ГОСПОДАРСЬКИЙ С У Д Кіровоградської області У Х В А Л А
05.04.12 р. № 5013/323/12
Суддя господарського суду Кіровоградської області Деревінська Л.В., розглянувши заяву
ліквідаційної комісії комунального підприємства "Созонівка", с. Созонівка, Кіровоградський район Кіровоградська область
про порушення справи про банкрутство щодо комунального підприємства "Созонівка" в порядку ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом"
В С Т А Н О В И В:
Частиною 2 статті 4-1 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", норми якого як спеціальні норми права превалюють у застосуванні над загальними нормами Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до ч. 1 ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон) якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язані звернутися в господарський суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи. У разі виявлення обставин, зазначених у абзаці першому частини першої ст. 51 Закону, після прийняття рішення про ліквідацію до створення ліквідаційної комісії (призначення ліквідатора) заява про порушення справи про банкрутство подається власником майна боржника (уповноваженою ним особою).
Заява ліквідаційної комісії про порушення справи про банкрутство за ознаками ст. 51 Закону щодо комунального підприємства "Созонівка" та додані до неї документи не підтверджують наявність у комунального підприємства "Созонівка" ознак боржника, що ліквідується власником, достатніх для порушення справи про банкрутство.
У заяві про порушення провадження у справі про банкрутство комунального підприємства "Созонівка" зазначено, що 10.01.12 р. дванадцятою сесією Созонівської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області шостого скликання прийнято рішення № 175-12/12 "Про ліквідацію комунального підприємства "Созонівка". Термін ліквідації встановлено до 21.05.12 р.
11.01.2012 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців внесено запис про рішення засновників щодо припинення комунального підприємства "Созонівка".
20.01.2012 року опубліковано відомості з Єдиного державного реєстру щодо припинення комунального підприємства "Созонівка".
До боржника заявлено кредиторські вимоги управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградському районі на загальну суму 261598,13 грн., які визнані ліквідаційною комісією.
Крім того, за даними обліку комунального підприємства "Созонівка" станом на 20.03.2012 р. загальна сума кредиторської заборгованості становить 1692598,83 грн.
Майнові активи у комунального підприємства "Созонівка" відсутні, дебіторська заборгованість становить 12941,52 грн.
В зв'язку з цим, ліквідаційною комісією встановлено, що задоволення усіх кредиторів за рахунок майна боржника неможливо.
Розглядаючи заяву про порушення справи про банкрутство суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 105 ЦК України після внесення запису про прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи публікується у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації. Строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня опублікування повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.
Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (абз. 12 ст. 1) визначено, що спеціалізований друкований засіб масової інформації це видання спеціально уповноваженого органу з питань державної реєстрації, в якому відповідно до цього Закону публікуються відомості з Єдиного державного реєстру.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 110 ЦК України юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі, у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягнення мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.
Відповідно до ч. 3 ст. 110 ЦК України, якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа здійснює всі необхідні дії, встановлені законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом.
Згідно ч. 8 ст. 111 ЦК України ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
Відповідно до вимог ст. 60 Господарського кодексу України ліквідація суб'єкта господарювання здійснюється ліквідаційною комісією, яка утворюється власником (власниками) майна суб'єкта господарювання чи його (їх) представниками (органами), або іншим органом, визначеним законом, якщо інший порядок її утворення не передбачений цим Кодексом. Ліквідаційна комісія або інший орган, який проводить ліквідацію суб'єкта господарювання, вміщує в друкованих органах відповідно до закону повідомлення про його ліквідацію та про порядок і строки заяви кредиторами претензій, а явних (відомих) кредиторів повідомляє персонально у письмовій формі у встановлені цим Кодексом чи спеціальним законом строки. Одночасно ліквідаційна комісія вживає необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості суб'єкта господарювання, який ліквідується, та виявлення вимог кредиторів, з письмовим повідомленням кожного з них про ліквідацію суб'єкта господарювання. Ліквідаційна комісія оцінює наявне майно суб'єкта господарювання, який ліквідується, і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає його власнику або органу, який призначив ліквідаційну комісію. Достовірність та повнота ліквідаційного балансу повинні бути перевірені у встановленому законодавством порядку з обов'язковою перевіркою органом державної податкової служби, у якому перебуває на обліку суб'єкт господарювання.
Отже, враховуючи вищезазначені вимоги закону, необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника у порядку статті 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" є: оцінка вартості наявного майна боржника, публікація оголошення згідно з вимогами статті 105 ЦК України з метою виявлення кредиторів та встановлення повного обсягу кредиторської заборгованості, повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства та складання проміжного ліквідаційного балансу. Крім того, звернення до суду з такою заявою можливо лише після закінчення строку, передбаченого статтею 105 ЦК України.
Така правова позиція також визначена в постановах Вищого господарського суду України по справі № 24/479-б від 29.04.09 р. та по справі № 1/61-Б від 14.07.10 р.
Зі змісту заяви ліквідаційної комісії комунального підприємства "Созонівка" вбачається, що вказані вимоги чинного законодавства не виконані.
В заяві не вказано та до заяви не додано документів на підтвердження дати та номеру публікації в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації відомостей з Єдиного державного реєстру щодо комунального підприємства "Созонівка", в зв'язку з чим неможливо встановити дотримання строків звернення кредиторів з вимогами до юридичної особи, що припиняється, відповідно до вимог ч. 5 ст. 105 ЦК України, розгляду їх заяв.
Не вказано та не додано доказів повідомлення всіх явних (відомих) кредиторів про ліквідацію підприємства та про порядок і строки заявлення кредиторами претензій.
В порушення вимог ст. 111 ЦК України проміжний ліквідаційний баланс не затверджено органом, що прийняв рішення про ліквідацію комунального підприємства "Созонівка".
Крім того, не вказано доказів проведення інвентаризації майна комунального підприємства "Созонівка" в установленому законом порядку, його належної оцінки, доказів вжиття заходів до стягнення дебіторської заборгованості.
Наданий до заяви акт про результати інвентаризації майнових активів боржника без дати його складання та без інвентаризаційного опису складений не за формою, передбаченою Інструкцією по інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів та розрахунків, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 11 серпня 1994 р. № 69, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26 серпня 1994 р. за № 202/412.
Обов'язковість проведення такої інвентаризації передбачена підпунктом "ж" пункту 3 вказаної Інструкції.
Ліквідаційною комісією не вказано та не додано до заяви доказів інформування до податкового органу про ліквідацію комунального підприємства "Созонівка" в порядку і строки передбачені Порядком обліку платників податків і зборів затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 09.12.11 р. № 1588, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.12.11 р. за № 1562/20300.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону суддя не пізніше п'яти днів з дня надходження повертає заяву про порушення справи про банкрутство і додані до неї документи без розгляду, про що виносить ухвалу за наявності підстав передбачених статтею 63 ГПК України, з урахуванням вимог Закону. Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 63 ГПК України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду, якщо, зокрема, у позовній заяві не вказано обставин, на яких ґрунтується позовна вимога, доказів, що підтверджують викладені в заяві обставини, обґрунтований розрахунок стягуваної чи оспорюваної суми.
Тому, на підставі ч. 1 ст. 51 Закону, ст. 4-1, п. 3 ч. 1 ст. 63 ГПК України заява ліквідаційної комісії боржника і додані до неї документи підлягають поверненню без розгляду.
Повернення заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення допущеного порушення.
Керуючись ст. 5, ст. 9, ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. 4-1, п. 3 ч. 1 ст. ст. 63, 86 Господарського процесуального кодексу України, суддя, -
У Х В А Л И В:
Заяву ліквідаційної комісії комунального підприємства "Созонівка" про порушення справи про банкрутство в порядку ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та додані до неї документи, в тому числі меморіальний ордер від 02.04.12 про сплату судового збору в сумі 5365 грн. та квитанцію № 981020.36.1 від 02.04.12 р. про сплату судового збору в сумі 105 грн., повернути без розгляду.
Ухвалу суду може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду в установленому законом порядку.
Суддя Л. В. Деревінська