ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"10" квітня 2012 р. Справа № 5004/223/12
за позовом Прокурора Старовижівського району в інтересах держави в особі Старовижівської районної державної адміністрації, смт. Стара Вижівка
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Поліська сільська рада, с. Поліське
до відповідача: підприємця ОСОБА_1, м. Червоноград
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки
Суддя Слободян П. Р.
Секретар судового засідання Липська Х. І.
За участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_2 - (дов. №0545/44/2-12 від 22.03.2012р.)
відповідач: підприємець ОСОБА_1
від відповідача: ОСОБА_3 - представник (дов. від 20.03.2012р.)
від Поліської сільської ради: Тищук П. В. - голова сільської ради
В судовому засіданні взяв участь Загоруйко С. С. - прокурор відділу представництва інтересів громадян та держави в судах прокуратури області
Суть спору: прокурор Старовижівського району в інтересах держави в особі Старовижівської районної державної адміністрації, смт. Стара Вижівка звернувся в господарський суд з позовною заявою до фізичної особи підприємця ОСОБА_1, м. Червоноград, Львівська область, в якій з врахуванням заяви про уточнення позовних вимог № 47-862 від 06.04.2012р. просить:
1. Змінити пункт 4.1, пункт 4.3, підпункт 4.4.2 пункту 4.4 розділу 4 „Орендна плата" Договору оренди земельної ділянки від 11 червня 2004 року, укладеного між Старовижівською районною державною адміністрацією, смт. Стара Вижівка, площа Миру, 3 (код ЄДРПОУ 04051483) з підприємцем ОСОБА_1, 80100, АДРЕСА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1), зареєстрованого у Старовижівському районному відділі земельних ресурсів, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 17 червня 2004 року №69, виклавши в такій редакції:
"4.1. Орендна плата з 14 червня 2011 року по 14 червня 2018 року включно вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 9% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки або 61155,43 грн. (шістдесят одна тисяча сто п'ятдесят п'ять гривень 43 копійки) в рік і перераховується на рахунок місцевого бюджету Поліської сільської ради : УДК у Волинській області м. Луцьк МФО 803014 код 21740451 р/р 33211815700386 код платежу 13050200 (орендна плата з юридичних осіб)".
" 4.3. Орендна плата вноситься у такі строки: щомісячно до 30 числа звітного періоду в сумі 5096 гривень 28 копійки".
"4.4.2. Зміни розміру земельного податку, підвищення цін і тарифів. Зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки".
Свої вимоги обґрунтовує тим, що згідно підпункту 4.4.2 пункту 4 Договору оренди земельної ділянки від 11.06.04р., зареєстрованого у Старовижівському районному відділі земельних ресурсів 17.06.04р. за №69 розмір орендної плати переглядається у разі зміни розміру земельного податку, підвищення цін, тарифів. Відповідно до пункту 12 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України розпорядження землями за межами населених пунктів здійснює районна державна адміністрація. Земельна ділянка, яку орендує підприємець ОСОБА_1 згідно довідки управління Держкомзему належать до земель рекреаційного призначення. Рішенням районної ради від 11 квітня 2008 року №18/14 затверджено районну програму технічного забезпечення розвитку рекреаційних територій. При призначенні розміру орендної плати за землю 12 відсотків нормативної грошової оцінки головою районної державної адміністрації в основу покладені інтереси Поліської сільської ради та цільове призначення земельної ділянки, а саме землі рекреаційного призначення. Рішенням Старовижівської районної ради від 10.06.11р. №8/8 було затверджено нормативну грошову оцінку земельної ділянки загальною площею 3, 0784 га, що надана в оренду підприємцю ОСОБА_1 для обслуговування бази відпочинку в сумі 679 504, 82 грн. Згідно ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах пповноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обовязковими до виконання на відповідній території. Рішення районної ради від 10.06.11р. №8/8 не скасовано, не відмінено. На підставі цього відповідно до пункту 12 розділу Х Земельного кодексу України районною державною адміністрацією 14.06.11р. було підготовлено пропозиції про внесення змін до Договору оренди землі від 11.06.04р. і вручено ОСОБА_1 особисто та направлено письмово Додаток до договору оренди земельної ділянки для підписання. Змінити умови Договору оренди земельної ділянки підприємець ОСОБА_1 відмовився.
Відповідач у поясненні по суті заявленого позову про зобовязання внести зміни до договору оренди земельної ділянки №11від 20.03.2012р. та представник в судовому засіданні позов вважають таким, що суперечить вимогам чинного законодавства, мотивуючи це тим, що підпунктом 4.4.2. Договору оренди землі від 11.06.04р. закріплено положення про те, що розмір орендної плати переглядається у випадку, зокрема, зміни розміру земельного податку, підвищення цін, тарифів. Рішення Старовижівської районної рад від 10.06.11р. №8/8 не можна вважати зміною розміру земельного податку, цін чи тарифів, що у відповідності з підпунктом 4.4.2 Договору є підставою для предявлення вимоги про перегляд орендної плати, оскільки затвердження даним рішенням нової грошової оцінки земельної ділянки не тотожно зміні розміру орендної плати та розміру земельного податку. Також позивач вимагає закріпити у пункті 4.1. Договору оренди земельної ділянки від 11.06.04р. положення про те, що орендна плата з 14 червня 2011 року по 14 червня 2018 року включно вноситься у грошовій формі в розмірі 12 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки або 81 540, 94 грн. в рік. Тобто, позивач вимагає встановити максимальний розмір орендної плати - дванадцяти кратний розмір земельного податку. Дані вимоги позивача нічим не підтверджуються, тобто відсутнє розпорядження голови Старовижівської райдержадміністрації, яке б визначало та обгрунтовувало максимальний розмір орендної плати.
Представник третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача голова Поліської сільської ради в судовому засіданні пояснив, що відповідач є належним орендарем, справно дотримується умов договору, своєчасно та в повному обсязі сплачує орендну плату за землю, що є значним надходженням до бюджету сільської ради, однак сільська рада не є стороною договору, а тому не вправі встановлювати розмір орендної плати.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та оцінивши їх в сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, третьої особи на стороні позивача, господарський суд встановив наступне:
11 червня 2004 року між Старовижівською районною державною адміністрацією та підприємцем ОСОБА_1 було укладено договір оренди земельної ділянки, за умовами якого Старовижівська районна державна адміністрація передала відповідачеві в строкове платне володіння і користування на умовах оренди земельну ділянку для обслуговування бази відпочинку площею 30784 кв. м. розміщену на землях Поліської сільської ради, строком на 25 років.
Відповідно до п. 4.3 договору орендна плата вноситься щомісячно не пізніше 30 числа звітного періоду в сумі 1385,28грн.
Згідно п. 5.1. договору, договір набирає чинність після підписання сторонами та його державної реєстрації.
Договір зареєстровано у Старовижівському районному відділі земельних ресурсів 17.06.2004 року за № 69.
Пунктом 4.4. договору, зокрема, передбачено, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі зміни умов господарювання, передбачених договором, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів.
Рішенням №8/8 від 10.06.2011р. Старовижівської районної ради було затверджено нормативну грошову оцінку земельної ділянки загальною площею 3,0784 га, що надана в оренду підприємцю ОСОБА_1 для обслуговування бази відпочинку в сумі 679504,82грн.
Старовижівська районна рада звернулась з пропозицією та проектом додатку до договору оренди земельної ділянки від 11.06.2004р. про внесення змін до договору оренди землі від 11.06.2004р., яка була вручена відповідачу особисто 22.07.2011р.
Відповідач відмовився від пропозиції позивача щодо внесення змін до договору.
Статтею 188 Господарського кодексу України встановлено, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства ( ст. 13 Закону України "Про оренду землі").
Статтею 21 Закону України "Про оренду землі" визначено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Частиною першою ст. 652 Цивільного кодексу України, передбачено, що в разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання.
Частиною другою ст. 652 Цивільного кодексу України встановлено, якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов:1)в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане;2)зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися;3)виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору;4)із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.
Зміна договору у зв'язку з істотною зміною обставин допускається за рішенням суду у виняткових випадках, коли розірвання договору суперечить суспільним інтересам або потягне для сторін шкоду, яка значно перевищує затрати, необхідні для виконання договору на умовах, змінених судом ( ч. 4 ст. 652 Цивільного кодексу України).
Частиною 2 ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" від 11.12.2003, № 1378-IV, зі змінами та доповненнями, нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7 - 10 років. Таким чином законодавством передбачено здійснення нормативно-грошової оцінки земель. Така оцінка здійснена у встановленому законом порядку, що підтверджується рішенням Старовижівської районної ради від 10.06.2011 №8/8.
Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України №309-VI від 03.06.2008 року в Закон України Про оренду землі були внесені зміни, зокрема, ч. ч. 4 та 5 ст. 21 викладені в наступній редакції: Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України Про плату за землю; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України Про плату за землю. Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині. Вказаний закон набрав чинності з моменту опублікування - з 04.06.2008 року.
В звязку із введенням в дію Податкового кодексу України з 01.01.2011р. (від 02.12.2010 N 2755-VI) Закон України "Про плату за землю" втратив чинність згідно ч. 2 Прикінцевих положень Кодексу. Питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою з 01.01.2011 року регулюється виключно Податковим кодексом України.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про оренду землі" орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата, яка встановлюється згідно з методикою розрахунку орендної плати. Ця методика та порядок використання орендної плати для земель, які перебувають у державній або комунальній власності, встановлюються в договорі відповідно до Закону України "Про плату за землю" (статті 15 та 21 Закону України "Про оренду землі" в редакції на час виникнення спірних правовідносин).
Згідно із статтею 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, установлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Статтею 2 Закону України "Про плату за землю" (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим законом. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Частинами четвертою та п'ятою статті 21 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю", та не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення такої згоди спір вирішується в судовому порядку.
Отже, чинним законодавством передбачено можливість зміни умов договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.
Згідно зі ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень визначених законом, приймають рішення які є обов'язковими до виконання на відповідній території, а тому в разі прийняття відповідним органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за земельні ділянки, ці обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування у встановленому законом порядку.
Така ж норма закріплена у ч. 1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", відповідно до якої, акти органів місцевого самоврядування прийняті в межах своїх повноважень, є обовязковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, обєднаннями громадян, підприємствами, установами і організаціями, посадовцями, а також громадянами, які постійно проживають на відповідній території. Місцеві органи виконавчої влади, підприємства, установи і організації, а також громадяни несуть встановлену законом відповідальність перед органами місцевого самоврядування за заподіяні місцевому самоврядуванню збитки їх діями або бездіяльністю, а також в результаті невиконання рішень органів і посадових осіб місцевого самоврядування.
Рішенням №8/8 від 10.06.2011р. Старовижівської районної ради, затверджено нову нормативну грошову оцінку землі.
Відповідач зазначене рішення ради в установленому порядку не оскаржував, вони не змінені і не визнані недійсними, а тому є обов'язковими для виконання на відповідній території.
Таким чином, оскільки сторонами в договорі оренди передбачено можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору (дивитись Постанови Верховного суду України від 27.12.2010 у справі №27/15-10, від 23.05.2011 у справі №7/105-10(30/234-09), від 04.07.2011 у справі №41/81пд).
Згідно із ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідно до положень вказаної норми предметом доказування є обставини, які свідчать про дійсні права та обовязки сторін у справі та складаються з фактів, якими позивач обґрунтовує підстави позову, та фактів, якими відповідач обґрунтовує заперечення проти позову. Вимоги, що предявляються до доказів, визначені ст. 34 ГПК України. Згідно із приписами вказаної норми, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи; обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
У відповідності з ч.ч. 1, 2 ст. 43 ГПК України Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
З огляду на викладене вище, відповідачем у справі не доведено належним чином та не представлено відповідних доказів в підтвердження обставин, що стали підставою для заперечень, а позивач, надавши суду відповідні докази, а саме: розпорядження голови районної державної адміністрації від 04.04.2012р. № 120 "Про внесення змін до розпорядження першого заступника голови районної державної адміністрації від 11.06.2004р. № 178", розпорядження від 11.06.2004р. № 178; довідку фінансового управління районної державної адміністрації про бюджет Поліської сільської ради від 05.04.2012р. № 02/03/2-12 та № 154/1.11. від 04.04.2012р.; пояснення голови районної державної адміністрації щодо розрахунку орендної плати; рішення районної ради від 11.01.2012р. № 14/2 "Про районний бюджет на 2012р.", обґрунтував правомірність визначення ставки орендної плати за користування земельною ділянкою в розмірі 9 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Разом з тим, позивач не довів правових підстав внесення змін до п. 4.1. договору оренди щодо внесення орендної плати в зазначеному розмірі з 14.06.2011 року, оскільки, відповідно до ст. 58 Конституції України, ст.ст. 5, 6 ЦК України закони та інші нормативно правові акти не мають зворотної дії в часі, за винятком коли вони помякшують або скасовують відповідальність особи. Сторони мають право укласти договір, який не передбачений актами цивільного законодавства, але відповідає загальним засадам цивільного законодавства.
Правовідносини оренди землі є одним з видів цивільних правовідносин і підлягають регулюванню Цивільним Кодексом України і актами цивільного законодавства, до яких відноситься і Закон України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України.
Відповідно до ч. 3 ст. 653 ЦК України якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Враховуючи зазначене та керуючись, ст. 188 ГК України, Законом України Про оренду землі, Податковим кодексом України, ст. 33, 34, 43, 49, 82 - 85 ГПК України, господарський суд, -
в и р і ш и в :
1. Позов задовольнити повністю.
2. Внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 11 червня 2004 року, укладеного між Старовижівською районною державною адміністрацією, смт. Стара Вижівка, площа Миру, 3 (код ЄДРПОУ 04051483) з підприємцем ОСОБА_1, 80100, АДРЕСА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1), зареєстрованого у Старовижівському районному відділі земельних ресурсів, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 17 червня 2004 року №69, виклавши в такій редакції:
"4.1. Орендна плата з моменту набрання законної сили рішення господарського суду по 14 червня 2018 року включно вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 9% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки або 61155,43 грн. (шістдесят одна тисяча сто п'ятдесят п'ять гривень 43 копійки) в рік і перераховується на рахунок місцевого бюджету Поліської сільської ради : УДК у Волинській області м. Луцьк МФО 803014 код 21740451 р/р 33211815700386 код платежу 13050200 (орендна плата з юридичних осіб)".
" 4.3. Орендна плата вноситься у такі строки: щомісячно до 30 числа звітного періоду в сумі 5096 гривень 28 копійки".
"4.4.2. Зміни розміру земельного податку, підвищення цін і тарифів. Зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки".
3. Стягнути з підприємця ОСОБА_1, (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) в доход Державного бюджету України (отримувач коштів: УДКСУ у м. Луцьку (м. Луцьк) 22030001, код отримувача: 38009628, № рахунку: 31219206783002, банк отримувача: ГУДКСУ у Волинській області, МФО: 803014) 1073,00грн. судового збору.
Суддя П. Р. Слободян
Повний текст рішення
складено та підписано
12.04.12