Постанова № 2266147, 15.07.2008, Господарський суд Черкаської області

Дата ухвалення
15.07.2008
Номер справи
07/2907а
Номер документу
2266147
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 07/2907а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" липня 2008 р.

9год. 38хв., м. Черкаси

За адміністративним позовом прокурора Черкаського району в інтересах держави в особі державної податкової інспекції у Черкаському районі

до фізичної особи -підприємця ОСОБА_1

про стягнення 1100грн. 58коп.

Суддя Дорошенко М.В.

Секретар судового засідання Сиволовська О.І.

Представники сторін:

від позивача: Павленко К.В. -за довіреністю від 25.06.2008р

від відповідача: особисто відповідач ОСОБА_1

За участю старшого помічника прокурора Черкаського району Безкоровайного Б.О.

Заявлено адміністративний позов про стягнення з відповідача у доход бюджету 1100грн. 58коп. фінансових санкцій, у тому числі: 755грн. 25коп. за непроведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій, 340грн. за невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незбереження в книзі обліку розрахункових операцій, і 5грн. 33коп за здійснення торговельної діяльності без одержання торгового патенту.

В обґрунтування позову прокурор вказав на несплату відповідачем у добровільному порядку стягуваної суми фінансових санкцій, які були застосовані до відповідача за рішеннями позивача від 13.02.2008р. НОМЕР_1 та НОМЕР_2

У засіданні суду прокурор і представник позивача позов підтримали з викладених у ньому підстав.

Заперечень проти позову відповідач до господарського суду не подала. В судовому засіданні відповідач проти позову не заперечила.

Дослідивши наявні у справі письмові докази, господарський суд встановив наступне.

19 серпня 2004р. державним реєстратором Черкаської районної державної адміністрації ОСОБА_2. була проведена державна реєстрація відповідача як фізичної особи-підприємця.

7 лютого 2008 року в магазині, розташованому поАДРЕСА_1 у якому відповідач здійснювала підприємницьку діяльність у сфері торгівлі, державною податковою адміністрацією в Черкаській області у присутності відповідача була проведена перевірка щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу.

Перевіркою було встановлено, що відповідач здійснила розрахункову операцію за продані нею товари: одну пляшку горілки “Мягков” за ціною 9грн. 50коп., одну пляшку коньяку “Оквін” за ціною 19грн. 50коп., дві пляшки пива “Стелла Артуа” за ціною 5грн. 20коп. за одну пляшку, одну пляшку пива “Рогань” за ціною 2грн. 75коп., одну плитку шоколаду “Корона” за ціною 4грн. 80коп., одну пачку жувальної гумки “Орбіт” за ціною 2грн., три пластикових стаканчики за ціною 10коп. за один стаканчик, на загальну суму 49грн. 25коп, але через реєстратор розрахункових операцій цю розрахункову операцію не провела і відповідний розрахунковий документ (чек) не видала. Усього на місці проведення розрахунків знаходилися сума готівкових коштів, які не були проведені через реєстратор розрахункових операцій, оскільки останній на місці здійснення розрахунків був відсутній, у розмірі 151грн. 05коп. з урахуванням суми, на яку були придбані товари при проведенні перевірки.

Перевіркою було встановлено невиконання відповідачем щоденного друку фіскального звітного чека за 28.03.2007р., 18.04.2007р., 23.04.2007р., 08.05.2007р., 21.05.2007р. 25.05.2007р.

Крім того, перевіркою було встановлено, що на момент проведення перевірки відповідач не придбала торгового патенту.

Встановлені перевіркою факти були оцінені позивачем як порушення відповідачем вимог пунктів 1, 2 та 9 ст. 3 Закону України від 06.07.1995р. №265/95-ВР „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” в редакції Закону України від 01.06.2000р. №1776-ІІІ з урахуванням наступних змін і доповнень (далі -Закон №265/95-ВР) та Закону України від 23.03.1996р. №98/96-ВР „Про патентування деяких видів підприємницької діяльності” (далі-Закон №98/96-ВР).

За результатами перевірки був складений акт від 07.02.2008р. №019387/7, на підставі якого позивач прийняв рішення від 13.02.2008р. НОМЕР_1 та 0000102303.

За рішенням від 13.02.2008р. НОМЕР_1 позивач застосував до відповідача 1095грн. 25коп. фінансових санкцій, у тому числі:

755грн. 25коп. фінансових санкцій, передбачених п. 1 ст. 17 Закону №265/95-ВР за непроведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів, на яку виявлена невідповідність (151грн. 05коп. х 5);

340грн. фінансових санкцій, передбачених п. 4 ст. 17 Закону №265/95-ВР за невиконання щоденного друку фіскального звітного чека у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17грн. х 20);

За рішенням від 13.02.2008р. №0000102303 позивач застосував до відповідача 5грн. 33коп. штрафу, передбаченого ч. 1 ст. 8 Закону №98/96-ВР, за здійснення торговельної діяльності без одержання торгового патенту у подвійному розмірі вартості такого торгового патенту за повний термін діяльності відповідача із зазначеним порушенням.

Рішення від 13.02.2008р. НОМЕР_1 та №0000102303 позивач 13.02.2008р. вручив відповідачу під розписку. Відповідач ці рішення позивача в установленому порядку не оскаржила, а застосовані за ними суми фінансових санкцій не сплатила.

Стаття 11 Закону України від 04.12.1990р. №509-ХІІ „Про державну податкову службу в Україні” передбачає право органів державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, які видали ці документи, торгових патентів та застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Стаття 1 Закону №265/95-ВР передбачає, що реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами -суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.

Відповідно до пунктів 1, 2 та 9 ст. 3 Закону №265/95-ВР суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:

- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

- видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

- щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг)) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій;

Пункти 1 та 4 ст. 17 Закону №265/95-ВР передбачають, що за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах:

- у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки;

- двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян -у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чека або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій.

Частини 1, 2, 3 ст. 2 Закону №98/96-ВР передбачають, що торговий патент - це державне свідоцтво, яке засвідчує право суб'єкта підприємницької діяльності чи його структурного (відокремленого) підрозділу займатися зазначеними у цьому Законі видами підприємницької діяльності. Торговий патент придбавається суб'єктами підприємницької діяльності, предметом діяльності яких є види, зазначені у частині першій статті 1 цього Закону. Підставою для придбання торгового патенту є заявка, оформлена відповідно до частини четвертої цієї статті. Встановлення будь-яких додаткових умов щодо придбання торгового патенту не дозволяється. Торговий патент видається за плату суб'єктам підприємницької діяльності державними податковими органами за місцезнаходженням цих суб'єктів або місцезнаходженням їх структурних (відокремлених) підрозділів, суб'єктам підприємницької діяльності, що провадять торговельну діяльність або надають побутові послуги (крім пересувної торговельної мережі), - за місцезнаходженням пункту продажу товарів або пункту з надання побутових послуг, а суб'єктам підприємницької діяльності, що здійснюють торгівлю через пересувну торговельну мережу, - за місцем реєстрації цих суб'єктів. Суб'єкт підприємницької діяльності, який припинив діяльність, яка відповідно до цього Закону підлягає патентуванню, до 15 числа місяця, що передує звітному, письмово повідомляє про припинення такої діяльності відповідний державний податковий орган. При цьому торговий патент підлягає поверненню до державного податкового органу, що видав його, а суб'єкту підприємницької діяльності повертається надмірно сплачена сума вартості торгового патенту. Патентуванню підлягає торговельна діяльність, яка здійснюється суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами у пунктах продажу товарів.

Згідно з ч. 1 ст. 8 Закону №98/96-ВР суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють торговельну діяльність, операції з торгівлі готівковими валютними цінностями, операції з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг за здійснення операцій, передбачених цим Законом, без одержання відповідних торгових патентів, сплачують штраф у подвійному розмірі вартості торгового патенту за повний термін діяльності суб'єктів підприємницької діяльності із зазначеним порушенням.

З огляду на викладені вище обставини та норми законодавства господарський суд прийшов до висновку, що державна податкова адміністрація в Черкаській області є компетентним органом щодо проведення перевірок дотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог вказаних вище Законів України, а позивач - щодо застосування передбачених цими Законами фінансових санкцій. У даному випадку позивач правильно оцінив встановлені перевіркою обставини і правомірно застосував до відповідача передбачені чинним законодавством фінансові санкції, несплата яких відповідачем у добровільному порядку передбачає право позивача на стягнення їх з відповідача у примусовому порядку за рішенням суду, тому позов підлягає задоволенню. Судовий збір у сумі 11грн. 01коп. підлягає стягненню з відповідача.

Керуючись ст.ст. 160 -163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути із фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1):

- в доход бюджету через державну податкову інспекцію у Черкаському районі (вул. Енгельса, 157, м. Черкаси, 18000, ідентифікаційний код 34503239) - 1100грн. 58коп. фінансових санкцій;

- в доход Державного бюджету України через державну податкову інспекцію у Черкаському районі (вул. Енгельса, 157, м. Черкаси, 18000, ідентифікаційний код 34503239) для зарахування на реєстраційний рахунок УДК у м. Черкаси НОМЕР_1в головному управлінні державного казначейства України в Черкаській області, МФО 854018, - 11грн. 01коп. судового збору.

Ця постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через господарський суд Черкаської області заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня оголошення постанови і апеляційної скарги - протягом двадцяти днів після подання такої заяви.

Ця постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

У разі своєчасного подання заяви про апеляційне оскарження і неподання апеляційної скарги у встановлений строк, ця постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

СУДДЯ Дорошенко М.В.