Постанова № 22661402, 11.04.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.04.2012
Номер справи
2а/0570/3027/2012
Номер документу
22661402
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 квітня 2012 р. справа № 2а/0570/3027/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 14:45

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Єфіменко О.В.

при секретаріТютюннику М.О.

з участю представника позивача Піднибесного А.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора м.Горлівки Донецької області в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до Комунального підприємства «Сонячний» Горлівської міської ради про стягнення штрафних санкцій в розмірі 5100 грн.,-

в с т а н о в и в :

У лютому 2012 року прокурор м. Горлівки Донецької області в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» звернувся в суд із вказаним позовом, обґрунтовуючи позовні вимоги тим, що 13 липня 2011 року державним інспектором з енергетичного нагляду Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Донецькій області в результаті проведеного заходу з державного енергетичного нагляду на енергетичних обєктах Комунального підприємства «Сонячний» Горлівської міської ради винесено припис №02/12-11-207, яким було приписано виконати заходи щодо усунення виявлених порушень чинного законодавства у строк до 13 жовтня 2011 року. Актом перевірки від 2 листопада 2011 року №02/12-11-335, було встановлено, що Комунальним підприємством «Сонячний» Горлівської міської ради (далі КП «Сонячний») не було виконано десять з пятнадцяти пунктів зазначеного припису.

11 листопада 2011 року на підставі акту перевірки №02/12-11-335 позивачем прийнята постанова №02/12-01-260 про накладення штрафу на відповідача в розмірі 5100 грн. за несвоєчасне виконання припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Донецькій області (далі Держенергонагляд) №02/12-11-207 від 13 липня 2011 року.

До теперішнього часу штраф відповідачем не сплачено та вказана постанова про накладення штрафу відповідачем до суду не оскаржена.

Просив стягнути зазначений штраф з відповідача в судовому порядку.

Представник позивача позовні вимоги підтримав та просив задовольнити позов.

В судове засідання прокурор та відповідач не зявилися, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином. Причин неявки суду не повідомили, заяв про відкладення розгляду справи не надсилали.

Суд вважає за можливе розглянути справу без участі прокурора та відповідача на підставі наявних у справі доказів.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Донецькій області, яка діє у складі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», керуючись ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст. 14 Закону України «Про теплопостачання» в ході позапланової перевірки виконання субєктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду, а саме: припису № 02/12-11-106 від 06.04.2011, - встановила порушення відповідачем Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж. За результатами обстеження було винесено припис № 02/12-11-207 від 13 липня 2011 року.

Відповідачу було приписано:

Площадка: Головна:

п. 1. Виконати перевірку знань Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж (далі - ПТЕ ТУіМ) персоналом підприємства.

п. 2. Створити постійно-діючу комісію з перевірки знань ПТЕ ТУіМ в складі не менш трьох осіб, атестованих в установленому порядку.

п. 3. Особі, відповідальній за справний стан і безпечну та економічну експлуатацію устаткування теплових установок і мереж підприємства пройти перевірку знань ПТЕ ТУіМ.

Площадка: ж.б. № 1 по вул. Магістральна:

п. 4. Встановити манометри та термометри в вузлі керування водяної теплової мережі на подавальному та зворотному трубопроводах вводу, а також після елеватора.

п. 5. Відновити ізоляцію в вузлі вводу тепла.

п. 6. Здійснити на підприємстві гідропневматичне промивання системи опалювання.

п. 7. Провести на підприємстві гідравлічні випробування на щільність та міцність системи опалювання

п. 8. Пофарбувати трубопроводи вузла вводу тепла олійною фарбою.

Площадка: ж.б. № 8 по вул. Гречнева:

п. 9. Встановити манометри та термометри в вузлі керування водяної теплової мережі на подавальному та зворотному трубопроводах воду, а також після елеватора.

п. 10. Відновити ізоляцію в вузлі вводу тепла.

п. 11. Здійснити на підприємстві гідропневматичне промивання системи опалювання.

п. 12. Провести на підприємстві гідравлічні випробування на цільність та міцність системи опалювання.

п. 13. Пофарбувати трубопроводи вузла вводу тепла олійною фарбою.

Площадка: ж.б. № 1 по вул. Магістральна:

п. 14. Розробити паспорт на перевірену систему опалення та схему теплового вводу та робочі креслення системи опалення.

Площадка: ж.б. № 8 по вул. Гречнева.

п. 15. Розробити паспорт на перевірену систему опалення та схему теплового вводу та робочі креслення системи опалення.

Про виконання припису в цілому було зобовязано відповідача повідомити Держенергонагляд до 13 жовтня 2011 року.

Перевіркою виконання припису, проведеною 2 листопада 2011 року, Державним інспектором з енергетичного нагляду Макашиною Н.В. встановлено невиконання п.4, п.5, п.6, п.7, п.8, п.9, п. 10, п. 11, п. 12, п. 13 вимог припису №02/12-11-207 від 13 липня 2011 року. Результати перевірки були зазначені в акті перевірки (протоколі) №02/12-11-335 від 2 листопада 2011 року. З вказаним актом був ознайомлений директор КП «Сонячний» Швець Д.Г.

На підставі цього акту Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Донецькій області винесено постанову № 02/12-01-260 від 2 листопада 2011 року про накладення штрафу за несвоєчасне виконання вимог припису Держенергонагляду № 02/12-11-207 від 13.07.2011 та накладено на КП «Сонячний» штраф у розмірі 5100 грн., який підлягає сплаті до Державного бюджету України протягом тридцяти днів з дня винесення постанови.

Беручи до уваги те, що штраф у розмірі 5100 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; рішення про його застосування не оскаржив, доказів погашення відповідачем зазначеної суми станом на день розгляду цього спору не надав, позивач звернувся до суду про стягнення штрафу у судовому порядку.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з пунктом 1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 серпня 1996 року № 929 (далі - Положення), державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).

Оскільки Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Донецькій області діє у складі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» та його структурних підрозділів, тому вимогу до відповідача заявляє саме Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго».

Відповідно до п. 3 Положення, метою енергетичного нагляду є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії.

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про теплопостачання» від 02.06.2005 № 2633-IV (далі Закон № 2633) державний нагляд (контроль) у сфері теплопостачання здійснює центральний орган виконавчої влади з державного енергетичного нагляду.

Предметом державного нагляду (контролю) у сфері теплопостачання є господарська діяльність, пов'язана з виробництвом, транспортуванням, постачанням та використанням теплової енергії в частині технічної експлуатації теплових, тепловикористальних установок і мереж, енергетичного обладнання суб'єктів відносин у сфері теплопостачання, випробування та ремонту зазначених установок і мереж, режимів споживання теплової енергії, а також виконання робіт з проектування теплових, тепловикористальних установок і мереж.

Способом здійснення державного нагляду (контролю) у сфері теплопостачання є проведення центральним органом виконавчої влади з державного енергетичного нагляду відповідних обстежень, перевірок, оглядів, інспектування теплових, тепловикористальних установок і мереж, енергетичного обладнання субєктів відносин у сфері теплопостачання в порядку, визначеному Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Відповідно до п. 6 ст. 14 Закону № 2633 інспектори з державного енергетичного нагляду мають право:

- доступу в установленому законом порядку до теплових, тепловикористальних установок і мереж суб'єктів відносин у сфері теплопостачання;

- одержувати безоплатно від суб'єктів відносин у сфері теплопостачання інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів;

- видавати в межах своїх повноважень суб'єктам відносин у сфері теплопостачання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічного стану теплових, тепловикористальних установок та мереж, їх експлуатації, проектування та будівництва, користування енергією у сфері теплопостачання;

- видавати суб'єктам відносин у сфері теплопостачання приписи щодо приведення технічного стану теплових, тепловикористальних установок і мереж, засобів обліку, контролю та регулювання виробництва, постачання та споживання теплової енергії, організації їх експлуатації у відповідність із вимогами нормативних документів з питань експлуатації, проектування та будівництва енергообладнання і мереж у сфері теплопостачання;

- вносити керівникам суб'єктів господарської діяльності або їх уповноваженим представникам подання про усунення від виконання обов'язків відповідальної за теплове господарство посадової особи теплотехнічного профілю, дії чи бездіяльність якої призвели до порушення вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань експлуатації, проектування та будівництва енергообладнання і мереж у сфері теплопостачання або яка не пройшла в установленому порядку перевірку знань правил технічної експлуатації теплових установок і мереж;

- вимагати від суб'єктів відносин у сфері теплопостачання додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів постачання та споживання теплової енергії;

- складати в установленому законом порядку протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення;

- фіксувати процес проведення заходу чи кожну окрему дію за допомогою засобів аудіо- та відеотехніки.

Відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону № 2633 споживач теплової енергії несе відповідальність за порушення умов договору з теплопостачальною організацією, відповідних нормативно-правових актів та виконання приписів органів, уповноважених здійснювати державний нагляд за режимами споживання теплової енергії згідно із законом.

Згідно до п. 2 ч. 1 ст. 31 Закону № 2633 повноважені органи застосовують до суб'єктів господарювання - юридичних осіб штрафні санкції, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергозбереження або Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, або національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, - у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ч. 3 та ч. 4 ст. 31 Закону № 2633 справи про накладання штрафів за порушення, визначені цією статтею, розглядаються органами державного нагляду (інспекціями) та органами державного регулювання в межах їх компетенції. Суми штрафів, що накладаються органами державного нагляду та органами державного регулювання, перераховуються до Державного бюджету України.

Відповідно до п. 3 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року №1312, накладати на суб'єктів господарювання штрафи мають право, зокрема Національна комісія регулювання електроенергетики; державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж; державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.

Пунктом 6 зазначеного Положення визначено, що старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарювання штрафи за правопорушення, передбачені в абзаці третьому пункту 2 зазначеного Положення (ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій), - у розмірі до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Припис субєкта владних повноважень відповідачем не оскаржувався та виконаний повністю не був.

Отже, відповідно до наведених вимог законодавства невиконання приписів є підставою для накладення штрафу.

Згідно з п. 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Субєктом владних повноважень за порушення вимог законодавства не виконання припису на відповідача правомірно накладено штраф в порядку та розмірах, що відповідали вимогам законодавства.

Оскільки протягом встановленого законом строку та на час розгляду справи сума штрафу сплачена не була, тому вона підлягає стягненню з відповідача.

Керуючись статтями 23, 71, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

п о с т а н о в и в:

Позов прокурора м.Горлівки Донецької області в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до Комунального підприємства «Сонячний» Горлівської міської ради про стягнення штрафних санкцій в розмірі 5100 грн. задовольнити.

Стягнути з Комунального підприємства «Сонячний» Горлівської міської ради (ЄДРПОУ 37121253) на користь Державного бюджету України (п/р 31117106700018 УДКС в м.Горлівка ГУДКСУ у Донецькій області, код бюджетної класифікації 21081100, МФО 834016, ЄДРПОУ 38023569, одержувач: Державний бюджет м. Горлівки) штраф в розмірі 5100 (пять тисяч сто) грн. 00 коп.

Вступну та резолютивну частини постанови проголошено в судовому засіданні 11 квітня 2012 року.

Повний текст постанови виготовлено 12 квітня 2012 року.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Єфіменко О.В.