КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 березня 2012 року Справа № 1170/2а-493/12
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого: судді Петренко О.С.
за участю секретаря судового засідання: Снісар Я.В.
представників:
позивача клопотання без участі,
відповідача Регеші А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_2
до відповідача: Світловодської районної державної адміністрації Кіровоградської області
про визнання рішення про відмову в наданні земельної ділянки протиправним та зобовязання вчинити дії, суд
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Світловодської районної державної адміністрації Кіровоградської області, в якому просить:
- визнати протиправною відмову відповідача щодо надання дозволу про надання безоплатно у власність земельної ділянки, загальною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у державній власності (землі резервного фонду в контурі №279) Подорожненської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області, викладеної в листі від 12.08.2011 року № 34-94/2;
- зобовязати відповідача повторно розглянути заяву та надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, загальною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у державній власності (землі резервного фонду, в контурі №279) Подорожненської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області.
Позовні вимоги обґрунтовуються наступними обставинами.
27.07.2011 року позивачка з письмовою заявою звернулась до Світловодської РДА з проханням надати безплатно у власність земельну ділянку, загальною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у державній власності (землі резервного фонду, в контурі №279) Подорожненської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області.
Рішенням Світловодської РДА від 12.08.2011 року за №34-94/2 позивачу у наданні земельної ділянки було відмовлено, на підставі ч.7 ст.118 Земельного кодексу України, у зв'язку з невідповідністю місця розташування об'єкта вимогам законів.
На час звернення до суду з адміністративним позовом, позивач зазначає, що їй стало відомо, що на земельну ділянку площею 27 га в контурі №279 надано дозвіл на складання проекту землеустрою для продажу права оренди земельної ділянки на аукціоні розпорядженням голови РДА від 13.07.2011 року за № 517-р.
З даним рішенням позивач не погоджується, оскільки вважає, що воно не відповідає вимогам чинного законодавства.
Позивач в судове засідання не прибув, при цьому подавши клопотання про розгляд справи без участі та позовні вимоги підтримав в повному обсязі, відповідно до обставин викладених в позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання прибув та позовні вимоги не визнав в повному обсязі.
Розглянувши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представника відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
1. Стосовно позовної вимоги про визнання протиправною відмови Світловодської РДА щодо надання дозволу про надання безоплатно у власність земельної ділянки, загальною площею 2,00 для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у державній власності (землі резервного фонду в контурі №279) Подорожненської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області викладеної в листі від 12.08.2011 року № 34-94/2, суд приходить до наступних висновків.
Матеріалами справи встановлено, що 27.07.2011 року гр. ОСОБА_2 звернулась із заявою про безоплатну передачу земельної ділянки площею 2,00 га у власність для ведення особистого селянського господарства, із земель в контурі №279 Подорожненьської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області /а.с. 5/.
Листом від 12.08.2011 року за вих.№ 34-94/2 позивача було повідомлено, що надати земельну ділянку немає можливості, оскільки контур № 279 має загальну площу 63,00 га, з них 15,00 га використовується гр. ОСОБА_4, згідно договору оренди; 16,00 га розпайовано та передано громадянам у власність за рішенням суду; на ділянку площею 27,00 га надано дозвіл на складання проекту землеустрою для продажу права оренди земельної ділянки площею 27,00 га ріллі на аукціоні /а.с. 6-7/. Крім того, позивачу було запропоновано подати клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з доданими графічними матеріалами, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки на вільну земельну ділянку в контурі № 361 - площа 3,5 га на території В.Андрусіївської сільської ради, яка межує з Подорожненською сільською радою або інші ділянки, що не надані у власність чи користування.
В судовому засіданні встановлено, що ще до звернення позивача з заявою було прийнято рішення про визначення земельної ділянки такою, право на оренду якої буде продано на земельних торгах та видано розпорядження голови від 13.07.2011 року № 517-р. В розпорядженні було визначено, що відводиться єдина земельна ділянка площею 27,00 га для товарного сільськогосподарського виробництва, вона характеризується власним правовим режимом, який відмінний від правового режиму земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства /а.с. 34/.
Так, заява позивача подана з порушенням вимог, встановлених ст.118 Земельного кодексу України. Якщо земельна ділянка, яку громадянин бажає отримати у власність не була раніше відведена, передбачено попереднє звернення з заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення землі. В разі надання дозволу, за замовленням громадянина розробляється проект, після затвердження якого розпорядженням голови районної державної адміністрації вже відведена земельна ділянка може бути передана у власність.
Підсумовуючи вищевикладене, передача у власність земельної ділянки площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства можливо лише за наявності вже відведеної земельної ділянки площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства чи перебувала у користуванні громадянина, що звертається з цією вимогою (ч.1,2 ст.118). Земельна ділянка, яку просить передати у власність громадянка ОСОБА_2 відведена не була та нею не використовувалась.
Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що правові підстави для передачі земельної ділянки у власність без розробки проекту землеустрою щодо відведення та змін площі земельної ділянки, яка підлягає передачі в оренду, відсутні.
Згідно із п. 12 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України, до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Статтею 33 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни України можуть мати на праві власності та орендувати земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства.
Відповідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Згідно із п. "б" ч. 1 ст. 121 Земельного кодексу України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
У відповідності до п. 7 ст. 13 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань щодо використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля.
Пунктом 2 частини 1 статті 21 вказаного Закону визначено, що місцева державна адміністрація розпоряджається землями державної власності відповідно до закону.
Крім того, п. "а" ч. 3 ст. 122 Земельного кодексу України передбачено, що районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для сільськогосподарського використання.
Положеннями ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та висновки конкурсної комісії (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
В даному випадку позивачем було подано заяву про безоплатну передачу земельної ділянки площею 2,00 га у власність для ведення особистого селянського господарства із земель в контурі № 279 Подорожненської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 не зверталась до Світловодської РДА з заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення землі для ведення особистого селянського господарства, що є порушенням вимог ч.6 ст.118 Земельного кодексу України.
В результаті розгляду заяви позивача Світловодської РДА встановлено, що в контурі №279 ніколи не було відведено земельну ділянку, яку в своїй заяві ОСОБА_2 просить передати у власність, ця земля нею не використовувалась.
Частина 7 ст. 118 Земельного кодексу України визначає, що районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
У відповідності до ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України зазначено, що рада міністрів Автономної Республіки Крим, районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Згідно ч. 11 ст. 118 Земельного кодексу України у разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.
З викладених норм законодавства вбачається вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу для виготовлення проекту землеустрою.
В судовому засіданні встановлено, що Світловодської районна державна адміністрація, до компетенції якої належить розгляд питання та прийняття рішення щодо надання дозволу чи відмови у надані дозволу на розроблення проекту землеустрою на відведення земельної ділянки, у наданні такого дозволу відмовила, через порушення позивачем порядку подання клопотання.
2. Щодо позовної вимоги про зобовязання Світловодської РДА Кіровоградської області повторно розглянути заяву та надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, загальною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у державній власності (землі резервного фонду, в контурі №279) Подорожненської сільської ради Світловодського району, суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян особами, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Частиною 1 статті 1 Закону України "Про землеустрій" зазначено, що проект землеустрою - сукупність нормативно-правових, економічних, технічних документів щодо обґрунтування заходів з використання та охорони земель, які передбачається здійснити протягом 5 - 10 і більше років.
Відповідно частин 8-10 статті 118 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян особами, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою (далі - Комісія).
Комісія протягом трьох тижнів з дня одержання проекту надає відповідному органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування свій висновок щодо погодження проекту або відмови у його погодженні. У разі відмови у погодженні проект повертається заявнику у зазначений у цій частині строк.
Підставою відмови у погодженні проекту може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
В даному випадку позовна вимога про зобов'язання Світловодської РДА Кіровоградської області повторно розглянути заяву та надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки задоволенню не підлягає, оскільки ця позовна вимога є передчасною, у звязку з тим, що до Світловодської районної державної адміністрації проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 та надання її у власність на затвердження взагалі не подавався.
Ставлячи перед судом вказану позовну вимогу позивач фактично просить, щоб суд перебрав на себе функцію державного органу та прийняв рішення всупереч вимогам закону.
Частиною 2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі викладеного суд дійшов висновку, що в задоволені позовної вимоги про зобов'язання відповідача надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Подорожненської сільської ради Світловодського району кіровоградської області слід відмовити.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч.1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст.ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Керуючись ст.ст. 86, 159-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України з дня отримання копії постанови у повному обсязі, апеляційної скарги.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду підпис О.С. Петренко
Згідно з оригіналом