Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
20.12.2007 р. № 6/92
Окружний адміністративний суд міста Києвав у складі:
головуючого - судді Добрянської Я.І.,
секретаря судового засідання Голубенко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Дочірня компанія "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"
доСпеціалізована державна податкова інспекція м.Києві по роботі з великими платниками податків
про визнання протиправними і скасування податкових повідомлень-рішень
ВСТАНОВИВ:
за участю представників
позивача Зубар О.В. (довіреність від 09.01.2007 р. № 2-38Д); Собко О.В. (довіреність від 20.09.2007 р. № 2-119Д)
відповідача Кравчук Т.О. (довіреність від 01.02.2007 р. № 141/9/10-110).
Суддя Добрянська Я.І.
Секретар судового засідання Голубченко О.В.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 20.12.2007 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Дочірня компанія «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»в суд з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великим платниками податків про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень, винесених Спеціалізованою державною податковою інспекцію у м. Києві по роботі з великим платниками податків № 0000834120/1 від 07.05.2007 р. та № 0000834120/2 від 20.07.2007 р., згідно якими донараховано рентну плату в розмірі 417793,68 грн., них основного платежу 278529,12 грн. та 139264,56 грн. штрафних (фінансових) санкцій.
В ході судового розгляду представник позивача уточнив позовні вимоги та просив суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення:
№ 0000834120/1 від 07.05.2007 р.;
№ 0000834120/2 від 20.07.2007 р.;
№ 0000834120/3 від 26.09.2007 р.;
та визнати протиправними дії Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великим платниками податків
Позовні вимоги вмотивовані тим, що відповідачем зроблений помилковий висновок щодо порушення позивачем ст. 3 Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік» від 23.12.2004 р. № 2285-IV, ст.. 3 «Про Державний бюджет України на 2005 рік»від 30.12.2005 р. № 3235-IV та п. 2 «Порядку обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2001 р. № 256, в результаті чого занижено податкове зобов’язання зі сплати рентної плати за природний газ на суму 417793,68 грн.
Відповідач проти позову заперечує та в обґрунтування зазначає наступне.
Згідно п.1 наказів Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»№ 522 від 18.11.2003 р. та № 153 від 31.03.2004 р., ДК "Укргазвидобування" зобов'язується проводити нарахування та сплату рентної плати за газовий конденсат за місцем реєстрації як платника податків згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 256 від 22.03.2001 р. (зі змінами та доповненнями) "Про затвердження порядку обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат".
ГПУ "Львівгазвидобування" проводить нарахування і сплату рентної плати за газовий конденсат з січня 2005 року .
На думку відповідача, податкові зобов'язання щодо податків, пов'язаних з використанням природних ресурсів надр, мають виконуватися власниками спеціальних дозволів на право користування нафтогазоносними надрами.
Відповідач стверджує, що існують розбіжності між обсягами видобутого природного газу, задекларованими підприємством у розрахунках рентної плати, поданих до податкового органу, та фактичними обсягами видобутого природного газу, зазначеними у балансах фактичного надходження та реалізації природного газу, в результаті чого підприємством в порушення ст. З Закону України "Про державний бюджет України на 2005 рік" від 23 грудня 2004 року № 2285-1У (із змінами та доповненнями), ст. З Закону України від 20.12.2005 № 3235-ІУ „Про Державний бюджет України на 2006 рік", ст. 14 Закону України від 12.07.2001 р. №2665-111 «Про нафту і газ», п.2 «Порядку обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України під 22.03.2001р. № 256 (із змінами та доповненнями), занижено податкові зобов'язання зі сплати рентної плати за природний газ. Тому, застосування до позивача штрафних санкцій відповідає вимогам чинного законодавства. Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, - ВСТАНОВИВ: Державна податкова інспекція у м. Львові здійснила виїзну планову перевірку Дочірньої компанії "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" за період з 01.04.2005 р. по 30.09.2006 р. з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, за результатами якої складено акт перевірки від 24.01.2007р. №22/23-0/25560533.
На підставі акту перевірки Спеціалізованою державною податковою інспекцію у м. Києві по роботі з великим платниками податків прийнято податкове повідомлення рішення від 16.02.2007р. №0000834120/0 на загальну суму 2017162,08 грн. (1008581,04 грн. –основного платежу та 10085810,04 грн. –штрафні санкції).
Позивач не погодився з податковим повідомленням - рішенням від 16.02.2007р. №0000834120/0 та в порядку передбаченому п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 20.12.2000 р. № 2181-ІІІ, подав скаргу до СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП.
За результатами розгляду скарги прийнято рішення, яким скарга ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" задоволена частково, а саме, скасована частина сума податкового зобов'язання з рентної плати.
На підставі рішення про результати розгляду скарги СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП прийнято податкове повідомлення-рішення від 07.05.2007р. №0000834120/1 на загальну суму 417793,68 грн., з яких 278529,12 грн. – основного платежу та 139264,56 грн. –штрафних (фінансових) санкцій.
В подальшому ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" подана скарга до Державної податкової адміністрації у м. Києві.
За результатами розгляду скарги ДПА у м. Києві прийнято рішення, яким скарга ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" залишена без задоволення, податкове повідомлення-рішення від 07.05.2007р. №0000834120/1 - без змін.
На підставі рішення про результати розгляду скарги ДПА у м. Києві прийнято податкове повідомлення-рішення від 20.07.2007р. №0000834120/2.
Позивач не погодився з рішенням про результати розгляду скарги ДПА у м. Києві, та оскаржив його до Державної податкової адміністрації України. За результатами розгляду скарги ДПА України прийнято рішення, яким скарга ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" залишена без задоволення, податкове повідомлення-рішення від 07.05.2007р. №0000834120/2 - без змін. Відповідачем, на підставі вищевказаного рішення прийнято податкове повідомлення –рішення від 26.09.2007 р. № 0000834120/3 на загальну суму 417793,68 грн.
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, між ГПУ "Львівгазвидобування" та ТОВ «Карпатигаз" (код ЄДРПОУ 30162340) було укладено договори про спільну діяльність без утворення юридичної особи, згідно яких проводились спільні розробки окремих свердловин (видобуток природного газу), а саме: згідно договору про спільну діяльність № 2 від 10.06.2002 р. ГПУ "Львівгазвидобування передало у майно спільної діяльності свердловину № 36 Летнянського газового родовища на термін дії даного договору.
Підприємством для перевірки представлено баланси фактичного надходження та реалізації природного газу, нафти, газового конденсату ГПУ "Львівгазвидобування".
На видобування та експлуатацію Летнянського родовища (на якому знаходиться свердловина №36) видана ліцензія (спеціальний дозвіл) реєстраційний №1806 від 25.03.1999 року. Дану ліцензія погоджено Мінекобезпеки України від 23.12.1997 р за №11-5/823 та Державним наглядом охорони природи України від 02.04.1198 року за №09-11/798. Термін дії ліцензії 19 років. Власник ліцензії є ГПУ "Львівгазвидобування" ДК "Укргазвидобування " НАК "Нафтобаз України ".
На думку відповідача, розрахунки рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин по свердловині №36 Летнянського газового родовища проводило ТОВ «Карпатигаз", не маючи відповідного спеціального дозволу (ліцензії*).
Відповідно до Порядку обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22 березня 2001 р. № 256, платниками рентної плати є суб'єкти господарювання, які добувають вуглеводневу сировину на підставі спеціальних дозволів (ліцензій) на право користування надрами, виданих в установленому законодавством порядку (далі - платники). Об'єктом оподаткування рентною платою є обсяг видобутої вуглеводневої сировини. Сума рентної плати визначається платниками відповідно до обсягу видобутої ними вуглеводневої сировини та встановлених законом ставок рентної плати.
Згідно п.1 наказів Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»№ 522 від 18.11.2003 р. та № 153 від 31.03.2004 р., ДК "Укргазвидобування" зобов'язується проводити нарахування та сплату рентної плати за газовий конденсат за місцем реєстрації як платника податків згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 256 від 22.03.2001 р. (зі змінами та доповненнями) "Про затвердження порядку обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат".
ГПУ "Львівгазвидобування" проводить нарахування і сплату рентної плати за газовий конденсат з січня 2005 року .
Тому, податкові зобов'язання щодо податків, пов'язаних з використанням природних ресурсів надр, мають виконуватися власниками спеціальних дозволів на право користування нафтогазоносними надрами.
Позивачем порушено ст.. 3 Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік», ч. 4 ст. 14 Закону «Про нафту та газ», п. 7.5 ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»та п.2 «Порядку обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат», що призвело до заниження податкового зобов’язання на загальну суму417739,68 грн., з урахуванням штрафних санкцій, застосованих відповідно до п.п. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Суд не погоджується з висновками відповідача виходячи з наступного.
Відповідно до статті 55 Господарського кодексу України суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.
Суб'єктами господарювання є:
1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку;
2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Відповідно до ст. 64 Господарського кодексу України підприємство має право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, погоджуючи питання про розміщення таких підрозділів підприємства з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Такі відокремлені підрозділи не мають статусу юридичної особи і діють на основі положення про них, затвердженого підприємством. Підприємства можуть відкривати рахунки в установах банків через свої відокремлені підрозділи відповідно до Закону.
Згідно зі ст. 95 Цивільного кодексу України філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Філії не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення. Керівники філій призначаються юридичною особою і діють на підставі виданої нею довіреності. Відомості про філії юридичної особи включаються до єдиного державного реєстру.
Отже, філія ГПУ „Львівгазвидобування” не виступає окремим суб’єктом господарювання і здійснює господарські операції, у тому числі сплачує рентну плату, лише від імені та в інтересах юридичної особи ДК „Укргазвидобування” в межах наданих повноважень.
Як вбачається з матеріалів справи, рента плата сплачувалася оператором спільної діяльності (ГПУ „Львівгазвидобування”).
Розрахунки та сплата рентної плати за природний газ, видобутий у спільній діяльності на свердловині № 36 Летнянського газового родовища фактично здійснювались ДК „Укргазвидобування” в особі філії ГПУ „Львівгазвидобування” –власником ліцензії, на підставі наступних документів (копії наявні в матеріалах справи):
· Податковий розрахунок рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобуваються на території України за квітень 2005 року. на суму 100076,66 грн.
· Податковий розрахунок рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобуваються на території України за травень 2005 року. на суму 92811,64 грн.
· Податковий розрахунок рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобуваються на території України за червень 2005 року. на суму 85640,82 грн.
Всього нараховано зобов’язань 278529,12 грн.
· Платіжне доручення №43 від 21.04.2005 р. на суму 30000,00грн. про сплату рентної плати за ІІ декаду квітня;
· Платіжне доручення № 2 від 12.05.2005р. на суму 100000,00 грн. про сплату рентної плати за квітень 2005р.
· Платіжне доручення №45 від 08.06.2005 р. на суму 93000,00грн. про сплату рентної плати за травень 2005р.
· Платіжне доручення №62 від 24.06. 2005 р. на суму 5000,00 грн. про сплату рентної плати за травень 2005р.
· Платіжне доручення №71 від 07.07.2005 р. на суму 85641,00грн. про сплату рентної плати за червень 2005р.
Всього сплачено до бюджету 313 641,00 грн.
Таким чином, за фактично видобутий обсяг природного газу, на рахунок бюджету поступила повністю вся сума, задекларована управлінням і визначена податковим органом. Доказів повернення зайво сплаченої суми рентної плати відповідач не надав.
Враховуючи те, що оператором спільної діяльності є ДК „Укргазвидобування” (суб’єкт господарювання, який видобуває вуглеводневу сировину) в особі філії ГПУ „Львівгазвидобування”, порушення чинного законодавства при сплаті рентної плати ГПУ „Львівгазвидобування” відсутні.
У відповідності до п. 3 «Порядку ведення податкового обліку результатів спільної діяльності на території України без створення юридичної особи», затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 30.09.2004р. № 571, облік результатів спільної діяльності ведеться уповноваженим платником окремо від обліку результатів іншої господарської діяльності такого платника. Уповноважений платник несе відповідальність за утримання та перерахування до бюджету податку, який було обчислено від спільної діяльності.
Отже, облік обсягу природного газу та газового конденсату, видобутого у спільній діяльності окремо від обсягу, видобутого у власній господарській діяльності, а також нарахування та сплата рентної плати з такого обсягу спільною діяльністю відповідає вищевказаному Порядку та є правомірним.
Таким чином, рентна плата ДК “Укргазвидобування” нарахована та сплачена повністю, заниження зобов‘язань по рентній платі за природний газ відсутнє.
Суд вважає, що податковим органам зроблено помилковий висновок про порушення позивачем вимог Закону.
З урахуванням наведеного вище, суд дійшов висновку, що відповідач прийняв податкові повідомлення –рішення, які не відповідають чинному законодавству України.
Однак, позивачем не доведено протиправність дій Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великим платниками податків щодо прийняття податкових повідомлень –рішень.
Відповідно до 4.11 Наказу Державної податкової адміністрації України від 10.08.2005 року N 327 «Про затвердження Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.08.2005 р. за N 925/11205 (із змінами і доповненнями, внесениминаказом Державної податкової адміністрації Українивід 13.06.2007 року N 354), податкове повідомлення-рішення (рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій) приймається керівником податкового органу (його заступником) протягом десяти робочих днів від дня реєстрації акта невиїзної документальної, виїзної планової чи позапланової перевірок або вручення його поштою суб'єкту господарювання (на підставі відмітки на поштовому повідомленні), а за наявності заперечень посадових осіб суб'єкта господарювання до акта перевірки - приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень і надання (надсилання) письмової відповіді суб'єкту господарювання.
У разі невручення поштою рекомендованого листа з одним примірником акта перевірки (у зв'язку з відсутністю суб'єкта господарювання за вказаним місцезнаходженням) податкове повідомлення (рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій) приймається протягом трьох робочих днів від дня повернення листа до органу державної податкової служби.
Згідно з п. 4.12 цього наказу № 327, податкове повідомлення-рішення (рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій) вручається суб'єкту господарювання у порядку та строки, визначені чинним законодавством.
Податкові повідомлення –рішення були вручені позивачу своєчасно та в порядку передбаченому наказом ДПА України № 327.
Таким чином, дії відповідача щодо винесення податкових повідомлень –рішень відповідають чинному законодавству.
Згідно з ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Всупереч наведеним вимогам відповідач, як суб’єкт владних повноважень, не довів правомірності прийнятих ним рішень.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Згідно зі ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа.
Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу –відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Згідно Прикінцевих та перехідних положень КАС України до набрання чинності законом, який регулює порядок сплати і розмір судового збору, розмір цього збору за подання позовів немайнового характеру визначається відповідно до пп. „б” п.1 ст. 3 Декрету Кабінету Міністрів України „Про державне мито”, тобто –3,40 грн.
У зв’язку з тим, що судом позов немайнового характеру задовольняється частково, судові витрати позивача зі сплати судового збору підлягають відшкодуванню йому з місцевого бюджету в половинному розмірі від максимальної ставки судового збору.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 97, 158-163 КАС України, адміністративний суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2.Скасувати податкові повідомлення-рішення винесені Спеціалізованою державною податковою інспекцією у м. Києві по роботі з великим платниками податків № 0000834120/1 від 07.05.2007 р., № 0000834120/2 від 20.07.2007 р. та № 0000834120/3 від 26.09.2007 р., в іншій частині позову відмовити.
3. Присудити на користь Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»судові витрати в сумі 1,70 грн. судового збору з місцевого бюджету.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий - суддя Добрянська Я.І.