ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м.Вінниця
02 квітня 2012 р. Справа № 2а/0270/1091/12
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді:Воробйової І.А.,
за участю:
секретаря судового засідання: Щербатюк Л.Є.
представників позивача: Самченко Т.П., Мороза Р.О.
представника відповідача: Гончарук В.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: Державної фінансової інспекції у Вінницькій області
до: виконавчого комітету Дорожненської сільської ради
про: зобов'язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ :
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов позов контрольно-ревізійного управління у Вінницькій області (КРУ у Вінницькій області, позивач) до виконавчого комітету Дорожненської сільської ради (сільська рада, відповідач) про зобов'язання відповідача виконати законні вимоги зазначені в листі від 14.09.2011 року №02-08-05-15/7217 в частині :
- відображення дебіторської заборгованості за ВАТ "Укртелеком" в загальній сумі 1,17 тис. грн.;
- проведення з ВАТ "Укртелеком" претензійно-правової роботи та надходження коштів від надання в оренду частини приміщення в дохід сільського бюджету на рахунок №35423012001794 в УДК у Вінницькому районі, МФО 802015, код 34701209;
- надходження індексації орендної плати в сумі 0,6 тис. грн. в дохід сільського бюджету на рахунок №35423012001794 в УДК у Вінницькому районі, МФО 802015, код 34701209;
- відображення дебіторської заборгованості за ВАТ "Укртелеком" в загальній сумі 1,7 тис. грн.;
- проведення претензійно-правової роботи з ТОВ "Укртелеком" щодо відшкодування витрат понесених за опалення приміщення;
- проведення з ТОВ "Квартет" претензійно-правової роботи та надходження коштів в сумі 9,69 тис. грн. в дохід сільського бюджету на рахунок №33216815700081 в УДК у Вінницькому районі, МФО 802015, код 04326069.
Позов мотивований тим, що контрольно-ревізійним управлінням на виконання постанови Ленінського районного суду м.Вінниці від 05.08.2011 року №4-1727 проведено позапланову ревізію окремих питань фінансово господарської діяльності виконавчого комітету Дорожненської сільської ради, в ході якої встановлені фінансові порушення, які відображені в акті ревізії. Зокрема, встановлено, що в порушення вимог частини 7 статті 8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", п.п. 2.15, 2.16 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 року №88, по бухгалтерському обліку сільської ради не відображено дебіторську заборгованість перед ВАТ "Укртелеком" за 2008-2009 роки по платі за оренду частини приміщення, що призвело до недоотримання доходів сільського бюджету в загальній сумі 1,17 тис. грн.
Також в порушення вимог ч.3, ч. 7 статті 8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" сільською радою протягом 2008-2010 років та січня-серпня 2011 року понесено витрати за опалення частини приміщення, яке використовується сторонньою організацією в загальній сумі 1,7 тис. грн.
В порушення статті 10 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" протягом періоду з 01.01.2008 року по 01.08.2011 року при розрахунку місячної орендної плати за нерухоме майно, не проводилось її коригування на індекс інфляції, внаслідок чого сільським бюджетом втрачено доходів в загальній сумі 0,6 тис. грн.
Також в порушення вимог статті 21 Закону України "Про оренду землі" та статті 17 Закону України "Про плату за землю", статті 287.3 Податкового кодексу України внаслідок не сплати ТОВ "Квартет" станом на 01.01.2009 року плати за оренду земельної ділянки та податку на землю сільським бюджетом недоотримано доходів на суму 9,39 тис. грн. та 0,3 тис. грн. відповідно.
За наслідками проведеної перевірки відповідачу направлено лист про усунення виявлених ревізією порушень, однак вимоги даного листа не виконано, що і стало підставою для звернення з даним позовом до суду.
Ухвалою суду від 20.03.2012 року замінено неналежного позивача контрольно-ревізійне управління у Вінницькій області його правонаступником - Державною фінансовою інспекцією у Вінницькій області.
В судовому засіданні представником позивача подано клопотання про збільшення та зменшення позовних вимог в частині вимог щодо:
- відображення дебіторської заборгованості за ВАТ "Укртелеком" в зальній сумі 1,17 тис. грн.;
- надходження індексації орендної плати в сумі 0,6 тис. грн. в дохід сільського бюджету на 636,8 грн.
- відображення дебіторської заборгованості за ВАТ "Укртелеком" в загальній сумі 1,7 тис. грн. на 1711,38 грн.;
- проведення з ТОВ "Укртелеком" претензійно-правової роботи та надходження коштів в сумі 9,69 тис. грн. на 9682,21 грн.
Зважаючи на права, якими наділені сторони статтями 51, 137 КАС України, клопотання представника позивача прийнято судом до розгляду.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги, з урахуванням клопотання про збільшення та зменшення позовних вимог, підтримали, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві. Додатково пояснили, що станом на день розгляду даної справи відповідачем не надано доказів на підтвердження фактичного виконання вимоги контрольно-ревізійного управління.
Представник відповідача позовні вимог визнала у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, вислухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.
Статус державної контрольно-ревізійної служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначає Закон України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні"(далі Закон про ДКРС).
Відповідно до положень статті 2 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобовязань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у субєктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.
В силу частини 7 статті 10 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" управління має право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Окремо суд зазначає, що згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 765 від 20.07.11 р. утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної фінансової інспекції шляхом перетворення територіальних органів Головного контрольно-ревізійного управління за переліком згідно з додатком та установлено, що територіальні органи Головного контрольно-ревізійного управління, які перетворюються, продовжують виконувати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам, які утворюються згідно з пунктом 1 цієї постанови.
Крім того, Указом Президента України "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" № 1085/2010 установлено, що міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, що утворюються шляхом реорганізації інших центральних органів виконавчої влади, є правонаступниками органів, які реорганізуються
Згідно спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, станом на 23.03.2012 р. в реєстрі значиться Державна фінансова інспекція у Вінницькій області.
За таких обставин, Державна фінансова інспекція у Вінницькій області є правонаступником Контрольно-ревізійного управління у Вінницькій області.
Відповідно до статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії).
Форма вимоги, яку органи державної контрольно-ревізійної служби України повинні пред'являти підконтрольним установам, що ревізуються - не встановлена. Тобто юридичної форми вимоги, як рішення органу виконавчої влади - офіційного письмового документа, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин, має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин, не передбачено.
Разом з тим, сторони не заперечили проти того, що лист є вимогою в розумінні статті 10 Закону України "Про Державну контрольно-ревізійну службу в Україні" та є обовязковим до виконання.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що в даному випадку вимога контрольно-ревізійного управління є розпорядчим документом субєкта владних повноважень, який обовязковий для виконання, визначає строки виконання, порушення яких є підставою для звернення до суду в інтересах держави щодо усунення порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Так, на виконання зазначених вище норм та постанови Ленінського районного суду м.Вінниці від 05.08.2011 року №4-1727, з 09.08.2011р. по 29.08.2011 р. контрольно-ревізійним управлінням у Вінницькій області проведено позапланову ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності виконавчого комітету Дорожненської сільської ради за період з 01.01.2011 року по 01.08.2011 року, за результатом якої складено акт №08-07/20 від 05.09.2011, в якому зафіксовані виявлені ревізією порушення.
Зокрема, в ході ревізії зясовано, що з метою встановлення наявної простроченої по орендній платі за землю до Вінницької міжрайонної Державної податкової інспекції надіслано лист від 9 серпня 2011 року №02-08-20-14/6160.
Відповідно до наданої відповіді Вінницької міжрайонної Державної податкової інспекції листом від 18 серпня 2011 року №5762/15 за ТОВ "Квартет" рахується недоїмка по сплаті податку за землю в загальній сумі 291,21 грн., зокрема: станом на 31 грудня 2009 року 217,96 грн., станом на 31 грудня 2010 року недоїмка склала 73,0 грн., чим порушено ст.17 Закону України "Про плату за землю" та ст. 287.3 Податкового Кодексу України в частині сплати плати за землю щомісячно рівними частками та відповідно до завдання шкоди сільському бюджету на вказану суму.
Також, згідно інформації відділу Держкомзему у Вінницькому районі станом на 1 серпня 2011 року рахується заборгованість по орендній платі за минулі роки в сумі 9391,0 грн., чим порушено вимоги ст.21 Закону України "Про оренду землі" та ст.17 Закону України "Про плату за землю" в частині сплати орендної плати щомісячно рівними частками та відповідно до завдання збитків бюджету на вказану суму та недоотримання доходів сільським бюджетом 9391,0 грн.
Ревізією оренди приміщень встановлено, між сільською радою та ВАТ "Укртелеком" укладено договори оренди від грудня 2007 року б/н (договір з 11 грудня 2007 року до 1 грудня 2008 року), від 30 грудня 2008 року №30-15 (договір діє з 1 грудня 2008 року по 1 грудня 2009 року), від 19 листопада 2009 року №396-11 (дія договору з 2 грудня 2009 року по 30 листопада 2009 року) на оренду нежитлового приміщення площею 17,0 м.кв., яке розташовано за адресою с. Дорожне, вул. Шевченка, 1.
Орендна плата за умовами договорів визначена протягом 2008 року в сумі 85,0 грн. за місяць, протягом 2009 року в сумі 153,0 грн. за місяць протягом 2010-2012 року в сумі 170,0 грн. за місяць.
Відповідно до книги надходжень спеціальних коштів встановлено, що за 2008 рік кошти від оренди нежитлового приміщення не надходили, у 2009 році кошти від орендної плати надійшли в сумі 1683,0 грн., у 2010 році - 2039,46 грн., протягом січня - липня 2011 року - 1190,0 грн.
Перевіркою повноти нарахування та сплати орендної плати встановлено, що у 2008 році ВАТ "Укртелеком" не доплачено орендної плати в сумі 1020,0 грн., у 2009 році 153,0 грн.
Враховуючи вищевикладене, внаслідок несплати орендної плати сільським бюджетом недоотримано доходів у 2008 році в сумі 1020,0 грн., у 2009 році в сумі 153,0 грн.
Внаслідок допущеного порушення сільському бюджету завдано матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 1173,0 грн.
При цьому слід зазначити, що головним бухгалтером Олійник Л.А порушення ч.7 ст. 8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінанси звітність в Україні", п.п. 2.15., 2.16. Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 р. №88, не відображено по даних бухгалтерського обліку дебіторської заборгованості по орендній платі станом на 1 січня 2009 року в сумі 1020, грн., станом на 1 січня 2010 року в сумі 153,0 грн.
Зазначене призвело до внесення недостовірних даних до "Звіту про заборгованість бюджетних установ" за 2008 рік та 2009 рік, а саме: не відображення дебіторської заборгованості по орендній платі станом на 1 січи 2009 року в сумі 1020,0 грн., станом на 1 січня 2010 року в сумі 153,0 грн.
Також встановлено, що в порушення ст. 284 Господарського кодексу України, ст. 10 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" при укладанні договорів оренди та встановлені орендної плати не визначено коригування її на індекс інфляції, що є істотною умовою договору оренди.
Таким чином в наслідок не проведення коригування місячної орендної плати на індекс інфляції, протягом періоду, який охоплено контролем спеціальним фондом сільського бюджету втрачено доходів в загальній сумі 636,8 грн.
Комісією в складі голови комісії - Олійник Л.А., членів комісії Карпенко Л.Д. та Гончарук Е.І. проведено обстеження орендованої нежитлової будівлі ВАТ "Укртелеком" за результатами якого встановлено, що в кімнаті площею 17 м.кв. знаходиться телефонна станція. В кімнаті встановлено окремий лічильник електроенергії. Також в кімнаті розміщено два радіатори у вигляді двох труб, які з'єднані з загальною системою опалення приміщення виконкому сільської ради.
Відшкодування ВАТ "Укртелеком" сільській раді витрат на опалення приміщення не здійснювалося.
Таким чином, сільською радою понесено збитки за опалення приміщення, яке використовується іншою організацією в загальній сумі 1711,38 грн., зокрема: за 2008 рік в сумі 250,52 грн., за 2009 рік - 734,18 грн. за 2010 рік - 533,26 грн., за січень-липень 2011 року - 193,42 грн.
Наслідком проведеної ревізії та складеного акту стало висунення та направлення голові Дорожненської сільської ради листа "про усунення порушень законодавства з фінансових питань" №02-08-05-15/7217 від 14.09.2011 р., у пунктах 2, 3, 5 якого вказано на: необхідність відображення дебіторської заборгованості за ВАТ "Укртелеком" в загальній сумі 1173 грн.; проведення з ВАТ "Укртелеком" претензійно позовної-роботи та надходження коштів від надання в оренду частини приміщення в дохід сільського бюджету на рахунок № 35423012001794 в УДК у Вінницькому районі, МФО 802015, код 34701209; необхідність надходження індексації орендної плати в сумі 636,8 грн. в дохід сільського бюджету на рахунок № 35423012001794 в УДК у Вінницькому районі, МФО 802015, код 34701209; необхідність відображення дебіторської заборгованості за ВАТ Укртелеком" в загальній сумі 1700 грн.; проведення претензійно-позовної роботи з ТОВ "Квартет" та надходження коштів в сумі 9682,21 грн. в дохід сільського бюджету на рахунок № 33216815700081 в УДК у Вінницькому районі, МФО 802015, код 04326069.
В даному листі також зазначено про необхідність в термін до 13.10.2011 р. направлення на адресу управління разом з копіями завірених первинних, розпорядчих та інших документів інформацію про вжиті заходи.
В звязку з невиконанням вимог вказаного листа і предявлено даний позов до суду.
Визначаючись щодо позовних вимог суд виходить з наступного.
Відповідно до пункту 10 статті 10 Закону України "Про контрольно-ревізійну службу в Україні" контрольно-ревізійному надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Частиною другою статті 15 цього Закону, встановлено, що законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.
Згідно положень статті 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
На підставі викладеного, враховуючи, що відповідачем не надано доказів на підтвердження виконання вимог контрольно-ревізійного управління, викладених у пунктах 2, 3, 5 листа № 02-08-05-15/7217 від 14.09.2011 р., а також доказів оскарження листа-вимоги, позовні вимоги підлягають задоволеню.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ :
Позов задовільнити повністю.
Зобов"язати виконавчий комітет Дорожненської сільської ради виконати вимоги зазначені в листі КРУ у Вінницькій області від 14 вересня 2011 р. № 02-08-05-15/7217 в частині:
- відображення дебіторської заборгованністі за ВАТ "Укртелеком" в загальній сумі 1173 грн.;
- проведення з ВАТ "Укртелеком" претензійно позовної-роботи та надходженя коштів від надання в оренду частини приміщення в дохід сільського бюджету на рахунок № 35423012001794 в УДК у Вінницькому районі, МФО 802015, код 34701209;
- надходження індексації орендної плати в сумі 636,8 грн. в дохід сільського бюджету на рахунок № 35423012001794 в УДК у Вінницькому районі, МФО 802015, код 34701209;
- відображнння дебіторської заборгованності за ВАТ Укртелеком" в загальній сумі 1711,38 грн.;
- проведення претензійно-позовної роботи з ТОВ "Квартет" та надходження коштів в сумі 9682,21 грн. в дохід сільського бюджету на рахунок № 33216815700081 в УДК у Вінницькому районі, МФО 802015, код 04326069.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
СуддяВоробйова Інна Анатоліївна