Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.О.Невського/Річна, 29/11, к. 320
РІШЕННЯ
Іменем України
12.04.2012Справа №5002-11/505-2012 За позовом - Товариства з обмеженою відповідальністю “Кримтеплопостачання”, смт.Молодіжне, м.Сімферополь;
До відповідача - Комунальної установи по централізованому бухгалтерському обліку № 1 управління освіти Керченської міської ради, м.Керчь;
про зобовязання відповідача укласти Додаткову угоду від 10.10.2011 року до Договору від 06 листопада 2009 року № 07/009 “На постачання теплової енергії у вигляді гарячої води”.
Суддя С.С.Потопальський
ПРЕДСТАВНИКИ:
Від позивача- ОСОБА_1, довіреність № у матеріалах справи , представник;
Від відповідача- ОСОБА_2, довіреність № б/н від 02.04.12, представник; ОСОБА_3., довіреність № у матеріалах справи , представник;
Сутність спору: Товариство з обмеженою відповідальністю “Кримтеплопостачання”, смт.Молодіжне, м.Сімферополь звернулось до господарського суду з позовом до відповідача - Комунальної установи по централізованому бухгалтерському обліку № 1 управління освіти Керченської міської ради, м.Керчь, про зобовязання відповідача укласти Додаткову угоду від 10.10.2011 року до Договору від 06 листопада 2009 року № 07/009 “На постачання теплової енергії у вигляді гарячої води”.
Перебуваючи у договірних правовідносинах відповідно до договору про постачання теплової енергії у вигляді гарячої води позивач взяв на себе зобовязання здійснювати постачання відповідачу теплової енергії у вигляді гарячої води в необхідних для останнього обємах, а відповідач зобовязувався здійснювати оплату за отриману теплову енергію за встановленими тарифами (цінами) у строки передбачені договору.
30.09.2011 р. Національна комісія регулювання ринку комунальних послуг України, у повноваженнях якої знаходяться права по встановленню тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, прийняла постанову №115 якою встановила для позивача тариф на теплову енергію у розмірі 999,90 грн за 1 Гкал (без ПДВ).
У звязку з прийняттям вказаної постанови позивач направив на адресу відповідача пропозицію про внесення змін до договору про постачання теплової енергії у вигляді гарячої води та після листування відносно узгодження розбіжностей внесених змін, запропонована позивачем редакція змін до договору з боку відповідача залишилася без задоволення.
Відповідач з позовом не погоджується. У представленому відзиві посилається на те, що позивач надсилаючи до підписання додаткову угоду не взяв до уваги положення п. 8.1. договору укладеного між організаціями та відповідно до якого, пропозиції щодо зміни договірних величин теплопостачання надаються сторонами не пізніше чим за 30 днів до початку кварталу. Вказуючи на те, що пропозиція про укладення додаткової угоди була направлена Комунальній установі по централізованому бухгалтерському обліку №2 управління освіти Керченської міської Ради саме 10.10.2011 р., тоді як у засобах масової інформації повідомлення про зміну тарифу на теплову енергію було опубліковано 08.10.2011 р., відповідач зазначає, що укладення додаткової угоди можливе лише 08.11.2011 р., а отже позивач недотримався такого порядку та у задоволенні позовних вимог слід відмовити.
В судовому засіданні позивач надав уточнення позовних вимог, відповідно до якого просить внести зміни до договору від 06 листопада 2009 року № 07/009 “На постачання теплової енергії у вигляді гарячої води”, а саме п.6.2 договору викласти в наступній редакції: «Вартість теплової енергії за даним договором від 06.11.2009 р. № 07/009 “На постачання теплової енергії у вигляді гарячої води”, складає для бюджетних організацій 999,90 грн., (без ПДВ), за 1 Гкал, з 01.10.2011 року».
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд
В С Т А Н О В И В:
06.11.2009 р. між Товариством з обмеженою відповідальністю “Кримтеплопостачання”- Постачальником та Комунальною установою по централізованому бухгалтерському обліку №2 управління освіти Керченської міської Ради Споживачем укладений договір № 07/009 на поставку теплової енергії у вигляді гарячої води.
Відповідно до п. 4.2.1. та п. 3.2.2. вказаного договору, Постачальник зобовязується забезпечити протягом вказаного в договорі періоду, надання теплової енергії Споживачу в обємах передбачених даним договором, а також температурного графіку, затвердженого в установленому порядку, а Споживач зобовязується виконувати умови та порядок оплати спожитої теплової енергії в обємах та у строки, передбачені договором.
Пунктом 10.1. передбачено, що договір укладений на строк до 31.12.2010 р. та вступає в дію з дня фактичного отримання теплової енергії. Договір вважається пролонгованим, якщо за місяць до закінчення строку, в якому договір діє, не отримано заяви від однієї зі сторін про його припинення або перегляді.
10 жовтня 2011 року Позивач відправив на адресу Відповідача пропозицію про внесення змін та Додаткову угоду до Договору №07/009 від 06.11.2009р. у зв'язку із прийняттям Національною комісією регулювання ринку комунальних послуг України Постанови № 115 від 30.09.2011 р., якою змінені тарифи на теплову енергію.
Проте вказана Додаткова угода Відповідачем була підписана с протоколом розбіжностей у якому редакція п.4 договору викладена відповідачем з порушенням норм чинного законодавства, більше того невірно зазначений номер договору.
Відповідно до ст. 182 ГК України ТОВ "Кримтеплопостачання" не погодившись із пропозицією направило 25.11.2011р. за №619 Протокол узгодження розбіжностей до договору № 07/009.
Станом на момент подання позову вказана пропозиція Відповідачем не підписана.
Посилаючись на те, що на сьогоднішній день відповідач здійснює споживання теплової енергії і відмовляється здійснювати оплату за поставлену теплову енергію за тарифами, визначеними постановою Національної комісії регулювання ринку комунальних послуг України №115 від 30.09.2011 р. з моменту набрання чинності вказаною постановою, позивач просить внести зміни до договору від 06 листопада 2009 року № 07/009 “На постачання теплової енергії у вигляді гарячої води”, а саме п.6.2 договору викласти в наступній редакції: «Вартість теплової енергії за даним договором від 06.11.2009 р. № 07/009 “На постачання теплової енергії у вигляді гарячої води”, складає для бюджетних організацій 999,90 грн., (без ПДВ), за 1 Гкал, з 01.10.2011 року».
Заслухавши представників сторін та оцінивши подані учасниками судового процесу докази, суд вважає, що позов обґрунтований та такий, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 275 Господарського кодексу України (діла ГК України), за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і підігріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
Згідно з ч. 6 ст. 276 ГК України, розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених відповідно до вимог закону.
Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 1 Закону України “Про теплопостачання”, тариф (ціна) на теплову енергію це грошовий вираз витрат на виробництво, транспортування, постачання одиниці теплової енергії (1 Гкал) з урахуванням рентабельності виробництва, інвестиційної та інших складових, що визначаються згідно із методиками, розробленими центральним органом виконавчої влади у сфері теплопостачання.
Відповідно до ч. 1 ст. 632 Цивільного Кодексу України (далі ЦК України), ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін.
У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Згідно з п. 6.10. договору, тарифи на теплову енергію затверджуються місцевими органами самоуправління та можуть бути змінені протягом строку дії договору, про що Постачальник повинен повідомити Споживача через засоби масової інформації, та умов додаткової угоди до цього договору.
За п. 6 ч. 1 ст. 16 Закону України “Про теплопостачання”, до повноважень національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, при регулюванні господарської діяльності суб'єктів відносин у сфері теплопостачання, крім систем з теплоелектроцентралями, ТЕС, АЕС, іншими когенераційними установками та установками, що використовують нетрадиційні або поновлювані джерела енергії, належить, зокрема, встановлення тарифів на теплову енергію суб'єктам природних монополій у сфері теплопостачання, ліцензування діяльності яких здійснюється Комісією.
Відповідно до ч. 3 ст. 20 вказаного Закону, тарифи на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії, крім тарифів на виробництво теплової енергії для суб'єктів господарювання, що здійснюють комбіноване виробництво теплової і електричної енергії та/або використовують нетрадиційні та поновлювані джерела енергії, затверджуються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, та органами місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законодавством.
Згідно п. 2 Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 р. №869, цей Порядок застосовується під час установлення Національною комісією регулювання ринку комунальних послуг та органами місцевого самоврядування (далі - уповноважені органи) тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для суб'єктів природних монополій, а також для суб'єктів господарювання на суміжних ринках, зазначених у пункті 1 цього Порядку, та поширюється на таких суб'єктів під час розрахунку зазначених тарифів.
Отже, визначення тарифів на теплову енергію віднесено саме до компетенції Національної комісії регулювання ринку комунальних послуг України, та встановлення комісією тарифів є імперативною нормою та підставою для укладення та зміни відповідних договорів.
30.09.2011 р. Національна комісія регулювання ринку комунальних послуг України (НКРРКП) в межах своїх повноважень прийняла постанову №115 “Про встановлення тарифів на теплову енергію ТОВ “Кримтеплопостачання” згідно з п. 1 якої встановила Товариству з обмеженою відповідальністю “Кримтеплопостачання” тарифи на теплову енергію згідно з додатком.
Згідно з тарифами на теплову енергію ТОВ “Кримтеплопостачання”, у населеному пункті м. Керч встановлюється тариф у 999,90 грн/1 Гкал теплової енергії.
Як зазначено судом вище, умовами п. 6.10. договору встановлено, що тарифи на теплову енергію затверджуються місцевими органами самоуправління та можуть бути змінені протягом строку дії договору, про що Постачальник повинен повідомити Споживача через засоби масової інформації, та умов додаткової угоди до цього договору.
Відповідно до витягу з газети “Керченський рабочий” від 08.10.2011 р. №112, ТОВ “Кримтеплопостачання” розмістило повідомлення про зміну тарифів на теплову енергію відповідно до постанови НКРРКП №115 від 30.09.2011 р.
Частинами 2, 5 ст. 32 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” передбачено, що розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку. У разі зміни вартості житлово-комунальних послуг виконавець/виробник не пізніше ніж за 30 днів повідомляє про це споживача з визначенням причин зміни вартості та наданням відповідних обґрунтувань з посиланням на погодження відповідних органів.
Зазначена норма встановлює обовязок виконавця/виробника щодо повідомлення споживача про нові тарифи, однак не встановлює порядок та строк вступу в дію нових тарифів. Постанова Національної комісії регулювання ринку комунальних послуг України була прийнята 30.09.2011 р. та згідно п. 2 цієї постанови вона набрала чинності з 01.10.2011 р., тобто в день початку останнього кварталу у 2011 році, починаючи з якого застосовуються новий тариф.
Враховуючи все вищенаведене суд зазначає, що органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування встановлюють державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на роботи (послуги) в розмірі економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво. Зміна рівня державних фіксованих та регульованих цін і тарифів на окремі види продукції, товарів і послуг здійснюється в порядку і в строки, що визначаються цими органами, які відповідно до Закону затверджують або регулюють ціни (тарифи), що безпосередньо передбачено у ст. 10 Закону України “Про ціни та ціноутворення”.
За ч. 1 ст. 20 Закону України “Про теплопостачання”, тарифи на теплову енергію повинні забезпечувати відшкодування всіх економічно обґрунтованих витрат на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії.
На підставі встановлених фактів обовязковості змін умов договору відповідно до змінюваних тарифів на поставку теплової енергії суд задовольняє позовні вимоги в частині внесення змін у п. 6.2. договору №07/009 від 06.11.2009 р.
В судовому засіданні були оголошені вступна та резолютивна частини рішення згідно статті 85 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення оформлене у відповідності до ст. 84 ГПК України і підписане 12.04.2012 р.
На підставі вищевикладеного, а також керуючись ст.ст. 82, 84, 85, ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Внести зміни до договору від 06 листопада 2009 року № 07/009 “На постачання теплової енергії у вигляді гарячої води”, а саме п.6.2 договору викласти в наступній редакції: «Вартість теплової енергії за даним договором від 06.11.2009 р. № 07/009 “На постачання теплової енергії у вигляді гарячої води”, складає для бюджетних організацій 999,90 грн., (без ПДВ), за 1 Гкал, з 01.10.2011 року».
3. Стягнути з Комунальної установи по централізованому бухгалтерському обліку № 1 управління освіти Керченської міської ради, (98300, м.Керчь, вул..Єрьоменко, 9, ЄДРПОУ 22235583) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Кримтеплопостачання”, (97501, м.Сімферополь, смт.Молодіжне, вул..Будівельників, буд.7) 1073,00 грн. судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки КримПотопальський С.С.