Постанова № 2303046, 16.10.2008, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
16.10.2008
Номер справи
2-а-1501/08
Номер документу
2303046
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

16.10.08Справа №2-а-1501/08 (19:44) м. СімферопольОкружний адміністративний суд АР Крим у складі судді Кушнової А.О. , при секретарі Габрись П.С. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції в м. Керчі АР Крим, м. Керч

до ТОВ "Морське товариство Холдінг", м. Керч

про стягнення 3392,19 грн. заборгованості з земельного податку

за участю:

від позивача : не зявився;

від відповідача: не зявився

Суть спору: ДПІ в м. Керчі звернулася до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом та просить стягнути з відповідача 3392,19 грн. податкового боргу по земельному податку .

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем не сплачена узгоджена податкова заборгованість із сплати земельного податку.

За таких обставин, позивач просить стягнути з відповідача спірну заборгованість на підставі рішення суду відповідно до пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Позивач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про дату, час і місце судового засідання повідомлений належним чином, надав суду клопотання про розгляд справи за відсутності його представника, на задоволенні позовних вимог наполягає.

Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про дату, час і місце судового засідання повідомлений належним чином та завчасно рекомендованою кореспонденцію з рекомендованим повідомленням про вручення. Відповідач заперечень проти позову не представив, про причини неявки суду не повідомив.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представника позивача, суд

ВСТАНОВИВ:

ТОВ «Морське товариство Холдінг» зареєстроване рішенням Керченської міської ради від 26.11.2003 р. як юридична особа та взято на облік, як платник податків у Державній податковій інспекції в м. Керчі АР Крим (а.с.22).

Згідно зі статтею 4 Закону України “Про систему оподаткування” № 1251-ХІІ від 25.06.91 р. (із змінами та доповненнями), платниками податків і зборів (обовязкових платежів) є юридичні особи, на яких відповідно до Законів України покладений обовязок сплачувати податки і збори.

Згідно зі ст. 9 Закону України “Про систему оподаткування” одним з обовязків платника податків є сплата у встановлені законами терміни сум податків і зборів (обовязкових платежів).

Враховуючи вищевикладене, відповідач є платником податків та зборів, передбачених Законом України “Про систему оподаткування”.

Відповідно до п. 1 ст. 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” № 509-ХІІ від 04.12.90 р. (із змінами та доповненнями) органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).

Станом на 23.07.08 р. у ТОВ «Морське товариство Холдінг» залишилася не погашеною сума податкового боргу в розмірі 3392,19 грн., у тому числі по штрафним санкціям 2046,72 грн. і пені 1345,47 грн.

14.05.2008 р. Державною податковою інспекцією у м. Керчі АР Крим по результатам невиїзної документальної перевірки ТОВ «Морське товариство Холдінг» з питань дотримання граничних термінів сплати земельного податку складено акт № 326/23-1/ 32681935 від 14.05.08 р. (а.с. 33), який був отриманий відповідачем 20.05.08 р., що підтверджується поштовим повідомленням № 1978379 (а.с. 33).

За порушення податкового законодавства, на підставі зазначеного акту перевірки, відносно відповідача прийняте податкове повідомлення-рішення: № 0000892301/0 від 27.05.08 р., яким визначено суму податкового зобовязання з земельного податку з юридичних осіб на суму 2046,72 грн. (а.с. 32), а також згідно з карткою особового рахунку : пеня за період з 28.03.06 р. по 07.03.08 р. у сумі - 1327,75 грн., пеня на суму не сплаченого податкового боргу 17,72 грн. Всього заборгованість склала - 3392,19 грн.

Зазначене податкове повідомлення-рішення отримано відповідачем 30.05.08 р., про що свідчить поштове повідомлення №2000887 (а.с. 32.).

У порядку ст. 71 КАС України відповідачем не надано доказів того, що податкове повідомлення-рішення прийнято з порушенням вимог діючого законодавства.

З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що відповідачем узгоджене податкове зобовязання, нараховане контролюючим органом, в сумі 3392,19 грн.

Судом встановлено, що Державною податковою інспекцією в м. Керчі АР Крим відповідачу 03.04.06 р. була виставлена перша податкова вимога за №1/109 на суму 6695,03 грн., яка отримана відповідачем 06.04.06 р., про що свідчить відмітка на повідомленні про вручення рекомендованої кореспонденції (а.с. 16).

06.05.06 р. Державною податковою інспекцією в м. Керчі АР Крим відповідачу була виставлена друга податкова вимога за №2/147 на суму 6695,02 грн., яка отримана відповідачем 10.05.06 р., про що свідчить відмітка на повідомленні про вручення рекомендованої кореспонденції (а.с. 16).

У звязку з частковим погашенням відповідачем сум податкового зобовязання заборгованість відповідача станом на 23.07.2008р. становить 3392,19 грн., в тому числі по штрафним санкціям 2046,72 грн. та 1345,47 грн. пені.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Закон України «Про плату за землю» від 3 липня 1992 року № 2535-XII (із змінами та доповненнями) визначає розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також напрями використання коштів, що надійшли від плати за землю, відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку.

Частиною першою статті 4 Закону України «Про плату за землю» встановлено, що розмір земельного податку не залежить від результатів господарської діяльності власників землі та землекористувачів.

Статтею 5 Закону України «Про плату за землю» встановлено, що об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди.

Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.

Положеннями частини першої статті 14 Закону України «Про плату за землю» визначено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Стаття 17 Закону України «Про плату за землю» передбачає, що податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Відповідно до статті 25 Закону України «Про плату за землю» за прострочення встановлених строків сплати податку (стаття 17 цього Закону) справляється пеня у розмірах, визначених законом.

Розмір пені за несвоєчасне внесення орендної плати передбачається у договорі оренди, проте він не може перевищувати ставки пені за несвоєчасну сплату земельного податку.

Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України “Про систему оподаткування”, платники податків зобовязані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни. Ненарахування та несплата податків з коштів (доходів), отриманих від здійснення господарської діяльності, є порушенням інтересів держави та суспільства.

Згідно ст. 2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обовязкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року N 2181-III (із змінами та доповненнями)є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Відповідно до п. 1.2 ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Пунктом 1.3 ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податковий борг (недоїмка) визначається як податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Як вбачається з матеріалів справи доказів оскарження в апеляційному чи судовому порядку зазначених податкових вимог та рішень суду не надано. Отже, сума податкових зобовязань вважається узгодженою. Протягом встановленого Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників перед бюджетами та державними цільовими фондами” строку сума податкового зобовязання відповідачем не погашена. В звязку з цим, в силу норм Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників перед бюджетами та державними цільовими фондами” зазначене податкове зобовязання набуло статусу податкового боргу.

Беручи до уваги вищезазначені факти, позовні вимоги визнаються судом такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до підпункту “а” пп. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” перша податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк.

Відповідно до підпункту “б” пп. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” друга податкова вимога направляється не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Згідно з пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені статтею 5 вказаного Закону, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Відповідач не спростував жодних фактів з приводу необґрунтованості позовних вимог та жодних доказів про сплату узгоджених податкових зобовязань суду не надав.

Відповідно до пп. 10.1.1 п. 10.1 ст. 10 Закону України „Про порядок погашення зобовязань перед бюджетом та державними цільовими фондами” у разі коли інші, передбачені цим Законом, заходи не дали позитивного результату, податковий орган здійснює за платника податків та на користь держави заходи щодо залучення додаткових джерел погашення суми податкового боргу шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а за їх недостатності шляхом продажу інших активів такого платника податків.

Підпунктом 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України „Про порядок погашення зобовязань перед бюджетом та державними цільовими фондами” встановлено, що підставою для примусового стягнення активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу є виключно рішення суду.

Підпунктом 16.1.1. пункту 16.1 статті 16 Закону № 2181 визначено, що після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

При самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків нарахування пені розпочинається від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом.

Відповідно до норм статті 17 Закону № 2181 штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством.

Штрафні санкції накладаються контролюючими органами, а у випадку, передбаченому пунктом 17.2 цієї статті Закону № 2181, самостійно нараховуються та сплачуються платником податків.

У разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у визначених розмірах.

З урахуванням наведеного суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати за землю з юридичних осіб у розмірі 2046,72 грн. та пені у розмірі 1345,47 грн., а всього 3392,19 грн. відповідно до пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Пунктом 11 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» встановлено право міжрайонних податкових інспекцій подавати до суду позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

В судовому засіданні 16.10.08 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

У повному обсязі постанову виготовлено 21.10.2008 року.

Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд АРК, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з ТОВ «Морське товариство Холдінг» (98300, м. Керч, вул. Кірова, 46, код ЄДР 32681935, р/р 2600801300054 та всіх інших розрахункових рахунків у місцевий бюджет м. Керчі АР Крим (р/р 33216811700019 в УДК в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740946, одержувач: Місцевий бюджет м. Керч, код платежу 13050100) податкову заборгованість у сумі 3392,19 грн. зі сплати земельного податку.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).

Суддя Окружного

адміністративного суду

Автономної Республіки Крим Кушнова А.О.