Єдиний державний реєстр судових рішень
РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"28" березня 2012 р. Справа № 21/5007/115/11
Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:
Головуючого судді Філіпова Т.Л.
судді Юрчук М.І. , судді Василишин А.Р. при секретарі Карпець О.О.
за участю представників сторін:
позивача - не з'явився
відповідача - ОСОБА_1., ОСОБА_2, ОСОБА_3
прокурор - Рункевич І.В.
розглянувши апеляційну скаргу Першого заступника прокурора Житомирської області на рішення господарського суду Житомирської області від 13.12.11 р. у справі № 21/5007/115/11
за позовом Прокурора Коростишівського району в інтересах держави в особі Житомирської обласної державної адміністрації (м.Житомир)
до Коростишівської районної державної адміністрації (м.Коростишів)
Фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 (АДРЕСА_1)
про визнання протиправним та скасування розпорядження голови Коростишівської РДА, визнання недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки та державного акту на право власності на земельну ділянку
13.12.2011р. господарським судом Житомирської області прийнято рішення у справі №21/5007/115/11 (суддя Вельмакіна Т.М.) за позовом Прокурора Коростишівського району в інтересах держави в особі Житомирської обласної державної адміністрації до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 та Коростишівської районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування розпорядження голови Коростишівської РДА, визнання недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки та державного акту на право власності на земельну ділянку, яким припинено провадження у справі у частині позовних вимог про визнання недійсним розпорядження Коростишівської РДА, в іншій частині позову відмовлено.
Обгрунтовуючи рішення, господарський суд Житомирської області зазначив, що прокурор відповідно до позовної заяви просить визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Коростишівської районної державної адміністрації від 30.09.10р. №448 "Про продаж земельної ділянки несільськогосподарського призначення - землі промисловості" з тих підстав, що розпорядження прийнято Коростишівською РДА з перевищенням компетенції, визначеної законом. Приймаючи рішення, суд дійшов висновку, що спір в цій частині є публічно-правовим, оскільки виник між органами державної влади - Житомирською обласною державною адміністрацією та Коростишівською районною державною адміністрацією, між якими є владна підпорядкованість, з приводу їх владних повноважень у сфері управління.
Виходячи з цього, місцевий суд припинив провадження у справі у цій частині позову на підставі п.1 ч.1 ст. 80 ГПК України, вважаючи, що спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.
Зазначивши, що інша частина позовних вимог ґрунтується лише на недійсності розпорядження, яке було підставою укладення договіру купівлі-продажу земельної ділянки та видачі державного акта на земельну ділянку, суд вирішив, що позовні вимоги прокурора про визнання недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки від 16.11.2010р. та про визнання недійсним державного акту серії ЯЛ №870607 на право власності на земельну ділянку, виданого ОСОБА_5, задоволенню не підлягають.
Не погоджуючись із рішенням господарського суду Житомирської області від 13.12.2011р. у справі №21/5007/115/11 Перший заступник прокурора Житомирської області подав апеляційну скаргу, в якій просить поновити строк на апеляційне оскарження господарського суду Житомирської області від 13.12.2011р. у справі №21/5007/115/11, скасувати рішення господарського суду Житомирської області від 13.12.2011р. і прийняти нове рішення, яким позов прокурора Коростишівського району задовольнити.
В апеляційній скарзі Перший заступник прокурора Житомирської області посилається на помилкове застосування судом положень процесуального права.
Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від 24.01.2012 р. у даній справі апеляційну скаргу Першого заступника прокурора Житомирської області прийнято до провадження, справу призначено до слухання.
На адресу Рівненського апеляційного суду 14.03.2012р. надійшов письмовий відзив на апеляційну скаргу від представника Житомирської облдержадміністрації, а також заперечення на апеляційну скаргу від відповідача ОСОБА_5, в яких сторони заперечили доводи апеляційної скарги.
До початку розгляду справи розпорядженням голови Рівненського апеляційного господар-ського суду від 06.02.2012р. у справі №21/5007/115/11 змінено склад колегії, окрім заміни голову-ючого судді, змінено склад суду, визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя Філіпова Т.Л., суддя Василишин А.Р., суддя Юрчук М.І.
Прокурор Рункевич І.В. в судовому засіданні підтримала доводи, викладені в апеляційній скарзі та надала пояснення на обґрунтування своєї правової позиції. Вважає, що рішення господарського суду Житомирської області від 13.12.11 р. у справі №21/5007/115/11 є незаконним та таким, що прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, тому просить його скасувати і винести нове рішення.
Представники відповідача - фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 ОСОБА_2 та ОСОБА_3 заперечили проти доводів апеляційної скарги та надали пояснення на обґрунтування своєї правової позиції. Вважають, що рішення господарського суду Житомирської області від 13.12.11 р. у справі №21/5007/115/11 є законним та обґрунтованим, тому просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Представник відповідача - Коростишівської районної державної адміністрації ОСОБА_1. підтримала позицію представників ОСОБА_3 та ОСОБА_2 в повному обсязі та надала додаткові пояснення по суті справи.
Представник позивача - Житомирської обласної державної адміністрації в судове засідання не прибув, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду апеляційної скарги.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, наявні в ній докази, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесу-ального права, Рівненський апеляційний господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_5 здійснює підприємницьку діяльність на підставі свідоцтва про державну реєстрацію серії НОМЕР_2 від 12.09.2006р.
Згідно свідоцтва про право власності на будівлю пожежного депо серія ЯЯЯ №679995 від 22.05.2007р. ОСОБА_5 належить приміщення пожежного депо, яке розташоване в АДРЕСА_2.
30.09.2010р. головою Коростишівської районної державної адміністрації видано розпорядження № 448 "Про продаж земельної ділянки несільськогосподарського призначення - землі промисловості", відповідно до якого погоджено звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки площею 0,20 га, яка знаходиться в користуванні ФОП ОСОБА_5 на підставі договіру оренди від 20.08.2009 р., зареєстрованого в державному реєстрі за №3786, реєстраційний запис № 040921100005 від 24.11.2009 р., та вирішено продати земельну ділянку несільськогосподарського призначення (землі промисловості), згідно звіту про експертну грошову оцінку фізичній особі-підприємцю ОСОБА_5 (власнику нерухомого майна наданій земельній ділянці), загальною площею 0,20 га, що розташована за межами населеного пункту АДРЕСА_2, за рахунок земель запасу Вільнянської сільської ради, вартістю 21 340,00 грн. (двадцять одна тисяча триста сорок грн..) 00 коп. для виробничого використання (реконструкції приміщення пожежного депо під цех по обробці деревини).
Зобов"язано фізичну особу-підприємця ОСОБА_5 у двадцятиденний термін укласти з районною державною адміністрацією договір купівлі-продажу земельної ділянки та зареєструвати його в управління Держкомзему у Коростишівському районі Житомирської області.
Зобов"язано управління Держкомзему у Коростишівському районі Житомирської області внести відповідні зміни в земельно-кадастрову документацію, передати земельну ділянку за актом прийому-передачі.
19.11.2010р. Коростишівська районна державна адміністрація (продавець) та Фізична особа підприємець ОСОБА_5 (покупець) уклали Договір купівлі-продажу земельної ділянки шляхом викупу (надалі в тексті Договір).
Відповідно до п.1.1 Договору, продавець зобовязується передати у власність покупцеві земельну ділянку несільськогосподарського призначення - землі промисловості, загальною площею 0,20 га, під господарськими будівлями і дворами для реконструкції приміщення пожежного депо під цех з обробки деревини (землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення), що розташована на землях запасу Вільнянської сільської ради яка була надана фізичній особі - ОСОБА_5 в користування згідно Договору оренди земельної ділянки від 20.08.2009р. посвідченого приватним нотаріусом Коростишівського районного нотаріального округу ОСОБА_6, під реєстровим № 3786, зареєстрованого в державному реєстрі за № 040921100003 від 24.11.2009 р.
Ціна відчужуваної земельної ділянки відповідно до звіту про експортну грошову оцінку земельної ділянки виготовленого ПП "Експрес-Сервіс" 01.04.2010р. та розпорядження голови районної державної адміністрації від 30.09.2010р., №448 "Про продаж земельної ділянки несільськогосподарського призначення - землі промисловості" становить 21 340 (двадцять одна тисяча триста сорок) гривень 00 копійок, без врахування ПДВ, яка має бути сплачена "Покупцем" на протязі 30 днів з моменту підписання цього Договору (п. 2.1. Договору).
25.11.2010р. Фізична особа - підприємець ОСОБА_5 звернувся із заявою до Директора ПМП "Геоцентр" ОСОБА_7, про виготовлення "Технічної документації із землеустрою, щодо складання документів що посвідчують право на земельну ділянку" площею 0,2000 га.
29.11.2010 р. було виготовлено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, які посвідчують право на земельну ділянку площею 0,2000 га Фізичній особі - підприємцю ОСОБА_5 для реконструкції приміщення пожежного депо під цех з обробки деревини .
10.12.2010 р. ОСОБА_5 видано державний акт серії ЯЛ №870607 на право власності на земельну ділянку площею 0,2000 га на підставі Договору купівлі-продажу земельної ділянки від 16.11.2010р.
На підставі юридичної оцінки встановлених обставин справи, виходячи з аналізу доводів апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції задовольняє апеляційну скаргу Першого заступника прокурора Житомирської області, врахувавши при цьому наступне.
Спір виник з земельних правовідносин при здійсненні державою у відповідності до ст.374 ЦК України прав власника земельної ділянки.
Відповідно до положень ст.ст. 2,170 ЦК України держава як суб"єкт цивільних відносин здійснює свої цивільні права і обов"язки через органи державної влади.
Згідно ст.11 ЦК України акти органів державної влади є підставою виникнення цивільних прав і обов"язків стосовно об"єктів цивільних прав, якими є, зокрема, земельні ділянки.Акти органів державної влади індивідуальної дії встановлюють, змінюють чи припиняють цивільно-правові відносини фізичних і юридичних осіб - суб"єктів господарювання з державою в особі її органів стосовно певних об"єктів цивільних прав. У земельних правовідносинах права та обов"язки суб"єктів господарювання щодо володіння, користування і розпорядження земельними ділянками виникають з актів органів державної влади, місцевого самоврядування.
Враховуючи, що спір між позивачем Житомирською обласною державною адміністрацією та відповідачами - Коростишіською районною державною адміністрацією та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_5 виник з обставин передачі у власність шляхом укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки на підставі розпорядження, прийнятого органом державної влади, відносини між учасниками спору мають приватноправовий характер.
Такий висновок відповідає указівкам Пленуму Вищого господарського суду України від 17 травня 2011р. №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" ( із змінами і доповненнями), у п.1.2.2. якого зазначено, що реалізуючи повноваження щодо розпорядження земельними ділянками державної і комунальної власності, органи влади вступають з суб"єктами господарювання у цивільні та господарські правовідносини, а тому спори, які виникають із земельних правовідносин приватноправового характеру, з урахуванням положень ст.1 ГПК України підлягають розгляду у господарських судах.
З огляду на викладене, є помилковим висновок суду першої інстанції про припинення провадження у справі у частині позову про визнання недійсним розпорядження голови Коростишівської районної державної адміністрації від 30.09.2010р. № 448 "Про продаж земельної ділянки несільськогосподарського призначення - землі промисловості" з підстав, передбачених п.1 ст.80 ГПК України.
У відповідності до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст.21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" місцева державна адміністрація розпоряджається землями державної власності відповідно до закону.
Статтею 17 Земельного кодексу України передбачено, що до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить: розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом; участь у розробленні та забезпеченні виконання загальнодержавних і регіональних (республіканських) програм з питань використання та охорони земель; координація здійснення землеустрою та державного контролю за використанням та охороною земель; підготовка висновків щодо надання або вилучення (викупу) земельних ділянок; викуп земельних ділянок для суспільних потреб у межах, визначених законом; підготовка висновків щодо встановлення та зміни меж сіл, селищ, районів, районів у містах та міст; здійснення контролю за використанням коштів, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, пов'язаних із вилученням (викупом) земельних ділянок; координація діяльності державних органів земельних ресурсів; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
У відповідності до п.12 ч.1 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці другому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради з урахуванням вимог абзацу третього цього пункту, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
За правилами ст. 128 Земельного Кодексу України, продаж громадянам і юридичним особам земельних ділянок державної (крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації) та комунальної власності для потреб, визначених цим Кодексом. провадиться місцевими державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або органами місцевого самоврядування в межах їх повноважень.
Відповідно до п.3 ст. 122 Кодексу районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: сільськогосподарського використання; ведення водного господарства, крім випадків, передбачених частиною сьомою цієї статті; будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо) з урахуванням вимог частини шостої цієї статті, крім випадків, визначених частиною сьомою цієї статті.
Згідно до п. 7 ст. 122 Кодексу, Кабінет Міністрів України передає земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у випадках, визначених статтями 149, 150 даного Кодексу.
Пунктом 4 ст. 122 Кодексу передбачено, що обласні державні адміністрації передають земельні ділянки на їх території із земель державної власності у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів для всіх потреб, крім випадків, визначених частинами третьою, сьомою цієї статті.
Аналіз змісту розпорядження голови Коростишівської районної державної адміністрації від 30.09.2010р. № 448 "Про продаж земельної ділянки несільськогосподарського призначення - землі промисловості" свідчить, що головою Коростишівської РДА прийнято рішення про передачу у власність земельної ділянки за межами населеного пункту на території Вільнянської сільської ради, яка за цільовим призначенням є землями промислового призначення. Розпорядження землями для промислового використання віднесено нормами земельного кодексу України до компетенції обласних державних адміністрацій, що дає підстави для висновку про перевищення Коростишівською РДА меж встановленої компетенції у вирішенні земельних питань.
З огляду на приписи ст.19 Конституції України, ст.1,2,21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»,ст.ст.2,170,374 Цивільного кодексу України, ст.ст. 17,122, п.12 Прикінцевих та перехідних положень Земельного кодексу України, Коростишівська районна адміністрація, видавши розпорядження від 30.09.2010р. № 448 за межами наданих законом владних повноважень , безпідставно розпорядилась земельною ділянкою від імені держави як суб»єкта відповідного права.
Указане розпорядження підлягає визнанню недійсним, оскільки видано з порушенням наведених вище актів законодавства.
Положеннями статтей 203,215 Цивільного кодексу України визначено умови дійсності правочинів. Коростишівська районна державна адміністрація та Фізична особа підприємець ОСОБА_5 уклали Договір купівлі-продажу земельної ділянки шляхом викупу від 16.11.2010р. на підставі розпорядження, зміст якого суперечить положенням земельного законодавства. Коростишевська РДА не мала повноважень діяти від імені держави - власника земельної ділянки промислового призначення, а відтак не відповідає законодавству договір купівлі-родажу земельної ділянки, укладений на підставі цього розпорядчого акту державного органу.
У п.2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.07.2009р. №9 «Про судову практику розгляду цивільних справ » судам роз»яснено, що при розгляді справ про визнання правочинів недійсними необхідно враховувати, що згідно із статтями 4,10 та 203 ЦК зміст правочину не може суперечити ЦК, іншим законам України, які приймаються відповідно до Конституції України та ЦК, міжнародним договорам, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, актам Президента України, постановам Кабінету Міністрів України, актам інших органів державної влади України, органів влади Автономної Республіки Крим у випадках і в межах, встановлених Конституцією України та законом, а також моральним засадам суспільства. Зміст правочину не повинен суперечити положнням також інших актів цивільного законодавства.
Враховуючи викладене, Договір купівлі-продажу земельної ділянки шляхом викупу від 16.11.2010р., укладений між Коростишівською районною державною адміністрацією та Фізичною особою підприємцем ОСОБА_5. слід визнати недійсним.
Державний акт серії ЯЛ №870607 на право власності на земельну ділянку площею 0,2000 га, виданий 10.12.2010р. на підставі Договору купівлі-продажу земельної ділянки від 16.11.2010р. є документом, який посвідчує право власності покупця ОСОБА_5 на земельну ділянку. Державний акт видано у відповідності до Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 04.05.1999р. №43, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 04.06.99р. за №354/3647 (з подальшими змінами і доповненнями).
Позов у частині визнання недійсним державного акту, виданого на підставі Договору купівлі-продажу земельної ділянки шляхом викупу від 16.11.2010р., також підлягає задоволенню, що відповідає вказівкам п.2.3. Постанови Пленуму ВГС України від 17.05.2010р. №6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах що випливають із земельних відносин» (з подальшими змінами), в якому зазначено, що державні акти про право власності або право постійного користування на земельну ділянку є документами, що посвідчують відповідне право і видаються на підставі рішень Кабінету Міністрів України, обласних, районних , Київської і Севастопольської міських , селищних, сільських рад Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, обласної, районної, Київської і Севастопольської міських державних адміністрацій. У спорах, пов»язаних з правом власності або постійного користування земельними ділянками, недійсними можуть визнаватись як зазначені рішення, так і самі акти про право власності чи постійного користування.
Оскільки судом апеляційної інстанції встановлено наявність підстав, визначених статтею 104 ГПК України для скасування рішення суду першої інстанції, апеляційний господарський суд приходить до висновку про задоволення апеляційної скарги Першого заступника прокурора Житомирської області . У зв'язку з цим рішення суду першої інстанції слід скасувати та прийняти нове рішення яким позов прокурора Коростишівського району в інтересах держави в особі Житомирської обласної державної адміністрації задовольнити.
Керуючись ст.ст.49,99,101,103,105,109,110 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Першого заступника прокурора Житомирської області задовольнити.
Рішення господарського суду Житомирської області від 13.12.2011р. у справі №21/5007/115/11 скасувати. Прийняти нове рішення.
Позов прокурора Коростишівського району в інтересах держави в особі Житомирської обласної державної адміністрації задовольнити.
Визнати недійсним розпорядження голови Коростишівської районної державної адміністрації від 30.09.2010р. №448 "Про продаж земельної ділянки несільськогосподарського призначення - землі промисловості".
Визнати недійсним договір купівлі-продажу земельної ділянки, укладений 16.11.2010 р. між Коростишівською районною державною адміністрацією та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_5 про передачу у власність земельної ділянки несільськогосподарського призначення (землі промисловості) загальною площею 0,20 га для виробничого використання (реконструкції пожежного депо в цех по обробці деревини).
Визнати недійсним Державний акт про право власності на земельну ділянку площею 0,20 га, розташовану у Коростишівському районі, Житомирської області, Вільнянська сільська рада, зареєстрований 10.12.2010р., серія ЯЛ №870607.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_5, АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, до Державного бюджету України 536,50 грн. судового збору, 268,25грн. судового збору за подання апеляційної скарги.
Стягнути з Коростишівської районної державної адміністрації, 12505, Житомирська область, м.Коростишів, вул. Дарбіняна, 11, код 04053524, до Державного бюджету України 536,50 грн. судового збору, 268,25 грн. судового збору за подання апеляційної скарги.
Видачу наказів доручити господарському суду Житомирської області.
Справу №21/5007/115/11 повернути до господарського суду Житомирської області.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Постанова суду апеляційної інстанції може бути оскаржено у касаційному порядку до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили.
Головуючий суддя Філіпова Т.Л.
Суддя Юрчук М.І.
Суддя Василишин А.Р.