ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2а/1770/1074/2011
17 серпня 2011 року 12 год. 09хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Жуковської Л.А. за участю секретаря судового засідання Баглика В.С. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Сенчина О.В.,
відповідача: представник Ситай М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Приватного підприємства "Інком"
до Кузнецовської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державного казначейства України в Рівненській області
про визнання неправомірними дій та скасування податкових повідомлень-рішень
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство Інком(далі ПП Інком) звернулося з адміністративний позовом про визнання неправомірними дій Кузнецовської обєднаної податкової інспекції (далі Кузнецовська ОДПІ) та визнання нечинними податкових повідомлень-рішень Кузнецовської ОДПІ № 0000172350/0 від 29.06.2010 р. форми В1 про зменшення суми бюджетного відшкодування на 66400 грн. та № 0000182350 від 29.10.2010 р. форми В2 про збільшення суми бюджетного відшкодування на 66400 грн.
В обґрунтування адміністративного позову ПП Інком вказує, що подаючи 02.11.2010 р. уточнюючі розрахунки податкових зобовязань за квітень та серпень 2009 р. було дотримано вимоги Закону України Про податок на додану вартість № 168/97-ВР від 03.04.1997 р. Вказує, що з акту перевірки № 267/23/30896634 ВІД 15.06.2010 Р. вбачається, що не можливо встановити порушення за березень 2009 р.
В судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримав з підстав викладених у адміністративному позові, суду пояснив, що ПП Інком було сформовано податковий кредит на підставі якого виникло бюджетне відшкодування у відповідності до вимог пп. 7.4.5 п. 7.4 ст. 7 Закону України Про податок на додану вартість від 03.04.1997 р. № 168/97-ВР у звязку з придбанням товарів, робіт та послуг, які в наступному використовувалися товариством в рамках господарської діяльності. Податковий кредит сформовано на підставі податкових накладних, що відповідають вимогам пп. 7.2.1 п.7.2 ст. 7 Закону України Про податок на додану вартість від 03.04.1997 р. № 168/97-ВР.
Таким чином, позивач вважає, що ним було дотримано вимоги Закону України Про податок на додану вартість від 03.04.1997 р. № 168/97-ВР для отримання бюджетного відшкодування.
В свою чергу спосіб отримання бюджетного відшкодування визначається платником податків самостійно у відповідності до пп. 7.7.3 п. 7.7 ст. 7 Закону України Про податок на додану вартість № 168/97-ВР від 03.04.1997 р. Просив суд задовольнити позов повністю.
Кузнецовська обєднана державна податкова інспекція адміністративний позов не визнала, про що подала письмові заперечення.
В судовому засіданні представники відповідача пояснили суду, що під час проведення документальної перевірки було встановлено порушення ПП Інком пп. 7.7.1, 7.7.2, 7.7.3, 7.7.4 п. 7.7 ст. 7 Закону України Про податок на додану вартість № 168/97-ВР від 03.04.1997 р. Суть порушення полягає в тому, що ПП Інком маючи право на бюджетне відшкодування за березень 2009 р. в сумі 75440 грн. безпідставно відобразив вказану суму в рядку 26 Залишок відємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного періоду декларації по податку на додану вартість за березень 2009 р. Аналогічне порушення було вчинено позивачем в серпні 2009 р. в результаті чого було занижено бюджетне відшкодування на суму 7806 грн. В результаті виявлених порушень, було зменшено суми бюджетного відшкодування на розрахунковий рахунок в банку на 66400 грн. та збільшено суму бюджетного відшкодування шляхом зарахування у зменшення податкових зобовязань з ПДВ наступних податкових періодів в сумі 66400 грн.
Представники відповідача вважають податкові повідомлення-рішення Кузнецовської ОДПІ № 0000172350/0 від 29.06.2010 р. форми В1 про зменшення суми бюджетного відшкодування на 66400 грн. та № 0000182350 від 29.10.2010 р. форми В2 про збільшення суми бюджетного відшкодування на 66400 грн. правомірними та просили суд відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмі докази суд прийшов до висновку, що адміністративний позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що 15.06.2010 року було складено акт № 267/23/30896634 про результати планової виїзної перевірки приватного підприємства Інком, код ЄДРПОУ 30896634 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2009 р. р. по 31.03.2009 р.
З висновків акта перевірки № 267/23/30896634 від 15.06.2010 р. вбачається, що за результатами проведення перевірки було встановлено порушення ПП Інком пп. 7.7.1, 7.7.2, 7.7.3, 7.7.4 п. 7.7 ст. 7 Закону України Про податок на додану вартість № 168/97-ВР від 03.04.1997 р. в результаті чого було занижено бюджетне відшкодування на суму 66400 грн. в т.ч. за квітень 2009 р. в сумі 58594 грн., серпень 2009 р. в сумі 7806 грн.
За наслідками перевірки було зменшено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку у лютому 2009 р. в сумі 66400 грн. та збільшено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню шляхом зарахування у зменшення податкових зобовязань з ПДВ наступних податкових періодів в сумі 66400 грн.
На підставі акта перевірки № 267/23/30896634 від 15.06.2010 р. Кузнецовською ОДПІ було прийнято податкові повідомлення-рішення № 0000172350/0 від 29.06.2010 р. форми В1 про зменшення суми бюджетного відшкодування на 66400 грн. та № 0000182350 від 29.10.2010 р. форми В2 про збільшення суми бюджетного відшкодування на 66400 грн.
Судом встановлено, що 19 травня 2009 р. ПП Інком було подано до Кузнецовської ОДПІ декларацію по податку на додану вартість за квітень 2009 р., вхідний реєстраційний № 4067 з якої вбачається, що позивачем задекларовано рядок 26 Залишок відємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного періоду в сумі 84405 грн.
02.11.2009 р. до вказаної декларації ПП Інком було подано уточнюючих розрахунок, згідно якого сума 58594 грн. з рядка 26 Залишок відємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного періоду перенесена в рядок 25.1 Сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку.
21.09.2009 р. ПП Інком було подано декларацію по податку на додану вартість за серпень 2009 р., вхідний реєстраційний № 7879 з якої вбачається, що позивачем задекларовано рядок 26 Залишок відємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного періоду в сумі 12927 грн.
02.11.2009 р. до вказаної декларації ПП Інком було подано уточнюючих розрахунок, згідно якого сума 7806 грн. з рядка 26 Залишок відємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного періоду перенесена в рядок 25.1 Сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку.
Декларації та уточнюючі розрахунки прийняті та проведенні Кузнецовською ОДПІ по обліку.
Відповідно до п. 1.8 ст. 1 Закону України Про податок на додану вартість №168/97-ВР від 03.04.97 р. бюджетне відшкодування це сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у звязку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.
Згідно пп. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України Про податок на додану вартість №168/97-ВР від 03.04.97 р. сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобовязання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
При відємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Враховуючи похідний характер бюджетного відшкодування від правомірності формування платником податків податкового кредиту при перевірці правильності його визначення слід враховувати вимоги пп. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону України Про податок на додану вартість №168/97-ВР від 03.04.97 р. відповідно до якого податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 81 цього Закону, протягом такого звітного періоду у звязку з:
придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;
придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку.
Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари (послуги) та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Відповідно до пп. 7.4.5 п. 7.4 ст. 7 Закону України Про податок на додану вартість №168/97-ВР від 03.04.97 р. не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у звязку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з підпунктом 7.2.6 цього пункту).
Як вбачається з матеріалів справи до складу податкового кредиту на підставі якого ПП Інком було визначено бюджетне відшкодування за квітень, серпень 2009 р. суми податку на додану вартість, що були сплачені позивачем при придбанні товарів, робіт та послуг для використання в рамках господарської діяльності.
Факт придбання вказаних паливно-мастильних матеріалів позивачем підтверджується наявними в матеріалах справи копіями первинних документів та податкових накладних. Оплата проведена шляхом перерахування коштів на відповідні розрахункові рахунки
Вказані обставин не заперечується представниками відповідача.
Відповідно до пп. 7.7.3 п. 7.7. ст. 7 Закону України Про податок на додану вартість №168/97-ВР від 03.04.97 р. платник податку може прийняти самостійне рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за наслідками звітного періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. При прийнятті такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних податкових періодів.
Згідно пп. 7.7.4 п. 7.7 ст. 7 Закону України Про податок на додану вартість №168/97-ВР від 03.04.97 р. платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників.
До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій.
Форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначаються за процедурою, встановленою центральним податковим органом.
Як вбачається з матеріалів справи волевиявлення ПП Інком на отримання сум бюджетного відшкодування на розрахунковий рахунок відображено в уточнюючих розрахунках за квітень та серпень 2009 р., що були подані 02.11.2009 р., у відповідності до п. 5.1 ст. 5 Закону України Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами № 2181-ІІІ від 21.12.2000 р.
До уточнюючих розрахунків позивачем було додано заяви про відшкодування та розрахунки суми бюджетного відшкодування.
Таким чином, позивачем було дотримано вимоги Закону України Про податок на додану вартість №168/97-ВР від 03.04.97 р., що дають право на отримання сум бюджетного відшкодування на розрахунковий рахунок.
Доводи Кузнецовської ОДПІ щодо неправильного відображення сум бюджетного відшкодування в результаті чого необхідно одночасно зменшити суму бюджетного відшкодування заявлену платником податків на рахунок в банку та збільшити суму бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобовязань з ПДВ наступних податкових періодів судом не беруться до уваги як такі, що суперечать нормам п. 7.7 ст. 7 Закону України Про податок на додану вартість №168/97-ВР від 03.04.97 р.
Вибір напрямку бюджетного відшкодування є правом ПП Інком, що передбачене пп. 7.7.3, 7.7.4 п. 7.7 ст. 7 Закону України Про податок на додану вартість №168/97-ВР від 03.04.97 р. якому відповідає обовязок Кузнецовської ОДПІ перевірити правильність виникнення такого відшкодування.
І лише платник податків у відповідності до Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України №166 від 30.05.1997 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.07.1997 року за №250/2054 (у редакції наказу №213 від 15.06.2005 року) може прийняти рішення на відображення належних сум бюджетного відшкодування в рядку 25.2 зменшення податкових зобовязань з ПДВ наступних податкових періодів декларації по податку на додану вартість.
Таким чином, податкові повідомлення-рішення Кузнецовської ОДПІ № 0000172350/0 від 29.06.2010 р. форми В1 про зменшення суми бюджетного відшкодування на 66400 грн. та № 0000182350 від 29.10.2010 р. форми В2 про збільшення суми бюджетного відшкодування на 66400 грн. підлягають визнанню протиправними та скасуванню в повному обсязі.
В частині позовних вимог ПП Інком щодо визнання неправомірними дій Кузнецовської ОДПІ, то суд вважає останні необґрунтованими та безпідставними. Планова виїзна перевірка приватного підприємства Інком з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2009 р. р. по 31.03.2009 р. була проведена в межах повноважень наданих Законом України Про державну податкову службу в Україні № 509-ХІІ від 04.12.1990 р. та з дотриманням визначеної процедури.
Податкові повідомлення-рішення прийнятті на підставі в межах повноважень Кузнецовьскої ОДПІ.
Таким чином, підстав для визнання дій Кузнецовської ОДПІ неправомірними немає.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Кузнецовської об'єднаної державної податкової інспекції №0000172350/0 від 29 червня 2010 року та №0000182350/0 від 29 червня 2010 року
У решті позовних вимог - відмовити.
Присудити на користь позивача Приватного підприємства "Інком" із Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1 (одна) грн. 70 коп.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Жуковська Л.А.