Єдиний державний реєстр судових рішень Головуючий у 1 інстанції - Загацька Т.В.
Суддя-доповідач - Карпушова О.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2011 року справа №2а/0570/3848/2011
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Карпушової О.В.
суддів Василенко Л. А. , Гімона М.М.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Красноармійський динасовий завод» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 05 травня 2011 року в адміністративній справі за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до Відкритого акціонерного товариства «Красноармійський динасовий завод» про примусове стягнення суми економічних санкцій у розмірі 37483,05 грн. за порушення державної дисципліни цін, -
ВСТАНОВИВ:
14.03.2011р. Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області звернулась до суду першої інстанції із позовом до Відкритого акціонерного товариства «Красноармійський динасовий завод» (далі - ВАТ «Красноармійський динасовий завод») про примусове стягнення суми економічних санкцій у розмірі 37483,05 грн. за порушення державної дисципліни цін.
В позовній заяві Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області посилалась на те, що відповідно до ст. 13 Закону України «Про ціни і ціноутворення», пп. 4 та 5 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819 та відповідно до п.п. 2.1.1, 4.1.3 плану роботи на І квартал 2011 року позивачем була проведена планова перевірка ВАТ «Красноармійський динасовий завод» з питання порядку застосування тарифів на загальнодоступні (універсальні) телекомунікаційні послуги субєктів господарювання, що внесені до реєстру операторів, провайдерів, телекомунікацій та порядку формування, встановлення та застосування плати за проживання в гуртожитках громадян України, осіб без громадянства та іноземців. За результатами проведеної перевірки був складений акт №17 від 25.01.2011 року, на підставі якого винесене рішення від 01.02.2011 року № 19 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на суму 37483,05 грн., в тому числі необґрунтовано отримана виручка у розмірі 12494,35 грн. та штраф у двократному розмірі необґрунтовано отриманої суми виручки 24988,70 грн.
Рішення разом з претензією від 01 лютого 2011 року № 03-22/19-19 на вказану у рішенні суму направлено на адресу відповідача для виконання в 10-денний термін шляхом самостійного перерахування суми санкцій.
Однак, до цього часу вищезазначені економічні санкції відповідачем не сплачені, у звязку з чим представник позивача просить стягнути їх у судовому порядку.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 05 травня 2011 року позовні вимоги було задоволено: стягнуто з Відкритого акціонерного товариства «Красноармійський динасовий завод» на користь Державного бюджету суму економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін у розмірі 37483 (тридцять сім тисяч чотириста вісімдесят три) грн. 05 (пять).
Відповідачем подана апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції, в якій ВАТ «Красноармійський динасовий завод» просив скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 05 травня 2011 року та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
Обґрунтовано апеляційну скаргу тим, що рішення позивача від 01.02.2011 року № 19 про застосування економічних санкцій за порушення дисципліни цін, прийняте з перевищенням повноважень та не у спосіб, визначений Законом. Також, зазначає відповідач, що рішення прийнято на підставі акту перевірки, який не підписаний посадовими особами позивача, які здійснювали перевірку.
Вказує на те, що при винесенні рішення про застосування економічних санкцій позивачем не враховане те, що згідно ст. 40 Закону України «Про телекомунікації» оператори, провайдери телекомунікацій несуть відповідальність тільки перед споживачами послуг. Відповідач наполягав на тому, що зазначеною нормою Закону визначено, що оператори не несуть майнову відповідальність перед споживачами телекомунікаційних послуг за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань з надання телекомунікаційних послуг унаслідок дії непереборної сили (землетрус, повінь, ураган тощо), викрадання чи пошкодження зловмисниками лінійних та станційних споруд, що використовуються оператором телекомунікацій, або з вини споживача у випадках, передбачених цим Законом. Оскільки, ненадання телекомунікаційних послуг повязане з неодноразовим викраденням телефонного кабелю, вважає неправомірним висновок позивача про порушення ВАТ «Красноармійський динасовий завод» зазначених норм Закону.
Належним чином повідомлені про дату, час і місце апеляційного розгляду сторони до суду не прибули, що, відповідно до ч.4 ст.196 КАС України, не є перешкодою для судового розгляду справи. Відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАСУ справу розглянуто у порядку письмового провадження.
Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга Відкритого акціонерного товариства «Красноармійський динасовий завод» підлягає частковому задоволенню, а постанова суду першої інстанції скасуванню, з наступних підстав.
Статтею 13 Закону України «Про ціни і ціноутворення» визначено, що при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів відповідними державними органами здійснюється державний контроль за цінами.
Згідно з п. 6 та 11 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819, територіальні органи Держцінінспекції - державні інспекції з контролю за цінами в областях мають право, зокрема, приймати рішення про вилучення до відповідного бюджету сум всієї необґрунтовано одержаної підприємством, установою, організацією виручки у результаті порушення державної дисципліни цін та штрафу у двократному її розмірі, а також звертатись з позовами до судів про стягнення з підприємств, установ та організацій зазначених сум у разі невиконання ними рішень державних інспекцій з контролю за цінами.
Пунктом 1.4 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03 грудня 2001 року № 298/519, передбачено, що підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства.
Із матеріалів справи вбачається, що на підставі посвідчення від 12.01.2011 року № 17 відповідно до Закону України «Про ціни і ціноутворення», постанови Кабінету міністрів України від 13.12.2000р. № 1819 «Питання Державної інспекції з контролю за цінами», п. 2.1.1, 4.1.3 Плану роботи на 1 квартал 2011 року Держцінінспекції в Донецькій областіголовним державним інспектором Чепрас І.Л. проведено перевірку ВАТ «Красноармійський динасовий завод» з питання порядку застосування тарифів на загальнодоступні (універсальні) телекомунікаційні послуги субєктів господарювання, що внесені до реєстру операторів, провайдерів, телекомунікацій та порядку формування, встановлення та застосування плати за проживання в гуртожитках громадян України, осіб без громадянства та іноземців.
За результатами зазначеної перевірки складено акт № 17 від 25.01.2011 р., яким встановлено застосування плати за проживання у гуртожитку для громадян, які проживаютьу кімнатах, що знаходяться в їх відокремленому користуванні з порушенням запроваджених методів регулювання за період з 01.01.2010 року по 31.12.2010 року, та застосування цін та тарифів з порушенням запроваджених методів регулювання, а саме: не нарахування штрафу у розмірі 25 відсотків добової абонентної плати за кожну добу у разі не усунення пошкодження протягом пяти діб із фіксованого моменту подання абонентом відповідної заявки за період з 20.12.2009 року по 13.12.2010 року.
На підставі вищевказаного акту перевірки відповідачем винесено рішення від 01.02.2011р. № 19 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, відповідно до якого вирішено вилучити у ВАТ «Красноармійський динасовий завод» в доход бюджету необґрунтовано отриману зі споживачів суму виручки в результаті порушення державної дисципліни цін у розмірі 12494,35 грн., а також штраф у двократному розмірі необґрунтовано отриманої суми виручки 24988,70 грн., всього сума економічних санкцій складає 37483,05 грн.
Рішення разом з претензією від 01.02.2011 року № 03-22/19-19 на вказану у рішенні суму направлені на адресу відповідача для виконання в 10-денний термін шляхом самостійного перерахування суми санкцій.
Відповідачем не було виконано дане рішення самостійно. Крім того, ВАТ «Красноармійський динасовий завод» оскаржило дане рішення до Донецького окружного адміністративного суду.
31 серпня 2011 року Донецьким окружним адміністративним судом було частково задоволено позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства «Красноармійський динасовий завод» до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області про скасування рішення від 01.02.2011 року № 19 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в сумі 37483 грн. 05 коп. А саме: рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області від 01.02.2011 року № 19 в частині застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в сумі 1177 грн. 83 коп. скасовано. В задоволенні іншої частини позовної заяви відмовлено.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 08 листопада 2011 року постанову Донецького окружного адміністративного суду від 31 серпня 2011 року залишено без змін.
Отже, в силу ст. 254 КАС України постанова Донецького окружного адміністративного суду від 31 серпня 2011 року набрала законної сили.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Таким чином, колегія суддів прийшла до висновку, що позовні вимоги Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до Відкритого акціонерного товариства «Красноармійський динасовий завод» про примусове стягнення суми економічних санкцій у розмірі 37483,05 грн. за порушення державної дисципліни цін, в частині стягнення суми економічних санкцій у розмірі 1177 грн. 83 коп. за порушення державної дисципліни цін задоволенню не підлягають.
Позовні вимоги про примусове стягнення з Відкритого акціонерного товариства «Красноармійський динасовий завод» суми економічних санкцій у розмірі 36 305, 22 грн. за порушення державної дисципліни цін є такими що підлягають задоволенню.
На підставі вищезазначеного колегія суддів, вважає, що постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню.
Керуючись статтями 197, 198, 202, 205, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Красноармійський динасовий завод» задовольнити частково.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 05 травня 2011 року в адміністративній справі за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до Відкритого акціонерного товариства «Красноармійський динасовий завод» про примусове стягнення суми економічних санкцій у розмірі 37483,05 грн. за порушення державної дисципліни цін скасувати.
Позовні вимоги Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до Відкритого акціонерного товариства «Красноармійський динасовий завод» про примусове стягнення суми економічних санкцій у розмірі 37483,05 грн. за порушення державної дисципліни цін задовольнити частково.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Красноармійський динасовий завод»на користь Державного бюджету (рахунок № 31110106700060 в УДК міста Красноармійськ, одержувач - Державний бюджет УДК міста Красноармійськ, код ЄДРПОУ 34686579, банк одержувача - ГУДКУ в Донецькій області, МФО 834016, код надходжень за бюджетною класифікацією - 21081100) суму економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін у розмірі 36 305 (тридцять шість тисяч триста пять) грн. 22 (двадцять дві).
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили через пять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Колегія суддів: О.В. Карпушова Л.А. Василенко М.М. Гімон