Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 березня 2012 року 2а-5775/11/1070
Київський окружний адміністративний суд, у складі: головуючого судді Терлецької О.О., при секретарі судового засідання: Корінному С.О.,
за участю представників сторін:
від позивача Пустякова О.І.,
від відповідача Мамаєв Д.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Баришівської обєднаної державної податкової інспекції Київської області
до Комунального підприємства «Березаньтепломережа»
простягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
До Київського окружного адміністративного суду звернулась Баришівська обєднана державна податкова інспекція Київської області з позовом до Комунального підприємства «Березаньтепломережа»про стягнення заборгованості у розмірі 99439,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у відповідача наявний податковий борг у сумі 99439,00 грн. Вказаний борг утворився у звязку з несплатою відповідачем податкового зобовязання по податку на додану вартість.
Під час судового розгляду представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд позов задовольнити.
Відповідач визнав адміністративний позов в частині стягнення з підприємства суми податку на додану вартість у розмірі 52639,00 грн. При цьому, відносно позовних вимог про стягнення з підприємства заборгованості зі сплати самостійно нарахованого податку на додану вартість згідно поданих податкових декларацій у сумі 46746,00 грн. відповідач заперечив. В обґрунтування заперечень даної частини позовних вимог, відповідач зазначив, підприємством сплачено податкове зобовязання, що підтверджується наявними у відповідача платіжними дорученням, в яких у графі призначення платежу відповідач зазначив період, за який здійснюється погашення податкового зобовязання.
У звязку з цим, на думку відповідача, вимоги податкового органу в частині стягнення 46746,00 грн. є необґрунтованими.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню, з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, Комунальне підприємство «Березаньтепломережа»зареєстроване Виконавчим комітетом Березанської міської ради Київської області як юридична особа 25.05.1998.
У серпні, вересні, жовтні та листопаді 2011 року відповідачем до податкового органу подано податкові декларації з податку на додану. У вказаних деклараціях відповідачем щомісячно визначено суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет.
Оскільки, відповідачем не було сплачено в повному обсязі узгоджену суму нарахування, в останнього утворилась заборгованість, а саме:
-відповідно до податкової декларації з податку на додану вартість № 9006967884 за липень 2011 року у розмірі 27416,00 грн.;
-відповідно до податкової декларації з податку на додану вартість № 9007605271 за серпень 2011 року у розмірі 11810,00 грн.;
-відповідно до податкової декларації з податку на додану вартість № 9008586668 за вересень 2011 року у розмірі 22190,00 грн.;
Як зазначив суду представник відповідача, підприємством сплачено суму податкового зобовязання частково. На підтвердження даної обставини, відповідач надав суду належним чином засвідчені копії платіжних доручень від 18.07.20101 № 331 на суму 10000,00 грн., від 25.07.2011 № 331 на суму 1500,00 грн., від 27.07.2011 № 353 на суму 7000,00 грн., від 29.07.2011 № 355 на суму 1300,00 грн., від 05.08.2011 № 358 на суму 1000,00 грн., від 08.08.2011 № 363 на суму 3000,00 грн., від 10.08.2011 № 366 на суму 1000,00 грн., від 02.09.2011 № 391 на суму 3000,00 грн., від 04.10.2011 № 423 на суму 5000,00 грн., від 20.10.2011 № 436 на суму 5000,00 грн., від 24.10.2011 № 438 на суму 1500,00 грн., від 01.11.2011 № 451 на суму 8500,00 грн., що разом становить 47800,00 грн. В даних платіжних дорученнях у графі «призначення платежу»КП «Березаньтепломережа»зазначено період погашення заборгованості за період липень-жовтень 2011 року.
У судовому засіданні представник позивача зазначив, що у звязку з наявністю у відповідача заборгованості за минулі періоди, сплачені підприємством кошти відповідно до даних платіжних доручень були зараховані податковим органом в рахунок погашення заборгованості за минулі періоди.
Водночас, як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, у звязку з наявністю у відповідача заборгованості, відповідачу надіслано першу податкову вимогу від 17.12.2003 № 1/176 та другу податкову вимогу від 21.01.2004 № 2/10.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Порядок справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначено приписами Податкового кодексу України.
Відповідно до пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно з пунктом 54.2 статті 54 Податкового кодексу України грошове зобов'язання щодо суми податкових зобов'язань з податку, що підлягає утриманню та сплаті (перерахуванню) до бюджету в разі нарахування/виплати доходу на користь платника податку - фізичної особи, вважається узгодженим податковим агентом або платником податку, який отримує доходи не від податкового агента, в момент виникнення податкового зобов'язання, який визначається за календарною датою, встановленою розділом IV цього Кодексу для граничного строку сплати податку до відповідного бюджету.
Пунктом 54.3 статті 54 Податкового кодексу України визначено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо: платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію; дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках; згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган; рішенням суду, що набрало законної сили, особу визнано винною в ухиленні від сплати податків; дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом.
Відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з пунктом 57.2 статті 57 Податкового кодексу України у разі коли відповідно до цього Кодексу або інших законів України контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків з причин, не пов'язаних з порушенням податкового законодавства, такий платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені в цьому Кодексі, а якщо такі строки не визначено, - протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення про таке нарахування.
Пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України визначено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Відповідно до пункту 200.2 статті 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду при позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.
Згідно з пунктом 203.1 статті 203 Податкового кодексу України податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Пунктом 203.2 статті 203 Податкового кодексу України платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Згідно з пунктом 59.1 статі 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до пункту 59.5 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
Згідно з пунктом 89.7 статті 89 Податкового кодексу України У разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.
Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Пунктом 131.1 статті 131 Податкового кодексу України нараховані контролюючим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків.
Відповідно до пункту 131.2 статті 131 Податкового кодексу України при погашенні суми податкового боргу (його частини) кошти, що сплачує такий платник податків, у першу чергу зараховуються в рахунок податкового зобов'язання. У разі повного погашення суми податкового боргу кошти, що сплачує такий платник податків, в наступну чергу зараховуються у рахунок погашення штрафів, в останню чергу зараховуються в рахунок пені.
Якщо платник податків не виконує встановленої цим пунктом черговості платежів або не визначає її у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеного порядку), орган державної податкової служби самостійно здійснює такий розподіл такої суми у порядку, визначеному цим пунктом.
Таким чином, податковий орган зарахувавши сплачені відповідачем кошти у період липень-листопад 2011 року в рахунок погашення податкових зобовязань, які виникли у минулих періодах, діяв правомірно та у відповідності до вимог Податкового кодексу України.
Право органів податкової служби звертатись до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини передбачене підпунктом 20.1.18 пункту 20.1 статті 20 Податкового Кодексу України.
Відповідно до пункту 95.1 статті 95 Податкового Кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника шляхом стягнення коштів, які перебувають у власності, а вразі їх недостатності шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Отже, враховуючи, що відповідачем визнано частково визнано позовні вимоги, та з огляду на те, що заборгованість з податку на додану вартість у сумі 99439,00 грн. відповідачем у добровільному порядку не сплачена, позовні вимоги про стягнення з відповідача податкового боргу є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони субєкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтвердженні судові витрати, повязані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 11, 14, 69, 70, 71, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Комунального підприємства «Березаньтепломережа» (код ЄДРПОУ 20615577) на користь держави податковий борг у розмірі 99439 (девяносто девять тисяч чотириста тридцять девять) гривень 00 копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі проголошення лише вступної та резолютивної частини постанови або прийняття постанови у письмовому провадженні протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя Терлецька О.О.
Дата виготовлення та підписання повного тексту постанови - 21 березня 2012 р.