Головуючий у 1 інстанції - Солоніченко О.В.
Суддя-доповідач - Лях О.П.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 листопада 2011 року справа №2а-7442/11/1270
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Лях О.П.
суддів Горбенко К.П. , Попова В.В.
при секретарі Газарян А.В.
за участю:
представника позивача - Давидової О.В.
представника відповідача - Божинова І.Б
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2011 року у справі № 2а-7442/11/1270 за позовом Спільного підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю «Логрус» до Виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про зобов'язання вчинити певні дії ,
В С Т А Н О В И Л А :
25 серпня 2011 року позивач Спільне підприємство Товариство з обмеженою відповідальністю «Логрус» звернулося до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про зобов'язання відшкодувати витрати по виплаті допомоги по вагітності та пологах в сумі 55258,23 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивачем зазначено, що згідно з листком непрацездатності та рішенням комісії із соціального страхування підприємством нараховано та виплачено ОСОБА_5 допомогу по вагітності і пологах в сумі 55 258,23 грн. Керуючись вимогами закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» та Інструкції «Про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності» до Алчевської виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування позивачем направлено звіт про нараховані стразові внески, копію листка непрацездатності разом із заявою про відшкодування виплаченої суми. З аналогічними вимогами позивач звернувся також до Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Відповідач жодних дій щодо відшкодування вказаної суми не вчиняє, чим порушує встановлений Законом обов'язок.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2011 року у справі № 2а-7442/11/1270 адміністративний позов задоволено.
З постановою суду першої інстанції не погодився відповідач та звернувся з апеляційною скаргою у якій вказав, що суд першої інстанції допустив порушення норм процесуального та матеріального права. Просить скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
Представник відповідача в судовому засіданні доводи апеляційної скарги підтримав.
Представник позивача проти доводів апеляційної скарги заперечував.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги приходить до наступного.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач - Спільне підприємство Товариство з обмеженою відповідальністю «Логрус», зареєстровано в якості юридичної особи виконавчим комітетом Алчевської міської ради 12.01.2000, внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, код ЄДРПОУ 30447752, зареєстрований платником внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
01.10.2010 між позивачем та гр. ОСОБА_5 було укладено трудовий договір, про що свідчить наказ за № 30 від 01.10.2010 про прийняття на роботу на посаду економіста, внесено відповідний запис до трудової книжки (а.с.40,41).
Відповідно до рішень комісії з соціального страхування, створеної наказом позивача від 01.01.2010 №33, на підставі листка непрацездатності від 01.12.2010 ОСОБА_5 позивачем було нараховано на виплачено допомогу по вагітності та пологах в сумі 55 258,23 грн. (а.с. 14,15,17,48).
14 січня 2011 року позивач звернувся до Алчевської міської виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (надалі - Фонд) з заявою за № 1 про повернення на розрахунковий рахунок підприємства суми заборгованості за фондом станом на 01.01.2011. в сумі 54126,18 грн. (а.с. 13).
18 січня 2011 року позивачем на адресу Алчевської дирекції Фонду було направлено звіт про нараховані внески, перерахування та витрати, пов'язані з загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності форми Ф4-ФСС з ТВП за 2010 рік з відображенням суми заборгованості за Фондом в розмірі 55 258,23 грн.(а.с.16).
07 лютого 2011 року Алчевською міською виконавчою дирекцією Фонду проведена планова перевірка позивача щодо повноти нарахування, утримання, своєчасності перерахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та використання коштів Фонду, про що 07.02.2011 складено акт (а.с. 18-21). Зазначеним актом встановлено перевищення середньоденної допомоги по вагітності та пологах над середньоденною заробітною платою .
Відповідно до статті 2 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, часткову компенсацію витрат, пов'язаних із смертю застрахованої особи або членів її сім'ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 6 зазначеного Закону загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах.
Відповідно до пунктів 1 та 2 статті 34 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, надаються такі види матеріального забезпечення та соціальних послуг як допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною) та допомога по вагітності та пологах.
Відповідно до частини 1 статті 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування з зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, застрахованим особам, зазначеним у частині першій статті 6 цього Закону, призначаються та надаються за основним місцем роботи за рахунок сплачених застрахованими особами страхових внесків (крім видів матеріального забезпечення, передбачених пунктами 1, 2 статті 34 цього Закону, яке надається за основним місцем роботи за сумісництвом у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України).
Ухвалюючи постанову про задоволення позовних вимог позивача суд першої інстанції не прийняв до уваги наступне. ОСОБА_5 була прийнята на роботу за 2 місяці перед настанням страхового випадку по вагітності та пологах. Відповідно до укладеного договору від 1 жовтня 2011 ОСОБА_5 встановлено посадовий оклад 1200 грн. Наказом за №13 за дострокове та якісне проведення інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів ОСОБА_5 премійовано в розмірі 10 окладів, що становить 12000 грн., тоді як інших працівників у розмірі 3 та 2 посадових окладів. Крім того, наказом за №15 від 22.11.2010 року за підготовки до перевірки ОСОБА_5 додатково премійована у розмірі 10 окладів.
За приписами статті 94 Кодексу законів про працю України, Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства, установи, організації і максимальним розміром не обмежується.
Відповідно до ст. 96 КЗпП основою організації оплати праці є тарифна система праці, яка включає тарифні сітки, тарифні ставки, схеми посадових окладів і тарифно-кваліфіковані характеристики. Вона є основою формування та диференціації розмірів плати. Система оплати праці використовується для розподілу працівників залежно від їх кваліфікації, а робіт залежно від їх складності.
Колегія суддів апеляційної інстанції вважає помилковим висновок суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог позивача та зазначає, що позивачем не дотримано вимоги Кодексу законів про працю України щодо забезпечення рівності трудових прав в частині диференціації заробітної плати.
На підставі ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, умовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд не може провадити будь-яку іншу діяльність та використовувати страхові кошти не за цільовим призначенням.
У відповідності до ст. 159 КАС України судове рішення повинне бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалені судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Пунктом 3 частини 1 статті 202 КАС України встановлено, що підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи.
На підставі викладеного, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції не відповідає вимогам щодо законності та обґрунтованості, а тому підлягає скасуванню з прийняттям нового судового рішення, про відмову у задоволенні позовних вимог позивача.
Керуючись статтями 24, 184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2011 року у справі № 2а-7442/11/1270 за позовом Спільного підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю «Логрус» до Виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2011 року у справі № 2а-7442/11/1270 за позовом Спільного підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю «Логрус» до Виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про зобов'язання вчинити певні дії скасувати. Прийняти нову постанову.
У задоволенні позовних вимог Спільного підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю «Логрус» до Виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складення в повному обсязі.
В повному обсязі постанова складена 29.11.2011 року.
Колегія суддів: О.П. Лях
К.П. Горбенко
В.В. Попов