Постанова № 22436258, 27.04.2011, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.04.2011
Номер справи
880/10
Номер документу
22436258
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" квітня 2011 р.справа № 2а-5096/09/0870 Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді:Туркіної Л.П.

суддів: Мельника В.В. Проценко О.А.

при секретарі судового засідання:Ганноченку А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційні скарги Пологівської міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області та Приватного сільськогосподарського підприємства ім. Калініна

на постанову : Запорізького окружного адміністративного суду від 11.11.2009р. у справі № 2а-5096/09/0870

за позовом: Пологівської міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області

до: Приватного сільськогосподарського підприємства ім. Калініна

третя особа: Головне управління Державного казначейства України в Запорізькій області

про: стягнення податкового боргу- ,

ВСТАНОВИЛА:

У вересні 2009 року Пологівська міжрайонна державна податкова інспекція Запорізької області (далі Пологівська МДПІ) звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом, у якому просила стягнути з Приватного сільськогосподарського підприємства імені Калініна (далі ПСП ім. Калініна) заборгованість зі сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 7, 09 грн.; стягнути з ПСП ім. Калініна заборгованість зі сплати податку на прибуток в сумі 1035, 74 грн.; стягнути з ПСП ім. Калініна заборгованість зі сплати фіксованого сільськогосподарського податку з 2001 року в сумі 31840, 47 грн.; стягнути з ПСП ім. Калініна заборгованість зі сплати фіксованого сільськогосподарського податку до 2001р. в сумі 901, 59 грн.; стягнути з ПСП ім. Калініна заборгованість зі сплати бюджетної позички в сумі 69873, 49 грн.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 11.11.2009р. позов задоволено частково:

Cтягнуто з Приватного сільськогосподарського підприємства імені Калініна одна тисяча двадцять чотири грн.47 коп. заборгованості по податку на прибуток.

Стягнуто з Приватного сільськогосподарського підприємства імені Калініна на користь місцевого бюджету Чернігівської селищної ради двадцять три тисячі дев'ятсот сімдесят одна грн. 14 коп. заборгованості по фіксованому сільськогосподарському податку.

Стягнуто з Приватного сільськогосподарського підприємства імені Калініна на користь Державного бюджету Чернігівського району п'ятдесят тисяч сто тридцять одна грн. 67 коп. заборгованості по бюджетній позичці.

Стягнуто з Приватного сільськогосподарського підприємства імені Калініна на користь Державного бюджету Чернігівського району сім тисяч двісті дев'яносто одна грн. 66 коп. заборгованості з фінансової допомоги.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, відповідач подав до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу, у якій просить постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 11.11.2009р. скасувати. Постановити нову постанову, якою Пологівській МДПІ у задоволені адміністративного позову про стягнення з ПСП ім. Калініна податкового боргу відмовити повністю.

В обґрунтування своїх вимог відповідач посилається на наступне:

Відповідно до ст. 10 Закону України "Про порядок погашення заборгованості платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі Закон № 2181) орган державної податкової служби здійснює за платника податків та на користь держави заходи щодо залучення додаткових джерел погашення суми податкового боргу шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а за їх недостатності шляхом продажу інших активів такого платника податків. Таким, чином, податковий орган має право звернутися до суду лише в тому випадку., коли передбачені вказаною нормою Закону № 2181 заходи не дали позитивного результату.

При цьому, з моменту виникнення податкового боргу всі активи підприємства знаходяться в податковій заставі. Тобто, самостійно продати свої активи для погашення податкового боргу підприємство не мало можливості.

Судом першої інстанції при винесені рішення по справі не враховано, що ні позивачем, ні третьою особою не надано належних доказів надання підприємству бюджетних позичок чи фінансової допомоги, а саме платіжних доручень про перерахування коштів Державним казначейством на рахунок підприємства та договорів про надання бюджетних позичок та фінансової допомоги. Надані позивачем копії документів не можуть вважатися належними доказами надання бюджетних позичок чи фінансової допомоги.

Крім того, судом першої інстанції не враховано приписи ст. 21 Закону України "Про держаний бюджет України на 2009 рік", відповідно до якої органи державної податкової служби України є органами стягнення заборгованості юридичних осіб перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками та фінансовою допомогою, наданою на поворотній основі (кошти від повернення якої надходять за кодами програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету 2801380, 2301400, 2801410. 2801440, 3401360. 3511550.3511560,3511630).

Однак, у наданих позивачем та третьою особою довідках, розрахунках та поданнях вказана заборгованість із наступними кодами бюджетної класифікації: 00263100, 00263200, 02801384, які відсутні у переліку, вказаному у ст. 21 Закону України "Про державний бюджет України на 2009 рік".

Крім того, судом першої інстанції не враховано той факт, що згідно наданих позивачем документів бюджетні позички та фінансова допомога надавалися підприємству в 1997-1998 роках.

Тобто, строк позовної давності щодо повернення вказаних бюджетних позичок та фінансової допомоги, передбачений п. 15.2 ст. 15 Закону № 2181, закінчився.

Позивач також звернувся до суду з апеляційною скаргою, у якій просив скасувати постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 11.12.2009 року та прийняти нову постанову, якою задовольнити повністю позовні вимоги Пологівської МДПІ.

Особа, що подала апеляційну скаргу, зазначає наступне: приватне сільськогосподарське підприємство імені Калініна є платником податків і зборів, передбачених Законом України „Про систему оподаткування" від 25.06.1991 року № 1251 - XII і на даний час є боржником перед бюджетом.

Станом на 11.06.2008 року Приватне сільськогосподарське підприємство імені Калініна має заборгованість до бюджету на загальну суму 103658, 38грн.

Дана заборгованість виникла в зв'язку з невиконанням відповідачем своїх зобов'язань та виявленням ряду порушень податкового законодавства з боку відповідача, а саме:за затримку поданні податкової декларації по податку на прибуток, відповідальність передбачена п.п. 17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року №2181-111.

За результатами проведених перевірок підлягає нарахуванню фінансова санкція за несвоєчасну сплату фіксованого сільськогосподарського податку, та збору за забруднення навколишнього середовища згідно підпункту 17.1.7 п.17.1 ст.7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року № 2181 -III.

На підставі п. 6.2. ст. 6 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року № 2181-III до Приватного сільськогосподарського підприємства імені Калініна були надіслані перша податкова вимога № 1/369 від 27.11.2002р. , яка вручена 28.11.2003 року та друга податкова вимога № 2/48 від 03.07.2004р., яка вручена 03.07.2004р.

13.10.2004 року було прийняте рішення № 8 про стягнення коштів та продаж інших активів платника в рахунок погашення його податкового боргу.

З метою виявлення майна боржника Пологівською МДПІ були надіслані запити до: Чернігівської районної державної адміністрації , КП Пологівської районної ради „Імпульс", інспекції Держтехнагляду по Чернігівському району, Токмацькому міськрайонному відділу Запорізької регіональної філії Центру ДЗК, Токмацьке РЕВ МРВ ДАЇ № 7 при УМВС України в Запорізькій області..

Пологівське ДКП „Імпульс" повідомило, що за Приватним сільськогосподарським підприємством імені Калініна право власності на нерухоме майно не зареєстроване.

Відповідно до довідки інспекції Держтехнагляду по Чернігівському району, за Приватним сільськогосподарським підприємством імені Калініна зареєстровано 16 одиниць техніки.

Чернігівська районна державна адміністрація повідомила, що за Приватним сільськогосподарським підприємством імені Калініна проектів на будівництво обєктів за 2005-2007 роки не надавалось .

Токмацьке міськрайонне відділення Запорізької регіональної філії Центру ДЗК повідомило, що за Приватним сільськогосподарським підприємством імені Калініна земельні наділи не зареєстровані.

Токмацьке РЕВ МРВ ДАЇ № 7 при УМВС України в Запорізькій області повідомило що, за Приватним сільськогосподарським підприємством імені Калініна зареєстровано 20 одиниць автотранспортної техніки. Крім того підприємством не повернені кредити надані з державного бюджету.

Отже, як зазначає позивач, податковою вживались заходи щодо виявлення майна відповідача, на яке може бути звернено стягнення. В той же час, таке стягнення можливо лише за рішенням суду.

Посилаючись на Закони України Про державний бюджет на 2007 2009 роки, позивач вказує, що органи державної податкової служби України є органом стягнення простроченої заборгованості за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, та бюджетними позичками.

Пологівська МДПІ вважає, що заявлені нею вимоги підлягали задоволенню в повному обсязі.

Третя особа- головне управління Державного казначейства України в Запорізькій області звернулось до суду з запереченням на апеляційну скаргу відповідача, у яких просило залишити апеляційну скаргу ПСП ім. Калініна без задоволення, а постанову Запорізького окружного адміністративного суду- без змін.

Особа, що подала заперечення на апеляційну скаргу, зазначає наступне:

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 11 вересня 1997 року № 1003 "Про фінансову допомогу на проведення комплексу робіт в осінньо-зимовий період 1997/98 року" колективним сільськогосподарським підприємством імені Калініна, правонаступником якого є ПСП ім. Калініна, та відділенням Державного казначейства України у Чернігівському районі (далі по тексту - ВДКУ у Чернігівському районі) укладено договір від 06.10.1997 № 9 "Про надання фінансової допомоги на проведення комплексу робіт в осінньо-зимовий період 1997/98 р. Згідно з цим договором ПСП ім. Калініна було надано фінансову допомогу в сумі 10 000,00 грн. шляхом перерахування коштів на його розрахунковий рахунок. Факт перерахування зазначених коштів підтверджується платіжним дорученням від 21.10.1997 № 336. Відповідно до пункту 3.1 вищезазначеного договору ПСП ім. Калініна повинно було повернути одержану фінансову допомогу не пізніше 01.10.1998, але на даний час вищезазначені кошти не повернено.

З 2011 року відповідно до пункту 9 статті 17 Бюджетного кодексу України прострочена заборгованість перед Державою стягується органами державної податкової служби, що є органами стягнення такої заборгованості у порядку, передбаченому Податковим кодексом України. Позовна давність на вимоги щодо погашення такої заборгованості не поширюється.

На час подання Пологівською міжрайонною державною податковою інспекцією у Запорізькій області позовної заяви в управлінні Державного казначейства у Чернігівському районі Головного управління Державного казначейства України у Запорізькій області за ПСП ім. Калініна обліковувалась заборгованість перед Державою на загальну суму 69 813,49 грн. (подання від 09.06.2009 № 94, від 09.06.2009 № 95, від 09.06.2009 № 96). Станом на 15.03.2011 в управлінні Державного казначейства у Чернігівському районі Головного управління Державного казначейства України у Запорізькій області за ПСП ім. Калініна обліковується прострочена заборгованість перед Державою на загальну суму 100 602,66 грн.

Згідно зі статтею 13 Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" повернення бюджетних позичок є одним із джерел формування спеціального фонду Державного бюджету на 2011 рік у частині кредитування. Непогашення ПСП ім. Калініна заборгованості перед Державою тягне за собою невиконання зазначеного Закону України в частині формування спеціального фонду Державного бюджету на 2011 рік.

У судовому засіданні представники позивача доводи та вимоги апеляційної скарги підтримали. Просили скасувати постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 11.12. 2009 року та прийняти нову постанову згідно з якою задовольнити повністю позовні вимоги Пологівської МДПІ.

Представники відповідача та третьої особи у судове засідання не прибули, про час та місце судового розгляду повідомлені належним чином.

Заслухавши представників позивача, дослідивши доводи апеляційних скарг, заперечень на них, матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційні скарги підлягають частковому задоволенню, виходячи з такого.

Як встановлено судом першої інстанції та не спростовується сторонами, приватне сільськогосподарське підприємство імені Калініна зареєстроване Чернігівською районною державною адміністрацією 18.02.2000 р., про що зроблено запис у журналі обліку реєстраційних справ за № 02126395100010015, та є платником податків і зборів.

07.08.2006 р. податковими інспекторами Чернігівського відділення Пологівського МДПІ складено акт № 57/15/03749454 про результати перевірки дотримання вимог податкового законодавства з питання своєчасності сплати податків та зборів ПСП ім. Калініна за період з 28.07.2003 р. по 28.07.2006 р. Перевіркою встановлено порушення відповідачем вимог ст. 14 ЗУ «Про фіксований сільськогосподарський податок» та п. п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

За результатами перевірки Пологівською МДПІ Запорізької області прийняті податкові повідомлення-рішення від 03.08.2006 р. № 0002751502/0 та № 0002761502/0, якими до відповідача застосовані штрафні санкції у розмірі 50% узгодженої суми податкового зобов'язання, сплаченої з затримкою, - 3397,45 грн. та 717,75 грн. відповідно, за платежем - фіксований сільськогосподарський податок. Також податковою інспекцією прийнято податкове повідомлення-рішення форми № 0002771502/0 від 03.08.2006 р. про застосування штрафу у розмірі 42,62 грн. за платежем - збір за забруднення навколишнього середовища.

Вказані податкові повідомлення-рішення отримані уповноваженою особою відповідача 07.08.2006 р., але зазначені в них суми підприємством не сплачені.

Крім того, 18.07.2005 р. та 04.01.2006 р. позивачем нараховано ПСП ім.. Калініна пеню в сумі 396,43грн. та 179,85 грн. на суму податкового зобов'язання по фіксованому сільськогосподарському податку відповідно до платіжних доручень № 118 від 18.07.2005 р. в розмірі 1900,00 грн. та № 115 від 04.01.2006 р.

В частині стягнення податкового боргу з фіксованого сільськогосподарського податку, нарахованого за податковими повідомленнями-рішеннями форми «Ш»від 03.08.2006 р. № 0002751502/0 та № 0002761502/0 в загальній сумі 4115,20 грн., а також пені в сумі 576,27 грн. та штрафу в сумі 42,62 грн. за платежем - збір за забруднення навколишнього середовища, визначеного у податковому повідомленні рішенні № 0002771502/0 від 03.08.2006р., слід відмовити, з огляду на наступне.

Відповідно до п. 15.2 ст. 15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»у разі коли податкове зобов'язання було нараховане податковим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 15.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні податкового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання.

Враховуючи, що з дня узгодження податкових зобов'язань та нарахування пені за вищевказаними епізодами на час звернення позивача із позовом до суду (10.09.2009 р.) минуло 1095 днів, вказані суми стягненню не підлягають, у зв'язку із закінченням строку давності.

Щодо решти позовних вимог, слід зазначити наступне.

15.06.2007 р. державним податковим інспектором Чернігівського відділення Пологівського МДПІ проведено невиїзну документальну перевірку платника податку на прибуток ПСП ім. Калініна з питання своєчасності сплати податків до бюджету, за результатами якої складено акт № 37 від 15.06.2007 р. Перевіркою встановлено порушення відповідачем п. п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме платником податку несвоєчасно сплачено фіксований сільськогосподарський податок.

15.06.2007 р. на підставі акту перевірки Пологівською МДПІ Запорізької області винесено податкове повідомлення-рішення форми «Ш»№ 0001751502/0, яким до відповідача застосований штраф в сумі 23971,14 грн.

Податкове повідомлення-рішення отримано уповноваженою особою відповідача 16.06.2007 р. під розпис.

03.09.2007 р. державним податковим інспектором Чернігівського відділення Пологівського МДПІ складено акт № 72/15/03749454 про порушення податкового законодавства ПСП ім. Калініна, а саме порушення терміну подання податкової звітності.

04.09.2007р. на підставі акта перевірки Пологівською МДПІ Запорізької області винесено податкове повідомлення-рішення форми «Р»№ 00000123/0, яким визначено суму податкового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств в сумі 170,00 грн.(штрафні санкції).

Податкове повідомлення-рішення направлено поштою та отримано відповідачем

10.09.2007р.

19.05.2008р. державним податковим інспектором Чернігівського відділення Пологівського МДПІ проведено невиїзну документальну перевірка платника податку наприбуток ПСП ім. Калініна з питання неподання або несвоєчасного подання податкової звітності з податку на прибуток за 2007 рік та І квартал 2008 р., за результатами якої складено акт № 00004/1502/3749454 від 19.05.2008 р. Перевіркою встановлено порушення відповідачем п. п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»та п. 16.4 ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», а саме неподання податкової декларації у строки, визначені законодавством.

19.05.2008р. на підставі акту перевірки Пологівською МДПІ Запорізької області винесено податкове повідомлення-рішення форми «Р»№ 0000721502/0, яким визначено суму податкового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств в сумі 340,00 грн. (штрафні санкції).

Податкове повідомлення-рішення отримано уповноваженою особою відповідача

12.05.2008р.

26.02.2009р.державним податковим інспектором Чернігівського відділення Пологівського МДПІ проведено невиїзну документальну перевірку платника податку на прибуток ПСП ім. Калініна з питання неподання або несвоєчасного подання податкової звітності з податку на прибуток за 9, 11 місяців 2008 р. та за 2008 р., за результатами якої складено акт № 10/15/03749454 від 26.02.2009 р. Перевіркою встановлено порушення відповідачем п. п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»та п. 16.4 ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», а саме неподання податкової декларації у строки, визначені законодавством.

27.02.2009 р. на підставі акту перевірки Пологівською МДПІ Запорізької області винесено податкове повідомлення-рішення форми «Р»№ 0000121502/0, яким відповідачу визначено суму податкового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств в сумі 510,00 грн. (штрафні санкції).

Податкове повідомлення-рішення розміщено на дошці оголошень 27.02.2009 р

25.05.2009р. державним податковим інспектором Чернігівського відділенням Пологівського МДПІ проведено невиїзну документальну перевірку платника податку на прибуток ПСП ім. Калініна з питання неподання або несвоєчасного подання податкове звітності з податку на прибуток за І квартал 2009 р., за результатами якої складено акт № 36/15/03749454 від 25.05.2009 р. Перевіркою встановлено порушення відповідачем п. п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»та п. 16.4 ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», а саме неподання податкової декларації у строки визначені законодавством.

27.05.2009 р. на підставі акту перевірки Пологівською МДПІ Запорізької області винесено податкове повідомлення-рішення форми «Р»№ 0000631502/0, яким відповідачу визначено суму податкового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств і сумі 170,00 грн.

Доказів стосовно того, що вищевказані податкові повідомлення-рішення оскаржувалися в адміністративному або в судовому порядку матеріали справи не містять.

Тобто названі податкові повідомлення-рішення є чинними, а податкові зобовязання узгодженими .

Згідно підпункту 6.2.4. п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181 податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.

На виконання вимог ст. 6 Закону № 2181 ПСП ім. Калініна були надіслані перша податкова вимога № 1/369 від 27.11.2002 р. (вручена 28.11.2003 р.) та друга податкова вимога № 2/48 від 03.07.2004 р. (вручена 03.07.2004 р.) які залишились відповідачем несплаченими.

Підпунктом 3.1.1 п.3.1 ст.З Закону № 2181 передбачено, що активи платника податків можуть бути примусово стягнуті в рахунок погашення його податкових зобов'язань виключно за рішенням суду.

Виходячи з зазначеного, а саме з наявності несплачених податкових зобовязань, визначених у податкових повідомленнях рішеннях, які не є оскарженими або скасованими, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно того, що вимоги позивача про стягнення 1024, 47 грн. заборгованості по податку на прибуток, та 23971,14 грн. заборгованості по фіксованому сільськогосподарському податку є законними і обґрунтованими та підлягають задоволенню.

В той же час слід зазначити наступне.

Згідно розрахунку позивача, на прострочену податкову заборгованість податкова інспекція нараховує пеню. В якості підстави такого нарахування позивач зазначає - «нараховано пені відповідно до ухвали господарського суду від 29.05.2008 р. № 21/14/08 про порушення провадження у справі про банкрутство та згідно ст. 16 Закону України від 21.12.2000 р. №2181-111».

Відповідно до п. п. 16.1.1 п. 16.1 ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Нарахування пені закінчується у день прийняття банком, обслуговуючим платника податків, платіжного доручення на сплату суми податкового боргу. У разі часткової сплати суми податкового боргу нарахування пені зупиняється на таку сплачену частку (п. п. 16.3.1).

У разі погашення суми податкового боргу шляхом стягнення коштів або відчуження інших активів боржника у порядку, передбаченому цим Законом, нарахування пені зупиняється у день такого стягнення або відчуження активів з права власності (повного господарського відання) боржника в рахунок погашення, незалежно від строків оплати вартості таких активів їх покупцем (п. п. 16.3.2).

Як зазначив суд першої інстанції , та з чим погоджується апеляційний суд, такої підстави нарахування пені як порушення провадження у справі про банкрутство платника податку Закон 2181 не передбачає. Суд обґрунтовано зазначає, що порушення провадження у справі про банкрутство платника податків не є сплатою боргу повністю чи частково, а тому відсутня кінцева дата для обрахунку пені.

Посилання позивача в обґрунтування своїх доводів на положення Порядку погашення податкового боргу платників податків, щодо яких порушено справу про банкрутство та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, затвердженого наказом ДПА України від 27.12.2006р. № 820, суд апеляційної інстанції до уваги не приймає, оскільки норми вказаного підзаконного нормативного акту суперечать змісту ст. 16 Закону № 2181-III, а тому не підлягають застосуванню.

Таким чином, суд апеляційної інстанції вважає, що рішення суду першої інстанції в частині, що стосується стягнення сум, визначених як податкові зобовязання з податків та зборів, є законним та обґрунтованим, що виключає підстави для його скасування або зміни в названій частині

Щодо стягнення заборгованості по бюджетним позичкам слід зазначити наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) справа адміністративної юрисдикції це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 1); субєкт владних повноважень орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 7).

Аналіз наведених законодавчих приписів дає підстави для висновку про те, що справою адміністративної юрисдикції, яку може бути передано на вирішення адміністративного суду, є спір, що виник між субєктами суспільних відносин стосовно їх прав і обовязків у правовідносинах, в яких хоча б один субєкт законодавчо уповноважений керувати поведінкою іншого (інших) субєктів, а ці субєкти, відповідно, зобовязані виконувати вимоги та приписи такого субєкта владних повноважень.

У тому ж випадку, коли субєкт, у тому числі орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, не здійснюють у спірних правовідносинах владних управлінських функцій щодо іншого субєкта, з яким виник спір, такий спір не має встановлених нормами КАС України ознак справи адміністративної юрисдикції та не повинен вирішуватись адміністративним судом.

Відповідно до частини другої статті 2 Цивільного кодексу України держава може бути учасницею цивільних відносин.

Як пояснює третя особа у запереченнях на апеляційну скаргу (а.с. 214-217), до стягнення заявлені суми бюджетних позичок, отриманих КСП ім. Калініна, правонаступником якого є ПСП ім. Калініна, на підставі договорів з відділенням Державного казначейства у Чернігівському районні а саме:

-договору від 06.10.1997 №9 «Про надання фінансової допомоги на проведення комплексу робіт в осінньо - зимовий період 1997/98 р.р»;

-договору від 22.04.1998 № 4 «Про надання фінансової допомоги на забезпечення підготовки техніки до проведення весняно-польових робіт в 1998 році»;

-договору, укладеного в 1997 р. на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 28 лютого 1997 року № 114-р «Про виділення з державних ресурсів насіння на весняну сівбу».

Зазначений третьою особою зміст названих угод[ свідчить про їх належність до приватногосподарських угод і спір, який виникає з приводу виконання таких угод, за своєю природою не є публічно-правовим, відносини між сторонами регулюються цивільним законодавством. У звязку з цим вирішення зазначеного спору не відноситься до компетенції адміністративних судів, яка поширюється, на спори за зверненням субєкта владних повноважень у випадках, встановлених законом (пункт 4 частини першої статті 17 КАС України).

При цьому судовою колегією враховується, що згідно зі статтею 22 Законів України Про Державний бюджет України на 2007- 2009 роки органи державної податкової служби України визнано органами стягнення простроченої заборгованості юридичних осіб перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, та бюджетними позичками.

Отже, податкова інспекція здійснює повноваження щодо стягнення заборгованості за кредитними договорами, укладеними за рахунок державних коштів. Проте майнові відносини сторін у даній справі не засновані на адміністративному або іншому владному підпорядкуванні, здійсненні управлінських чи контрольних функцій однією стороною стосовно іншої сторони. Відтак, у цьому випадку податковий орган не виступає як субєкт владних повноважень у сфері управління.

Зазначену позицію викладено у ухвалах Вищого адміністративного суду України від 15.04.2010р. у справі К 14653/07, від 04.08.2010р. у справі К 26500/06 та Постанові Верховного суду України від 13.05.2008 р.

За змістом пункту 1 частини першої статті 157 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Отже, рішення суду першої інстанції в частині, що стосується бюджетних позичок, не можна визнати законним, що є підставою для його скасування в названій частині.

На підставі вищевикладеного, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне апеляційну скаргу Пологівської міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області та Приватного сільськогосподарського підприємства ім. Калініна задовольнити частково. Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 11.11.2009р.скасувати в частині, що стосується бюджетних позичок. Провадження у справі в названій частині закрити. В решті залишити постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 11 листопада 2009 року без змін.

Керуючись ст. ст. 195,196,198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Пологівської міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області та Приватного сільськогосподарського підприємства ім. Калініна задовольнити частково.

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 11.11.2009р.скасувати в частині, що стосується стягнення з Приватного сільськогосподарського підприємства ім. Калініна 50133 грн. 67 коп. заборгованості по бюджетній позичці та 7291 грн. 66 коп. заборгованості з фінансової допомоги. Провадження у справі в названій частині закрити.

В решті залишити постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 11 листопада 2009 року без змін.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України.

Постанова може бути оскаржена відповідно до ст. 212 КАС України.

Постанову виготовлено у повному обсязі 17.02.2012р.

Головуючий:Л.П. Туркіна

Суддя:В.В. Мельник

Суддя:О.А. Проценко