Рішення № 22475624, 02.04.2012, Господарський суд Київської області

Дата ухвалення
02.04.2012
Номер справи
17/001-12
Номер документу
22475624
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 235-24-26

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"02" квітня 2012 р. Справа № 17/001-12

За позовом Прокурора Обухівського району в інтересах держави в особі Обухівської районної державної адміністрації

до першого відповідача Дочірнього підприємства „Поліс-Прод” підприємства зі стовідсотковою інвестицією „Час”

та другого відповідача Обухівської міської ради Київської області

про визнання недійсними договорів оренди земельної ділянки, купівлі-продажу земельної ділянки, державного акту на земельну ділянку, скасування рішень та повернення земельної ділянки

Суддя Горбасенко П.В.

За участю представників:

від прокуратури Івашин О.Є. (посвідчення № 28 від 12.03.2011р.);

від позивача не зявилися;

від першого відповідача Новохацький О.С. (директор),

ОСОБА_1 (дов. № 28/12 від 28.02.2012р.);

від другого відповідача ОСОБА_2 (дов. від 29.03.2012р.);

ОСОБА_3 (присутня у відкритому судовому засіданні).

Обставини справи:

Прокурор Обухівського району в інтересах держави в особі Обухівської районної державної адміністрації (далі позивач) звернувся з позовом до Дочірнього підприємства „Поліс-Прод” підприємства зі стовідсотковою інвестицією „Час” (далі перший відповідач) та Обухівської міської ради Київської області (далі другий відповідач) про визнання недійсними договору оренди земельної ділянки від 25.01.2002р., укладеного між Дочірнім підприємством „Поліс-Прод” Товариства з обмеженою відповідальністю „Поліс” та Виконавчим комітетом Обухівської міської ради про передачу в оренду земельної ділянки площею 1,5 га, договору купівлі-продажу земельної ділянки від 28.12.2007р., укладеного між Дочірнім підприємством „Поліс-Прод” підприємства зі стовідсотковою інвестицією „Час” та Обухівською міською радою про продаж земельної ділянки площею 1,5 га, визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 685055 від 16.10.2009р., скасування рішення Виконавчого комітету Обухівської міської ради № 1125 від 25.12.2001р., скасування рішення Обухівської міської ради № 175 від 29.11.2007р. та визнання за державою в особі Обухівської районної державної адміністрації Київської області права власності на земельну ділянку площею 1,5 га, розташовану по вул. Лісній, с. Таценки, Обухівської міської ради, Київської області, межі якої визначені в державному акті на право власності на землю серії ЯЖ № 685055. Крім того, прокурор просить суд визнати причини непредявлення раніше прокурором даного позову поважними і поновити строк позовної давності за цим позовом.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням земельного законодавства при наданні першому відповідачу в оренду земельної ділянки площею 1,5 га, яка знаходиться за межами села Таценки Обухівського району. Зокрема, прокурор посилається на те, що на підставі договору оренди земельної ділянки від 25.01.2002р. спірна земельна ділянка всупереч ст.ст. 123, 124 Земельного кодексу України надана першому відповідачу в користування без розробки проекту відведення цієї ділянки. Також прокурор, обґрунтовуючи свої позовні вимоги, вказує на те, що в подальшому на підставі рішення Обухівської міської ради № 175 від 29.11.2007р. між Обухівською міською радою та Дочірнім підприємством „Поліс-Прод” підприємства зі стовідсотковою інвестицією „Час” укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки № 3012 від 28.12.2007р., згідно якого продано у власність ДП „Поліс-Прод” земельну ділянку загальною площею 1,5 га під власним центром відпочинку та харчування в с. Таценки по вул. Лісній. Відповідно до викопіювання з карти формування території Обухівської міської ради вказана земельна ділянка знаходиться за межами населеного пункту с. Таценки. Документи, що посвідчують право власності на обєкти нерухомого майна у ДП „Поліс-Прод” у технічній документації із землеустрою щодо складання державного акту на право власності на земельну ділянку під власним центром відпочинку та харчування (згідно договору купівлі-продажу земельної ділянки) ДП „Поліс-Прод” підприємства зі стовідсотковою інвестицією „Час” відсутні. Згідно листа КП КОР „Обухівське бюро технічної інвентаризації” № 1203/1 від 13.09.2011р. за ДП „Поліс-Прод” на праві власності зареєстровано кафе „Черепаха” за адресою: Київська обл., Обухівський р-н., м. Українка, вул. Київська, 5 згідно Свідоцтва про право на власність від 17.12.2010р. Інформація щодо реєстрації права власності на обєкти нерухомого майна ТОВ „Поліс-Прод” по вул. Лісній с. Таценки Обухівського району КП КОР „Обухівське бюро технічної інвентаризації” не надано. Таким чином, рішення Обухівської міської ради № 175 від 29.11.2007р. прийнято в порушення п. 2 ст. 127, ст. 134, п. 12 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України. Прокурор вважає, що оскаржувані договір про оренду землі та договір купівлі-продажу земельної ділянки укладено не уповноваженим органом. З огляду на викладене прокурор також просить суд визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 685055 від 16.10.2009р.

Ухвалою господарського суду Київської області від 20.01.2012р. порушено провадження у справі № 17/001-12, справу призначено до розгляду на 30.01.2012р.

Ухвалами господарського суду Київської області від 30.01.2012р., 17.02.2012р., 24.02.2012р. розгляд справи відкладено на 17.02.2012р., 24.02.2012р. та 16.03.2012р. відповідно.

16.03.2012р. до канцелярії господарського суду Київської області від представника другого відповідача надійшов відзив на позовну заяву № 736 від 16.03.2012р. (вх. № 4203 від 16.03.2012р.), згідно якого останній позовні вимоги визнав необгрунтованими та безпідставними, а також просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог, який прийнято судом.

Ухвалою господарського області Київської області від 16.03.2012р. розгляд справи відкладено на 02.04.2012р.

Ухвалою господарського суду Київської області від 16.03.2012р. задоволено клопотання представників сторін про продовження строку розгляду справи, на підставі ч. 3 ст. 69 Господарського процесуального кодексу України, продовжено строк розгляду справи № 17/001-12 до 03.04.2012р.

02.04.2012р. до канцелярії господарського суду Київської області від представника другого відповідача надійшла заява (вх. № 5081 від 02.04.2012р.), згідно якої останній просив суд застосувати до позовної вимоги прокуратури про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 25.01.2002р. строк позовної давності та відмовити у задоволенні позову, яка прийнята судом.

У судовому засіданні 02.04.2012р. представник прокуратури підтримав позов повністю.

Представники відповідачів заперечили проти позову повністю та просили суд відмовити у задоволенні позову.

Представник позивача в судове засідання 02.04.2012р. не зявився, витребувані судом документи не надав, про причини неявки суд не повідомив, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні в ній докази, оцінивши їх в сукупності та заслухавши пояснення представника прокуратури та відповідачів, суд

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Виконавчого комітету Обухівської міської ради „Про надання дочірньому підприємству товариства з ОВ „Поліс” ДП „Поліс-Прод” в постійне користування земельну ділянку площею 1,5 га в с. Таценки в районі автодороги Київ-Донецьк та залізничного шляху Київ-Миронівка для будівництва центру відпочинку та харчування” № 1125 від 25.12.2001р. вилучено з користування ТзОВ „Поліс” земельну ділянку площею 0,3 га за їх згодою, надано в користування ДП „Поліс-Прод” земельну ділянку площею 0,3 га за рахунок землі ТзОВ „Поліс”, надано в користування ДП „Поліс-Прод” земельну ділянку площею 1,2 га за рахунок вільних земель міської ради, надано дозвіл ДП „Поліс-Прод” на виготовлення технічної документації по відведенню в постійне користування земельної ділянки загальною площею 1,5 га для будівництва центру відпочинку та харчування.

Рішенням Виконавчого комітету Обухівської міської ради „Про вилучення земельної ділянки площею 1,2 га з обєднання „Київліс” і переведення її в землі Обухівської міської ради” № 1129 від 25.12.2001р. вилучено із складу Козинського лісництва / квартал 58 виділ 22, 25; квартал 64 виділ 22, 23 / земельну ділянку площею 1,2 га для потреб міста за їх згодою та переведено її до земель Обухівської міської ради.

25.01.2002р. між Виконавчим комітетом Обухівської міської ради Обухівського району Київської області (Орендодавець) та Дочірнім підприємством „Поліс-прод” Товариства з обмеженою відповідальністю „Поліс” укладено договір оренди земельної ділянки, згідно якого орендодавець зобовязався на підставі рішення Виконавчого комітету Обухівської міської ради Обухівського району Київської області № 1125 від 25.12.2001р. надати орендарю у строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 15000 кв.м., розміщену на землях запасу, що знаходиться на території Обухівської міської ради Обухівської району Київської області в с. Таценки, в районі автодороги Київ-Донецьк та залізничного шляху Київ-Миронівка, надану під розміщення центру відпочинку та харчування строком на 49 років, а орендар прийняти вказану земельну ділянку в оренду, використовувати за цільовим призначенням для розміщення центру відпочинку та харчування та сплачувати орендну плату. Даний договір 25.01.2002р. посвідчено приватним нотаріусом Обухівського районного нотаріального округу ОСОБА_5 за № 112 та зареєстровано за № 94 у книзі записів головним спеціалістом Обухівського районного відділу земельних ресурсів на території Обухівської міської ради.

Відповідно до п.п. 3.1., 3.2. договору орендна плата за користування земельної ділянкою встановлена згідно рішення сьомої сесії третього скликання Обухівської міської ради „Про встановлення ставок орендної плати за землю на території міської ради від 11.03.1999р. в розмірі 0,10грн. за 1 кв.м. та складає 1500грн. в місяць та 18000грн. в рік. Загальна сума договору становить 882000грн. Орендна плата вноситься орендарем щомісячно у розмірі 1500грн. на рахунок Обухівської міської ради, код ЗКПО 04362680, р/р 25420301270837 в ПІБ м. Українка, МФО 321262, не пізніше 15 числа кожного місяця.

Згідно п. 6.4. договору договір набирає чинності після підписання його сторонами, нотаріального посвідчення та державної реєстрації, у відповідності з вимогами ст. 18 Закону України „Про оренду землі”. Договір вступає в дію з 01.03.2002р.

Водночас як вбачається з акту прийому-передачі земельної комісії Обухівська міська рада передала ДП „Поліс-Прод” земельну ділянку площею 15000 кв.м., розташовану в селі Таценки, на автодорозі Київ-Донецьк та залізничної дороги Київ-Миронівка, надану під розміщення центру відпочинку та харчування.

Рішенням 22 сесії 23 скликання „Про розгляд питань по регулюванню земельних відносин” № 204 від 05.02.2002р. затверджено рішення виконкому № 1129 від 25.12.2001р. „Про вилучення земельної ділянки площею 1,2 га з обєднання „Київ ліс” та переведення її в землі Обухівської міської ради”.

Рішенням 22 сесії 5 скликання „Про розгляд питань по регулюванню земельних відносин” № 175 від 29.11.2007р. продано у власність ДП „Поліс-Прод” земельну ділянку загальною площею 1,5 га під власним центром відпочинку та харчування, в с. Таценки, вул. Лісна, за 1200000грн. при умові заключення договору про співпрацю.

28.12.2007р. між Обухівською міською радою (Продавець) та Дочірнім підприємством „Поліс-Прод” (Покупець) укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки, за умовами якого продавець зобовязався передати земельну ділянку під власним центром відпочинку та харчування в с. Таценки, вул. Лісна, площею 1,50 га, а покупець прийняти вказану земельну ділянку. Даний договір 28.12.2007р. посвідчено приватним нотаріусом Обухівського районного нотаріального округу ОСОБА_4 за № 112 та зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю.

Відповідно до п.п. 2., 3. договору купівлі-продажу земельної ділянки від 28.12.2007р. земельна ділянка, що відчужується, надана для несільськогосподарського призначення, обслуговування власного центру відпочинку та харчування в с. Таценки, вул. Лісна. Опис меж земельної ділянки площею 1,50 га згідно плану зовнішніх меж земельної ділянки: від А до Б землі ДЛО „Київліс”; від Б до В землі залізничного шляху Київ-Миронівка; від В до А землі автодороги Київ-Донецьк.

Згідно п.п. 4., 5., 6. договору купівлі-продажу земельної ділянки від 28.12.2007р. продаж земельної ділянки здійснюється на підставі рішення Обухівської міської ради № 175 22 сесії пятого скликання від 29.11.2007р. Місце розташування земельної ділянки: с. Таценки, вул. Лісна, Обухівського району, Київської області. Вартість відчужуваної земельної ділянки за договором згідно рішення Обухівської міської ради № 175 22 сесії пятого скликання від 29.11.2007р. становить 1200000грн.

Договір є підставою для відведення земельної ділянки в натурі (на місцевості) і видачі державного акта про право приватної власності на землю (п. 17 договору купівлі-продажу земельної ділянки від 28.12.2007р.).

Як вбачається з Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 685055 від 16.10.2009р. (а.с. 24-25), виданого на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки № 3012 від 28.12.2007р. Дочірнє підприємство „Поліс-Прод” підприємства зі стовідсотковою інвестицією „Час” є власником земельної ділянки площею 1,50 га, у межах згідно з планом, яка розташована в с. Таценки, вул. Лісна, Обухівської міської ради Обухівського району Київської області під власним центром відпочинку та харчування.

Предметом позову є вимоги про визнання недійсними договору оренди земельної ділянки від 25.01.2002р., укладеного між Дочірнім підприємством „Поліс-Прод” Товариства з обмеженою відповідальністю „Поліс” та Виконавчим комітетом Обухівської міської ради про передачу в оренду земельної ділянки площею 1,5 га, договору купівлі-продажу земельної ділянки від 28.12.2007р., укладеного між Дочірнім підприємством „Поліс-Прод” підприємства зі стовідсотковою інвестицією „Час” та Обухівською міською радою про продаж земельної ділянки площею 1,5 га, визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 685055 від 16.10.2009р., скасування рішення Виконавчого комітету Обухівської міської ради № 1125 від 25.12.2001р., скасування рішення Обухівської міської ради № 175 від 29.11.2007р. та визнання за державою в особі Обухівської районної державної адміністрації Київської області права власності на земельну ділянку площею 1,5 га, розташовану по вул. Лісній, с. Таценки, Обухівської міської ради, Київської області, межі якої визначені в державному акті на право власності на землю серії ЯЖ № 685055.

Згідно ст. 124 Земельного кодексу України (в редакції, яка діяла на момент укладення договору оренди земельної ділянки від 25.01.2002р.) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем. Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.

Згідно ст. 6 Закону України „Про оренду землі” в редакції, що діяла на момент укладення договору оренди земельної ділянки від 25.01.2002р. (далі Закон) орендарями земельних ділянок є юридичні або фізичні особи, яким на підставі договору оренди належить право володіння і користування земельною ділянкою. 2. Орендарями земельних ділянок можуть бути: 1) районні, обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та Кабінет Міністрів України; 2) органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради; 3) громадяни України, юридичні особи, релігійні, громадські організації, міжнародні об'єднання та організації, а також іноземні держави, іноземні юридичні та фізичні особи, особи без громадянства. Орендарями земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва можуть бути юридичні особи, установчими документами яких передбачено здійснення цього виду діяльності, а також фізичні особи, які мають необхідну кваліфікацію або досвід роботи в сільському господарстві.

Статтею 13 Закону передбачено, що договір оренди земельної ділянки укладається у письмовій формі. Невід'ємною частиною договору оренди є план (схема) земельної ділянки. Договір оренди земельної ділянки посвідчується нотаріально за її місцезнаходженням.

Відповідно до ч.ч. 1, 2, 3 ст. 14 Закону умови договору оренди земельної ділянки не можуть суперечити законам України. Істотними умовами договору оренди земельної ділянки є: 1) об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); 2) термін договору оренди; 3) орендна плата (розмір, індексація, форми платежу, терміни та порядок внесення і перегляду); 4) цільове призначення, умови використання і збереження якості землі; 5) умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; 6) існуючі обмеження і обтяження щодо використання земельної ділянки; 7) сторона (орендодавець чи орендар), яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; 8) відповідальність сторін. Відсутність у договорі оренди однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, порушення вимог статей 4, 5, 6, 7, 9, 13, 15 цього Закону є підставою для відмови у державній реєстрації договору оренди згідно зі статтею 18 цього Закону, а також для визнання договору недійсним відповідно до законів України.

Договір оренди земельної ділянки, що перебуває у власності громадян або юридичних осіб, укладається між власником і особою, яка бажає одержати земельну ділянку в оренду, в порядку, визначеному цим Законом. Особа, яка бажає одержати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування заяву (клопотання). Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, передбаченому Земельним кодексом України. У разі згоди орендодавця надати земельну ділянку в оренду сторони укладають договір, в якому обумовлюють істотні та інші умови оренди землі. Надання земельної ділянки в оренду без зміни її цільового призначення, межі якої визначені в натурі, здійснюється без розроблення проекту її відведення. У разі зміни цільового призначення земельної ділянки надання її в оренду здійснюється за проектом відведення в порядку, визначеному Земельним кодексом України. Проект відведення земельної ділянки є невід'ємним додатком до договору оренди. Умови, строки, а також плата за розроблення проекту відведення земельної ділянки, що перебуває у власності громадян та юридичних осіб, визначаються за згодою сторін. У разі надходження двох або більше клопотань (заяв) на оренду однієї й тієї ж земельної ділянки, що є у державній або комунальній власності, відповідні орендодавці проводять земельний аукціон (конкурс) щодо набуття права оренди земельної ділянки, якщо законом не встановлено інший спеціальний порядок. Порядок набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах визначається орендодавцями з дотриманням вимог законодавства про добросовісну конкуренцію (ст. 15 Закону).

Відповідно до ст. 17 Закону термін договору оренди земельної ділянки (у тому числі й до настання певної умови) визначається за погодженням сторін, але не більш як на п'ятдесят років.

Згідно ст. 18 Закону укладений договір оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації. Факт державної реєстрації засвідчується печаткою реєструючого органу з підписом уповноваженої на це особи та зазначенням дати реєстрації на всіх примірниках договору. Один зареєстрований примірник договору зберігається в органі, який здійснив його реєстрацію.

Приписами частини 1 статті 24 Закону встановлено, що орендареві забезпечується захист його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку, передбаченим законами України.

Згідно ст. 48 Цивільного кодексу Української РСР 1963р. недійсною є та угода, що не відповідає вимогам закону, в тому числі ущемлює особисті або майнові права неповнолітніх дітей. По недійсній угоді кожна з сторін зобов'язана повернути другій стороні все одержане за угодою, а при неможливості повернути одержане в натурі - відшкодувати його вартість у грошах, якщо інші наслідки недійсності угоди не передбачені законом.

Пунктами 2.24., 2.25. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України „Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин” № 6 від 17.05.2011р. передбачено, що для правильного вирішення спору про визнання недійсним договору оренди суттєве значення має з'ясування правового режиму спірної земельної ділянки та дотримання сторонами порядку передачі її в оренду згідно з вимогами статей 84, 118, 123, 124 ЗК з урахуванням необхідності у певних випадках дотримання порядку її вилучення. З огляду на це судам потрібно встановлювати наявність у відповідної ради повноважень для вирішення питання щодо затвердження проекту відведення і передачі спірної земельної ділянки в оренду, а отже й дійсність укладеного договору, що оспорюється. З огляду на це судам необхідно враховувати, що оскільки договір оренди укладається на виконання рішення органу місцевого самоврядування чи виконавчої влади, то без скасування таких рішень у встановленому законом порядку відсутні правові підстави для визнання відповідних договорів недійсними з підстав відсутності повноважень у відповідної місцевої ради чи органу виконавчої влади на затвердження проекту відведення та передачі спірної земельної ділянки в оренду. У спорах про визнання договорів оренди землі недійсними судам належить ретельно з'ясовувати наявність відповідних повноважень у осіб, якими підписується договір. Звернути увагу судів на те, що відповідно до статті 42 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” повноваження міського голови закінчуються в момент вступу на цю посаду іншої обраної особи.

Суд встановив, що договір оренди земельної ділянки від 25.01.2002р. укладений у письмовій формі та містить всі істотні умови договору оренди землі, передбачені ст. 14 Закону України „Про оренду землі”; договір є нотаріально посвідченим приватним нотаріусом Обухівського районного нотаріального округу ОСОБА_5 за № 112 та у відповідності до вимог ст. 18 Закону України „Про оренду землі” є зареєстрованим за № 94 у книзі записів головним спеціалістом Обухівського районного відділу земельних ресурсів на території Обухівської міської ради.

Водночас судом встановлено, що при укладенні договору оренди земельної ділянки від 25.01.2002р. не було дотримано процедури отримання земельної ділянки в користування, яка передбачена ст. 124 Земельного кодексу України (в редакції, яка діяла на момент укладення договору оренди земельної ділянки від 25.01.2002р.), зокрема проект відведення земельної ділянки не складався, що підтверджується наявними матеріалами справи та поясненнями представників прокуратури та сторін.

Враховуючи відсутність розроблення проекту відведення спірної земельної ділянки при наданні другим відповідачем Дочірньому підприємством „Поліс-прод” Товариства з обмеженою відповідальністю „Поліс” її в користування, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовної вимоги прокуратури про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 25.01.2002р., укладеного між Дочірнім підприємством „Поліс-Прод” Товариства з обмеженою відповідальністю „Поліс” та Виконавчим комітетом Обухівської міської ради на підставі ст.ст. 14, 15 Закону України „Про оренду землі” та ст. 48 Цивільного кодексу Української РСР 1963р.

Проте, як вбачається з матеріалів справи першим відповідачем заявлено клопотання про застосування до позовної вимоги про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 25.01.2002р., укладеного між Дочірнім підприємством „Поліс-Прод” підприємства зі стовідсотковою інвестицією „Час” та Виконавчим комітетом Обухівської міської ради позовної давності, яке задоволено судом з огляду на наступне.

Згідно абз. 2 п. 2 Рішення Конституційного Суду України „У справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів)” № 1-рп/99 від 09.02.1999р. (справа № 1-7/99) за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Суд встановив, що на момент укладення спірного договору оренди земельної ділянки від 25.01.2002р. діяв Цивільний кодекс Української РСР 1963р.

Згідно п. 6 Прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України правила Цивільного кодексу України про позовну давність застосовуються до позовів, строк пред'явлення яких, встановлений законодавством, що діяло раніше, не сплив до набрання чинності цим Кодексом.

Відповідно до ст. 71 Цивільного кодексу Української РСР 1963р. загальний строк для захисту права за позовом особи, право якої порушено (позовна давність), встановлюється в три роки.

Позовна давність не поширюється: на вимоги, що випливають з порушення особистих немайнових прав, крім випадків, передбачених законом; на вимоги державних організацій про повернення державного майна з незаконного володіння колгоспів та інших кооперативних та інших громадських організацій або громадян; на вимоги вкладників про видачу вкладів, внесених у державні трудові ощадні каси і в Державний банк СРСР; у випадках, встановлюваних законодавством Союзу РСР, і на інші вимоги (ст. 83 Цивільного кодексу Української РСР 1963р.).

Статтею 80 Цивільного кодексу Української РСР 1963р. встановлено, що закінчення строку позовної давності до пред'явлення позову є підставою для відмови в позові. Якщо суд, арбітраж або третейський суд визнає поважною причину пропуску строку позовної давності, порушене право підлягає захистові.

Згідно ст. 83 Цивільного кодексу Української РСР 1963р. позовна давність не поширюється: на вимоги, що випливають з порушення особистих немайнових прав, крім випадків, передбачених законом; на вимоги державних організацій про повернення державного майна з незаконного володіння колгоспів та інших кооперативних та інших громадських організацій або громадян; на вимоги вкладників про видачу вкладів, внесених у державні трудові ощадні каси і в Державний банк СРСР; у випадках, встановлюваних законодавством Союзу РСР, і на інші вимоги.

Твердження представника прокуратури, що за результатами перевірки, проведеної у 2011 році прокуратурі стало відомо про наявність виявлених порушень при наданні спірної земельної ділянки в оренду, не приймається судом до уваги, оскільки прокуратура як орган державної влади, на який покладено функцію представництва інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом мала всі передбачені законом можливості провести перевірку та предявити свої вимоги до спливу встановленого законодавством строку позовної давності.

Крім того, в матеріалах справи наявний акт вибору земельної ділянки, наміченої для відведення ТОВ „Поліс” в постійне користування під розміщення центру відпочинку та харчування в межах території Обухівської міської ради Київської області від 05.03.2001р. (а.с. 160), зі змісту якого вбачається про обізнаність позивача про передачу другому відповідачеві земельної ділянки в користування в 2001р.

За таких обставин, суд дійшов висновку про пропущення прокурором позовної давності та відсутність підстав для поновлення строку позовної давності.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовної вимоги про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 25.01.2002р., укладеного між Дочірнім підприємством „Поліс-Прод” Товариства з обмеженою відповідальністю „Поліс” та Виконавчим комітетом Обухівської міської ради на підставі ст. 80 Цивільного кодексу Української РСР 1963р.

Також прокурором заявлено вимогу про скасування рішення Виконавчого комітету Обухівської міської ради „Про надання дочірньому підприємству товариства з ТОВ „Поліс” ДП „Поліс-Прод” в постійне користування земельну ділянку площею 1,5 га в с. Таценки в районі автодороги Київ-Донецьк та залізничного шляху Київ-Миронівка для будівництва центру відпочинку та харчування” № 1125 від 25.12.2001р.

Відповідно до ст. 33 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” ( в редакції, яка діяла на момент прийняття Виконавчим комітетом Обухівської міської ради рішення № 1125 від 25.12.2001р.) до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: а) власні (самоврядні) повноваження: 1) підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; визначення в установленому порядку розмірів відшкодувань підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності за забруднення довкілля та інші екологічні збитки; встановлення платежів за користування комунальними та санітарними мережами відповідних населених пунктів; 2) підготовка і подання на затвердження ради проектів місцевих програм охорони довкілля, участь у підготовці загальнодержавних і регіональних програм охорони довкілля; 3) підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо прийняття рішень про організацію територій і об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та інших територій, що підлягають особливій охороні; внесення пропозицій до відповідних державних органів про оголошення природних та інших об'єктів, що мають екологічну, історичну, культурну або наукову цінність, пам'ятками природи, історії або культури, які охороняються законом; 4) справляння плати за землю; б) делеговані повноваження: 1) здійснення контролю за дотриманням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів; 2) реєстрація суб'єктів права власності на землю; реєстрація права користування землею і договорів на оренду землі; видача документів, що посвідчують право власності і право користування землею; 3) організація і ведення земельно-кадастрової документації; 4) погодження питань про надання дозволу на спеціальне використання природних ресурсів загальнодержавного значення; 5) вирішення земельних спорів у порядку, встановленому законом; 6) здійснення необхідних заходів щодо ліквідації наслідків екологічних катастроф, стихійного лиха, епідемій, епізоотій, інших надзвичайних ситуацій, інформування про них населення, залучення в установленому законом порядку до цих робіт підприємств, установ та організацій, а також населення; 7) визначення території для складування, зберігання або розміщення виробничих, побутових та інших відходів відповідно до законодавства; 8) підготовка висновків щодо надання або вилучення в установленому законом порядку земельних ділянок, що проводиться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; 9) погодження проектів землеустрою; 10) здійснення контролю за виконанням проектів і схем землеустрою, проектів внутрішньогосподарського землеустрою. До відання виконавчих органів міських (за винятком міст районного значення) рад, крім повноважень, зазначених у пункті „б” частини першої цієї статті, належить координація на відповідній території діяльності місцевих землевпорядних органів, а також спеціально уповноважених державних органів управління з охорони природи.

Згідно ст. 9 Земельного кодексу України 1990р. (в редакції, яка діяла на момент прийняття Виконавчим комітетом Обухівської міської ради рішення № 1125 від 25.12.2001р.) до відання сільських, селищних і міських районного підпорядкування Рад народних депутатів у галузі регулювання земельних відносин на їх території належить: 1) передача земельних ділянок у власність, надання їх у користування, в тому числі на умовах оренди, у порядку, встановленому статтями 17 і 19 цього Кодексу; 2) реєстрація права власності, права користування землею і договорів на оренду землі; 3) вилучення (викуп) земель відповідно до статті 31 цього Кодексу; 4) справляння плати за землю; 5) ведення земельно-кадастрової документації; 6) погодження проектів землеустрою; 7) здійснення державного контролю за використанням і охороною земель, додержанням земельного законодавства; 8) сприяння створенню екологічно чистого середовища і поліпшенню природних ландшафтів; 9) припинення права власності або користування земельною ділянкою чи її частиною; 10) видача висновків про надання або вилучення земельних ділянок, яке провадиться вищестоящою Радою народних депутатів; 11) погодження будівництва жилих, виробничих, культурно-побутових та інших будівель і споруд на земельних ділянках, що перебувають у власності або користуванні; 12) вирішення земельних спорів у межах своєї компетенції; 13) вирішення інших питань у галузі земельних відносин у межах своєї компетенції.

Відповідно до ч.ч. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ст. 19 Земельного кодексу України 1990р. (в редакції, яка діяла на момент прийняття Виконавчим комітетом Обухівської міської ради рішення № 1125 від 25.12.2001р.) сільські, селищні Ради народних депутатів надають земельні ділянки у користування для всіх потреб із земель сіл, селищ, а також за їх межами для будівництва шкіл, лікарень, підприємств торгівлі та інших об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням населення (сфера послуг), сільськогосподарського використання, ведення селянського (фермерського) господарства, особистого підсобного господарства, індивідуального житлового, дачного і гаражного будівництва, індивідуального і колективного садівництва, городництва, сінокосіння і випасання худоби, традиційних народних промислів. Міська Рада народних депутатів надає земельні ділянки (крім ріллі і земельних ділянок, зайнятих багаторічними насадженнями) для будь-яких потреб у межах міста. Районні, міські, в адміністративному підпорядкуванні яких є район, Ради народних депутатів надають земельні ділянки за межами населених пунктів: із земель запасу для сільськогосподарського використання; із земель лісового і водного фонду у випадках, передбачених статтями 77 і 79 цього Кодексу; для ведення селянського (фермерського) господарства, у разі відмови в наданні земельної ділянки сільською, селищною Радою народних депутатів. Обласні Ради народних депутатів надають земельні ділянки: із земель усіх категорій за межами населених пунктів для будівництва шляхів, ліній електропередачі та зв'язку, трубопроводів, осушувальних і зрошувальних каналів та інших лінійних споруд; в усіх інших випадках, крім передбачених частинами першою, другою, третьою і п'ятою цієї статті. Верховна Рада України надає земельні ділянки у разі, коли для вилучення цих земель установлено особливий порядок (стаття 32). Надання у користування земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні, іншому громадянину, підприємству, установі, організації провадиться лише після вилучення (викупу) цієї ділянки в порядку, передбаченому статтями 31 і 32 цього Кодексу. Надання земельних ділянок здійснюється за проектами відведення цих ділянок.

Суд встановив, що на момент прийняття Виконавчим комітетом Обухівської міської ради спірного рішення № 1125 від 25.12.2001р. Обухівська міська рада відповідно до ст.ст. 9, 19 Земельного кодексу України 1990р. та ст. 33 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” (в редакціях, які діяли на момент прийняття Виконавчим комітетом Обухівської міської ради рішення № 1125 від 25.12.2001р.) мала повноваження на вилучення з користування земельної ділянки та надання в користування земельної ділянки із земель запасу.

Відтак, тверджень представника прокуратури про порушення другим відповідачем чинного законодавства при прийнятті спірного рішення не приймаються судом, оскільки жодних порушень чинного земельного законодавства на момент прийняття спірного рішення від 25.12.2001р. судом не встановлено.

Посилання представника прокуратури на порушення другим відповідачем вимог ст. 19 Земельного кодексу України 1990р., який діяв на момент прийняття рішення № 1125 від 25.12.2001р. (надання земельних ділянок здійснюється за проектами відведення цих ділянок) спростовуються тим, що у відповідності до положень Закону України „Про оренду землі” земельна ділянка вважається переданою не з моменту прийняття рішення про надання в користування земельної ділянки, а з моменту укладення договору оренди земельної ділянки.

Тобто, відсутність проекту відведення земельної ділянки не може бути підставою для скасування рішення місцевої ради про надання в оренду земельної ділянки, а є підставою для визнання недійсним договору оренди земельної ділянки.

Зазначене також підтверджується змістом ч. 1 ст. 124 ЗК України, у відповідності до якої передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Водночас, як вбачається з платіжного доручення № 1 від 11.05.2010р. (а.с. 145) ДП „Поліс-Прод” сплатило 102542грн. в якості відшкодування збитків лісогосподарського виробництва за вилучену земельну ділянку.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовна вимога про скасування рішення Виконавчого комітету Обухівської міської ради № 1125 від 25.12.2001р. є безпідставною, необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню судом.

Позивачем також заявлено вимоги про визнання недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки від 28.12.2007р., укладеного між Дочірнім підприємством „Поліс-Прод” підприємства зі стовідсотковою інвестицією „Час” та Обухівською міською радою, скасування рішення Обухівської міської ради № 175 від 29.11.2007р. та визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 685055 від 16.10.2009р.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України (в редакції, що діяла на момент укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки від 28.12.2007р.) до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; г) вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст; д) організація землеустрою; е) координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; є) здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; ж) обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства; з) підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу; и) встановлення та зміна меж районів у містах з районним поділом; і) інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; ї) внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст; й) вирішення земельних спорів; к) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Згідно ст. 127 Земельного кодексу України (в редакції, що діяла на момент укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки від 28.12.2007р.) органи державної влади та органи місцевого самоврядування і державні органи приватизаціївідповідно до їх повноважень здійснюють продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності громадянам та юридичним особам, які мають право на набуття земельних ділянок у власність, а також іноземним державам відповідно до цього Кодексу. Продаж земельних ділянок державної та комунальної власності громадянам та юридичним особам здійснюється на конкурентних засадах (аукціон, конкурс), крім викупу земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що є власністю покупців цих ділянок, в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі.

Статтею 134 Земельного кодексу України передбачено, що земельні ділянки державної або комунальної власності, призначені для продажу суб'єктам підприємницької діяльності під забудову, підлягають продажу на конкурентних засадах (земельні торги).

Згідно п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Відповідно до ст. 132 ЗК України угоди про перехід права власності на земельні ділянки укладаються в письмовій формі та нотаріально посвідчуються. Угоди повинні містити: а) назву сторін (прізвище, ім'я та по батькові громадянина, назва юридичної особи); б) вид угоди; в) предмет угоди (земельна ділянка з визначенням місця розташування, площі, цільового призначення, складу угідь, правового режиму тощо); г) документ, що підтверджує право власності на земельну ділянку; ґ) відомості про відсутність заборон на відчуження земельної ділянки; д) відомості про відсутність або наявність обмежень щодо використання земельної ділянки за цільовим призначенням (застава, оренда, сервітути тощо); е) договірну ціну; є) зобов'язання сторін. Угоди про перехід права власності на земельні ділянки вважаються укладеними з дня їх нотаріального посвідчення.

Згідно статей 125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.

Відповідно до частини 2 статті 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: визнання угоди недійсною, визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування (п.п. в) та г) ч. 3 ст. 152 Земельного кодексу України).

Частиною першої статті 215 Цивільного кодексу України передбачено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, пятою та шостою статті 203 цього кодексу.

Статтею 203 Цивільного кодексу України визначено загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, а саме: 1) зміст правочину не може суперечити цьому кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства; 2) особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; 3) волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; 4) правочин має вчинятися у формі, встановленій законом; 5) правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним; 6) правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей.

Згідно ст. 204 ЦК України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин) (ч. 3 ст. 215 ЦК України).

Пунктом 2.3. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України „Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин” № 6 від 17.05.2011р. передбачено, що державні акти про право власності або право постійного користування на земельну ділянку є документами, що посвідчують відповідне право і видаються на підставі рішень Кабінету Міністрів України, обласних, районних, Київської і Севастопольської міських, селищних, сільських рад, Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, обласної, районної, Київської і Севастопольської міських державних адміністрацій. У спорах, пов'язаних з правом власності або постійного користування земельними ділянками, недійсними можуть визнаватися як зазначені рішення, на підставі яких видано відповідні державні акти, так і самі акти про право власності чи постійного користування.

Суд встановив, що договір купівлі-продажу земельної ділянки від 28.12.2007р., укладений між Дочірнім підприємством „Поліс-Прод” підприємства зі стовідсотковою інвестицією „Час” та Обухівською міською радою укладений в письмовій формі та 28.12.2007р. посвідчено приватним нотаріусом Обухівського районного нотаріального округу ОСОБА_4 у реєстрі за № 112 та зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 0200995000073 від 16.10.2009р.; вказаний договір містить всі істотні умови угоди про перехід права власності на земельну ділянку, передбачені ст. 132 Земельного кодексу України та відповідає ст. 203 ЦК України, в якій встановлені загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину.

Прокурором та позивачами, належними та допустимими доказами у розумінні ст. 34 ГПК України, суду не доведено наявності підстав, передбачених ст. 203 ЦК України та необхідних для визнання договору купівлі-продажу земельної ділянки від 28.12.2007р. недійсним у судовому порядку.

Крім того, суд встановив, що на момент укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки від 28.12.2007р. Обухівська міська рада відповідно до ст. 12, п. 12 Перехідних положень ЗК України мала законні повноваження на передання у власність земельної ділянки для несільськогосподарського призначення для обслуговування власного центру відпочинку та харчування в с. Таценки, вул. Лісна.

Посилання представника прокуратури на те, що при переданні спірної земельної ділянки порушено п. 12 Перехідних положень ЗК України, оскільки вказана земельна ділянка знаходиться за межами с. Таценки Обухівського р-ну, що підтверджується фрагментом-викопіювання з картографічних матеріалів Обухівської міської ради (а.с. 120), внаслідок чого порушено компетенцію Обухівської районної державної адміністрації щодо розпорядження землями, які розташовані за межами населеного пункту, спростовується витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 145 від 29.08.2007р. (а.с. 55), висновком державної експертизи землевпорядної документації (а.с. 57-58) та висновками про наявні обмеження на використання земельної ділянки (а.с. 60-61) та договором купівлі-продажу земельної ділянки від 28.12.2007р. (п. 5 договору), де зазначено, що місцезнаходженням земельної ділянки є: Київська обл., Обухівський р-н., с. Таценки, вул. Лісна.

Твердження представника прокуратури, що першим відповідачем також порушено вимоги ч. 2 ст. 127, ст. 134 Земельного кодексу України, зокрема, щодо недотримання процедури продажу земельної ділянки на конкурентних засадах не приймається судом з огляду на нижченаведене.

Як вбачається з свідоцтва про право власності на нерухоме майно № 1156 від 27.09.2004р. (а.с. 147) перший відповідач станом на момент передачі спірної земельної ділянки у власність є власником павільйону, який розташований за адресою: Київська обл., Обухівський р-н., с. Таценки, вул. Лісна.

Водночас як вбачається зі змісту спірного договору купівлі-продажу земельної ділянки від 28.12.2007р. першому відповідачу земельну ділянку було передано для обслуговування власного центру відпочинку та харчування в с. Таценки, вул. Лісна, а не під забудову, на що помилково посилається представник прокуратури в якості обгрунтування позовних вимог.

З огляду на аналіз норм ст.ст. 127 та 134 ЗК України та встановлені судом обставини, суд дійшов висновку про можливість продажу спірної земельної ділянки без проведення земельного аукціону, конкурсу з дотримання вимог земельного законодавства.

Крім того, суд звертає увагу сторін на те, що перший відповідач на виконання договору купівлі-продажу земельної ділянки від 28.12.2007р. сплатив 1200000грн. в якості оплати за придбану земельну ділянку, що підтверджується платіжними дорученнями № 3 від 29.01.2008р. та № 1 від 15.10.2009р. (а.с. 146). Жодною зі сторін договору претензії щодо неналежного виконання іншої стороною умов договору не предявлялися.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки від 28.12.2007р., укладеного між Дочірнім підприємством „Поліс-Прод” підприємства зі стовідсотковою інвестицією „Час” та Обухівською міською радою, скасування рішення Обухівської міської ради № 175 від 29.11.2007р. та визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 685055 від 16.10.2009р. є необгрунтованими, незаконними та такими, що не підлягаю задоволенню.

Крім того, прокурором також заявлено вимогу про визнання за державою в особі Обухівської районної державної адміністрації Київської області права власності на земельну ділянку площею 1,5 га, розташовану по вул. Лісній, с. Таценки, Обухівської міської ради, Київської області, межі якої визначені в державному акті на право власності на землю серії ЯЖ № 685055.

З огляду на те, що позовна вимога про визнання за державою в особі Обухівської районної державної адміністрації Київської області права власності на земельну ділянку площею 1,5 га, розташовану по вул. Лісній, с. Таценки, Обухівської міської ради, Київської області, межі якої визначені в державному акті на право власності на землю серії ЯЖ № 685055 за своєю правовою природою є похідною від вимог про визнання недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки від 28.12.2007р., укладеного між Дочірнім підприємством „Поліс-Прод” підприємства зі стовідсотковою інвестицією „Час” та Обухівською міською радою, скасування рішення Обухівської міської ради № 175 від 29.11.2007р. та визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 685055 від 16.10.2009р., а також відмову суду у задоволенні вказаних позовних вимог, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовної вимоги про визнання за державою в особі Обухівської районної державної адміністрації Київської області права власності на земельну ділянку площею 1,5 га, розташовану по вул. Лісній, с. Таценки, Обухівської міської ради, Київської області, межі якої визначені в державному акті на право власності на землю серії ЯЖ № 685055.

Витрати по сплаті судового збору, відповідно до статей 44, 49 ГПК України, покладаються судом на позивача.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Суддя П.В. Горбасенко

Повне рішення складено: 05.04.2012р.