Головуючий у 1 інстанції - Соколова О.А.
Суддя-доповідач - Сіваченко І.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
06 жовтня 2011 року справа №2а/0570/10018/2011
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Сіваченка І.В.
суддів Дяченко С.П. , Шишова О.О.
розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 26 липня 2011 року у справі № 2а/0570/10018/2011 за позовом Оперативного воєнізованого гірничорятувального загону м. Донецька до Управління пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області про зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИЛА:
Оперативний воєнізований гірничорятувальний загін (далі ОВГРЗ) звернувся до суду із позовом до Управління пенсійного фонду України (далі УПФУ) в м. Селидове Донецької області про зобовязання вчинити певні дії.
Позов вмотивовано тим, що у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту “а” ст. 13 Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі Закон № 1788-ХІІ) за списком № 1 (далі - розрахунки) УПФУ в м. Селидове Донецької області нарахування за вересень, жовтень, грудень 2010 року значаться, зокрема, ОСОБА_2. Згідно абз. 1-5 Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІV), пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 …, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюються згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. Водночас, зберігається порядок покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що діяв до набрання чинності цим законом. Оскільки ОСОБА_2 набув статус пенсіонера до 01.01.04 його повинно бути виключено з розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій.
Крім того, позивач зазначив, що відповідачем у порушенні п.6.2. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 16.01.2004 за №64/8663 (далі - Інструкція № 21-1), обчислен повний стаж робітників на підприємстві, враховуючи дні. В зазначеній вище нормі, визначено, що при визначені частки сплати окремого підприємства стаж ураховується в місяцях (шляхом переведення років у місяці). Відповідачем у розрахунках зазначено колишнього працівника ОСОБА_3, якому термін роботи на підприємстві визначено 1 р. 2.93 м. Розмір незаконно виставленої грошової суми за вересеньлистопад 2010 року, де враховувалися дні по цій особі 53,64 грн.
Просив суд зобовязати УПФУ в м. Селидове вчинити дії щодо приведення розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV, в частині пенсій, призначених відповідно до п. “а” ст. 13 Закону № 1788-ХІІ за списком №1 за період з 01.09.10 по 25.11.10. Позивач просив зобовязати відповідача вилучити з розрахунків колишнього працівника ОСОБА_2, який набрав статус пенсіонера до 01.01.04, крім того, зобовязати відповідача в свої розрахунках стаж роботи працівників по даному підприємстві визначати тільки шляхом переводу років у місяці, а тому виключити з графи 8 в розрахунку за липеньгрудень 2010 року, з графи 6 розрахунку за жовтень-грудень 2010 року дні або відсотки днів до місяця та зобовязати відповідача зробити відповідний перерахунок в графах 13 та 16 розрахунку за липень-грудень 2010 року, а також в графах 15 та 18 розрахунку за жовтеньгрудень 2010 року фактичних витрати на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 1 за період квітень-серпень 2010 року. Крім того, позивач просив суд зобовязати відповідача виключити з розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій грошові суми, як незаконно збільшені: 1305,11 грн. з розрахунку УПФУ з липня по грудень 2010 року, які нараховані за вересень 2010 року, 1308,04 грн. з розрахунку УПФУ за жовтеньгрудень 2010 року, які нараховані за жовтень 2010 року, а також 1308,04 грн. з розрахунку УПФУ за жовтеньгрудень 2010 року, які нараховані за листопад 2010 року, а всього за вересеньлистопад 2010 року з розрахунків виключити 3921,19 грн.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 26 липня 2011 року у справі № 2а/0570/10018/2011 позов задоволено, а саме зобовязано УПФУ в м.Селидове вчинити дії щодо приведення своїх розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 прикінцевих положень Закону № 1058-ІV в частині пенсій, призначених відповідно до пункту “а” ст. 13 Закону № 1788-ХІІ за списком №1 за період з вересня 2010 року по листопад 2010 року у відповідність до норм чинного законодавства; зобовязано УПФУ в м. Селидове вилучити з розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій нарахування по колишньому працівнику ОВГРЗ (ОСОБА_2.), який набув статусу пенсіонера і мав особовий рахунок пенсіонера до 1 січня 2004 року, та зобовязано УПФУ в м. Селидове виключити з розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з вересня 2010 року по листопад 2010 року наступні грошові суми: 1305,11 грн. - з рахунку УПФУ в м. Селидове вих. № 0230/1598 від 02.07.10 щодо нарахування за вересень 2010 року; 1308,04 грн. з рахунку УПФУ в м. Селидове вих. № 0230/2251 від 02.10.10 щодо нарахування за жовтень 2010 року; 1308,04 грн. з рахунку УПФУ в м. Селидове вих. № 0230/2251 від 02.10.10 щодо нарахування за листопад 2010 року.
Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду скасувати та постановити нове рішення, яким у задоволені позову відмовити.
Всі особи, які беруть участь у справі, до апеляційного суду не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому згідно пункту 2 частини першої статті 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Оперативно воєнізований гірничорятувальний загін зареєстрований як юридична особа Виконавчим комітетом Донецької міської Ради, 10.01.03, ідентифікаційний код 00159441 (а.с.83).
Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.
У відповідності до п. 12 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV, у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.
Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.
Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
Згідно із ст. 13 Закону № 1788-ХІІ визначено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, зокрема: працівники зайняті повний робочий день на роботах за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць (пункт “а”ст. 13 Закону № 1788-ХІІ), за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць (пункт “б”ст. 13 Закону № 1788-ХІІ) та інші (пункти “в”“з”ст. 13 Закону № 1788-ХІІ).
Суд першої інстанції зазначив, що відповідно абз. 3 п.п.1, п.2 “Прикінцевих положень” Закону № 1058-ІV до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, що діяв до набрання чинності цим Законом, тобто до 1 січня 2004 року.
На момент прийняття Закону № 1058-ІV та набрання ним чинності 1 січня 2004 року, Закон № 1788-ХІІ не передбачав обовязку відшкодування підприємствами виплачених працівникам відповідача пільгових пенсій на підставі п. “а”ст. 13 Закону № 1788-ХІІ.
Відповідно до абз. 4 п.п. 1 п. 2 “Прикінцевих положень” Закону № 1058-ІV підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Порядок покриття витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначено в Інструкції № 21-1.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що ОСОБА_2 отримує пільгову пенсію відповідно п. “а” Закону № 1788-ХІІ, тобто за списком № 1, право отримання цієї пенсії у нього виникло з 11.06.02, відповідно протоколу № 848 від 03.07.02, тобто до 01.01.04 (а.с.113).
Згідно з п. 16 розділу 15 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV, до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом, закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечать цьому Закону. Положення Закону № 1788-ХІІ застосовується в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугою років.
Як вирішив суд першої інстанції, за вищезазначеним Законом не встановлюється обовязок позивача відшкодовувати витрати УПФУ на виплату і доставку пенсій призначених за списком № 1.
У звязку з чим місцевий суд вважав позовні вимоги про вилучення з розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій нарахування за період, зазначений в позові, по колишньому працівнику ОВГРЗ (ОСОБА_2.), який набув статусу пенсіонера і мав особовий рахунок пенсіонера до 01.04.2004 р. обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Протее, з такими висновками місцевого суду не може погодитись судова колегія.
Як вже зазначалося вище, обовязок відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до п. «а» ст. 13 Закону № 1788-ХІІ визначений п. 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV, який набрав чинності з 01.01.2004.
Як свідчать матеріали справи, позивачу витрати пред'являлись після 01.01.2004, а саме з 1 січня 2010 року.
В Законі № 1058-IV не передбачено, що в разі коли особі призначена пільгова пенсія до 01.01.2004, відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій не покладається на підприємства, на яких вказана особа набула пільгового стажу, відповідно до вказаної норми початком відшкодування є дата набуття чинності Законом № 1058-IV (01.01.2004).
Відтак, висновки місцевого суду щодо неправомірності зазначення в розрахунках осіб, які набули статусу пенсіонера до 01.01.2004, є помилковими та такими, що не відповідають нормам матеріального законодавства.
Далі, як зазначив суд першої інстанції, пункт 6.2 абз. 6 Інструкції № 21-1 передбачає, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи.
При визначенні частки сплати окремого підприємства стаж ураховується в місяцях (шляхом переведення років у місяці).
В розрахунках відповідача по колишньому працівнику ОСОБА_3 в графі 8 “стаж роботи на даному підприємстві, що враховано при обчислені плати” значиться 1 рік 2.93 м., тому в графі 15 визначено 12,44%, замість 11,67%. Таким чином в розрахунку за вересень 2010 року по ОСОБА_3 замість 162,44 грн. зазначено 173,16 грн. Різниця складає 10,72 грн. За жовтень та листопад 2010 року в розрахунках замість 162,79 грн., зазначено 173,53 грн. Різниця складає 10,74 грн. по кожному місяцю.
Оскільки, на думку місцевого суду, чинне законодавство України не передбачає перерахунків днів у місяці при розрахунку витрат на виплату та доставку пенсій позовні вимоги позивача в цієї частини підлягають задоволенню.
Однак і з цим висновком суду першої інстанції не погоджується судова колегія апеляційного суду.
Так, відповідно до п. «а» ст. 13 Закону № 1788-ХІІ, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:
а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Інструкцією № 21-1 визначений основний критерій при відшкодуванні витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах такі витрати покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи.
Згідно графи 5 розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій (типова форма згідно Додатку № 7 до п. 6.4. Інструкції № 21-1), зазначається стаж, необхідний для призначення пенсії на пільгових умовах (рок., міс).
Відповідно до оскаржуваних розрахунків в графі 5 зазначено - 10 років (тобто стаж роботи, необхідний для призначення пенсії за Списком № 1), що відповідає Закону № 1788-ХІІ.
В графі 6 розрахунків зазначається стаж роботи на даному підприємстві, що враховано при обчислені плати (рок., міс).
Так, згідно розрахунку стажу ОСОБА_2 заліковий стаж склав 10 років.
В графі 6 на ОСОБА_3 зазначено - 1,2.93, тобто 1 рік 2 місяці та 93 % днів до місяця. Згідно розрахунку стажу загальний стаж склав 17 років 8 місяці 3 дні, на підприємстві позивача 2 роки 5 місяців 28 днів, заліковий стаж для розрахунку 1 рік 2 місяці 28 днів. Отже, з аналізу вказаних документів випливає, що до стажу роботи на підприємстві не зараховуються дні, а тільки місяці та роки, оскільки, якщо б до стажу зараховувались дні, то в гр. 6 було б зазначено 1 рік та 3 місяці. Відтак, відповідачем дотримано принцип пропорційного врахування стажу роботи щодо позивача за наявності пільгового стажу на кількох підприємствах.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції не правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги спростовують висновків суду першої інстанції, тому апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду скасуванню, з ухваленням нової про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Керуючись ч. 1-3 ст. 160, ст.ст. 167, 195-196, п.3 ч.1 ст. 198, ст. 202, ч.2 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області задовольнити повністю.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 26 липня 2011 року у справі № 2а/0570/10018/2011 скасувати.
В задоволенні позову Оперативного воєнізованого гірничорятувального загону м. Донецька до Управління пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили через пять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий:І.В.Сіваченко
Судді:С.П.Дяченко
О.О.Шишов