Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
15.10.08Справа №2-а-984/08 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі колегії суддів головуючої суддіТрещової О.Р. , судді Кушнової А.О., судді Циганової Г.Ю., при секретарі Єлжовій Н.М., за участю представника позивача - Русовича Олександра Володимировича, довіреність б/н від 01 березня 2008 року,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Комунального підприємства теплових мереж м.Красноперекопська, код ЄДРПОУ 20723344,
до Міністерства палива та енергетики України, код ЄДРПОУ 00013741, третяособа Державне підприємство «Енергоринок»
про скасування наказу
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернулося з позовом Комунальне підприємство теплових мереж м. Красноперекопська, до Міністерства палива та енергетики України про скасування наказу Міністерства палива та енергетики України від 19 червня 2007 року № 298 в частині виключення позивача з Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України від 23 червня 2005 року № 2711 «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємства паливно-енергетичного комплексу».
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 28.07.2008 року було відкрито провадження по справі.
У позовній заяві позивач зазначає, що на підставі наказу Міністерства палива та енергетики України від 10 листопада 2005 року № 568 Комунальне підприємство теплових мереж м. Красноперекопська, код ЄДРПОУ 20723344, було внесено до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України від 23 червня 2005 року № 2711 «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємства паливно-енергетичного комплексу» (номер особового запису - 0196).
В травні 2008 року Комунальному підприємству теплових мереж м. Красноперекопськ стало відомо про те, що підприємство виключене з Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України від 23 червня 2005 року № 2711, на підставі наказу Міністерства палива те енергетики України від 19 червня 2007 року № 298. Підставою для виключення з Реєстру, стало неподання звітності до Міністерства палива та енергетики України. З наказом Міністерства палива та енергетики України від 19 червня 2007 року № 298 Комунальне підприємство теплових мереж м. Красноперекопська не погоджується з тих підстав, що воно систематично у період з 28 листопада 2005 року направляло і направляє звітність за результатами проведення розрахунків із застосуванням механізмів, визначених вказаним Законом України від 23 червня 2005 року № 2711 «По заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», та просить скасувати зазначений наказ, що порушує права та інтереси позивача.
Під час розгляду справи позивач уточнив позовні вимоги та просив скасувати наказ Міністерства палива та енергетики України від 19 червня 2007 року № 298 в частині виключення позивача з Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України від 23 червня 2005 року № 2711 «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємства паливно-енергетичного комплексу», зобовязати Міністерство палива та енергетики України відновити позивача в переліку підприємств паливо енергетичного комплексу, які беруть участь в процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємства паливно-енергетичного комплексу», зобовязати Державне підприємство «Енергоринок» відновити позивача в Реєстрі підприємств паливо-енергетичного комплексу, які беруть участь в процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємства паливно-енергетичного комплексу».
У судовому засіданні представник позивача уточнені позовні вимоги підтримав у повному обсязі та пояснив, що є законодавчо визначені дві підстави виключення підприємства ПЕК з відповідного Реєстру це підстави, визначені п. 16 Порядку ведення реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, що беруть участь у процедурі погашення заборгованості, та користування його даними, затвердженого Постановою КМУ № 1163 від 07.12.2005 року, а саме:
1. Неподання ним протягом трьох місяців з дати видання Мінпаливенерго наказу про затвердження переліку звітності за результатами проведених згідно із Законом України від 23 червня 2005 року № 2711 «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємства паливно-енергетичного комплексу» розрахунків;
2. Надходження до адміністратора реєстру рішення підприємства про припинення участі у процедурі погашення заборгованості. Також позивач зазначив, що наказ Міністерства палива та енергетики України № 612 від 22.12.2005 року «Про затвердження Порядку надання звітності підприємствами, внесеними до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості згідно Закону України від 23 червня 2005 року № 2711 «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємства паливно-енергетичного комплексу» є незаконним, оскільки він не був зареєстрований Міністерством юстиції України, через що вказаний наказ в розумінні положень Указу Президента України № 493/92 від 03.10.1992 року не є нормативно-правовим актом України, а тому його положення не можуть бути застосовані.
Під час розгляду справи позивачем було заявлено клопотання про вжиття заходів забезпечення позову, шляхом зупинення виконання наказу Міністерства палива та енергетики України від 19 червня 2007 року № 298 в частині виключення позивача з Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України від 23 червня 2005 року № 2711 «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємства паливно-енергетичного комплексу».
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 29.07.2008 року у задоволенні клопотання про забезпечення позову було відмовлено.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 29.07.2008 року Державне підприємство «Енергоринок» залучено до участі по справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
Представники відповідача та третьої особи у судове засідання не з'явилися про час і місце судового засідання повідомлені належним чином, надіслали клопотання про розгляд справи за їх відсутністю.
Приймаючи до уваги, що відповідач по справі являється субєктом владних повноважень, який належним чином повідомлений про час, дату та місце судового розгляду, представник відповідача заявив клопотання про розгляд справи за їх відсутністю, суд вважає, що їх неявка не є перешкодою для її розгляду, оскільки в справі достатньо матеріалів для її вирішення по суті. Суд, керуючись положеннями п. 4 ст. 128 КАС України, ухвалив розглядати справу без участі представника відповідача та третьої особи на підставі наявних доказів.
26 серпня 2008 року до суду надійшли заперечення на позов відповідача, у яких Міністерство палива та енергетики України просить відмовити у задоволенні позову та вказує, що підставою виключення Комунального підприємства теплових мереж м. Красноперекопська стало ненадання звітності у відповідний строк, а саме у строк, зазначений у п. 2 Порядку надання звітності підприємствами, внесеними до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України від 22.12.2005 року № 612, яким передбачено обовязок подання підприємством ПЕК, яке внесено до Реєстру, звітності розрахунковому центру до 20-го числа місяця, наступного за звітним періодом та зазначено, що ця звітність може бути надіслана до Розрахункового центру рекомендованим поштовим листом із повідомленням. Також відповідач звертає увагу суду на те, що згідно інформації, наданої Розрахунковим центром ДП «Енергоринок», Комунальне підприємство теплових мереж м. Красноперекопська не надавало звітність за проведені взаєморозрахунки за період листопад 2006 травень 2007 року.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність субєктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до п. 1 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно ч. 1 ст. 1 Положення про Міністерство палива та енергетики України, затвердженого Постановою КМУ від 2 листопада 2006 р. N 1540, Міністерство палива та енергетики України (Мінпаливенерго) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, Міністерство палива та енергетики України у відносинах з фізичними та юридичними особами, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є центральним органом виконавчої влади та субєктом владних повноважень.
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо.
Тому, вирішуючи справу стосовно позовних вимог позивача щодо спонукання відповідача, який є субєктом владних повноважень, виконати певні дії, повязані із скасуванням наказу, суд зобовязаний встановити, чи діяв відповідач на підставі закону, чи являються його дії обґрунтованими, безсторонніми та добросовісними.
Відповідно до частини 1 статті 55 Господарського кодексу України субєктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обовязків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобовязаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом. Згідно з п. 1 частини 2 статті 55 ГК України юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України та зареєстровані в установленому законом порядку визнаються субєктами господарювання.
Судом встановлено, що Комунальне підприємство теплових мереж (ідентифікаційний код 20723344) (далі КПТМ) є юридичною особою, зареєстрованою 04.01.2003 року виконавчим комітетом Красноперекопської міської ради АРК, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 448196.
Відповідно до Довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, надана Управлінням статистики у Красноперекопському районі АР Крим № 46-62-36/242 від 18.01.2007 року стосовно реєстрації юридичної особи «Комунальне підприємство теплових мереж», код 20723344, основним видом діяльності КПТМ є постачання пари та гарячої води, будівництво місцевих трубопроводів, ліній звязку та енергопостачання.
Відповідно до Статуту Комунального підприємства теплових мереж, затвердженого Рішенням 8 сесії Красноперекопської міської ради АРК № 88 від 0.10.2006 року підприємство є юридичною особою, заснованою на комунальній власності, створюється з метою задоволення соціальних потреб у забезпеченні тепловою енергією і гарячим водопостачанням.
Таким чином, судом встановлено, що КПТМ являється субєктом господарювання, юридичною особою, зобовязане виконувати обовязки, покладені на нього законами у звязку зі здійсненням господарської діяльності.
Суд зазначає, що основним видом діяльності КПТМ є діяльність з постачання пари та гарячої води в Красноперекопському районі та позивач відноситься до підприємств паливо-енергетичного комплексу.
Згідно Преамбули Закону України від 23 червня 2005 року № 2711 «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємства паливно-енергетичного комплексу» метою цього Закону є сприяння поліпшенню фінансового становища підприємств паливно-енергетичного комплексу, запобіганню їх банкрутству та підвищенню рівня інвестиційної привабливості шляхом урегулювання процедурних питань та впровадження механізмів погашення заборгованості, надання суб'єктам господарської діяльності права їх застосування, визначення порядку взаємодії органів державної влади та органів місцевого самоврядування, розпорядників бюджетних коштів із суб'єктами господарської діяльності щодо застосування механізмів погашення заборгованості.
Відповідно до пункту 1.1. статті 1 Закону підприємства паливно-енергетичного комплексу - гірничі підприємства (шахти, рудники, копальні, кар'єри, розрізи, збагачувальні фабрики), газовидобувні підприємства, котельні, підключені до магістральних теплових мереж, а також підприємства, які на дату виникнення заборгованості мали ліцензію хоча б з одного виду діяльності.
Пунктом 3.1. статті 3 Закону встановлено, що для участі у процедурі погашення заборгованості шляхом застосування механізмів, визначених цим Законом, орган управління підприємства паливно-енергетичного комплексу приймає відповідне рішення. Підприємство паливно-енергетичного комплексу, яке прийняло рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, підлягає реєстрації шляхом внесення цього підприємства до Реєстру. Порядок ведення та користування даними Реєстру визначається Кабінетом Міністрів України
Порядок внесення до Реєстру встановлений також пунктом 3.2.5. статті 3 Закону, яким визначено що розрахунковий центр протягом десяти днів після закінчення терміну, встановленого для підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, для подачі підтверджувальних документів формує і подає до Міністерства палива та енергетики України на затвердження перелік підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості. Розрахунковий центр згідно з пунктом 1.7. Закону це підрозділ оптового постачальника електричної енергії - державного підприємства "Енергоринок", уповноважений здійснювати функції, визначені цим Законом, зокрема ведення Реєстру, координації дій учасників розрахунків під час проведення процедури погашення заборгованості.
Відповідно до пункту 3.2.6. статті 3 Закону Міністерство палива та енергетики України протягом п'яти днів після надання розрахунковим центром переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, видає наказ про затвердження такого переліку. Наказ Міністерства палива та енергетики України є підставою для внесення до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, визначених переліком. Підприємство паливно-енергетичного комплексу вважається таким, що бере участь у процедурі погашення заборгованості, з дня видання наказу Міністерством палива та енергетики України про затвердження переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості. Документом, що підтверджує участь підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості, є виписка з Реєстру.
На виконання вказаного положення Міністерством палива та енергетики України прийнято наказ № 568 від 10.10.2005 року, яким затверджений перелік підприємств, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України від 23 червня 2005 року № 2711 «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємства паливно-енергетичного комплексу». До зазначеного переліку під номером 151 включено також і Комунальне підприємство теплових мереж.
Зазначений факт також підтверджується наданими Державним підприємством «Розрахунковий центр «Енергоринок» виписками з Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України від 23 червня 2005 року № 2711 «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємства паливно-енергетичного комплексу» від 28.11.05 року № 153 та від 04.07.07 року № 1113/1127, які засвідчують, що Комунальне підприємство теплових мереж м. Красноперекопська внесено до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу та підтверджує участь підприємства у процедурі погашення заборгованості згідно з Законом України від 23 червня 2005 року № 2711 «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємства паливно-енергетичного комплексу».
Судом встановлено, що наказом Мінпаливенерго від 19 червня 2007 року № 298 Комунальне підприємство теплових мереж м. Красноперекопська виключено з Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України від 23 червня 2005 року № 2711 у звязку з неподанням Комунальним підприємством теплових мереж звітності за результатами проведених розрахунків із застосуванням механізмів, визначених Законом.
Перевіряючи законність та обґрунтованість зазначеного наказу відповідача судом встановлено наступне.
Пунктом 3.3. статті 3 Закону встановлено, що підприємства, що внесені до Реєстру, зобов'язані надавати звітність Міністерству палива та енергетики України. Відповідальність за достовірність наданої звітності несе керівник підприємства.
Відповідно до пункту 3.5. Закону України від 23 червня 2005 року № 2711 «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємства паливно-енергетичного комплексу» виключення з Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу здійснюється у випадках та в порядку, встановленому цим законом.
Підпунктом 3.5.1. пункту 3.5 ст. 3 Закону передбачено, що у разі, якщо протягом трьох місяців з дня видання Міністерством палива та енергетики України відповідного наказу підприємство паливно-енергетичного комплексу не надає звітності за результатами проведених розрахунків із застосуванням механізмів, визначених цим Законом, Міністерство палива та енергетики України приймає рішення про виключення підприємства з переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості.
Згідно з пунктом 3.5.4. Закону підприємство вважається виключеним з переліку підприємств паливо-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України від 23 червня 2005 року № 2711 з дня видання відповідного наказу Міністерством плива та енергетики України, про що здійснюється відповідний запис у Реєстрі.
Крім того, процедура включення, виключення з Реєстру, вчинення дій, повязаних з перебуванням в Реєстрі визначена Порядком ведення реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, що беруть участь у процедурі погашення заборгованості, та користування його даними, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 7 грудня 2005 року № 1163.
Пункт 16 Порядку зазначає, що підприємство виключається з реєстру на підставі наказу Мінпаливенерго у разі:
1) неподання ним протягом трьох місяців з дати видання Мінпаливенерго наказу про затвердження переліку звітності за результатами проведених згідно із Законом України від 23 червня 2005 року № 2711 «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємства паливно-енергетичного комплексу» розрахунків;
2) надходження до адміністратора реєстру рішення підприємства про припинення участі у процедурі погашення заборгованості.
Таким чином, суд приходить до висновку, що законодавством передбачено виключно дві підстави виключення підприємства ПЕК з цього Реєстру.
Наказом Міністерства палива та енергетики України № 612 від 22.12.2005 року був затверджений Порядок надання звітності підприємствами, внесеними до Реєстру підприємств паливо-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості.
Відповідно до пункту 2.1. Порядку надання звітності підприємствами, внесеними до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, підприємства паливно-енергетичного комплексу, які внесені до Реєстру, подають звітність Міністерству палива та енергетики через розрахунковий центр.
Пунктом 2.2. Порядку встановлено, що звіти складаються щомісяця. Звітним періодом, вважається строк від першого до останнього числа відповідного місяця у межах дії процедури погашення заборгованості. Першим звітним періодом вважається строк від першого до останнього числа місяця, наступного за місяцем прийняття цього Порядку. Разом зі звітністю підприємства паливно-енергетичного комплексу, які внесені до Реєстру, подають до розрахункового центру пояснювальну записку щодо причин коригування сум дебіторської та/або кредиторської заборгованості, якщо таке коригування відбувалось.
Відповідно до пункту 2.3 Порядку підприємства паливно-енергетичного комплексу, які внесені до Реєстру, подають звітність розрахунковому центру до 20-го числа місяця, наступного за звітним періодом.
Таким чином надання та складання звітності підприємствами ПЕК фактично та юридично стало можливим після прийняття Мінпаливенерго вищевказаного Наказу, у звязку з чим тримісячний строк для Комунального підприємства теплових мереж розраховувався з 22.12.2005 року до 22.03.2006 року.
Отже, виходячи з аналізу вищенаведених норм вбачається, що виключення особи з переліку підприємств паливо-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України від 23 червня 2005 року № 2711 можливо, зокрема, у випадку ненадання підприємствами ПЕК звітності протягом трьох місяців з дня видання Мінпаливенерго України наказу про включення підприємства до реєстру та з урахуванням дати набрання чинності Наказу Міністерства палива та енергетики України № 612 від 22.12.2005 року, тобто за період з 22.12.2005 року до 22.03.2006 року.
Судом встановлено, що підставою прийняття Наказу Мінпаливенерго від 19 червня 2007 року № 298 про виключення Комунального підприємства теплових мереж м. Красноперекопська з Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України від 23 червня 2005 року № 2711 зазначено неподання підприємством звітності.
Однак ця підстава спростовується доказами, дослідженими судом у судовому засіданні, а саме про це свідчить:
1.Звіт про стан погашення заборгованості за грудень 2005 року;
2.Звіт про стан погашення заборгованості за січень 2006 року; відправлений до розрахункового центру «Енергоринок» 16.02.2006 року, що підтверджується наданим суду поштовим повідомленням.
3.Звіт про стан погашення заборгованості за лютий 2006 року; відправлений до розрахункового центру «Енергоринок» 20.03.2006 року, що підтверджується наданим суду поштовим повідомленням.
4.Звіт про стан погашення заборгованості за березень 2006 року; відправлений до розрахункового центру «Енергоринок» 06.04.2006 року, що підтверджується наданим суду поштовим повідомленням.
5.Звіт про стан погашення заборгованості за квітень 2006 року; відправлений до розрахункового центру «Енергоринок» 26.04.2006 року, що підтверджується наданим суду поштовим повідомленням.
6.Звіт про стан погашення заборгованості за травень 2006 року; відправлений до розрахункового центру «Енергоринок» 05.06.2006 року, що підтверджується наданим суду поштовим повідомленням.
7.Звіт про стан погашення заборгованості за червень 2006 року; відправлений до розрахункового центру «Енергоринок» 03.07.2006 року, що підтверджується наданим суду поштовим повідомленням.
8.Звіт про стан погашення заборгованості за липень 2006 року; відправлений до розрахункового центру «Енергоринок» 09.08.2006 року, що підтверджується наданим суду поштовим повідомленням.
9.Звіт про стан погашення заборгованості за серпень 2006 року; відправлений до розрахункового центру «Енергоринок» 08.09.2006 року, що підтверджується наданим суду поштовим повідомленням.
10.Звіт про стан погашення заборгованості за вересень 2006 року; відправлений до розрахункового центру «Енергоринок» 26.10.2006 року, що підтверджується наданим суду поштовим повідомленням.
11.Звіт про стан погашення заборгованості за жовтень 2006 року.
12.Супровідний лист від 08.11.2006 року № 845 Комунального підприємства теплових мереж м. Красноперекопська до директора департаменту Державного підприємства «Розрахунковий центр «Енергоринок» Врубльовського А.Г. про направлення звіту про обсяги та структуру заборгованості та звіту про стан погашення заборгованості за листопад 2006 року, відповідний Звіт про стан погашення заборгованості за листопад 2006 року від 08.11.2006 року № 845.
13.Супровідний лист від 29.12.2006 року № 989 Комунального підприємства теплових мереж м. Красноперекопська до директора департаменту Державного підприємства «Розрахунковий центр «Енергоринок» Врубльовського А.Г. про направлення звіту про обсяги та структуру заборгованості та звіту про стан погашення заборгованості за грудень 2006 року, та відповідний Звіт про стан погашення заборгованості за грудень 2006 року від 29.12.2006 року № 989.
14.Супровідний лист від 29.01.2007 року № 74 Комунального підприємства теплових мереж м. Красноперекопська до директора департаменту Державного підприємства «Розрахунковий центр «Енергоринок» Врубльовського А.Г. про направлення звіту про обсяги та структуру заборгованості та звіту про стан погашення заборгованості за січень 2007 року, та відповідний Звіт про стан погашення заборгованості за січень 2007 року № 74 від 29.01.2007 року.
15.Супровідний лист від 20.02.2007 року № 222 Комунального підприємства теплових мереж м. Красноперекопська до директора департаменту Державного підприємства «Розрахунковий центр «Енергоринок» Врубльовського А.Г. про направлення звіту про обсяги та структуру заборгованості та звіту про стан погашення заборгованості за лютий 2007 року, та відповідний Звіт про стан погашення заборгованості за лютий 2007 року № 222 від 20.02.2007 року.
16.Супровідний лист від 27.03.2007 року № 323 Комунального підприємства теплових мереж м. Красноперекопська до директора департаменту Державного підприємства «Розрахунковий центр «Енергоринок» Врубльовського А.Г. про направлення звіту про обсяги та структуру заборгованості та звіту про стан погашення заборгованості за березень 2007 року, та Звіт про стан погашення заборгованості за березень 2007 року від 27.03.2007 року № 323 від 27.03.2007 року.
17.Супровідний лист від 03.05.2007 року № 407 Комунального підприємства теплових мереж м. Красноперекопська до директора департаменту Державного підприємства «Розрахунковий центр «Енергоринок» Врубльовського А.Г. про направлення звіту про обсяги та структуру заборгованості та звіту про стан погашення заборгованості за квітень 2007 року, та відповідний Звіт про стан погашення заборгованості за квітень 2007 року № 407 від 03.05.2007 року.
18.Супровідний лист від 29.05.2007 року № 473 Комунального підприємства теплових мереж м. Красноперекопська до директора департаменту Державного підприємства «Розрахунковий центр «Енергоринок» Врубльовського А.Г. про направлення звіту про обсяги та структуру заборгованості та звіту про стан погашення заборгованості за травень 2007 року, та відповідний Звіт про стан погашення заборгованості за травень 2007 року № 473 від 29.05.2007 року.
19.Супровідний лист від 07.07.2007 року № 561 Комунального підприємства теплових мереж м. Красноперекопська до директора департаменту Державного підприємства «Розрахунковий центр «Енергоринок» Врубльовського А.Г. про направлення звіту про обсяги та структуру заборгованості та звіту про стан погашення заборгованості за червень 2007 року, та відповідний Звіт про стан погашення заборгованості за червень 2007 року № 561 07.07.2007 року.
20.Супровідний лист від 24.07.2007 року № 622 Комунального підприємства теплових мереж м. Красноперекопська до директора департаменту Державного підприємства «Розрахунковий центр «Енергоринок» Врубльовського А.Г. про направлення звіту про обсяги та структуру заборгованості та звіту про стан погашення заборгованості за липень 2007 року, та відповідний Звіт про стан погашення заборгованості за липень 2007 року № 622 від 24.07.2007 року.
21.Супровідний лист від 28.08.2007 року № 690 Комунального підприємства теплових мереж м. Красноперекопська до директора департаменту Державного підприємства «Розрахунковий центр «Енергоринок» Врубльовського А.Г. про направлення звіту про обсяги та структуру заборгованості та звіту про стан погашення заборгованості за серпень 2007 року, та відповідний Звіт про стан погашення заборгованості за серпень 2007 року № 690 від 28.08.2007 року.
22.Супровідний лист від 24.09.2007 року № 819 Комунального підприємства теплових мереж м. Красноперекопська до директора департаменту Державного підприємства «Розрахунковий центр «Енергоринок» Врубльовського А.Г. про направлення звіту про обсяги та структуру заборгованості та звіту про стан погашення заборгованості за вересень 2007 року, та відповідний Звіт про стан погашення заборгованості за вересень 2007 року № 819 від 24.09.2007 року.
23.Супровідний лист від 02.11.2007 року № 1105 Комунального підприємства теплових мереж м. Красноперекопська до директора департаменту Державного підприємства «Розрахунковий центр «Енергоринок» Врубльовського А.Г. про направлення звіту про обсяги та структуру заборгованості та звіту про стан погашення заборгованості за жовтень 2007 року, та відповідний Звіт про стан погашення заборгованості за жовтень 2007 року № 1105 від 02.11.2007 року.
24.Довідка Красноперекопського центру поштового звязку, що підтверджує надіслання позивачем звітів рекомендованою кореспонденцією на адресу ДП «Енергоринок» у період з листопада 2006 року по жовтень 2007 року.
Таким чином, судом встановлено, що Комунальне підприємство теплових мереж регулярно надсилало до розрахункового центру звітність про стан погашення заборгованості за період з грудня 2005 року по жовтень 2007 року, що підтверджується зазначеними вище доказами в сукупності.
Отже наведені вище факти свідчать про неправомірність виключення позивача з Переліку підприємств які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, оскільки позивач дотримувався вимог Закону України від 23 червня 2005 року № 2711 «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємства паливно-енергетичного комплексу» та Порядку ведення реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, що беруть участь у процедурі погашення заборгованості, та користування його даними, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 7 грудня 2005 року № 1163.
Відповідно до статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Проте всупереч вказаним положенням, відповідач не надав суду доказів правомірності виключення Комунального підприємства теплових мереж з Переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості при фактичній відсутності з боку позивача порушень вимог чинного законодавства.
Щодо доводу позивача про те, що він не вважає наказ законним, оскільки наказ Міністерства палива та енергетики України № 612 від 22.12.2005 року «Про затвердження Порядку надання звітності підприємствами, внесеними до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості згідно Закону України від 23 червня 2005 року № 2711 «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємства паливно-енергетичного комплексу» не був зареєстрований Міністерством юстиції України, через що вказаний наказ в розумінні положень Указу Президента України № 493/92 від 03.10.1992 року не є нормативно-правовим актом України, а тому його положення не можуть бути застосовані, суд визначає наступне.
Відповідно до пункту 3 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.1992 року № 731 (далі Положення № 731), на державну реєстрацію подаються нормативно-правові акти, прийняті уповноваженими на це суб'єктами нормотворення у визначеній законодавством формі та за встановленою законодавством процедурою, що містять норми права, мають неперсоніфікований характер і розраховані на неодноразове застосування, незалежно від строку їх дії (постійні чи обмежені певним часом) та характеру відомостей, що в них містяться, у тому числі з грифами "Для службового користування", "Особливої важливості", "Цілком таємно", "Таємно" та іншими, а також прийняті в порядку експерименту.
Разом з тим, відповідно до підпункту «д» пункту 5 Положення № 731, на державну реєстрацію не подаються акти, спрямовані на організацію виконання рішень вищестоящих органів і власних рішень міністерств, інших органів виконавчої влади, що не мають нових правових норм.
Враховуючи все вищевикладене, суд вважає, що наказ Міністерства палива та енергетики України № 612 від 22.12.2005 року «Про затвердження Порядку надання звітності підприємствами, внесеними до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості згідно Закону України від 23 червня 2005 року № 2711 «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємства паливно-енергетичного комплексу» є нормативно-правовим актом, прийнятим уповноваженим на це суб'єктом нормотворення у визначеній законодавством формі, що містить норми права, має неперсоніфікований характер і розрахований на неодноразове застосування. Підпункт «д» пункту 5 Положення № 731 не підлягає застосуванню, оскільки наказ Міністерства палива та енергетики України № 612 від 22.12.2005 року «Про затвердження Порядку надання звітності підприємствами, внесеними до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості згідно Закону України від 23 червня 2005 року № 2711 «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємства паливно-енергетичного комплексу» є актом, що містить нові норми, а саме норми, що встановлюють сам процес надання такої звітності, а не просто актом реалізації права, направленим на організацію виконання рішень вищестоящих органів і власних рішень міністерств, інших органів виконавчої влади, що не мають нових правових норм.
Керуючись вищевказаними положеннями, суд приходить до висновку, що наказ Міністерства палива та енергетики України № 612 від 22.12.2005 року «Про затвердження Порядку надання звітності підприємствами, внесеними до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості згідно Закону України від 23 червня 2005 року № 2711 «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємства паливно-енергетичного комплексу» є актом, що не пройшов процедуру державної реєстрації, а тому прийнятий на його основі наказ про виключення Комунального підприємства теплових мереж м. Красноперекопська є незаконним.
Відповідно до частини 4 статті 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обовязковість якого надана Верховною Радою АРК, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
З цих підстав суд вважає можливим задовольнити позовні вимоги частково, а саме в частині скасування наказу Міністерства палива та енергетики України від 19 червня 2007 року № 298 та зобовязання Міністерства палива та енергетики України відновити Комунальне підприємство теплових мереж м. Красноперекопська в Реєстрі підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості згідно Закону України від 23 червня 2005 року № 2711 «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємства паливно-енергетичного комплексу».
Відповідно до частини 2 статті 11 суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб. Приймаючи до уваги, що позивач невірно зазначив позовні вимоги про скасування рішення відповідача, а не про визнання його протиправними та скасування, як це передбачено для актів індивідуальної дії, суд вважає можливим в цій частини вийти за межи позовних вимог, оскільки це необхідно для повного захисту прав та інтересів сторін по справі.
У задоволенні вимог щодо зобовязання ДП «Енергоринок» відновити позивача в Реєстрі підприємств паливо-енергетичного комплексу, які беруть участь в процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємства паливно-енергетичного комплексу». суд відмовляє, оскільки ДП «Енергоринок» не є відповідачем по справі.
Суд враховує, що рішення, дії субєкта владних повноважень не можуть бути упередженими, тобто здійснюватися дискримінаційно через власний, у тому числі фінансовий, корпоративний інтерес. Приймаючи рішення по справі або вчинюючи дію, субєкт владних повноважень не може ставати на сторону будь-якої з осіб та не може проявляти себе заінтересованою стороною у справі, виходячи з будь-якого нелегітимного інтересу, тобто інтересу, який не випливає із завдань цього субєкта, визначених законом.
Суд також враховує, що субєкт владних повноважень зобовязаний діяти добросовісно, тобто з щирим наміром щодо реалізації владних повноважень та досягнення поставлених цілей і справедливих результатів.
На підставі викладеного, суд вважає, що рішення відповідача щодо виключення позивача з Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості згідно Закону України від 23 червня 2005 року № 2711 «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємства паливно-енергетичного комплексу» не може бути визнане таким, що вчинене на підставі, у межах повноважень, безсторонньо (неупереджено) та добросовісно, тому позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Приймаючи до уваги, що суд задовольнив позовні вимоги частково, позивачу підлягає поверненню судовий збір у розмірі 7,40 гривень.
У звязку зі складністю справи судом 15 жовтня 2008 року оголошена вступна та резолютивна частина постанови, а 20 жовтня 2008 року постанова складена у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись статтею 158-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Позовні вимоги задовольнити частково.
2.Визнати протиправним та скасувати наказ Міністерства палива та енергетики України від 19 червня 2007 року № 298 в частині виключення Комунального підприємства теплових мереж м. Красноперекопська (код ЄДРПОУ 20723344) з Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості згідно Закону України від 23 червня 2005 року № 2711 «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємства паливно-енергетичного комплексу»;
3.Зобовязати Міністерство палива та енергетики України відновити Комунальне підприємство теплових мереж м. Красноперекопська (код ЄДРПОУ 20723344) у Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості згідно Закону України від 23 червня 2005 року № 2711 «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємства паливно-енергетичного комплексу»;
4.В решті позовних вимог відмовити.
5.Стягнути на користь позивача Комунального підприємства теплових мереж з Державного бюджету України судовий збір в розмірі 7 гривень 40 копійок.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).
Суддя Окружного
адміністративного суду
Автономної Республіки Крим Трещова О.Р.
Судді Циганова Г.Ю.
Кушнова А.О.