Ухвала суду № 22528330, 05.04.2012, Господарський суд Херсонської області

Дата ухвалення
05.04.2012
Номер справи
5024/188/2012
Номер документу
22528330
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м.Херсон, вул. Горького, 18

тел. /0552/ 49-31-78, 42-06-22, 32-11-36

______________

У Х В А Л А

"05" квітня 2012 р. Справа № 5024/188/2012

Господарський суд Херсонської області у складі судді Сулімовської М. Б., при секретарі Шикаловій В.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Херсонського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Новокаховської міської ради Херсонської області

до: Комунального підприємства "Міський водоканал", м.Нова Каховка Херсонської області

про стягнення 377722 грн. 52 коп.

за участю прокурора - Волкова Н. М., посвідчення від 20.05.2010р. № 51.

за участю представників сторін:

від позивача - ОСОБА_1, представник за довіреністю № 29/2 від 03.01.2012 р.,

від відповідача - ОСОБА_2, представник за довіреністю від 11.01.2012 р.

в с т а н о в и в:

Херсонський міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах держави в особі Новокаховської міської ради у Херсонській області (позивач) звернувся до суду з позовом про стягнення з комунального підприємства "Міський водоканал" (відповідач) 377722 грн. 52 коп. боргу по не перерахованих до місцевого Фонду охорони навколишнього природного середовища у період з 01.01.2008р. по 01.09.2012р. коштів, отриманих відповідачем від суб'єктів господарювання за приймання наднормативно забруднених стічних вод протягом зазначеного періоду.

03.03.2012р. прокурором подано заяву про зменшення суми вимог у звязку із частковою оплатою відповідачем боргу в сумі 41290 грн. 86 коп. Прокурор підтримує позовні вимоги з врахуванням їх зменшення, наполягає на задоволенні позову.

Представник позивача проти позову заперечує, вважає, що інтереси міської ради не порушено, просить суд відмовити в задоволенні позову.

Представник відповідача не визнає позовних вимог в повному обсязі у зв`язку із відсутністю, на думку відповідача, порушень природоохоронного законодавства та просить суд застосувати строк позовної давності.

Справу розглянуто у судових засіданнях 21.02.2012р., 06.03.2012р., 22.03.2012р. з оголошенням перерви до 05.04.2012р.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, представників сторін, суд дійшов висновку, що провадження у справі підлягає припиненню, оскільки даний спір не підлягає розгляду в господарських судах, виходячи з наступного.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 12 ГПК України господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав, крім, зокрема, спорів, що виникають із публічно-правових відносин та віднесені до компетенції Конституційного Суду України та адміністративних судів.

Виходячи з положень пунктів 1, 7, 9 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, є справою адміністративної юрисдикції (адміністративною справою).

Отже, у контексті зазначених норм Кодексу, справою адміністративної юрисдикції, яку може бути передано на вирішення адміністративного суду, є спір, що виник між суб'єктами суспільних відносин стосовно їх прав і обов'язків у правовідносинах, в яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений здійснювати управлінські чи контрольні функції щодо іншого (інших) суб'єктів, а ці суб'єкти, відповідно, зобов'язані виконувати вимоги та приписи такого суб'єкта владних повноважень.

Як слідує з матеріалів справи, Херсонською міжрайонною природоохоронною прокуратурою проведено перевірку додержання вимог законодавства щодо повноти надходження коштів до Фонду охорони навколишнього природного середовища під час скидів до міської каналізації стічних вод з перевищенням допустимої концентрації забруднюючих речовин у КП "Міський водоканал", м.Нова Каховка.

Перевіркою встановлено, що згідно статуту КП "Міський водоканал" (засновником якого є Новокаховська міська рада) підприємство створене з метою подачі води з комунального водопроводу та приймання стічних вод. Між водоканалом та субєктами господарювання, які розташовані на території м.Нова Каховка та м.Таврійськ, укладаються договори про приймання наднормативно забруднених стічних вод. За умовами даних договорів водоканал приймає наднормативно забруднені стічні води Абонента, а Абонент здійснює скид стічних вод у каналізацію і сплачує додаткову плату за приймання цих вод на умовах, які визначені договором згідно з Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальну систему каналізації м.Нова Каховка, затверджених рішенням виконавчого комітету Новокаховської міської ради від 26.09.2006р. №242.

Відповідно до п.4.1, 4.2 Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стрічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженої наказом Держбуду України від 19.02.2002р. №37, плата за скид стічних вод підприємств у системи каналізації населених пунктів вноситься підприємствами згідно з розрахунками водоканалів у порядку та в терміни, передбачені договором. Плата за скид понаднормативних забруднень розподіляється наступним чином: 20 відсотків перераховуються водоканалом до місцевих фондів охорони навколишнього природного середовища, що утворені в складі сільських, селищних, міських бюджетів; 80 відсотків залишаються у розпорядженні водоканалу.

Крім цього, аналогічне визначено і в п.8.11, 8.12 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальну систему каналізації міста, затверджених рішенням виконавчого комітету Новокаховської міської ради №242 від 26.09.2006р. Зокрема, зазначено, що плата за скид стічних вод підприємств у систему каналізації м.Нова Каховка вноситься підприємствами згідно з розрахунками водоканалу та виставленими ним рахунками на розрахунковий рахунок водоканалу у порядку та в терміни, передбачені договором. При цьому 20 відсотків з отриманої плати за скид понаднормативних забруднень перераховується водоканалом до місцевого Фонду охорони навколишнього природного середовища, що утворений у складі Новокаховського міського бюджету.

Як слідує з акту Контрольно-ревізійного відділу в м.Нова Каховка від 13.12.2011р. №59-30/36 (а.с.12-16) позапланової ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності, протягом періоду з 01.01.2008р. по 01.09.2011р. відповідачем не перераховувалась плата в розмірі 20% від річної суми отриманих від субєктів господарювання коштів до місцевого Фонду охорони навколишнього природного середовища, що утворений у складі Новокаховського міського бюджету. Внаслідок допущеного порушення міському бюджету завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 377722 грн. 53 коп.

Положенням про Державний фонд охорони навколишнього природного середовища, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.1998 року №634, визначено, що Державний фонд охорони навколишнього природного середовища є складовою частиною Державного бюджету України.

За приписами статті 47 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" для фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища утворюються Державний, республіканський Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища.

Республіканський Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища утворюються у складі республіканського бюджету Автономної Республіки Крим та відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди.

Рішенням Новокаховської міської ради від 12.03.1999р. №102 створено міський Фонд охорони навколишнього природного середовища при місцевому бюджеті; цим же рішенням затверджено Положення про міський фонд, пунктом 2 якого визначено, що міський Фонд охорони навколишнього природного середовища утворено у складі місцевого бюджету (а.с.39-41).

Аналіз субєктного складу та характеру правовідносин сторін за справою свідчить про те, що дана справа є справою адміністративної юрисдикції, а в розумінні пункту 7 статті 3 позивач Новокаховська міська рада є субєктом владних повноважень.

Крім цього, пунктом 18 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 24.10.2011р. №10 "Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам" передбачено, що відносини, які виникають у процесі складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів та розгляду звітів про їх виконання, а також контролю за виконанням Державного бюджету України та місцевих бюджетів (статті 1 Бюджетного кодексу України), не є господарськими; до відповідних відносин не застосовується також і Цивільний кодекс України (частина друга статті 1 цього Кодексу). Отже, заяви у спорах, повязаних з названими відносинами, не підлягають розгляду в господарських судах України.

Таким чином, суд дійшов висновку, що даний спір підлягає вирішенню в суді адміністративної юрисдикції, у звязку з чим провадження у справі слід припинити на підставі п.1 ч.1 статті 80 ГПК України, оскільки даний спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.

На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст.80, ст.86 Господарського процесуального кодексу України, суд -

у х в а л и в:

1. Провадження у справі припинити.

Суддя М.Б. Сулімовська