Постанова № 2310334, 02.07.2008, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.07.2008
Номер справи
22-а-1178/2008
Номер документу
2310334
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 липня 2008 року м. Львів

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі :

судді - доповідача - Олендера І.Я.,

суддів - Шавеля Р.М., Любашевського В.П.,

при секретарі судового засідання - Романишин О.Р.,

з участю сторін:

від позивача - Переймибіда Р.Б. - представник,

від відповідача - Пащенко В.В. - представник,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу

за апеляційною скаргою - Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції, м. Тернопіль

на постанову Господарського суду Тернопільської області від 23.07.2007р.

у справі №7/42-1695

за позовом Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції, м. Тернопіль

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Тернопільхлібпром», м. Тернопіль

про зобов'язання до вчинення дій, -

в с т а н о в и л а :

Постановою господарського суду Тернопільської області від 23.07.2007р. по справі № №7/42-1695 за позовом Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції, м. Тернопіль до Товариства з обмеженою відповідальністю «Тернопільхлібпром», м. Тернопіль про зобов'язання до вчинення дій, в задоволені позову було відмовлено.

Суд першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови виходив з того, що суду не було надано доказів про розпочате службове розслідування проти службових осіб які проводили перевірку Відповідача.

Апелянт у справі Тернопільська ОДПІ, з постановою суду не погоджується, подала апеляційну скаргу, просить постанову суду скасувати, та позов задовольнити з підстав, наведених в апеляційній скарзі.

В обґрунтування поданої апеляційної скарги представник апелянта покликається на те, що стосовно працівників Тернопільської ОДПІ, які проводили перевірку ТОВ «Тернопільхлібпром» розпочато службове розслідування та призначено проведення виїзної позапланової перевірки ТзОВ «Тернопільхлібпром» на підставі п.8. ч.6 ст.11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні». Скаржник зазначає, що Відповідач ухиляється від проведення виїзної позапланової документальної перевірки фінансово-господарської діяльності підприємства, про що складено Акт відмови від допуску до перевірки від 04.04.2007р. №348/23-112/30836947.

В свою чергу, Відповідач в заперечення вимог та підстав апеляційної скарги вказує на те, що Позивачем- Тернопільською об'єднаною державною податковою інспекцією не було надано доказів про розпочате службове розслідування проти службових осіб, які проводили перевірку Відповідача. Тому, на думку Відповідача не має підстав для здійснення позапланової перевірки підприємства.

Представник позивача в судовому засіданні вимоги апеляційної скарги підтримав та просить таку задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти доводів апеляційної скарги та просить таку відхилити, оскільки вважає її безпідставною, а оскаржуване судове рішення законним і обґрунтованим.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Колегією суддів апеляційної інстанції встановлено, що на виконання розпорядження Державної податкової адміністрації України від 21.02.2007р. №50-р зі змінами, внесеними розпорядженням ДПА України від 02.04.2007р. №106-р, розпорядженням Державної податкової адміністрації в Тернопільській області від 02.04.2007р. №64-р з метою з'ясування всіх обставин, зазначених у депутатських зверненнях народного депутата України ОСОБА_1, щодо можливих порушень чинного законодавства при прийнятті рішення про відшкодування податку на додану вартість розпочато службове розслідування, в тому числі стосовно працівників Тернопільської ОДПІ, які проводили перевірку ТзОВ «Тернопільхлібпром» та призначено проведення виїзної позапланової перевірки ТДНТП «Промінь» на підставі п.8. ч.6 ст.11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»(а.с.11-21).

На виконання вимог, вказаних вище розпорядчих документів ДПА України та ДПА в Тернопільській області, розпорядженням Тернопільської ОДПІ від 02.04.2007р. №14-р розпочато службове розслідування щодо правомірності дій ГДПРІ ОСОБА_2, ГДПРІ ОСОБА_3, ГДПРІ ОСОБА_4, ГДПРІ ОСОБА_5, СДПРІ ОСОБА_6, ГДПРІ ОСОБА_7, які були задіяні в організації і проведенні документальної перевірки ТОВ «Тернопільхлібпром».

Наказом Тернопільської ОДПІ від 03.04.2007р. №369 в межах службового розслідування, на підставі п.8 ч.6 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» організовано проведення позапланової виїзної документальної перевірки ТОВ «Тернопільхлібпром» за період з 01.10.2005р. по 30.09.2006р. тривалістю 10 робочих днів з 03.04.2007р. по 17.04.2007р.(а.с.10).

На підставі направлення на проведення перевірки від 03.04.2007р. № 002127, 04 квітня 2007 року, працівниками Позивача, в складі, визначеному наказом Тернопільської ОДПІ від 03.04.2007р. № 369 здійснено вихід на об'єкт перевірки - Товариство з обмеженою відповідальністю «Тернопільхлібпром» за юридичною адресою: м.Тернопіль, вул. С.Будного, 3 та вручено копію наказу про проведення перевірки під розписку (а.с.10).

Посадові особи ТзОВ «Тернопільхлібпром» 04.04.2007р. копію направлення на проведення перевірки посадові особи отримувати відмовились, працівників державної податкової служби не було допущено до проведення виїзної позапланової документальної перевірки фінансово-господарської діяльності підприємства, про що складено Акт відмови від допуску до перевірки від 04.04.2007р. №348/23-112/30836947(а.с.8).

Тернопільська ОДПІ направила на адресу Відповідача лист від 04.04.2007р. №25458/7/23-00 (вхідний від 05.04.2007р. №8/57) з роз'ясненням підстав проведення перевірки та з вимогою припинити дії, які перешкоджають здійсненню повноважень посадових осіб органу ДПС та надати 05.04.2007р. в приміщенні «Тернопільхлібпром» документи для проведення перевірки (а.с.7).

05.04.2007р. посадовими особами ТОВ «Тернопільхлібпром» працівників Позивача не було допущено до проведення перевірки, про що оперуповноваженим ВПМ Тернопільської ОДПІ ОСОБА_8 спільно з членами робочої групи, в присутності понятих та головного бухгалтера ТОВ «Тернопільхлібпром» ОСОБА_9 складено акт відмови від допуску до проведення перевірки (а.с.5).

Суд першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови виходив з того, що суду не було надано доказів про розпочате службове розслідування проти службових осіб які проводили перевірку Відповідача, однак не враховано наступного.

Відповідно до п.4 Указу Президента України «Про деякі заходи з дерегулювання підприємницької діяльності», про деякі заходи з дерегулювання підприємницької діяльності Вищестоящий контролюючий орган може за власною ініціативою перевірити достовірність висновків нижчестоящого контролюючого органу шляхом перевірки документів обов'язкової звітності суб'єкта підприємницької діяльності або висновків акта перевірки, складеного нижчестоящим контролюючим органом. Вищестоящий контролюючий орган вправі прийняти рішення щодо повторної перевірки суб'єкта підприємницької діяльності лише у тому разі, коли стосовно посадових або службових осіб контролюючого органу, які проводили планову або позапланову перевірку зазначеного суб'єкта, розпочато службове розслідування або порушено кримінальну справу. Державна податкова адміністрація України вправі прийняти рішення про проведення повторної перевірки суб'єкта підприємницької діяльності у  разі, коли таке рішення оформляється наказом за підписом її Голови.

Пунктом 8 частини 6 ст.11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» встановлено, що позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться у разі, коли вищестоящий орган державної податкової служби в порядку контролю за достовірністю висновків нижчестоящого органу державної податкової служби здійснив перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або висновків акту перевірки, складеного нижчестоящим контролюючим органом, та виявив їх невідповідність вимогам законів, що призвело до ненадходження до бюджетів сум податків та зборів (обов'язкових платежів).

Позапланова виїзна перевірка у цьому випадку може ініціюватися вищестоящим органом державної податкової служби лише у тому разі, коли стосовно посадових або службових осіб нижчестоящого органу державної податкової служби, які проводили планову або позапланову виїзну перевірку зазначеного платника податків, розпочато службове розслідування або порушено кримінальну справу.

Відповідно до ст.69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що мають значення для правильного вирішення спору.

Судом першої інстанції не було враховано того, що на виконання вимог, вказаних вище розпорядчих документів ДПА України та ДПА в Тернопільській області, розпорядженням Тернопільської ОДПІ від 02.04.2007р. №14-р розпочато службове розслідування щодо правомірності дій ГДПРІ ОСОБА_2, ГДПРІ ОСОБА_3, ГДПРІ ОСОБА_4, ГДПРІ ОСОБА_5, СДПРІ ОСОБА_6, ГДПРІ ОСОБА_7, які були задіяні в організації і проведенні документальної перевірки ТОВ «Тернопільхлібпром».

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Суд першої інстанції вирішуючи справу по суті належної оцінки даним фактам не надав, як наслідок невірно застосував норми матеріального права та безпідставно відмовив у задоволенні позову.

Враховуючи вище наведене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції ґрунтується на неповно, не об'єктивно і всебічно не з'ясованих обставинах, не відповідає вимогам ст.ст.2,10,11,71,72,86,138,143,159,161-163 КАС України, прийнята з порушенням норм матеріального права, доводи апеляційної скарги відповідача її спростовують.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 КАС України колегія суддів, -

п о с т а н о в и л а :

Апеляційну скаргу Тернопільської Об'єднаної державної податкової інспекції, - задовольнити.

Постанову Господарського суду Тернопільської області від 23 липня 2007 року в справі №7/42-1695 за позовом Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції, м. Тернопіль до Товариства з обмеженою відповідальністю «Тернопільхлібпром», м. Тернопіль про зобов'язання до вчинення дій, - скасувати та прийняти нову постанову.

Позов Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції, м. Тернопіль до Товариства з обмеженою відповідальністю «Тернопільхлібпром», м. Тернопіль про зобов'язання до вчинення дій - задовольнити.

Зобов'язати Товариства з обмеженою відповідальністю «Тернопільхлібпром», м. Тернопіль припинити дії, які перешкоджають здійсненню повноважень посадових осіб органу державної податкової служби та зобов'язати допустити робочу групу, визначену у наказі Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції від 03 квітня 2007 року № 369, до проведення позапланової виїзної документальної перевірки на підставі п.8 ч.6 ст.11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» за період з 01.10.2005 року по 30.09.2006 року та надати усі необхідні для її проведення документи в повному обсязі.

Постанова набирає законної сили негайно після проголошення.

 На постанову апеляційного суду може бути подано касаційну скаргу безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після проголошення, а у разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення постанови в повному обсязі.

 

Головуючий суддя :  І.Я.Олендер

  Судді: Р.М.Шавель

В.П.Любашевський