Ухвала суду № 22592019, 08.02.2012, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.02.2012
Номер справи
2а/0570/17319/2011
Номер документу
22592019
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Чекменьов Г.А.

Суддя-доповідач - Блохін А. А.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 лютого 2012 року справа №2а/0570/17319/2011

приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі: головуючого судді Блохіна А.А. суддів: Міронової Г.М., Юрко І.В., розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 07 листопада 2011 року по адміністративній справі № 2а/0570/17319/2011 за позовом Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька до Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» в особі відокремленого підрозділу Донецької виконавчої дирекції з ліквідації шахт Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 68 197 грн. 82 кой.,-

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька звернулося до суду з адміністративним позовом до Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» в особі відокремленого підрозділу Донецької виконавчої дирекції з ліквідації шахт Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій з 01.06.2011 р. по 31.10.2011 р. у розмірі 68 197 грн. 82 коп., мотивуючи свої вимоги тим, що спірна сума заборгованості рахується за Державним підприємством «Шахта «Петровська».

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 07 листопада 2011 року по адміністративній справі № 2а/0570/17319/2011 у задоволені позову відмовлено.

Не погодившись з таким рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що постанова прийнята з порушенням норм права, у звязку з чим просять скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення осіб, які приймали участь у справі, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, встановила наступне.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач - Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька у спірних правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України « «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІУ, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011.

У відповідності до ст. 12 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІУ, у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України.

Питання стягнення заборгованості зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, а також відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах визначаються Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663.

Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька звернулося до суду з даним адміністративним позовом про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за списком № 2 за період з 01.06.2011 р. по 31.10.2011 р. у розмірі 68 197 грн. 82 коп. При цьому позивач, посилаючись на підстави, викладені у позовній заяві, вважає, що у спірних правовідносинах належним відповідачем є саме Державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств».

Вказане підприємство є юридичною особою (код ЄДРПОУ 32442610), що підтверджується Довідкою з ЄДРПОУ (а.с.15). Відповідно до Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 відповідач є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.1997 р. № 939 затверджений Порядок ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості. Зазначеним Порядком визначено особливості збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств, на які поширюється дія Закону України "Про порядок списання заборгованості вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, що ліквідуються за рішенням Кабінету Міністрів України, перед Державним бюджетом України і місцевими бюджетами та державними цільовими фондами" (далі - гірниче підприємство). Ліквідації підлягає гірниче підприємство, яке не спроможне провадити передбачену статутом діяльність і подальша діяльність якого згідно з техніко-економічним обґрунтуванням визнана недоцільною. Ліквідація гірничого підприємства передбачає здійснення заходів щодо припинення господарської діяльності, приведення його виробничих фондів до стану, який гарантує безпеку людей, майна і довкілля, соціальний захист працівників, що вивільняються, а також вирішення інших соціально-економічних питань.

Рішення про ліквідацію гірничого підприємства приймається Кабінетом Міністрів України за пропозицією Мінвуглепрому, погодженою в установленому порядку із заінтересованими органами виконавчої влади, в тому числі з відповідними облдержадміністраціями, пропозицій щодо ліквідації підприємств.

Відповідно до п. 9 даного Порядку Мінвуглепром створює ліквідаційну комісію, яка здійснює заходи щодо ліквідації гірничого підприємства, погашення кредиторської заборгованості, стягнення дебіторської заборгованості, скорочення чисельності працівників, а також готує і подає для затвердження Мінвуглепрому розподільний баланс з переліком основних виробничих фондів, які підлягають ліквідації та можуть бути використані для виконання робіт з фізичної ліквідації підприємства, та пропозиції щодо встановлення правонаступників майна, яке не підлягає фізичній ліквідації. Акт приймання-передачі погоджується з головою ліквідаційної комісії та керівником замовника і затверджується Мінвуглепромом. Після затвердження акта ліквідаційна комісія гірничого підприємства вживає заходів для завершення ліквідаційної процедури відповідно до законодавства з виключенням його з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій.

Фізична ліквідація гірничого підприємства передбачає виконання робіт з демонтажу обладнання та устаткування, ліній електропередачі та технологічного зв'язку, засипання стовбурів, шурфів, свердловин, інших гірничих виробок, руйнування будівель, споруд та здійснення заходів, спрямованих на розв'язання проблем водовідливу.

Датою фізичної ліквідації гірничого підприємства, виконання у повному обсязі зазначених робіт і заходів вважається дата затвердження Мінвуглепромом актів прийняття цих робіт, складених зазначеною комісією, та передачі в установленому порядку об'єктів, в тому числі відбудованих в процесі ліквідації гірничого підприємства, на підставі яких складаються та затверджуються ліквідаційні баланси і закриваються кошториси, а також визначення в установленому порядку правонаступника щодо соціального захисту категорій осіб відповідно до частини п'ятої статті 48 Гірничого закону України.

Наказом Міністерства вугільної промисловості України «Про утворення ліквідаційної комісії та здійснення заходів з ліквідації ДП «Шахта «Петровська» № 270 від 29.12.2006 р. припинена діяльність ДП «Шахта «Петровська» шляхом його ліквідації, створена ліквідаційна комісія. ДП «Донвуглереструктуризація» призначене замовником і виконавцем робіт, передбачених проектом ліквідації ДП «Шахта «Петровська». Цим наказом передбачено прийняття на баланс компанії основних виробничих фондів, які підлягають ліквідації та необхідні для виконання робіт з фізичної ліквідації підприємства.

Пунктом 3 наказу № 612 від 29.12.2007 року припинено діяльність державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» шляхом реорганізації - приєднання до новоствореного державного підприємства з ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглеторфреструктуризація».

Наказом № 8 від 15.02.2008 припинена діяльність ДП «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» та відокремлених підрозділів ДП «Донвуглереструктуризація» шляхом реорганізації - приєднання до ДП «Укрвуглеторфреструктуризація».

У складі ДП «З ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглеторфреструктуризація» наказом № 10 від 29.02.2008 р. створена Донецька виконавча з ліквідації шахт без утворення юридичної особи, як відокремлений підрозділ ДП «Укрвуглеторфреструктуризація», до складу якої включено 23 шахти, в тому числі ДП «Шахта «Петровська».

Наказом Міністерства вугільної промисловості України від 02.04.2010 року № 99 припинена діяльність ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» шляхом його поділу на Державні підприємства: «Донвуглереструктуризація», «Обласна дирекція «Луганськвугле- реструктуризація», «Центрально-Західна Компанія «Вуглеторф-реструктуризація».

Наказом ДП «Донвуглереструктуризація» № 2 від 14.04.2010 року змінена структура управління, а саме: створені відособлені підрозділи із самостійним балансом баз права юридичної особи: «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт», «Горлівська виконавча дирекція з ліквідації шахт», «Шахтарська виконавча дирекція з ліквідації шахт».

За приписами п. 7 ч. 1 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІУ у разі реорганізації страхувальника зобов'язання із сплати недоїмки покладаються на осіб, до яких відповідно до закону перейшли його права та обов'язки (правонаступників страхувальника, що ліквідується). Зазначена норма стосується сплати недоїмки зі страхових внесків, а не поточних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

Крім того, відповідач не є правонаступником ДП «Шахта «Петровська» щодо обов'язків по відшкодуванню органам Пенсійного фонду витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, оскільки Законом України «Про порядок списання заборгованості вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, що ліквідуються за рішенням Кабінету Міністрів України, перед Державним бюджетом України і місцевими бюджетами та державними цільовими фондами» №10/97- ВР від 17.01.1997 р. (надалі Закон №10/97-ВР) визначено порядок списання заборгованості збиткових вугледобувних і вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, що ліквідуються за рішенням Кабінету Міністрів України, з метою скорочення видатків на ліквідацію таких підприємств.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 зазначеного Закону №10/97-ВР заборгованість збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, які ліквідуються (далі - підприємств), по податках та зборах, інших обов'язкових платежах до Державного бюджету України і по внесках до державних цільових фондів (крім внесків до Пенсійного фонду України), а також по нарахованих відповідно до законодавства України та несплачених пені, фінансових санкціях на цю заборгованість списується за станом на дату прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про ліквідацію таких підприємств з урахуванням пасивів і активів цих підприємств.

Відповідно до ст. 2 Закону №10/97-ВР, заборгованість підприємств по внесках до Пенсійного фонду України погашається у першочерговому порядку перед задоволенням вимог інших кредиторів, у тому числі за рахунок реалізації майна таких підприємств.

Відповідно до ст. З Закону №10/97-ВР порядок ліквідації підприємств, на які поширюється дія цього Закону, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості» від 27 серпня 1997 року № 939 визначені особливості ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств, на які поширюється дія Закону України «Про порядок списання заборгованості вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, що ліквідуються за рішенням Кабінету Міністрів України, перед Державним бюджетом України і місцевими бюджетами та державними цільовими фондами».

Згідно Порядку рішення про ліквідацію підприємства приймається Кабінетом Міністрів України за поданням Мінвуглепрому після узгодження в установленому порядку із заінтересованими органами виконавчої влади, в тому числі з обласними державними адміністраціями, пропозицій щодо ліквідації підприємства.

Відповідно до вказаного Порядку Мінвуглепром створює ліквідаційну комісію та визначає підприємство, яке виконуватиме роботи з фізичної ліквідації підприємства.

Порядком визначено, що фізична ліквідація підприємства передбачає демонтаж обладнання, ліній електропередач і зв'язку, засипання стволів, шурфів, ліквідацію непридатних будівель, гірничих виробок та здійснення природоохоронних заходів, спрямованих на розв'язання проблем водовід відливу, запобігання вибухам та викидам газу, гасіння та озеленення відвалів, проведення ре культиваційних робіт. Роботи з фізичної ліквідації підприємства здійснює підприємство, визначене Мінвуглепромом.

Згідно Статуту відповідача (а.с.35), він не є правонаступником збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств, що ліквідуються, які пов'язані їх господарською діяльністю.

З листа Міністерства вугільної промисловості України від 25.11.2010 року (а.с.36) вбачається, що рішення про ліквідацію вугледобувних та вуглепереробних підприємств було прийнято Кабінетом Міністрів України (Постанови від 28.03.1997 р. №280, від 19.09.2001 р. № 1205), за яким зазначені підприємства ліквідуються без правонаступника. ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» та ДП «Донвуглереструктуризація» є замовниками та виконавцями робіт, передбачених проектами ліквідації зазначених підприємств, та при виконанні робі останні відповідають лише за суворе дотримання вимог проектів ліквідації, які затверджені в установленому порядку. Питання правонаступництва підприємств, що ліквідуються за рішенням Кабінету Міністрів України не визначаються проектами їх ліквідації.

Докази, на які посилається позивач у позовній заяві, а також письмові докази, надані суду, не передбачають обов'язку саме Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» щодо відшкодування спірних фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 2 за період з р. по 31.10.2011р. у розмірі 68 197 грн. 82 коп. працівникам ДП «Шахта «Петровська». Інших доказів на підтвердження вищевказаних обставин позивачем суду надано не було.

Крім того, позивачем не надано доказів того, що ДП «Шахта «Петровська» є таким, що припинилося, оскільки згідно із ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення. Порядок припинення юридичної особи в процесі відновлення її платоспроможності або банкрутства встановлюється законом. Відповідно до ст. 111 Цивільного кодексу України юридична особа є ліквідованою з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Виходячи із приписів ч. 4 ст. 91 Цивільного кодексу України цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення, тобто саме з моменту втрати юридичною особою цивільної правоздатності юридична особа є такою, що припинилася. Частина 2 статті 104 та частина п'ята статті 111 Цивільного кодексу України, пов'язують момент припинення юридичної особи (суб'єкта господарювання) з однією подією: внесенням до державного реєстру запису про припинення такої особи (суб'єкта господарювання). Аналогічна позиція викладена й у нормах Господарського кодексу України.

За відсутністю факту виключення з ЄДРПОУ шляхом внесення до державного реєстру запису про припинення суб'єкта господарювання, він має цивільну правоздатність, може відповідати за своїми зобов'язаннями до моменту виключення підприємства з ЄДР та не звільнений від покладених на нього обов'язків, в тому числі щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Позивачем не доведено, що обов'язок відшкодування пільгових пенсій працівникам ДП «Шахта «Петровська» у спірних правовідносинах покладений саме на Державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств».

Колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про відмову у задоволені позовних вимог.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.

Під час апеляційного провадження, колегія суду не встановила таких порушень судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи по суті, які були предметом розгляду і заявлені в суді першої інстанції.

Таким чином, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийняте на підставі зясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

Доводи апеляційної скарги не спростовують правильності прийнятого судом першої інстанції судового рішення.

Керуючись ст.195 - 197, п. 1 ч. 1 ст.198, ст. 200, п.1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, ст. 211, 212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія судів,-

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 07 листопада 2011 року по адміністративній справі № 2а/0570/17319/2011 - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 07 листопада 2011 року по адміністративній справі № 2а/0570/17319/2011 за позовом Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька до Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» в особі відокремленого підрозділу Донецької виконавчої дирекції з ліквідації шахт Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 68 197 грн. 82 кой. - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.

Головуючий суддя А.А. Блохін

Судді Г.М. Міронова

І.В. Юрко