Головуючий у 1 інстанції - Кочанова П.В.
Суддя-доповідач - Міронова Г.М.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 жовтня 2011 року справа №2а/0570/7647/2011 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Міронової Г.М.
суддів Блохіна А. А. , Юрко І.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державного підприємства «Шахтарськантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Центральна збагачувальна фабрика «Шахтарська» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 01 вересня 2011 року у справі № 2а/0570/7647/2011 за позовом Державного підприємства «Шахтарськантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Центральна збагачувальна фабрика «Шахтарська» до Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську Донецької області про визнання недійсним рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску, стягнення штрафу у розмірі 20 677, 98 грн. та пені у розмірі 1 447, 46 грн.,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач 13.05.2011 року звернувся до суду з зазначеним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що відповідачем не враховано те, що підприємство правомірно сплачувало внески до Пенсійного фонду України в строк не пізніше 28 календарних днів з дня закінчення базового звітного періоду у відповідності до норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка є діючою. Крім того, позивач зазначив, що при нарахуванні штрафу та пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску із розрахунку повинні бути виключені суми, які припадають на долю внеску до Пенсійного фонду. На підставі викладеного, позивач просив суд визнати недійсним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду від 06.04.2011 року № 112 "Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску" стягнення пені в сумі 1447, 46 грн. та штрафу 20 677, 98 грн.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 01 вересня 2011 року у задоволенні позову було відмовлено.
Не погодившись з даною постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким задовольнити його позовні вимоги.
Апелянт вважає, що судом першої інстанції під час розгляду справи було порушено вимоги ст. 86 КАС України та обставинам справи була надана помилкова оцінка, що призвело до прийняття постанови з порушенням норм матеріального права, а саме: пункту 14 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-1V та пунктів 10 та 11 розділу VІІ Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування» від 8 липня 2010 року № 2464-VI.
За нормами частини другої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі: 2) неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Колегія суддів, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, прийшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач є платником єдиного внеску.
Як вбачається з матеріалів справи, Відокремлений підрозділ «Центральна збагачувальна фабрика «Шахтарська» Державного підприємства "Шахтарськантрацит", зареєстрований в якості відокремленого підрозділу без права юридичної особи, включено до ЄДРПОУ за № 33604359 та як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зареєстрований в Управлінні Пенсійного фонду України в місті Шахтарську Донецької області.
Платіжним дорученням № 93 від 25.03.2011 року позивач перерахував єдиний внесок у сумі 206 779,79 грн., в графі «призначення платежу» вказав - 38% єдиний соціальний внесок по заробітній платі за лютий 2011 року, платіж по зазначеному платіжному дорученню проведений банком 28 березня 2011 р.
06 квітня 2011 року Управлінням Пенсійного фонду України в місті Шахтарську Донецької області прийнято рішення № 112 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким щодо відокремленого підрозділу «Центральна збагачувальна фабрика «Шахтарська» державного підприємства «Шахтарськантрацит» застосовано штраф в розмірі 10% - 20 677,98 грн. та нараховано пеню 1 447,46 грн. в розмірі 0,1% на суми недоїмки: за період затримки сплати з 21 березня 2011 року по 28 березня 2011 року.
Колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом є календарний місяць. У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.
Пунктом 2 частини 11 статті 25 Закону встановлено, що орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у вигляді штрафу у розмірі 10 відсотків своєчасно несплачених сум.
Частиною 10 статті 25 Закону передбачено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу та за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно несплачених сум.
Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно. Про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску (ч.ч.13,14 ст. 25 Закону).
Оскільки сума боргу за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску позивача дійсно мала місце за період затримки сплати з 21 березня 2011 року по 28 березня 2011 року, то Управлінням Пенсійного фонду України у м. Шахтарську за спірний період були нараховані фінансові санкції та пеня.
Як вбачається з матеріалів справи, ДП "Шахтарськантрацит" сплатило єдиний внесок несвоєчасно.
На підставі наведеного колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції, що. Управлінням Пенсійного фонду України в м. Шахтарську правомірно прийняті рішення № «Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску органом Пенсійного фонду».
Згідно до преамбули Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», цей Закон визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
У ч. 1 ст. 2 Закону № 2464 зазначено, що дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Розділ УШ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 містить норму п. 3, яким передбачено, що з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску.
Преамбулою Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Закон № 1058) визначено, що цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.
Порівняльний аналіз вказаних законів свідчить про те, що з однопредметних законодавчих норм однакової юридичної сили, що не визнані неконституційними в установленому порядку, підлягає застосуванню та, що прийнята пізніше. Більше того, за сферою застосування Закон № 2464 є містким у порівнянні з законом № 1058 і страховий внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування є складовою єдиного внеску.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ч. 1-3 ст. 160, ст.ст. 167, 195-196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, 206, 211, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Державного підприємства «Шахтарськантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Центральна збагачувальна фабрика «Шахтарська» у справі № 2а/0570/7647/2011 залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 01 вересня 2011 року у справі № 2а/0570/7647/2011 за позовом Державного підприємства «Шахтарськантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Центральна збагачувальна фабрика «Шахтарська» до Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську Донецької області про визнання недійсним рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску, стягнення штрафу у розмірі 20 677, 98 грн. та пені у розмірі 1 447, 46 грн. - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через пять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя Міронова Г.М.
Судді Блохін А.А.
Юрко І.В.