Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 вересня 2011 р. справа № 2а/0570/15616/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Кірієнка В.О.
при секретаріТкачовій М.І.
за участю:
представника позивача - Дунди В.І.
представника відповідача не зявився
третьої особи не зявився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Донецьку адміністративну справу за позовом Костянтинівської обєднаної державної податкової інспекції до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Дружківський», третя особа Управління Державного казначейства у м. Костянтинівці Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області про стягнення заборгованості перед бюджетом за фінансовою допомогою в сумі 18962,76 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із позовом до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Дружківський», третя особа Управління Державного казначейства у м. Костянтинівці Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області про стягнення заборгованості перед бюджетом за фінансовою допомогою в сумі 18962,76 грн.
В обґрунтування позовних вимог вказав що, відповідно до довідки про стан повернення фінансової допомоги, наданої за рахунок коштів резервного фонду КМУ по управлінню Державного казначейства у м. Костянтинівки станом на 01.05.2011 року за СТОВ «Дружківський» обліковується податковий борг за позичками в сумі 18962,76 грн., який виник у результаті несплати реструктуризованої заборгованості за позичками, наданими відповідно постанови КМУ від 11.09.1997 року № 1003 в сумі 18483,73 грн. (подання від 11.05.2011 року № 17) та пені за своєчасність сплати реструктуризованої заборгованості в сумі 479,03 грн.
Заходи, прийняті податковим органом щодо погашення заборгованості боржником не призвели до його погашення на підставі чого позивач звернувся до суду.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, надав пояснення, аналогічні викладеним в позові.
Відповідач заперечень проти позову суду не надав, на судовий розгляд справи не з'явився, про розгляд справи був повідомлений за адресою, вказаною у витязі з ЄДРПОУ.
Згідно ч. 2 ст. 128 КАС України неприбуття в судове засідання сторін без поважних причин або неповідомлення ними про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.
Розглянувши подані документи і матеріали та заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню з наступних підстав.
У відповідності до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Згідно п. 11 ст. 10 Закону державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Позивач у відповідності до норм Податкового кодексу України, є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.
Позивач є субєктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього Законом України «Про Державну податкову службу в Україні» та Податкового кодексу України.
Відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю зареєстровано Костянтинівською районною державною адміністрацією Донецької області 31.03.2000 року, про що зроблено запис у журналі обліку реєстраційних справ за № 57.
У судовому засіданні встановлено, що у відповідача існує заборгованість перед бюджетом в сумі 18962,76 грн. яка утворилась на підставі укладених відповідачем договорів про надання фінансової допомоги на проведення комплексу робіт в осінньо-зимовий період 1997 1998 року за № 2 від 08.10.1997 року та про надання та повернення коштів, виділених для фінансового забезпечення підготовки техніки до проведення весняно-польових робіт в 1998 році за № 8 від 15.05.1998 року.
Частиною 31 ст. 2 Бюджетного кодексу України визначено, що кредитування з бюджету - операції з надання коштів з бюджету на умовах повернення, платності та строковості, внаслідок чого виникають зобов'язання перед бюджетом (надання кредитів з бюджету), та операції з повернення таких коштів до бюджету (повернення кредитів до бюджету). Для цілей цього Кодексу до кредитів з бюджету також належать бюджетні позички та фінансова допомога з бюджету на поворотній основі;
Постановою КМУ від 11 вересня 1997 р. № 1003 «Про фінансову допомогу на проведення комплексу робіт в осінньо-зимовий період 1997/98 року» відповідно до Закону України від 15 серпня 1997 р. "Про часткову зміну Закону України "Про Державний бюджет України на 1997 рік" та на виконання постанови Верховної Ради України від 15 серпня 1997 р. N 505 "Про інформацію Кабінету Міністрів України про ситуацію в сільському господарстві та невідкладні заходи щодо державної підтримки агропромислового комплексу" Кабінет Міністрів України було постановлено виділити на фінансування заходів з підготовки до роботи в осінньо-зимовий період 1997/98 року, забезпечення збирання та збереження врожаю 1997 року, інші невідкладні потреби Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним державним адміністраціям цільовим призначенням для сільськогосподарських товаровиробників 60 млн. гривень (на умовах повернення їх до 1 жовтня 1998 р.) за розподілом згідно з додатком.
На підставі зазначеного Міністерство фінансів було зобовязано профінансувати зазначені витрати за рахунок резервного фонду Кабінету Міністрів України через органи Головного управління Державного казначейства на підставі укладених з ними угод, а Міністерство агропромислового комплексу та Міністерство фінансів у двотижневий термін розробити умови надання та повернення зазначених коштів.
За договором № 2 від 08.10.1997 року Відділення Державного казначейства України у м. Костянтинівка надавало Сільськогосподарському товариству з обмеженою відповідальністю «Дружківський» фінансову допомогу в сумі 30000,00 грн., яку відповідач відповідно до п. 3 умов договору зобовязувався повернути допомогу не пізніше 1 жовтня 1998 року.
За договором № 8 від 15.05.1998 року Відділення Державного казначейства України у м. Костянтинівка надавало Сільськогосподарському товариству з обмеженою відповідальністю «Дружківський» фінансову допомогу в сумі 11000,00 грн., яку відповідач відповідно до п. 3 умов договору зобовязувався повернути допомогу не пізніше 1 жовтня 1998 року.
Умовою зазначених договорів було те, що при невиконанні сільськогосподарським товаровиробником умов договору відділення Державного казначейства має право безспірного стягнення заборгованості по виданій позичці.
01.08.2002 року між Управлінням сільського господарства і продовольства райдержадміністрації, обслуговуючі (заготівельні, переробні) підприємства у Костянтинівському районі, Відділенням державного казначейства у Костянтинівському районі та сільськогосподарським підприємством ТОВ «Дружківський» був укладений протокол за № 21 про врегулювання заборгованості за бюджетними позичками, отриманими згідно постанови КМУ від 11.09.1997 року за № 1003 «Про фінансову допомогу на проведення комплексу робіт в осінньо-зимовий період 1997/98 року», кредиторську заборгованість було зменшено на суму 11835,93 грн., в результаті чого реструктуризована сума, що підлягала сплаті становила 20164,07 грн. На підставі зазначеного було складено графік погашення сум заборгованостей від 07.06.2002 року за № 61, відповідно до якого СТОВ «Дружківський» зобовязувався повернути заборгованість в сумі 20164,07 грн. на протязі 2004 2011 рр. шляхом сплати в сумі 2520,51 грн. щорічно.
Станом на момент звернення позивача із зазначеним позовом за СТОВ «Дружківський» заборгованість в сумі 18962,76 грн. залишається не сплаченою.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 за № 2181-ІІІ (чинний в період надання бюджетної позички) є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Пунктом 1.3 ст. 1 п ЗУ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначено, що податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання;
Підпунктом 6.2.1 зазначеного Закону визначено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
З метою стягнення податкової заборгованості, Костянтинівською ОДПІ на адресу відповідача було направлено першу та другу податкові вимоги за №№ 1/167 від 26.08.2010 року та 2/206 від 12.10.2010 року.
Станом на 29.08.2011 року зазначені вимоги не відкликані.
Підпунктом 10.1.1 ЗУ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначено, що у разі коли інші, передбачені цим Законом, заходи з погашення податкового боргу не дали позитивного результату, податковий орган здійснює за платника податків та на користь держави заходи щодо залучення додаткових джерел погашення суми податкового боргу шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а за їх недостатності - шляхом продажу інших активів такого платника податків.
У звязку із чим, податковим органом було прийнято рішення від 11.11.2010 року № 52/10/24-012 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу. Податкова застава активів платника зареєстрована в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна від 21.09.2010 року № 28558209.
Якщо контролюючий орган, що провів процедуру узгодження суми податкового зобов'язання з платником податків, не є податковим органом, такий контролюючий орган надсилає відповідному податковому органу подання про здійснення заходів з погашення податкового боргу платника податків, а також розрахунок його розміру, на підставі якого податковий орган надсилає податкові вимоги.
Отже, з урахуванням зазначених вимог Управління Державного казначейства України у м. Костянтинівка на адресу Костянтинівської ОДПІ спрямувало подання за № 17 від 11 травня 2011 року про стягнення з СТОВ «Дружківський» простроченої кредиторської заборгованості перед державним бюджетом за фінансовою допомогою.
Частиною 9 ст. 17 Бюджетного кодексу України передбачено, що прострочена заборгованість суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) стягується з такого суб'єкта господарювання органами державної податкової служби, що є органами стягнення такої заборгованості у порядку, передбаченому Податковим кодексом України або іншим законом, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна цього суб'єкта господарювання.
При чому частиною 2 п. 9 зазначеної статті визначено, що позовна давність на вимоги щодо погашення такої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) не поширюється.
Пунктом 41.5 ст. 45 Податкового кодексу України визначено, що органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
Органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пп. 20.1.18 ст. 20 Податкового кодексу України).
Таким чином, враховуючи права державної податкової служби, встановлені Законом, та передбачений Конституцією судовий порядок їх стягнення, позовні вимоги суд визнає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 2, 7, 69-71, 94, 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов Костянтинівської обєднаної державної податкової інспекції до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Дружківський», третя особа Управління Державного казначейства у м. Костянтинівці Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області про стягнення заборгованості перед бюджетом за фінансовою допомогою в сумі 18962,76 грн. - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Дружківський» (код ЄДРПОУ 00848782) на користь державного бюджету (код платежу 14010101) на бюджетний рахунок одержувача 31138404700238 УДК у м. Костянтинівка, банк ГУДКУ у Донецькій області, код ЄДРПОУ 00263100, МФО 834016, кошти у розмірі суми заборгованості перед державним бюджетом за фінансовою допомогою у розмірі 18962 (вісімнадцять тисяч девятсот шістдесят дві) грн. 76 коп. з розрахункових рахунків, обслуговуючих такого платника податків.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 22 вересня 2011 року.
Постанову у повному обсязі складено 27 вересня 2011 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.
В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя Кірієнко В.О.