Постанова № 22608404, 13.04.2012, Донецький апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
13.04.2012
Номер справи
9/5009/7127/11
Номер документу
22608404
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

донецький апеляційний господарський суд

Постанова

Іменем України

10.04.2012 р. справа №9/5009/7127/11

Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів :

Головуючого:

Кододової О.В.

суддів

Будко Н.В.

Гези Т.Д.

при секретарі Коломієць С.О.

За участю представників сторін:

від позивача – не з»явився

від відповідача –не з»явився

за участю прокурора – Кравцов В.І. представник прокуратури Донецької області

Розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу

Закритого акціонерного товариства «ЗАПОРІЖХІМБУДОПТТОРГ», м. Запоріжжя

на рішення господарського суду

Запорізької області від 05 січня 2012року (повний тест складений та підписаний 17.01.2012р.)

у справі

№9/5009/7127/11 (суддя Боєва О.С.)

за позовом

Прокурора Ленінського району м. Запоріжжя в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах –Запорізької міської ради, м. Запоріжжя

до

Закритого акціонерного товариства «ЗАПОРІЖХІМБУДОПТТОРГ», м. Запоріжжя

про

зміну п. 9 договору оренди земельної ділянки.

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Ленінського району м. Запоріжжя в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах –Запорізької міської ради, м. Запоріжжя звернувся з позовною заявою до Закритого акціонерного товариства «ЗАПОРІЖХІМБУДОПТТОРГ», м. Запоріжжя про зміну зміну п. 9 договору оренди від 23.08.2005р. земельної ділянки площею 0,0521 га, яка знаходиться по вул. Каховська, 3 в м. Запоріжжя, (кадастровий номер: 2310100000:04:030:0138), укладеного між Запорізькою міською радою та Закритим акціонерним товариством “Запоріжхімбудоптторг”, зареєстрованого у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства “Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах”, виклавши його в такій редакції: “п. 9 Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 4523,01 грн., що складає 3% від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2011р.”

Рішенням господарського суду Запорізької області від 05 січня 2012року (повний тест складений та підписаний 17.01.2012р.) у справі №9/5009/7127/11 позовні вимоги задоволено повністю.

Рішення суду мотивоване тим, що рішення Запорізької міської ради від 18.01.2008 р. № 9 “Про внесення змін до рішення Запорізької міської ради від 27.12.2006року №14 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя», даним рішенням встановлено новий розмір орендної плати. Рішенням №79 від 03.03.2008року «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя»вирішено впровадити оподаткування земель міста на підставі нової грошової оцінки з 01.03.2008року. Позивачем відповідно до норм чинного законодавства направлялася на адресу відповідача пропозицію про приведення п.9 договору оренди землі до вимог чинного законодавства, яка в свою чергу залишилася з боку відповідача без відповіді.

У рішенні суду першої інстанції зазначено, що законодавством передбачено здійснення нормативно-грошової оцінки відповідними органами місцевого самоврядування.

Відповідно до п. 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. № 6 “Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин”, оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Господарський суд Запорізької області вважає обґрунтованими вимоги позивача щодо внесення змін до п. 9 договору оренди землі від 23.08.2005р., укладеного між сторонами відносно земельної ділянки площею 0,0521 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Каховська, 3 в м. Запоріжжя, зареєстрованого у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства “Центр державного земельного кадастру” при “Державному комітеті України по земельних ресурсах” про що у державному реєстрі земель 23.08.2005р. вчинено запис за № 040526100524, виклавши його в такій редакції: «п. 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 4523,01 грн., що складає 3% від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2011 року».

Скаржник –Закрите акціонерне товариство «ЗАПОРІЖХІМБУДОПТТОРГ», м. Запоріжжя, не погодившись з рішенням господарського суду, звернувся з апеляційною скаргою про скасування рішення місцевого суду. Скаржник стверджує, що рішенням №7 від 03.03.2008року, яке прийняте позивачем затверджено лише базову вартість землі з врахуванням індексації нормативної грошової оцінки станом на 01.01.2008року та впроваджено оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.01.2008року, а на Управління земельних ресурсів у місті Запоріжжі покладено обов’язок до 01.05.2008року розробити та затвердити заходи щодо взаємодії органів влади усіх рівнів по проведенню перерахунків вартості земельних ділянок у розрізі землекористувачів та землевласників, втім, жодних зобов’язань на землекористувачів не покладалось.

Скаржник також зазначає, що остаточні правовідносини оренди виникли між позивачем та відповідачем у 2005році, тому на них не можливо поширити ні дію нового законодавства, ні будь-які індивідуальні акти (рішення органу місцевого самоврядування) щодо зміни існуючих договірних правовідносин, з огляду на наведені приписи Конституції України, відтак, на думку скаржника, положення нового законодавства щодо внесення змін до ст.21 Закону України «Про оренду землі», а також прийняті на його виконання рішення міської ради можуть і повинні бути застосовані до орендних правовідносин, які виникають після набрання ними чинності, тобто до договорів (і, відповідно, розмірів орендної плати), які укладаються після набрання ними чинності.

На думку скаржника мало місце недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими, що вплинуло на прийняття рішення суду з порушенням норм ст.188 Господарського Кодексу України та ст.11 ГПК України, які встановлюють необхідність обов’язкового повідомлення другої сторони за договором. Саме з моменту повідомлення починається відлік 20-ти денного терміну після спливу якого при недосягненні згоди щодо зміни чи розірвання договору зацікавлена сторона отримує право передати спір на вирішення господарського суду.

Сторони не скористалися правом участі представників в судовому засіданні апеляційної інстанції, у відповідності до ст. 98 Господарського процесуального кодексу України про час і місце судового засідання були повідомлені належним чином. (а.с.78,80) Згідно зі ст. 75,99 ГПК України, скаргу розглянуто за наявними матеріалами, які є достатніми для розгляду апеляційної скарги.

Прокурор у судовому засіданні просив залишити без змін рішення господарського суду Запорізької області, апеляційну скаргу без задоволення.

Згідно з положеннями ст.101 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішень місцевого господарського суду в повному обсязі.

У відповідності до п.п. 2, 3, 4 частини 3 ст.129 Конституції України, основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом та судом, забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Правосуддя у господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом та змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами (ст.ст. 42, ст.43 Господарського процесуального кодексу України).

Вивчивши матеріали справи, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, Донецьким апеляційним господарським судом встановлено:

03.08.2005р. між Запорізькою міською радою (орендодавець) та Закритим акціонерним товариством “ЗАПОРІЖХІМБУДОПТТОРГ” (орендар) на підставі рішення Запорізької міської ради від 25.04.2003р. № 28 був укладений договір оренди землі за умовами якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,0521 га для благоустрою та озеленення прилеглої території, яка знаходиться м. Запоріжжя, вул. Каховська, 3. Договір укладено на 49 років (п.п. 1, 2, 8).

Відповідно до п. 9 орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 579,09 грн. за календарний рік в цінах 2005 року.

Згідно з п. 11 договору, орендна плата вноситься орендарем щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Ленінського району.

Пунктом 12 договору сторони узгодили, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено окремими документами; прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати; в інших випадках, передбачених законом.

За умовами п.30 договору орендар зокрема зобов»язаний самостійно щорічно індексувати розмір орендної плати відповідно до індексації нормативної грошової оцінки земель згідно з чинним законодавством.

Договір оренди землі зареєстровано в у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства “Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсів”, про що у державному реєстрі земель 23.08.2005р. вчинено запис за № 040526100524.

23.08.2005року між тими ж сторонами складено акт прийому-передачі за умовами якого вказана земельна ділянка кадастровий №2310100000:04:030:0138, загальною площею 0,0521 га була передана орендодавцем орендарю.

Рішенням Запорізької міської ради від 27.12.2006року №14 (а.с.37) затверджено розміри орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя згідно з додатком .

Рішенням Запорізької міської ради від 18.01.2008р. № 9 “Про внесення змін до рішення Запорізької міської ради від 27.12.2006р. № 14 “Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя” (а.с.39) вирішено встановити орендну плату за земельні ділянки у місті Запоріжжя такою, що не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю”, для інших категорій –трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю”. Землекористувачам, у яких відсоток від нормативної грошової оцінки землі для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки певного функціонального використання менше 3%, укласти додаткові угоди до договорів оренди в частині зміни орендної плати за землю. Перерахунок орендної плати дійсний з моменту набрання чинності Закону України “Про Державний бюджет на 2008 рік” (п.п.1, 4 рішення).

Запорізькою міською радою 03.03.2008року прийнято рішення №79 (а.с.40-45), яким затверджено базову вартість 1м2 землі у розмірі 190,18грн. із врахуванням індексації нормативної грошової оцінки станом на 01.01.2008року та вирішено впровадити оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.03.2008року. Рішення Запорізької міської ради від 15.06.01 № 17 «Про затвердження грошової оцінки земель міста Запоріжжя»визнано таким, що втратило чинність з моменту впровадження нової нормативної грошової оцінки. Доручено Управлінню земельних ресурсів у місті Запоріжжі до 01.05.08 розробити та затвердити заходи щодо взаємодії органів влади усіх рівнів по проведенню перерахунків вартості земельних ділянок у розрізі землекористувачів та землевласників. Доручено управлінню внутрішньої політики міської ради оприлюднити дане рішення у засобах масової інформації.

Рішенням Запорізької міської ради від 27.07.2011року №16 (а.с.46) затверджено розміри орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя згідно з додатком .

Запорізька міська рада звернулася до відповідача з письмовою пропозицією від 19.07.2011р. за № 01-32/2756 “Про внесення змін до договору оренди землі” (а.с.8.9), як доказ направлення зазначеної пропозиції позивачем надано копію фіскального чеку від 25.01.2011року (а.с.7) та поштового повідомлення, згідно якого пропозицію 27 липня 2011року отримано уповноваженим представником відповідача (а.с.17-18). У зазначеній пропозиції позивач просив внести зміни до п. 9 договору оренди земельної ділянки від 23.08.2005року, виклавши його в такій редакції: «п. 9 Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 4523,01 грн., що складає 3% від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2011р. та вноситься орендарем шомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Ленінського району 33216812700006 в відділенні Держказначейства у Ленінському районі, МФО813015, ЄДРПОУ34677103, код 13050200».

Враховуючи, що відповідач залишив без відповіді лист позивача про внесення змін до договору оренди, позивач заявив позов з вимогами внести вищевказані зміни у договір у судовому порядку.

Перевіривши повноту встановлених судом першої інстанції обставин справи та правильність їх юридичної оцінки, Донецький апеляційний господарський суд дійшов висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, за наступних підстав.

Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (ст. 1 Закону України „Про оренду землі”).

Відповідно до статті 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Істотними умовами договору оренди землі, зокрема, є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (стаття 15 Закону).

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності (ст. 18 Закону України „Про оцінку земель”).

Нормативна грошова оцінка є складовою земельного податку, який встановлюється у відсотковому відношенні до неї та в розмірі якого визначена орендна плата у договорі, укладеному між сторонами, а тому у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки змінюється відповідно і розмір земельного податку.

Згідно ч. 3 ст. 23 Закону України «Про оцінку земель»та пп. 3 п. 4 Положення про управління (відділ) Держкомзему в місті (обласного та районного значення), затвердженого наказом Держкомзему України від 17.06.2008року № 123, яке зареєстроване в Мін’юсті України 10.07.2008року за № 626/15317, управління відповідно до покладених на нього завдань видає витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок .

Як вбачається витягу з рішення Запорізької міської ради №79 від 03.03.2008року, а саме пункту 3, вирішено затвердити базову вартість 1м2 землі у розмірі 190,18грн. із врахуванням індексації нормативної грошової оцінки станом на 01.01.2008року.

Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. (п.14.1.136 ст.14 Податкового кодексу України)

П. 288.4 - 288.5.1 ст. 288 Податкового кодексу України передбачено, що розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою : для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Згідно ст. 274 Податкового кодексу України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу.

Законом визначено, що зміна розміру грошової оцінки землі має наслідком зміну земельного податку щодо відповідних земельних ділянок, а тому наявні передбачені договором умови, при яких його зміна є обов’язковою для сторін.

Зміна розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки автоматично змінює розмір орендної плати.

Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 632 Цивільного Кодексу України у випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Сторони у пункті 12 договору оренди передбачили, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором оренди землі; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджується документами; прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати; в інших випадках , передбачених законом.

Відповідно до ст. 651 ЦК України договір може бути змінено за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом .

Відповідно до ст. 30 Закону України „Про оренду землі” зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.

У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд України у постанові від 06.12.2010року у справі №2-1/10068-2008.

Відповідно до ст.188 Господарського кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.

Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. (п.3 ст. 188 Господарського кодексу України).

Відповідно до матеріалів справи пропозиція позивача про внесення змін до договору оренди землі була направлена на адресу відповідача 25.07.2011року (а.с.18), проте, відповіді на пропозицію позивач щодо внесення змін до спірного договору не отримав.

Частиною 4 ст. 188 Господарського кодексу України передбачено, що у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Отже діючим законодавством України передбачено, що сторона за договором може звернутися до суду з вимогою щодо внесення змін до діючого договору за умови, якщо сторони не дійшли згоди про внесення відповідних змін у договірному порядку.

Відповідно до ч.3 ст. 653 Цивільного кодексу України у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Таким чином як сторонами передбачено можливість внесення змін у договір оренди щодо зміни розміру орендної плати так і Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 03.06.2008року № 309-VІ внесені зміни до частин четвертої та п’ятої статті 21 Закону України «Про оренду землі». На підставі вищевикладеного позивач вправі вимагати від відповідача внесення відповідних змін до договору оренди. Відтак вимоги позивача підлягають задоволенню, а рішення господарського суду Запорізької області залишенню без змін.

Вищевикладеним спростовуються доводи скаржника викладені в апеляційній скарзі та судова колегія дійшла висновку, що рішення господарського суду Запорізької області від 05 січня 2012року (повний тест складений та підписаний 17.01.2012р.) у справі №9/5009/7127/11 слід залишити без змін, а апеляційну скаргу Закритого акціонерного товариства «ЗАПОРІЖХІМБУДОПТТОРГ», м. Запоріжжя без задоволення.

Результати апеляційного провадження у справі №9/5009/7127/11 оголошені в судовому засіданні.

Судові витрати відповідно до ст. 49 ГПК України покласти на скаржника.

Керуючись ст. ст. 49, 99, 101, 102, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Закритого акціонерного товариства «ЗАПОРІЖХІМБУДОПТТОРГ», м. Запоріжжя на рішення господарського суду Запорізької області від 05 січня 2012року (повний тест складений та підписаний 17.01.2012р.) у справі №9/5009/7127/11–залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Запорізької області від 05 січня 2012року (повний тест складений та підписаний 17.01.2012р.) у справі №9/5009/7127/11 –залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через Донецький апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів.

Головуючий Кододова О.В.

Судді: Будко Н.В.

Геза Т.Д.

Надруковано 7 екз.: 1-позивачу, 1-відповідачу, 1-прокуратурі Дон.обл. 1- прокурору Ленінського р-ну, 1-у справу, 1-ДАГС, 1-ГСЗО .