Постанова № 22468885, 28.03.2012, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.03.2012
Номер справи
0870/711/12
Номер документу
22468885
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 березня 2012 року 11:15 Справа № 0870/711/12

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Недашківської К.М., при секретарі судового засідання Луговському І.О., за участю представника позивача не прибув, представника відповідача не прибув, розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Державної податкової інспекції у Хортицькому районі м. Запоріжжя до Житлово-будівельного кооперативу №334 «Дніпроспецсталь-21» про стягнення заборгованості.

27 січня 2012 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції у Хортицькому районі м. Запоріжжя (далі іменується позивач) до Житлово-будівельного кооперативу №334 «Дніпроспецсталь-21» (далі іменується відповідач), в якому позивач просить стягнути на його користь суму заборгованості в розмірі 1813 грн. 44 коп.

Ухвалою судді від 30.12.2011 відкрито провадження в адміністративній справі.

28.03.2012 представник позивача в судове засідання не прибув, про дату, час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином. До канцелярії суду надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності, на позовних вимогах наполягає та просить суд задовольнити їх в повному обсязі. В своїй заяві від 28.03.2012 позивач зменшив розмір позивних вимог по земельному податку з 815 грн. 94 коп. до 30 грн. 26 коп. у звязку з частковою сплатою відповідачем суми боргу. За таких обставин позивач просить стягнути 30 грн. 26 коп. суми боргу по земельному податку та 997 грн. 50 коп. по податку на доходи фізичних осіб.

Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не прибув, не повідомив суд про причини неприбуття. В попередньому судовому засіданні представники відповідача зазначили, що відповідач визнає позов частково, а саме суму боргу по земельному податку. Суму боргу в розмірі 997 грн. 50 коп. по податку на доходи фізичних осіб відповідач не визнає.

За таких обставин суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності представника відповідача.

За приписами ч. 1 ст. 41 КАС України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до вимог ч. 6 ст. 12, ст. 41 КАС України, у звязку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Згідно ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових та речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного зясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.

Розглянувши матеріали та зясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідач Житлово-будівельний кооператив №334 «Дніпроспецсталь-21», пройшов процедуру державної реєстрації та отримав, видане Виконавчим комітетом Запорізької міської ради, свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи, а відтак набув правового статусу субєкта господарювання в розумінні припису ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців від 15.05.2003 №755-IV, згідно з яким державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб підприємців це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Як вбачається з матеріалів справи у відповідача станом на дату розгляду справи наявний податковий борг по земельному податку в сумі 30 грн. 26 коп. = (27 грн. 39 коп. (податок) + 02 грн. 87 коп. (пеня), та по податку на доходи з фізичних осіб в розмірі 997 грн. 50 коп.

Заборгованість по земельному податку виникла на підставі самостійно поданого податкового розрахунку №1213 від 31.01.2011. Сума боргу по земельному податку становить 30 грн. 26 коп., що підтверджується обліковою карткою станом на 28.03.2012 року.

Як зазначає позивач, у відповідача наявний податковий борг по податку на доходи фізичних осіб у розмірі 997 грн. 50 коп.

Дана заборгованість виникла на підставі наступного податкових декларацій №16399 від 21.03.2011, в якій платником податку самостійно визначено податкове зобовязання по податку на доходи фізичних осіб у сумі 498 грн. 75 коп. та №16400 від 21.03.2011, в якій платником податку самостійно визначено податкове зобовязання по податку на доходи фізичних осіб у сумі 498 грн. 75 коп. За таких обставин, загальна сума заборгованості складає 997 грн. 50 коп.

Відповідач під час розгляду справи зазначив, що податок на доходи фізичних осіб був нарахований колишнім керівником Житлово-будівельного кооперативу №334 «Дніпроспецсталь-21» ОСОБА_1 на підставі звітних документів з неправдивою інформацією.

Як вбачається з матеріалів справи та витребуваних ухвалами суду доказами ОСОБА_1 дійсно надавала відомості до Управління пенсійного фонду України в Хортицькому районі м. Запоріжжя та ДПІ у Хортицькому районі м. Запоріжжя за спірний період за такого працівника як ОСОБА_2.

Постановою Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 13.09.2011 №1-446/2011 встановлено, що «ОСОБА_3, будучи должностным лицом, которое выполняет организационно-распорядительные функции, действуя умышленно, достоверно зная о том, что она не имеет права подписывать от имени ОСОБА_4, находясь в АДРЕСА_1, внесла в налоговый отче об использовании средств неприбыльными учреждениями и организациями, ложные сведения, а именно от шимени ОСОБА_4 подписала уазанный документ, который 17.01.2011 подала в государственную налоговую инспекцию в Хортицком районе города запорожья, расположенную по ул. Гудыменко,10-а. Кроме того, ОСОБА_5 будучи дожностным лицом, которое выполняет организационно-распорядительные функции, достоверно зная о том, что она не имеет права подписывать от имени ОСОБА_4, находясь в АДРЕСА_1, в период времени с 18.08.10 по 21.03.11 вносила в отчеты о сумне начисленной зароботной платы ложные седения, а именно от имени ОСОБА_4 подписывала указанные документы, которые в период времени с 18.08.10 по 21.03.11 подавала в Управление пенсионного фонда Украины в Хортицком районе г. Запорожья, расположенное по ул. Запорожского казачества, 25-а в г.Запорожье.»

Вищезазначена постанова Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 13.09.2011 №1-446/2011 набрала законної сили 21.09.2011 року (а.с.38).

Суд зазначає, що постановою Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 13.09.2011 №1-446/2011 встановлено, що ОСОБА_1 надавала недостовірні відомості до контролюючих органів, а отже підстави для нарахування та стягнення податкового боргу у позивача відсутні. Вина ОСОБА_1 встановлена вищевказаним рішенням.

Вирок суду в кримінальній справі або постанова суду у справі про адміністративний проступок, які набрали законної сили, є обов'язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, щодо якої ухвалений вирок або постанова суду, лише в питаннях, чи мало місце діяння та чи вчинене воно цією особою.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позов потрібно задовольнити частково.

За приписами пп. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України визначено, що податкова декларація, розрахунок документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленими підрозділами у випадках, визначеними цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобовязання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. Податкова декларація подається за звітній період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.

Відповідно до п. 57.1. ст. 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Підпунктом 14.1.7 п. 14.7 ст. 14 встановлено, що оскарження рішень контролюючих органів оскарження платником податку податкового повідомлення-рішення про визначення сум грошового зобов'язання платника податків або будь-якого рішення контролюючого органу в порядку і строки, які встановлені цим Кодексом за процедурами адміністративного оскарження, або в судовому порядку.

Плата за землю загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

За приписами ст. 1 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 №161-XIV (далі іменується Закон України №161-XIV) оренда землі це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до ст. 2 Закону України №161-XIV відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Згідно ст. 93 Земельного Кодексу України від 25.10.2001 №2768-III (далі іменується ЗК України) право оренди земельної ділянки це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Статтею 96 ЗК України передбачено, що землекористувачі зобов'язані, зокрема, своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

Відповідно до ст. 269 ПК України платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.

Згідно ст. 285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

Пунктом 286.2 ст. 286 ПК України передбачено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Згідно п. 287.3 ст. 287 ПК України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Згідно п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Згідно п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється органам державної виконавчої служби у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Відповідно до п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Органи державної податкової служби відповідно до пп. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, кий має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму додаткового боргу або його частини.

Згідно п. 57.3 ст. 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Відповідно до п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України передбачено обов'язок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 2, 7-12, 17, 94, 160, 163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Стягнути з Житлово-будівельного кооперативу №334 «Дніпроспецсталь-21» (69124, Запорізька область, місто Запоріжжя, вулиця Рубана, будинок №7-А; ідентифікаційний код 20512699) на користь Державної податкової інспекції у Хортицькому районі м. Запоріжжя суму податкового боргу по земельному податку в розмірі 27 (двадцять сім) грн. 39 (тридцять девять) коп. та суму нарахованої пені в розмірі 02 (дві) грн. 87 (вісімдесят сім), яку зарахувати на р/р33215811700008, код платежу 13050100, отримувач: Місцевий бюджет Хортицькогорайону м. Запоріжжя, код отримувач 38025414, банк ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя К.М.Недашківська