Ухвала суду № 22583201, 26.01.2012, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.01.2012
Номер справи
2а/0570/11394/2011
Номер документу
22583201
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Кочанова П.В.

Суддя-доповідач - Сіваченко І.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 січня 2012 року справа №2а/0570/11394/2011 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Сіваченка І.В.

суддів Дяченко С.П., Шишова О.О.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Дочірнього підприємства Донецьке пуско-налагоджувальне управління № 414 Акціонерного товариства закритого типу «Донбаспромелектромонтаж» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2011 року у справі № 2а/0570/11394/2011 за позовом Прокурора Київського району м. Донецька в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька до Дочірнього підприємства Донецьке пуско-налагоджувальне управління № 414 Акціонерного товариства закритого типу «Донбаспромелектромонтаж» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування в розмірі 576104,39 грн., фінансових санкцій та пені у розмірі 2 080,11 грн., -

ВСТАНОВИВ:

В липні 2011 року прокурор Київського району м. Донецька в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька звернувся до суду з адміністративним позовом до Донецького пуско-налагоджувального управління № 414 Акціонерного товариства з обмеженою відповідальністю «Донбаспромелектромонтаж» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 576 104,39 грн., фінансових санкцій та пені у розмірі 2 080,11 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що в період з 16.05.2011 року по 20.05.2011 року управлінням Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька було проведено планову перевірку відповідача з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів та надання достовірних відомостей про застрахованих осіб до органів Пенсійного фонду України за період з 01.06.2009 року по 01.01.2011 року. При проведенні перевірки встановлено ряд порушень, в результаті чого підприємству донараховано страхових внесків на загальну суму 576 104,39 грн., а саме по ставці 33,2 % у сумі 560 465,71 грн. та по ставці 2% у сумі 15 638,68 грн. За результатами вказаної перевірки було прийнято вимогу № Ю-236 від 23.05.2011 р., яку було направлено на юридичну адресу відповідача. Крім того, відповідачем на підставі п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» було прийнято рішення № 335 від 18.05.2011 р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені у розмірі 2080,11 грн. Просив стягнути зазначену заборгованість.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2011 року у справі № 2а/0570/11394/2011 позовні вимоги задоволені, а саме: стягнуто з Донецького пуско-налагоджувального управління № 414 Акціонерного товариства з обмеженою відповідальністю «Донбаспромелектромонтаж» на користь управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 576 104 грн. 39 коп. та фінансові санкції і пеню у розмірі 2 080 грн. 11 коп.

Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду скасувати та постановити нове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що видана на підставі акту перевірки Вимога про сплату недоїмки № Ю-236 від 23.05.2011 року не була ані узгоджена відповідачем з органами ПФУ, ані оскаржена в судовому порядку, оскільки не була вручена посадовій особі Відповідача разом з актом перевірки, тобто 20.05.2011 року. При цьому, на думку відповідача, Позивачем було неправомірно направлено вказану вимогу поштою на юридичну адресу відповідача, а саме: м. Донецьк, вул. Павла Поповича, 37А, к. 15, тоді як ще в 2009 році відповідач інформував позивача про адресу свого фактичного місцезнаходження: м. Донецьк, вул. Кабардинська, 2.

Всі особи, які беруть участь у справі, до апеляційного суду не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому згідно пункту 2 частини першої статті 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Відповідно до пункту 1 статті 14 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІV) підприємства, установи і організації створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності та господарювання є страхувальниками. Зазначені страхувальники згідно частини 1 статті 15 Закону № 1058-ІV є платниками страхових внесків до Пенсійного фонду та зобов'язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати та сплачувати страхові внески та подавати достовірну звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом.

Як встановлено судом, Дочірнє підприємство Донецьке пуско-налагоджувальне управління № 414 Акціонерного товариства з обмеженою відповідальністю «Донбаспромелектромонтаж» зареєстровано виконавчим комітетом Донецької міської ради 07.07.2003 року, код ЄДРПОУ 01417009, перебуває на обліку в УПФУ в Київському районі м. Донецька як платник загальнообов'язкових страхових внесків до Пенсійного фонду України з 31.01.1996 року, реєстраційний № 05-17-01-0480.

З матеріалів справи вбачається, що Управлінням Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька на підставі направлення від 13.05.2011 року № 280, відповідно до плану проведення перевірок платників страхових внесків (наказ управління ПФУ в Київському районі м. Донецька від 26.04.2011 рок № 126) була проведена планова перевірка підприємства Дочірнього підприємства Донецьке пуско-налагоджувальне управління № 414 Акціонерного товариства з обмеженою відповідальністю «Донбаспромелектромонтаж» з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів та надання достовірних відомостей до органів Пенсійного фонду за період з 01.06.2009 року по 01.01.2011 р. За результатами вказаної перевірки Управлінням Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька складено акт № 283 від 20.05.2011 року.

Як вбачається з матеріалів справи, за результатами проведеної перевірки пенсійним фондом було виявлено порушення позивачем вимог ч. 1 ст. 19 Закону № 1058-ІV, у зв'язку з чим підприємству за 2010 рік було донараховано ФОП по ставці 33,2 % на загальну суму 311,15 грн. та по ставці 2 % на загальну суму 311,15 грн.

Крім того, позивачем у ході проведеної перевірки було встановлено порушення відповідачем вимог п. 6 ч. 2 ст. 17 Закону № 1058-ІV у частині повноти та своєчасності обчислення сум страхових внесків, а саме підприємством у серпні 2009 року згідно даних розрахунково-платіжної відомості сума страхових внесків по ставці 33,2% складає 6 073,974 грн. та по ставці 2% складає 365,90 грн., за даними наданої звітності (звіт за серпень 2009 року, стр. 8.1, 8.2) - по ставці 33,2% складає - 554288,44 грн. та по ставці 2% складає - 14822,08 грн., тобто, підприємством було занижено страхових внесків на загальну суму 575 550,39 грн., а саме по ставці 33,2% у сумі 560 362,41 грн. та по ставці 2% у сумі 15 187,98 грн.

У вересні - жовтні 2009 року згідно даних розрахунково-платіжної відомості сума страхових внесків по ставці 2% складає 370,92 грн. та 371,31 грн. відповідно, за даними наданої звітності (звіти за вересень - жовтень 2009 року, стр. 4) - по ставці 2% складає - 5,01 грн. та - 292,73 грн., тобто, підприємством було занижено страхових внесків по ставці 2% у вересні 2009 року у сумі 365,91 грн. та у жовтні 2009 року у сумі 78,58 грн.

У січні 2010 року підприємством занижено страхових внесків на загальну суму 109,51 грн., а саме: по ставці 33,2 % на суму 103,30 грн. та по ставці 2% на суму 6,21 грн.

На підставі викладеного, Управлінням Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька підприємству було донараховано страхових внесків на загальну суму 576 104,39 грн., а саме: по ставці 33,2% у сумі 560 465,71 грн. та по ставці 2% у сумі 15 638,68 грн., у тому числі за періодами:

- за 2009 рік підприємству донараховано страхових внесків на загальну суму 575 994,89 грн. (по ставці 33,2 % на суму 560362,41 грн. та по ставці 2% на суму 15 632,47 грн.);

за 2010 рік підприємству донараховано страхових внесків на загальну суму 109,51 грн. (по ставці 33,2 % на суму 103,30 грн. та по ставці 2 % на суму 6,021 грн.).

Отже, відповідачем було порушено норми п. 6 ч. ст.17, ч. 1 ст. 19 Закону № 1058-ІV, пп. 4.5.1, 4.5.2, 4.5.3, пп. 4.5 п. 4 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України від 05.11.09р. № 26-1.

Дані обставини підтверджуються копією акту про результати планової перевірки Дочірнього підприємства Донецьке пуско-налагоджувальне управління № 414 Акціонерного товариства з обмеженою відповідальністю «Донбаспромелектромонтаж» від 20.05.2011 року № 283, з результатами якого директор Дочірнього підприємства Донецьке пуско-налагоджувальне управління № 414 Акціонерного товариства з обмеженою відповідальністю «Донбаспромелектромонтаж» ознайомлений особисто під підпис.

Згідно вимог пункту 6 частини 2 статті 17 Закону № 1058-IV страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування. На ці внески не поширюється податкове законодавство. Законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати (стаття 18 Закону № 1058-ІV).

З урахуванням викладеного, Управлінням Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька на підставі ст. 106 Закону № 1058-ІV, акту перевірки від 20.05.2011 р. № 283 була сформована вимога № Ю-236 від 23.05.2011 року про сплату донарахованих страхових внесків на суму у розмірі 576 104,39 грн.

Вказана вимога була надіслана рекомендованим листом з поштовим повідомленням за юридичною адресою відповідача, зазначеною в ЄДРПОУ, а саме: 83056, м. Донецьк, вул. Павла Поповича, 37а, кв. 15, проте була повернута на адресу Управління у зв'язку з тим, що «за зазначеною адресою не проживає».

Крім того, 18.05.2011 року Управлінням Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька на підставі п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону № 1058-ІV винесено рішення № 335 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органами Пенсійного фонду за період з 20.09.2010 року до 04.04.2011 року у розмірі 2 080,11 грн., а саме: стягнення суми штрафу у розмірі: 33,2% - 1373,855 грн. та 2% - 67,82 грн. та нарахування пені в розмірі: 33,2% - 609,65 грн. та 2% - 28,79 грн. Зазначене рішення отримано директором підприємства 23.05.2011 р., що підтверджується його підписом на самому рішенні.

Відповідно до абзацу першого частини шостої та абзацу першого частини дванадцятої статті 20 Закону № 1058-ІV страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Зазначеними нормами закону на відповідача, як платника страхових внесків, покладено обов'язок щодо нарахування, обчислення та сплати в установлені строки і в повному обсязі страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно з вимогами пункту 8.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003р., зареєстрованої Міністерством юстиції України 16.01.2004р. за № 64/8663 (далі - Інструкція № 21), якщо страхувальник має на кінець звітного базового періоду недоїмку зі сплати страхових внесків органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам вимогу про сплату недоїмки.

Згідно п. 9.6 вказаної Інструкції суми штрафів, передбачених пунктами 9.3 та 9.4 цієї Інструкції, підлягають сплаті страхувальником чи банком, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення, або можуть бути оскаржені у цей самий строк до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це відповідного органу Пенсійного фонду, посадовими особами якого прийнято це рішення.

Згідно ч. 2 ст. 106 Закону № 1058-ІV суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Згідно до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону № 1058-ІV виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників фінансові санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі: 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно; 20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно; 50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Статтею 23 Закону № 1058-ІV передбачено, що спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.

Також, відповідно до пункту 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 08.07.2010 № 2464-УІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», суми внесків, нарахованих на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, та суми нарахованого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування до 1 січня 2004 року, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, не сплачені станом на 1 січня 2011 року, підлягають сплаті в порядку, що діяв до 1 січня 2011 року.

Стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Стягнення заборгованості із сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості, або застосування штрафних санкцій (пункт 8.1 Інструкції № 21).

З матеріалів справи вбачається, що заборгованість відповідача зі сплати страхових внесків та фінансових санкцій і пені становить 578 184,50 грн. (576 104,39 грн. + 2 080,11 грн.)

Відповідачем доказів сплати заборгованості з страхових внесків або доказів зміни або скасування в установленому порядку вимоги про сплату боргу від 23.05.2011 року № Ю- 236 та рішення про застосування фінансових санкцій та пені № 335 від 18.05.2011 року суду не надано.

Враховуючи те, що рішення суб'єкта владних повноважень, прийняте ним у межах компетенції, яке не змінено або не скасовано в установленому законом порядку, є обов'язковим для виконання особою, щодо якої таке рішення прийнято, суд першої інстанції вірно вважав доведеним факт наявності заборгованості у відповідача у загальному розмірі 578 184,50 грн.

Погоджуючись з висновками місцевого суду, колегія суддів апеляційного суду не погоджує твердження апеляційної скарги про те, що позивачем було неправомірно надіслано вимогу про сплату боргу № Ю-236 від 23.05.2011 року на юридичну адресу відповідача, оскільки Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька було проінформовано про фактичне місцезнаходження відповідача.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.

В Єдиному державному реєстрі зокрема містяться такі відомості щодо юридичної особи: повне найменування юридичної особи та скорочене у разі його наявності, ідентифікаційний код юридичної особи, організаційно-правова форма, місцезнаходження юридичної особи.

Згідно до статті 19 цього Закону юридична особа зобов'язана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу.

При цьому, місцезнаходження юридичної особи зазначається у свідоцтві про державну реєстрацію, установчих документах, які видають державні органи юридичній особі, та документах, які видають органи державної податкової служби (свідоцтва, довідки, патенти тощо).

З урахуванням викладеного, суд першої інстанції правильно зазначив, що якщо юридична особа, яка зареєстрована за однією адресою, відомості про яку містяться в ЄДР, а офіс/виробництво розташовані за іншою адресою, така юридична особа повинна забезпечити достовірні дані про своє місцезнаходження у ЄДР та внести до ЄДР місцезнаходження, яке відповідає місцю розташування офісу.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги прокурора щодо стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків, фінансових санкцій і пені у розмірі 578184,50 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Колегія суддів вважає висновки суду першої інстанції обґрунтованими, постанова місцевого суду ухвалена з додержанням норм матеріального та процесуального права, зміні або скасуванню не підлягає, а апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення.

Керуючись ст.ст. 195-196, п. 1 ч.1 ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 206, ст. 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Дочірнього підприємства Донецьке пуско-налагоджувальне управління № 414 Акціонерного товариства закритого типу «Донбаспромелектромонтаж» залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2011 року у справі № 2а/0570/11394/2011 за позовом Прокурора Київського району м. Донецька в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька до Дочірнього підприємства Донецьке пуско-налагоджувальне управління № 414 Акціонерного товариства закритого типу «Донбаспромелектромонтаж» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування в розмірі 576 104,39 грн., фінансових санкцій та пені у розмірі 2 080,11 грн. - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через пять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий:І.В.Сіваченко

Судді:С.П.Дяченко

О.О.Шишов