідно до класів професійного ризику виробництва, до яких віднесено платників єдиного внеску, з урахуванням видів їх економічної діяльності /відповідно до приведеної у Законі таблиці/.
Відповідно до ч. 12 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», п. 4.2.4 Інструкції, єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).
Відповідно до наданих відповідачем до УПФУ в Ленінському районі м. Севастополя звітів про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування загальна сума нарахованого єдиного внеску, що підлягає сплаті, складає 105849,47 грн.
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанову складено та підписано в порядку частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України 5 березня 2012 року.
Керуючись, ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з ПАТ «Кримндопроект» , юридична адреса: 99011, м. Севастополь, вул. Демідова, 13, ЕДРПОУ 02497878 на користь УПФУ в Ленінському районі м. Севастополя, юридична адреса: 990003 м. Севастополь, вул. Карантинна, б. 16, кв. 56-58 (р/р 37197006002703, р/р 37198083002703, р/р 37197073002703, р/р 37195086002703 в УДКУ м. Севастополі, МФО 384027, ЄДРПОУ 22274991) заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 105849,47 грн. на р/р 37197006002703 заборгованість в сумі 105849,47 грн.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені ст. 186 КАС України.
Постанова не набрала законної сили.
Суддя М.М. Кравченко