Єдиний державний реєстр судових рішень номер провадження справи 6/15/12
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09.04.12 Справа № 33/5009/7358/11
м. Запоріжжя
За позовом Бердянського природоохоронного міжрайонного прокурора (71114, м. Бердянськ Запорізької області, вул. Шаумяна, буд. 2) в інтересах держави, в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, в особі Державної Азовської морської екологічної інспекції (87517, м. Маріуполь Донецької області, пр. Нахімова, буд. 76)
До Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1)
про стягнення 150945 грн. 70 коп.,
СуддяМісюра Л.С.
За участю представників :
Від прокуратури:Романов Р.О. посвідчення № 83 від 06.08.2008р.
Від позивача:ОСОБА_3 дов. № 04/02-19/12 від 10.01.2012р.
Від відповідача:не зявився
Розглянувши матеріали справи за позовом Бердянського природоохоронного міжрайонного прокурора м. Бердянськ Запорізької області в інтересах держави, в особі Державної Азовської морської екологічної інспекції м. Маріуполь Донецької області, до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 м. Бердянськ Запорізької області, про стягнення 150945 грн. 70 коп., суд
В С Т А Н О В И В:
Прокурор в інтересах позивача в позовній заяві просить стягнути з відповідача на користь держави шкоду, заподіяну державі внаслідок засмічення земельної ділянки в сумі 150945 грн. 70 коп.
В судовому засіданні позивач надав суду письмові пояснення у справі, де зазначив наступне: 04.11.2011 року співробітниками Державної екологічної інспекції Азовського моря проведена перевірка дотримання ФОП ОСОБА_1 вимог природоохоронного законодавства, за результатами якої складений акт № 144 від 04.11.2011 року. В ході перевірки виявлені порушення вимог природоохоронного законодавства, а саме: земельна ділянка площею 49,29 м2 засмічена господарсько - побутовими та будівельними відходами, відходи розташовані на відкритому ґрунті, загальний обєм відходів складає 14,79 м. Вказана перевірка проводилась співробітниками Інспекції відповідно до наказу Державної екологічної інспекції Азовського моря № 337 від 03.11.2011 року, який виданий на виконання вимоги Бердянської природоохоронної міжрайонної прокуратури від 13.10.2011 року вих. №87-258-11. За результатами перевірки Інспекцією встановлено, що відповідач користується земельною ділянкою загальною площею 0,4966 га, яка розташована у АДРЕСА_2, на підставі рішення Бердянської міської ради від 30.08.2007 року "Про передачу в оренду земельних ділянок", що підтверджується договором оренди землі від 27.11.2007 року. Зазначений договір оренди укладено між в. о. міського голови Сгепаненком А.А. та ОСОБА_1, та зареєстрований в Бердянському районному відділі Запорізької регіональної філії ДП "Центр ДЗК при Держкомземі України" 13.01.2008 року за № 040816500020. Складений за результатами перевірки акт, в якому зафіксовані порушення підписаний відповідачем без жодних зауважень чи заперечень, в тому числі і щодо площі, на якій виявлено засмічення. Відповідачу був виданий припис по виявлених порушеннях, який особисто ним отриманий, що підтверджується його підписом на самому приписі. Крім того, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Азовського моря складений протокол про адміністративне правопорушення №010351 від 04.11.2011 року на імя ФОП ОСОБА_1 за ст. 52 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП). За результатами розгляду зазначеного протоколу ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 52 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850 грн. (постанова від 10.11.2011 року №355/010351). На теперішній час штраф відповідачем сплачений в повному обсязі, що підтверджується квитанцією №3 від 15.11.2011 року. В звязку з порушенням природоохоронного законодавства, Державною екологічною інспекцією Азовського моря здійснений розрахунок розміру відшкодування збитків, заподіяних Державі в результаті засмічення земельної ділянки відходами, який розрахований відповідно до «Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища і ядерної безпеки України від 27 жовтня 1997 року № 171 та зареєстрованої в Мін'юсті України 05.05.1998 року за № 285/2725 (далі Методика), відповідно до якої розмір шкоди, заподіяної Державі в результаті засмічення земельної ділянки господарсько-побутовими та будівельними відходами склав 150945 грн. 70 коп., яку не відшкодовано на момент подання позову. Методика встановлює порядок розрахунку розмірів відшкодування шкоди субєктами господарювання та фізичними особами в процесі їх діяльності через забруднення земель хімічними речовинами, їх засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і поширюється на всі землі України незалежно від форм власності. Методика застосовується під час встановлення розмірів шкоди від забруднення (засмічення) земель будь - якого цільового призначення, що сталося внаслідок несанкціонованих (непередбачених проектами, дозволами) скидів (викидів) речовин, сполук і матеріалів, внаслідок порушення норм екологічної безпеки у разі зберігання, транспортування та проведення вантажно - розвантажувальних робіт, використання пестицидів і агрохімікатів, токсичних речовин, виробних і побутових відходів; самовільного розміщення промислових, побутових та інших видів відходів (пункти 1.2, 1.3.). Землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища (п. 3.2 Методики). Відповідно до п. 3.3 Методики факти забруднення (засмічення) земель встановлюються уповноваженими особами, які здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства шляхом оформлення актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт забруднення та засмічення земель. Розміри шкоди внаслідок забруднення земель обчислюються уповноваженими особами, що здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства, на основі актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт засмічення земель, протягом шести місяців з дня виявлення порушення; розмір шкоди від засмічення земель визначається за формулою 6 (п. 4.1., п. 5.1. п. 5,5. Методики). Основою розрахунків розміру шкоди від засмічення земель є нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що засмічена. Довідку про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що зазнала засмічення, надають територіальні органи спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів, (п. п. 5.2, 5.6. п. 5 Методики). Відповідно до вимог ст. 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища. Статтею 1 Закону України "Про відходи" визначено, що відходи це будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення. З приписів п. п. 1 п. 1 ст. 17 Закону України "Про відходи" вбачається, що субєкти господарювання зобовязані не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи обєктах. Пунктом «л»ст. 17 Закону України "Про відходи" встановлено, що субєкти господарювання зобовязані відшкодовувати шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу, здоровю та майну громадян, підприємствам, установам та організаціям внаслідок порушення встановлених правил поводження з відходами, відповідно до законодавства України. Відповідно до п. в ч. 1 ст. 211 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за такі порушення: псування сільськогосподарських угідь та інших земель, їх забруднення хімічними та радіоактивними речовинами і стічними водами, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами. Статтею 35 Закону України «Про охорону земель»зазначено, що власники і землекористувачі, в тому числі орендарі земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані, зокрема, дотримуватись вимог земельного та природоохоронного законодавства України, проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів, забезпечувати захист земель від ерозії, виснаження, забруднення, засмічення. Підприємства, установи, організації та громадяни зобовязані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та в розмірах, встановлених законодавством України. Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобовязання підприємства відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень, передбачена ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища". У відповідності до вимог ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Письмові пояснення позивача залучені до матеріалів справи.
Пунктом 3.5.11 Інструкції з діловодства в господарських судах України передбачено, що: перший (підписаний) примірник процесуального документа (ухвали, рішення, постанови) залишається у справі; на звороті у лівому нижньому куті першого примірника процесуального документа, який залишається у справі, проставляється відповідний штамп суду з відміткою про відправку документа, що містить: вихідний реєстраційний номер, загальну кількість відправлених примірників документа, дату відправки, підпис працівника, яким вона здійснена. Якщо зазначену відмітку про відправку оформлено відповідним чином, вона, є підтвердженням розсилання процесуального документа сторонам та іншим особам, які брали участь у справі, а коли йдеться про ухвалу, де зазначається про час і місце судового засідання, - підтвердженням повідомлення про час і місце такого засідання.
Вказана позиція викладена в п. 32 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 29.09.2009 року.
На зворотній стороні ухвали про порушення провадження у справі та призначення засідання суду від 21.03.2012 року має місце відмітка про відправлення шести примірників цієї ухвали сторонам по справі (додатковий примірник на адресу прокуратури Запорізької області), що підтверджується вихідним реєстраційним номером 09-11а/4107 від 22.03.2012 року.
Таким чином, у суду є достатні докази направлення цієї ухвали сторонам по справі.
Крім того, ухвала про порушення провадження у справі та призначення судового засідання була отримана відповідачем 24.03.2012 року, про що свідчить відповідна відмітка на повідомленні про вручення поштового відправлення № 10306175.
Відповідач повідомлений про місце, день та час розгляду справи, в порядку, передбаченому Господарським процесуальним кодексом України (надалі - ГПК України), в судове засідання не зявився, про причини неявки суд не повідомив, витребувані судом документи не надав, проти позову не заперечив.
Згідно ст. 22 ГПК України, сторони зобовязані добросовісно користуватися належними їх процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та обєктивного дослідження всіх обставин справи.
Згідно до ст. 33 ГПК України, обовязок доказування і подання доказів покладається на сторони. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Докази додаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Неявка відповідача чи його представника в судове засідання не звільняє відповідача від виконання вимог суду, викладених в ухвалі суду та направлення суду витребуваних матеріалів.
Стаття 75 ГПК України дозволяє суду розглянути спір за наявними в справі матеріалами, у випадку, якщо відзив на позов та витребувані судом документі не надані.
За таких обставин, справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши та оцінивши всі матеріали справи, заслухавши пояснення представників прокуратури та позивача, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав:
Відповідно до положень ст. 5 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, земля, як складова навколишнього природного середовища, підлягає державній охороні і регулюванню використання на території України.
Згідно з приписами п. „б” ч. 1 ст. 20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, здійснення державного контролю за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, …, віднесено до компетенції спеціально уповноважених органів державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів
Відповідно до п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію Азовського моря, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 06.12.2006 року № 527, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.01.2007 року за № 39/13306, Державна екологічна інспекція Азовського моря (надалі - Інспекція) є спеціальним підрозділом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України та входить до сфері його управління.
Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 30.09.2011 року № 359 „Про ліквідацію спеціальних підрозділів Міністерства охорони навколишнього природного середовища та затвердження голів комісій з їх ліквідації” прийнято рішення про ліквідацію Державної екологічної інспекції Азовського моря.
14.09.2011 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова № 995 „Про утворення територіальних органів Державної екологічної інспекції„ (надалі - Постанова КМУ). Зазначеною Постановою КМУ була утворена Державна Азовська морська екологічна інспекція (надалі - позивач), яка згідно із п. 2 Постанови є правонаступником прав та обовязків Державної екологічної інспекції Азовського моря Міністерства охорони навколишнього природного середовища.
27.11.2007 року між Бердянською міською радою (надалі - міська рада) та Приватним підприємцем ОСОБА_1 (надалі - відповідач) було укладено договір оренди землі, який був зареєстрований в Бердянському районному відділі Запорізької регіональної філії ДП „Центр ДЗК при Держкомзему України” 23.01.2008р. за № 040826500020 (надалі договір).
Згідно з п. п. 1, 2 договору, міська рада надала, а відповідач прийняв в строкове платне володіння та користування земельну ділянку площею 0,4966 га, яка знаходиться в АДРЕСА_2.
При цьому, в п. 1 договору вказано, що земельна ділянка передається в оренду для виробництва будівельних матеріалів.
В п. 8 договору визначено, що він укладений до 01.08.2012 року.
Відповідно до положень ст. 35 Закону України „Про охорону земель” визначено, що власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобовязані, зокрема, дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів;…
З приписів п. п. „з” ст. 17 Закону України "Про відходи" слідує, що субєкти господарювання зобовязані не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи обєктах.
Відповідно до п. „а” ч. 1 ст. 96 Земельного кодексу України, землекористувачі земельних ділянок зобовязані, зокрема, забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та за свій рахунок приводити її у попередній стан у разі незаконної зміни її рельєфу, за винятком випадків незаконної зміни рельєфу не власником такої земельної ділянки …
04.11.2011 року Інспекцією була проведена перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства відповідачем, за результатами якої було складено акт № 144.
Під час перевірки було встановлено, що відповідачем було порушено вимоги природоохоронного законодавства, а саме: земельна ділянка площею 49,29 м2 засмічена господарсько - побутовими та будівельними відходами, відходи розташовані на відкритому ґрунті, загальний обєм відходів складає 14,79 м3.
Акт перевірки був підписаний самим відповідачем, примірнику акту був ним отриманий, про що прямо вказано на другій сторінці акту (ар. с. 11).
Будь-яких зауважень та заперечень щодо акту відповідач не надав.
За наслідками проведеної перевірки відносно ОСОБА_1 було складено протокол про адміністративне правопорушення № 010351 від 04.11.2011р. за ст. 52 КУпАП, яким зафіксовано порушення ст. 17 Закону України „Про відходи” та ст. 96 Земельного кодексу України. В протоколі вказано, що на орендовані відповідачем земельній ділянці виявлено засмічення земель будівельними та побутово-господарськими відходами.
В поясненнях до протоколу відповідач зазначив, що погоджується із зазначеними порушеннями.
Другий примірник протоколу був вручений відповідачу, про що має місце відповідна відмітка на зворотній стороні протоколу (ар. с. 12).
У звязку з виявленими порушеннями, Інспекцією відповідачу було складено припис від 04.11.2011 року до акту № 144, згідно якого відповідач був зобовязаний звільнити підвідомчу територію від засмічення, тримати підвідомчу територію в належному екологічному стані та не допускати змішування відходів різного класу небезпеки, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія.
10.11.2011 року Інспекцією було прийнято постанову на підставі ст. ст. 52, 2421, 283, 284 КУпАП про накладання на ОСОБА_1 адміністративного стягнення в сумі 850 грн.
Також, вказаною постановою було встановлено, що вчиненим порушенням було заподіяно шкоду на суму 150945 грн. 70 коп.
Копія постанови була отримана безпосередньо ОСОБА_1 10.11.2011р., про мається відповідна відмітка на зворотній стороні постанови (ар. с. 14).
Сума адміністративного штрафу була сплачена відповідачем у повному обсязі, що підтверджується копією квитанції № 3 від 15.11.2011 року.
Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 27.10.1997р. за № 171, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.05.1998р. за № 285/2725, була затверджена Методика визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства (надалі - Методика).
Відповідно до п. 1.2 Методики, вона встановлює порядок розрахунку розмірів відшкодування шкоди субєктами господарювання та фізичними особами в процесі їх діяльності через забруднення земель хімічними речовинами, їх засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами, і поширюється на всі землі України незалежно від форм їх власності.
В п. 1.3 Методики вказано, що вона застосовується під час встановлення розмірів шкоди від забруднення (засмічення) земель будь-якого цільового призначення, що сталося внаслідок несанкціонованих (непередбачених проектами, дозволами) скидів (викидів) речовин, сполук і матеріалів, внаслідок порушення норм екологічної безпеки у разі зберігання, транспортування та проведення вантажно-розвантажувальних робіт, використання пестицидів і агрохімікатів, токсичних речовин, виробничих і побутових відходів; самовільного розміщення промислових, побутових та інших відходів.
На підставі п. 5.5. Методики, Інспекцією було зроблено розрахунок розміру шкоди внаслідок засмічення земель, сума якого становить 150945 грн. 70 коп. (ар. с. 7).
Заборгованість в сумі 150 945 грн. 70 коп. відповідачем не була сплачена.
Згідно зі ст. 224 Господарського кодексу України, учасник господарських відносин, який порушив господарське зобовязання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки субєкту, права або законні інтереси якого порушено.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 56 Закону України „Про охорону земель”, юридичні і фізичні особи, винні в порушенні законодавства України про охорону земель, несуть відповідальність згідно із законом.
Статтею 211 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за такі порушення, як, зокрема, псування сільськогосподарських угідь та інших земель, їх забруднення хімічними та радіоактивними речовинами і стічними водами, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами (п. п. „в” ч. 1 ст. 211 Земельного кодексу України).
Положеннями статті 68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища. Так, підприємства, установи, організації та громадяни зобовязані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Стаття 69 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” передбачає, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
За таких обставин, вимоги заявника та позивача є обґрунтованими, і з відповідача підлягає стягненню сума 150 945 грн. 70 коп.
Витрати по сплаті судового збору слід віднести на відповідача, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст. ст. 22, 44 49, 75, 82 85 ГПК України, суддя
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити. Стягнути з Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; ідент. номер НОМЕР_1; ІНФОРМАЦІЯ_1, р/р не відомі) на користь місцевого бюджету Бердянської міської ради Запорізької області до фонду охорони навколишнього природного середовища на р/р № 33113331700011, код ЄДРПОУ 34676953, Головне управління державного казначейства у Запорізькій області, МФО 813015, код платежу 24062100, шкоду, заподіяну засміченням земельної ділянки, в сумі 150945 (сто пятдесят тисяч девятсот сорок пять) грн. 70 коп. Надати наказ.
Стягнути з Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; ідент. номер НОМЕР_1; ІНФОРМАЦІЯ_1, р/р не відомі) на користь державного бюджету України (одержувач - УДКСУ у м. Запоріжжя (Орджонікідзевський район), 22030001; Банк одержувача: УДКСУ у м. Запоріжжя (Орджонікідзевський район); МФО: 813015; код ЄДРПОУ: 38025409; № рахунку 31215206783007) судовий збір в сумі 3 018 (три тисячі вісімнадцять) грн. 91 коп. Надати наказ.
Суддя Л.С. Місюра
Повне рішення складено: 09.04.2012 р.